Jak przygotować kota do podróży samochodem?

Podróż samochodem może być emocjonalnym wyzwaniem dla kotów. Sytuacje, które oddalają ich od tego, co znają jako bezpieczne i znajome, mogą być dla nich trudne do zniesienia.

kot w transporterze

Zanim wyruszysz: przygotowanie to klucz!

Idealnie byłoby przyzwyczaić kota do podróżowania samochodem tak wcześnie, jak to możliwe, a najlepiej, gdy jest jeszcze kocięciem. Możesz na przykład zacząć od bardzo krótkich, kilkuminutowych wycieczek i stopniowo wydłużać czas trwania. Przed wyjazdem możesz przyzwyczaić kota do transportera, umieszczając go w domu, aby kot mógł go samodzielnie odkryć.

Podróżując w tego typu transporterze, twój pupil nie będzie przestraszony krajobrazem ani przejeżdżającymi samochodami i będzie mógł oswoić swoją własną przestrzeń. Ponadto, jeśli twój kot miał złe doświadczenia podczas poprzedniej podróży, pozostawił w transporterze zapach, który mu o tym przypomina. Najlepiej dokładnie wyczyścić transporter przed wyjazdem.

Jakie są najlepsze warunki podróży dla mojego kota?

Przede wszystkim jego transporter musi być zabezpieczony na tylnym siedzeniu za pomocą pasów bezpieczeństwa, aby pozostał w stabilnej pozycji, nawet podczas skręcania. Ponadto upewnij się, że prowadzisz płynnie, unikając gwałtownych ruchów: twój kot ci za to podziękuje! Możesz również przykryć transporter materiałem, aby uniemożliwić kotu oglądanie całego zgiełku na zewnątrz. Twój kot będzie czuł się w środku przytulnie i bezpiecznie!

Upewnij się, że w samochodzie panuje przyjemna temperatura – ani za gorąco, ani za zimno – i unikaj kierowania nawiewu klimatyzacji bezpośrednio na kota. Jeśli twój kot miauczy, z pewnością próbuje zwrócić na siebie twoją uwagę… Nie próbuj go pocieszać, choć może to być trudne! Zamiast tego okazuj mu spokój, gdy jest cichy i spokojny. Nigdy nie podnoś głosu, ponieważ może to dodatkowo zwiększyć jego niepokój. Na koniec możesz zaproponować kotu smakołyk; nawet jeśli go nie zje, będzie to forma pocieszenia.

Najważniejsza rada, o której należy pamiętać, to delikatność wobec kota: nigdy nie zmuszaj go do niczego. Zmuszanie kota sprawi, że poczuje się jeszcze bardziej niekomfortowo niż już jest. Pamiętaj, że koty są bardzo wrażliwe i podatne na wszystkie twoje działania i emocje. Jeśli pomimo wszystkich tych środków ostrożności twój kot nadal nie lubi samochodu, zaplanuj z wyprzedzeniem następną podróż i podaj mu już na 1-2 dni przed suplement uspokajający Zylkene, aby pomóc mu łagodnie przezwyciężyć to wyzwani.

Aż 8 na 10 właścicieli zwierząt domowych* deklaruje dobrą lub doskonałą podróż samochodem ze swoim kotem (80%) lub psem (82%) po podaniu Zylkene®, warto spakować go w podróż!

Nie wahaj się też skonsultować z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.

*Badanie WAMIZ 2022 we Francji wśród 1 540 właścicieli psów i 2 127 właścicieli kotów. Szczegółowe informacje na pisemną prośbę: info.pl@vetoquinol.com

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie | Tagged , ,
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.