Niejeden pies boi się wody. Zdarzają się i takie czworonogi, które chętnie pływają w naturalnym zbiorniku wodnym, na przykład w jeziorze, ale kąpiel w wannie czy brodziku wywołuje u nich ogromny stres. Dowiedz się, jak wykąpać psa, który boi się wody i kąpieli – jakie triki zastosować, aby zamienić strach w przyjemność. Pomoże Ci w tym nasz film z cyklu „Zwierz pod lupą”.
Pies a woda – skąd ten lęk?
Psy dzielą się na te, które nie przepuszczą żadnej okazji do kąpieli w jeziorze czy rzece i takie, które ominą nawet najmniejszą kałużę podczas spaceru. Jednak nawet największy fan wakacyjnego pływania może bać się kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Niczym nieskrępowana zabawa różni się znacząco od zabiegu pielęgnacyjnego, któremu często towarzyszą chaos i nerwy.
Skąd u psa może pojawiać się lęk przed kąpielą w domu? Przede wszystkim z poczucia utraty kontroli nad sytuacją. Wkładając psa do wanny czy brodzika wywołujemy w nim poczucie strachu – ograniczamy bowiem jego ruchy. Do tego dochodzi również powierzchnia, na której psie pazury mogą się ślizgać, co dodatkowo stresuje pupila. Sytuacji nie poprawiają również łazienkowe akcesoria, takie jak słuchawka prysznicowa. Lęk przed kąpielą może pogłębiać również szum wody. Nowy dźwięk jest bowiem kolejnym bodźcem wywołującym niepokój. Psy mają nie tylko bardzo czuły słuch, ale i węch.
Niekiedy pies boi się wody, ponieważ ma z nią traumatyczne wspomnienia. Dlatego nigdy nie wolno zmuszać zwierzęcia do kąpieli niezależnie od tego, czy jest to związane z pielęgnacją, czy wakacyjnym wypoczynkiem.
Jak wykąpać psa, który boi się wody? Zróbmy to wspólnie!
Dziś krok po kroku pokażemy ci, jak wykąpać psa, który boi się wody. Pomoże ci w tym nasz poradnik video. Behawiorystka Katarzyna Harmata w przejrzysty sposób wytłumaczy, jak krok po kroku przyzwyczaić psa do łazienki i akcesoriów używanych podczas kąpieli, aby moment kąpieli nie był w żaden sposób stresujący dla twojego pupila.
Oswajamy psa z łazienką
Aby kąpiel była dla psa przyjemnością, musisz najpierw zbudować pozytywne skojarzenia „na sucho”. Oswojenie zwierzęcia z łazienką i wanną/brodzikiem powinno się odbywać stopniowo, a w budowaniu pozytywnych skojarzeń pomogą oczywiście smakołyki. Dokładnie tę samą metodę przyczynowo-skutkową stosujesz w treningach.
Zachęcaj psa do wykonywania kolejnych kroków i nagradzaj smakołykami. Doskonale sprawdzą się pyszne, mięsne przysmaki marki Brit. Nie zapomnij o wyposażeniu wanny czy brodzika w matę antypoślizgową, która zapobiegnie rozjeżdżaniu się łap na śliskiej powierzchni.
Odkręcamy wodę
Gdy twój pies czuje się swobodnie w wannie/brodziku, czas zacząć oswajać go z wodą, zarówno jeśli chodzi o dotyk, jak i dźwięk. Zacznij od delikatnego strumienia, stopniowo go zwiększając. Jeśli twój zwierzak zachowuje spokój, nagradzaj go za pomocą przysmaków dla psa, utwierdzając skojarzenie, że nic mu nie grozi. Jeśli jednak zauważysz, że zwiększanie ciśnienia wody powoduje zaniepokojenie, wróć do początku i daj pupilowi więcej czasu.
Woda używana do kąpieli powinna być zbliżona do temperatury ciała zwierzęcia (ok. 37-39 stopni Celsjusza). Będzie to też temperatura przyjemna dla twojej skóry, więc łatwo rozpoznasz, że w sam raz.
Pora się zamoczyć
Gdy już pies spokojnie stoi w brodziku przy odkręconej wodzie, czas przejść do kolejnego etapu. Zwilżanie sierści należy zacząć od łapek i tzw. stref komfortu, czyli karku, zadniej części kręgosłupa, boków ciała i piersi. Jeśli zwierzę zachowuje spokój, możesz zacząć polewać brzuch oraz łapy, czyli bardziej wrażliwe części jego ciała. Cały czas obserwuj czworonoga. Jeśli zauważysz, że stresuje go polewanie całego ciała, nie zmuszaj go do tego. Czasami przygotowania do kąpieli może wymagać kilku takich sesji treningowych.
Przeczytaj także: Podstawowe potrzeby psa – przeżyj z nami dzień z jego życia!
Gotowi? Czas się umyć!
Chcąc przejść do kąpieli, upewnij się, że twój pies oswoił się ze wszystkimi wcześniejszymi etapami. Dzięki temu właściwe mycie odbędzie się w atmosferze spokoju i będzie dla zwierzęcia przyjemnością. Oczywiście przed kąpielą należy czworonoga dokładnie wyszczotkować, rozplątać ewentualne kołtuny, wyczesać martwą sierść.
Pamiętaj, że do kąpieli pupila należy używać wyłącznie szamponów przeznaczonych dla psa. Postaw na preparaty o jak najbardziej naturalnym składzie, pozbawione drażniących aromatów oraz dostosowane do potrzeb twojego czworonoga. Zwróć uwagę na szampony marki Botaniqa z aktywnym węglem oczyszczającym okrywę włosową i neutralizującym przykre zapachy, z keratyną dla psów o szacie długiej i półdługiej lub zawierające olejek z drzewa herbacianego oraz olej z andiroby łagodzący podrażnienia, czy takie z ekstraktem bawełny nadającym objętości.
Zwróć uwagę na jakość produktu, dokładnie przeczytaj również zalecenia zamieszczone na opakowaniu. Niektóre szampony należy rozcieńczyć z wodą w odpowiedniej proporcji, inne natomiast trzeba po nałożeniu na ciało psa wmasować i pozostawić na kilka minut.
W trakcie oczekiwania na spłukanie preparatu zadbaj o dobrą atmosferę. Nagradzaj psa smakołykami, chwal spokojne zachowanie. Takie zachowanie wzmocnij jeszcze po zakończeniu płukania.
Jak prawidłowo wysuszyć psa?
Po kąpieli czas na suszenie czworonoga. Oczywiście dużo łatwiejsze będzie to w przypadku psów krótkowłosych, które nie mają podszerstka. Takiego czworonoga szybko osuszysz ręcznikiem. Jeśli twój pies ma dłuższe futro i nie boi się głośnych dźwięków, możesz spróbować wysuszyć go przy pomocy suszarki. O czym należy pamiętać? Ustaw nawiew na średnią temperaturę i susz zwierzę z odległości około 20 centymetrów.
Podczas suszenia szczególną uwagę zwróć na uszy pupila. Zawilgocenie kanału słuchowego po kąpieli sprzyja infekcji, szczególnie gdy Twój pupil ma obwisłe uszy. Długie, opadające na głowę uszy powodują, że wilgoć zatrzymuje się w środku, a nieprawidłowa wentylacja zwiększa ryzyko zapalenia. Do tego dochodzi możliwość „przewiania” podczas spaceru. Zwróć uwagę, gdy zwierzę często potrząsa głową i drapie się w okolicy uszu. Zapaleniu towarzyszy nie tylko ból i świąd, ale często również wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć!
Gdy dokładnie wysuszysz psa, czas na czesanie. Szczotkę dobierz do długości i rodzaju sierści czworonoga. W ofercie ZooArt.com.pl znajdziesz akcesoria, które ułatwią Ci pielęgnację i nie będą powodować dyskomfortu u zwierzęcia, np. szczotki Ferribiella.
Pies boi się kąpieli? Już nie!
Mamy nadzieję, że nasz film instruktażowy rozwiał wszelkie twoje wątpliwości i wiesz już, jak wykąpać psa, który boi się wody. Bardzo ważne jest, aby przyzwyczajać psa do tego zabiegu pielęgnacyjnego małymi krokami, wzmacniając pozytywne skojarzenia z kolejnymi czynnościami. Stosując porady i triki, które zaproponowaliśmy, z pewnością przekonasz psa, że kąpiel może być przyjemna.