Jak wychować kota? Profesjonalny poradnik kociego behawiorysty

Koty mają bardzo niezależną naturę i niechętnie podporządkowują się ludziom. Dlatego też rozpowszechnione jest przekonanie, że nie można ich niczego nauczyć. To oczywiście nieprawda. Zwierzęta te są inteligentne i potrafią się uczyć. Możemy zatem, a wręcz powinniśmy zająć się wychowaniem naszego mruczącego podopiecznego. Jak wychować kota? Jak wychować kociaka, a jak kota dorosłego, by zachowywał się tak, jak tego oczekujemy? Odpowiedzmy sobie na te pytania.

Jak wychować kota?

Dlaczego należy wychowywać kota?

Stereotypowy pogląd, że kota nie można niczego nauczyć, sprawia, iż wielu właścicieli tych zwierząt zaniedbuje wychowanie pupila, a nawet pozwala mu na wszystko. Skutek takiego postępowania łatwo przewidzieć: zachowanie zwierzęcia można stać się trudne do zniesienia.

Mówiąc o wychowywaniu kota mam oczywiście na myśli świadome działanie, które ma na celu utrwalenie pożądanych dla nas zachowań. Powinniśmy bowiem wiedzieć, że nawet wspomniane wyżej postępowanie wielu kocich opiekunów to także jest proces wychowania – również i w tym przypadku uczymy naszego pupila, tyle że zwykle nie nie tego, czego powinniśmy. A więc, jak dobrze wychować kota? 

Jak wychować małego kota? Kot z właścicielką na kanapie.

Wychowanie kota – 5 podstawowych zasad pracy z pupilem

Jak wychować kota? Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne, jak się może czasami wydawać, szczególnie jeśli pracujemy z kociakiem. Oczywiście wymaga od nas nieco wysiłku, zrozumienia kociej natury oraz zdobycia wiedzy na temat postępowanie ze zwierzęciem. Istnieje 5 zasad, których powinnyśmy przestrzegać, by dobrze wychować naszego mruczącego pupila.

Dbanie o dobrostan kota

To absolutna podstawa prawidłowego wychowywania kotów. Stwarzając pupilowi odpowiednie warunki do życia, spełniając jego podstawowe potrzeby oraz troszcząc się o jego zdrowie fizyczne i psychiczne, zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa. A powinniśmy wiedzieć, że stres związany z brakiem tegoż jest jednym z głównych źródeł problemów behawioralnych u kotów.

Jak najczęstszy kontakt z kotem

Kontakt zwierzęcia z człowiekiem jest najważniejszym elementem socjalizacji tego pierwszego. Prawidłowa socjalizacja zaś to jeden z filarów dobrego wychowania kota. Częste i przyjemne kontakty opiekuna z jego mruczącym podopiecznym rodzi między nimi więź, która sprzyja nauce pożądanych zachowań. Powinniśmy jak najczęściej bawić się z nim, głaskać, a nawet mówić do niego.

Wykorzystywanie naturalnych zachowań kota

Właściwe wychowanie kota nie polega na walce z jego naturą. Nie chodzi o to, by wyplenić u zwierzęcia jego wrodzone zachowania – co z góry skazane jest na porażkę – ale na takim ich ukierunkowaniu, by nie stwarzały problemów opiekunowi.

Jak dobrze wychować małego kotka? Kot gryzie ręce opiekuna.

Stosowanie pozytywnych bodźców

Największym błędem przy wychowywaniu kotów jest stosowanie kar! Przynosi to bowiem odwrotny skutek, przyczyniając się dodatkowo do utraty zaufania zwierzęcia do jego opiekuna (pamiętajmy przy tym, że karą dla kota nie jest tylko bicie – co jest absolutnie niedopuszczalne – ale także krzyczenie na niego).

Jak wychować kota prawidłowo? Dobre wychowania kota powinno opierać się na stosowaniu pozytywnych bodźców. Lata doświadczeń udowodniły, że jest to najlepsza metoda nauki, jaką znamy. Koty bowiem chętnie powtarzają te zachowania, za które otrzymują nagrody. Nagrodą dla naszego futrzaka może być zarówno koci smakołyk, jak i słowna pochwała oraz zainteresowanie ze strony opiekuna.

Konsekwencja i cierpliwość

Nasi mruczący pupile z natury są zwierzętami niezależnymi i upartymi, dlatego wychowując kota, musimy wykazać się bardzo dużą cierpliwością. Powinniśmy także postępować konsekwentnie – nawet jednorazowe zerwanie z tą zasadą może zaprzepaścić wielomiesięczną pracę ze zwierzęciem.

Wychowanie kota – Kiedy zacząć?

Kiedy powinno się zacząć wychowywać kota? Jak najwcześniej, czyli wtedy, gdy przebywa jeszcze z matką. Mówiąc szczerze, to właśnie od niej kocięta uczą się podstawowych umiejętności społecznych, co przekłada się później na relacje z ludźmi. Dlatego ważne jest, by kocięta przebywały z matką co najmniej do 12 tygodnia życia.

Jak dobrze wychować małego kotka?

Prawdą jest także to, że opiekun ma również duży wpływ na kształtowanie osobowości i zachowań kociąt, nawet jeśli przebywają jeszcze ze swoją matką. Wprawdzie od matki maluchy uczą się podstawowych zasad społecznych oraz takich umiejętności, jak korzystanie z kociej toalety, to kontakt z ludźmi jest najważniejszym elementem socjalizacji kociąt.

Jak wychować kociaka? Przede wszystkim już od urodzenia maluch powinien być jak najczęściej dotykany i brany na ręce. Noworodki co prawda nic nie widzą i nie słyszą, ale posiadają dobrze rozwinięty węch i zmysł dotyku, zapamiętują więc zapach opiekuna i dotyk jego rąk. Gdy kociak skończy 4 tydzień życia, dobrze jest zadbać o to, by poznał również inne osoby niż jego opiekunowie. W ten sposób zwierzę przyzwyczaja się do kontaktów z ludźmi i nie będzie się ich bało.

Ważnym elementem wychowania kociaka przed i po odstawieniu od matki jest zapewnienie mu odpowiedniej liczby różnorodnych bodźców – zapachów, dźwięków, bodźców dotykowych. W ten sposób nie tylko oswajamy malucha z nimi, ale też pozytywnie wpływamy na jego rozwój.

Pamiętajmy, że wczesne dzieciństwo to okres dużej podatności na naukę u kotów – skutki błędów i zaniedbań wychowawczych popełnionych w tym czasie mogą być nie do naprawienia w przyszłości.

Jak dobrze wychować kota? Mały kot z matką.

Czy można wychować dorosłego kota?

Wychowanie dorosłego kota jest oczywiście możliwe, choć wymaga zwykle więcej wysiłku i cierpliwości. Dorosłe zwierzęta są bowiem mniej podatne na naukę od kociąt (co nie znaczy, że nie są w stanie nauczyć się niczego nowego) i mają już utrwalone nawyki.

Jak wychować kota dorosłego? Ogólnie rzecz ujmując, obowiązują tu te same podstawowe zasady, co przy wychowywaniu kociąt. Kłopot w tym, że niektórych z utrwalonych zachowań nie da się już zmienić. Jeśli więc nie są one dla nas zbyt uciążliwe, powinniśmy po prostu je zaakceptować. Na szczęście podstaw kociego Savoir-vivre’u w większości przypadków da się dorosłego kota nauczyć.

A co z kotami po przejściach?

Najtrudniej opiekować się kotami po traumatycznych przeżyciach. Takie zwierzęta bowiem wykazują wiele zaburzeń behawioralnych. Należy obchodzić się z nimi delikatnie i starać się zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Sposób postępowania z nimi zależy od ich zachowania – profesjonalna terapia behawioralna może okazać się niezbędne. Ale tak, kota po przejściach także można wychować, choć nie wszystkie jego zachowania da się zmienić.

Wychowanie kota – podstawy kociego Savoir-vivre’u

Wychowanie kota nie jest tym samym, co wychowanie psa, ponieważ gatunki te mają inną naturę. Nie nauczymy kota tego, czego zwykle uczymy psa, bo, chodzenia przy nodze (choć niektóre koty można przyzwyczaić do spacerów na smyczy). Istnieją jednak zachowania, które każdy dobrze wychowany kot powinien opanować.

Korzystanie z kociej toalety

Koty posiadają wrodzoną skłonność do zakopywania moczu i odchodów – na szczęście – więc nauka korzystania z kociej kuwety przebiega zwykle łatwo i szybko. Czasem wystarczy tylko pokazać zwierzakowi, gdzie znajduje się kuweta, by ten sam zaczął z nich korzystać. Pamiętajmy, by kocia toaleta była dobrana do wielkości futrzaka (na etapie nauki najlepiej sprawdzają się kuwety otwarte) oraz ustawiona w odpowiednim miejscu.

Jak wychować małego kotka bez matki? Kot w kuwecie.

Przeczytaj także: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Drapanie w drapak a nie w meble

Drapanie w różne obiekty także leży w kociej naturze, dlatego zachowania tego nie wyeliminujemy. Możemy natomiast sprawić, by nasz pupil drapał drapak, a nie meble. Spryskanie drapaka kocimiętką może zachęcić zwierzaka do korzystania z niego. Drapak dla kota możesz stworzyć sam! Obejrzyj poradnik ZooArt na YouTube.

Niedrapanie i niegryzienie opiekunów

Dobrze wychowany kot nie drapie ani nie gryzie swoich opiekunów. Jak dobrze wychować kota, by tego nie robił? Przede wszystkim – o czym była już mowa – nie wolno zabierać kociaków od matki przed ukończeniem przez nie 12 tygodni życia. Nie powinniśmy też zachęcać kociaka do takiego zachowania, np. podczas zabawy – w przypadku malucha może się nam to wydawać nieszkodliwe, z czasem jednak stanie się bardzo problematyczne.

A co jeśli kot już tak się zachowuje? Drapania i gryzienia podczas zabawy dość łatwo oduczyć. Gorzej, gdy jego zachowanie spowodowane jest innymi czynnikami, np. strachem przed ludźmi. W takich przypadkach niezbędna będzie odpowiednia terapia behawioralna.

Niewybrzydzanie przy jedzeniu

Koty bywają wybredne przy jedzeniu, do czego – niestety – często my sami się przyczyniamy. Wielu opiekunów lubi bowiem dogadzać swoim pupilom, pozwalając im kaprysić. Takie zachowanie futrzaków może jednak stać się dla właściciela bardzo kłopotliwe. Jak wychować kota, by nie kaprysił przy jedzeniu? Przyzwyczajać go od małego do różnorodnego pokarmu i nie ulegać jego kaprysom.

Spokojne zachowywanie się w podróży

Nie chodzi tylko o to, by móc z kotem wędrować po świecie. Ważniejsze jest to, by spokojnie znosił wyprawy do lekarza weterynarii i inne konieczne wyprawy. Nauka obejmuje w tym przypadku między innymi przyzwyczajenie pupila do przebywania w transporterze.

Jak wychować kociaka? Kot siedzi na nogach właścicielki, która go głaszcze.

Wychowanie kota – nie takie trudne, jak może się wydawać

Wychowanie kota to złożony proces, obejmujący takie aspekty, jak nauka czystości czy socjalizacja z ludźmi. Postępowanie z kociakiem jest nieco inne od postępowania z kotem dorosłym (choć podstawowe zasady są takie same). Jeszcze inaczej wygląda praca z kotem po przejściach. Odpowiadając jednak na ogólne pytanie, możemy wspomnieć o najważniejszych elementach nauki dobrego zachowania oraz podkreślić, że wychowanie kota jest jak najbardziej możliwe, ale nie powinniśmy porównywać go z wychowaniem psa.

Jacek P. Narożniak to wszechstronny dziennikarz i copywriter, którego pasja do zoologii oraz zawodowe ścieżki idealnie się ze sobą łączą. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, swoją karierę w mediach rozpoczął w 1994 roku. Od tego czasu współpracował z renomowanymi czasopismami takimi jak "Wiedza i Życie", "Charaktery", "Cogito", czy "KOT", gdzie zdobywał uznanie za poradnikowe artykuły, reportaże i felietony. Pan Jacek jest nie tylko znanym behawiorystą, ale również wieloletnim hodowcą kotów rasy rosyjskiej niebieskiej. Prowadzi popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach domowych, oferując cenne porady i ciekawostki, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Oprócz dziennikarstwa, Jacek jest również specjalistą od optymalizacji oraz pozycjonowania stron internetowych, co umożliwia mu skuteczne łączenie zainteresowań zawodowych z pasją do biologii, a także zoologii. Jego teksty popularnonaukowe, publikowane w licznych czasopismach i portalach internetowych, przyciągają uwagę szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu Jacek jest cenionym autorem i ekspertem w dziedzinie zoologii oraz behawioru zwierząt.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Porady behawiorysty
Popularne wpisy
9 komentarzy do “Jak wychować kota? Profesjonalny poradnik kociego behawiorysty
  • Avatar

    jestem w trakcie decyzji adopcji kota, ten artykuł wiele mi pomógł, dopiero rozpoczynam przygodę, tak naprawdę nie wiedziałam jak się do tego zabrać. dzięki !

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      A nas wcale nie dziwi wysoka pozycja. 🙂 Wiele osób chce dowiedzieć się, jak zabrać się do wychowania kota w momencie, kiedy dopiero rozpoczynają swoją przygodę. To właśnie do nich jest skierowany ten artykuł. Informacje, które są w nim zawarte, pozwolą zorientować się w tym, co jest kluczowe na początku.

      Jeżeli Panu brakuje czegoś konkretnego, to możemy uwzględnić Pana sugestie i uzupełnić artykuł.

      Jeżeli Pana interesuje jakieś określone zagadnienie, to warto jest sprawdzić nasz dział blogu, który jest poświęcony kotom https://zooart.com.pl/blog/kot. Wysoce prawdopodobne jest to, że znajdzie Pan tam potrzebne informacje.

      Zachęcamy także do rozmowy 🙂

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      A jakie konkretnie zagadnienie Panią interesuje? Trudno jest zawrzeć wszystkie informacje dotyczące wychowania i opieki nad kotem w jednym wpisie. Niniejszy artykuł służy, jako wstęp, który ma za zadanie troszkę wprowadzić przyszłego opiekuna we wspaniały świat kotów. Różne zagadnienia, a także propozycje radzenia z rozmaitymi problemami, poruszamy w naszych licznych artykułach poświęconym tym zwierzętom. Zapraszamy do zapoznania się z działem o kotach na naszym blogu https://zooart.com.pl/blog/kot. W dodatku, jeżeli Panią interesuje zagadnienie, którego nie opisaliśmy, to zachęcamy do zadawania pytań. Bardzo lubimy rozmawiać z naszymi czytelnikami i zawsze staramy się służyć pomocą i dobrą radą. 🙂

  • Avatar

    Serio? Tu nie żadnych informacji, oprócz typu, że kot ma inny charakter niż pies i że kota da się wychować. Beznadziejny artykuł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.