Alergie to problem, który dotyczy nie tylko ludzi, ale też zwierząt. Są to zarówno alergie środowiskowe (np. na roztocze kurzu domowego, pleśń lub pyłki roślin), jak i alergie pokarmowe. Coraz więcej opiekunów zgłasza się do dietetyków z prośbą o pomoc w ustaleniu, na co konkretnie jest uczulony ich psiak i czym można go żywić, by uniknąć reakcji alergicznej.
- 1. Czym jest alergia?
- 2. Jakie są objawy alergii?
- 3. Co może wywoływać alergie?
- 4. Uczulenie na kurczaka u psa – czego unikać w żywieniu psa alergika?
- 5. Jakiej karmy szukamy, gdy pies jest uczulony na kurczaka?
- 6. Dobór karmy dla psa z alergią na kurczaka
- 7. Jaka karma dla psa uczulonego na kurczaka? – Podsumowanie
Czym jest alergia?
Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na konkretne produkty spożywcze. Układ odpornościowy uznaje dany składnik za zagrożenie i wytwarza skierowane przeciwko niemu przeciwciała. Objawy alergii mogą pojawić się w ciągu 20 – 60 minut od zetknięcia z alergenem (reakcja natychmiastowa) lub nawet po upływie 72 godzin (reakcja opóźniona).
Jakie są objawy alergii?
Do typowych objawów alergii pokarmowej możemy zaliczyć:
- uporczywe drapanie się (najczęściej w okolicy uszu i pyska),
- wylizywanie łap i przestrzeni między palcami,
- łupież,
- nawracające zapalenie ucha,
- zaczerwienienie skóry,
- biegunki,
- wymioty.
Co może wywoływać alergie?
Najczęstszymi alergenami pokarmowymi, czyli produktami, które najczęściej wywołują reakcję alergiczną, są:
- wołowina,
- kurczak,
- jaja,
- kukurydza,
- pszenica,
- soja.
Oczywiście nie jest to powód, by u każdego psa od razu wykluczać np. wołowinę z diety, bo może być on uczulony na coś zupełnie innego lub po prostu nie mieć alergii. Warto takie sprawy konsultować z dietetykiem i wspólnie ustalać plan działania.
Uczulenie na kurczaka u psa – czego unikać w żywieniu psa alergika?
Załóżmy jednak, że nasz psiak ma już potwierdzoną alergię na kurczaka. Co teraz? Oczywiście pierwszym krokiem jest wykluczenie tego źródła białka, które uczula, z diety. W przypadku psów żywionych karmami komercyjnymi konieczne jest dość wnikliwie przeanalizowanie składu na opakowaniu. Nie powinno w nim być oczywiście mięsa kurczaka ani podrobów z kurczaka, ale to nie wszystko. Należy też unikać karm, które w składzie mają „mięso i produkty pochodzenia drobiowego”, „białko zwierzęce”, „białko drobiowe”, „drób” – są to bardzo ogólne określenia, a pokarm dla psa zawiera różne źródła białka, więc nie mamy pewności, jakie konkretnie znajdują się w produkcie (kurczak najprawdopodobniej tam jest).
Jakiej karmy szukamy, gdy pies jest uczulony na kurczaka?
Wybór karmy dla psa z alergią jest zadaniem, do którego powinniśmy podejść skrupulatnie. Szukając karmy dla alergika wybieramy takie, które mają jak najdokładniej rozpisany skład, aby nic nas nie zaskoczyło. Jeśli nasz pies ma potwierdzoną również alergię na jaja kurze, staramy się unikać tego składnika pokarmowego. Ostrożnie podchodzimy wówczas też do mączki ze skorupek jaj, która wykorzystywana jest jako źródło wapnia. Wiele pytań budzi także obecność tłuszczu z kurczaka (lub innego zwierzęcia, na które jest uczulony nasz pies) w karmie. Sam tłuszcz nie jest przyczyną alergii. Niepożądane reakcje zazwyczaj wywoływane są przez białka o dużej masie cząsteczkowej, które w odpowiednio przefiltrowanym tłuszczu nie występują.
Dobór karmy dla psa z alergią na kurczaka
Dobranie karmy przeznaczonej dla alergika nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza że zazwyczaj mamy do czynienia z alergiami na kilka składników. Nie należy się jednak poddawać, a w razie potrzeby warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam dopasować odpowiednie żywienie. Na rynku karm dla psów warto szukać takich, w których producent wyraźnie podkreśla, że formuła nie zawiera kurczaka, tak jak nowości od Wiejskiej Zagrody, linia Leśne smaki: Wołowina z dzikiem, Cielęcina z pstrągiem, Wieprzowina z jeleniem.
Jaka karma dla psa uczulonego na kurczaka? – Podsumowanie
W artykule omówiliśmy problem alergii pokarmowej na kurczaka u psów i przedstawiliśmy objawy, które mogą wskazywać na jej obecność. Bardzo zależało nam na podkreśleniu, że coraz więcej opiekunów zwierząt zwraca się do dietetyków z prośbą o pomoc w ustaleniu, na co dokładnie ich psiak jest uczulony i jakie produkty można mu podawać, aby uniknąć reakcji alergicznej. Wśród produktów, które najczęściej wywołują alergię u psów, znajdują się między innymi wołowina, kurczak, jaja, kukurydza, pszenica i soja. W przypadku potwierdzonej alergii na kurczaka, konieczne jest wykluczenie tego składnika z diety psa.
Zalecamy odpowiedzialnie wybierać karmę. Przy tym szczególnie istotne jest dokładnie sprawdzanie składu karmy, unikanie ogólnych określeń, które mogą sugerować obecność kurczaka w produkcie. Dobranie odpowiedniej karmy dla psa uczulonego na kurczaka może być trudne, zwłaszcza gdy występują alergie na kilka składników. W takich przypadkach zaleca się konsultację ze specjalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego żywienia.
Artykuł napisany we współpracy z dietetykiem zwierzęcym.