Fajerwerki to dla wielu z nas sposób na świętowanie, ale dla naszych kotów i psów huki i błyski mogą być bardzo dezorientujące i stanowić wyzwanie, zagrażając ich dobrostanowi emocjonalnemu. Mamy kilka wskazówek, które możesz wypróbować, aby pomóc swojemu zwierzakowi zachować spokój.
Jak duży problem stanowią fajerwerki dla zwierząt domowych?
Fajerwerki są głośne, jasne i spektakularne – zabawa dla wielu ludzi! Jednak dla naszych zwierząt głośne, nieprzewidywalne huki i jasne błyski mogą być przerażające.
Wrażliwość na hałas jest powszechna u kotów i psów, a poziom dyskomfortu emocjonalnego zwierzęcia może z czasem narastać.
Zachowania, jakie może prezentować pies bojący się wystrzałów fajerwerków:
- Szukanie schronienia lub chowanie się w małe przestrzenie, zakopywanie
- Ucieczki, chodzenie tam i z powrotem
- Załatwianie się w domu
- Nadmierne pobudzenie np. drżenie, dyszenie, rozszerzone źrenice, ślinienie
- Wokalizacja – nadmierne szczekanie, wycie
- Domaganie się ciągłej uwagi opiekuna.
Czy wiesz, że? Około 40% psów cierpi z powodu wrażliwości na hałas¹
Zazwyczaj im dłużej problem jest ignorowany, tym trudniej jest rozwiązać wrażliwość na hałas, dlatego wczesna interwencja jest ważna.
Oznaki, że moje zwierzę ma problem z fajerwerkami
Wrażliwość na fajerwerki nie zawsze objawia się jako skrajne zachowanie „strachu”. Istnieje wiele subtelniejszych oznak, że Twoje zwierzę może mieć problemy.
Jako opiekun zwierzęcia, powinieneś wiedzieć, na co zwracać uwagę. Przeczytaj więcej o oznakach stresu emocjonalnego zarówno u psów, jak i kotów.
Jak mogę pomóc mojemu zwierzęciu, które boi się fajerwerków?
Rodzaj wsparcia powinien być dostosowany do reakcji zwierzęcia dlatego skonsultuj się ze swoim
lekarzem weterynarii lub zasięgnij porady u wykwalifikowanego behawiorysty zwierzęcego
Bądź proaktywny, miesiące wcześniej
Najskuteczniejszym sposobem pomocy zwierzęciu, które ma problem z fajerwerkami, jest dobre przygotowanie z dużym wyprzedzeniem.
W pracy behawioralnej ze zwierzakami, które boją się głośnych dźwięków najczęściej wykorzystywanymi technikami są: odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie.
- Odwrażliwianie na hałas działa poprzez stopniowe wystawianie zwierzęcia na niezagrażające poziomy dźwięków fajerwerków w zrelaksowanym i wspierającym środowisku. Pomaga to im zrozumieć, że fajerwerki nie są czymś, czym muszą się martwić;
- Dodatkowo powiązanie pojawiania się dźwięku fajerwerków z ulubionymi smakołykami lub zabawą może sprawić, że psiak zacznie postrzegać wybuchy petard jako zapowiedź czegoś miłego (tzw. przeciwwarunkowanie).
Proces powinien być prowadzony w tempie Twojego zwierzęcia, aby nie ryzykować zniweczenia pozytywnych postępów. Może to zająć do 8 miesięcy, ale pomoże Twojemu zwierzęciu przez wiele kolejnych lat.
Przygotuj się w okresie poprzedzającym sezon fajerwerków
Zapewnienie zwierzęciu bezpiecznej kryjówki kilka tygodni przed sezonem fajerwerków to świetny sposób, aby umożliwić mu samodzielne radzenie sobie ze stresem w dniu pokazu. Idealnie, powinno to być miejsce, gdzie zwykle spędza czas w domu i może być specjalnie przygotowaną klatką dla zwierząt lub czymś podobnym zrobionym z koców i mebli. Wyściel kryjówkę „używanym” kocem, ręcznikiem lub jakimś Twoim ubraniem. Będzie to źródło „przyjaznego” zapachu, co zwiększy poczucie bezpieczeństwa zwierzaka. Umieszczaj w kryjówce przysmaki, ulubione zabawki. Wywoła to pozytywne skojarzenia z docelowym miejscem i zachęci do częstszego przebywania w nim.
Wspieraj swoje zwierzę w dniu pokazu
- Staraj się zakończyć wszystkie aktywności na zewnątrz (np. spacery) i bezpiecznie wprowadzić zwierzę do domu przed zmrokiem w dni, gdy prawdopodobnie będą odbywać się pokazy fajerwerków
- Upewnij się, że wszystkie drzwi zewnętrzne, okna i klapki dla zwierząt są zamknięte, a zasłony/rolety opuszczone przed zapadnięciem zmroku
- Zapewnij dodatkowe kuwety dla kotów, które zwykle mają swobodny dostęp na zewnątrz
- Włącz telewizor / radio, aby pomóc stłumić zewnętrzne hałasy. Nie ulegaj pokusie zwiększenia głośności ponad zwykły poziom, ponieważ może to przytłoczyć Twoje zwierzę i wywołać inne lęk
- Zostań w domu, aby być dostępnym dla pocieszenia, jeśli Twoje zwierzę będzie tego szukać
- To bardzo kuszące, aby chcieć pocieszać swoje zwierzę, ale staraj się nie być nadmiernie czuły ani nie reagować na ich dyskomfort. Pozwól im przyjść do Ciebie i zapewnij wsparcie, gdy to zrobią, ale nie próbuj ich nakłaniać do przebywania z Tobą (zwłaszcza jeśli są w swojej norze lub się gdzieś chowają) ani nie dawaj im nadmiernych przytuleń/nie mów zbyt wielu głośnych, uspokajających rzeczy. Dzieje się tak, ponieważ nietypowe zachowanie z Twojej strony może sygnalizować zwierzęciu, że coś jest nie tak, pogłębiając ich stres emocjonalny
- Staraj się nie reagować na fajerwerki (z tych samych powodów, co powyżej)
- Rozproszenie uwagi może być świetne – zaoferuj ekscytujący przysmak lub nową lub ulubioną zabawkę
- Pamiętaj, Twoje zwierzę nie chce Cię zdenerwować, więc staraj się zachować spokój, jeśli zdarzy mu się wypadek z toaletą lub spowoduje jakieś szkody w domu
- Wypróbuj suplement uspokajający.
Szukaj pomocy eksperta
Rodzaj wsparcia powinien być dostosowany do reakcji zwierzęcia dlatego skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii lub zasięgnij porady wykwalifikowanego behawiorysty zwierzęcego. Jeśli to możliwe, skontaktuj się z nimi na długo przed sezonem fajerwerków, ale będą również w stanie udzielić pomocnych porad bliżej wydarzenia
Przywróć spokój i chroń dobrostan emocjonalny swojego zwierzaka za pomocą Zylkene®, abyście mogli wspólnie spędzić spokojnie Wasz czas.
Przypisy:
- Katriina Tiira, Sini Sulkama, Hannes Lohi Prevalence, comorbidity, and behavioral variation in canine anxiety. Journal of Veterinary Behavior. 2016 16: 36-44