Jaką karmę weterynaryjną wybrać dla psa z chorym sercem?

Pies zmagający się z problemami kardiologicznymi to przykry widok. Choroby serca mogą zaatakować pupili bez względu na wiek, czy też rasę. Oczywiście, kiedy zauważymy u swojego psiaka pierwsze niepokojące objawy, warto udać się do lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie leczenie. Psa chorego na serce trzeba otoczyć szczególną troską, by poprawić jego komfort życia. Przede wszystkim należy zadbać o zbilansowaną, pełnowartościową dietę. Dla psów cierpiących na przewlekłą niewydolność serca poleca się specjalne karmy weterynaryjne. W niniejszym artykule podpowiemy, jaka karma dla psa z chorym sercem będzie najlepsza.

PIES CHORY NA SERCE CZYM KARMIĆ

Karma dla psa chorego na serce – kiedy ją podawać?

Choroby serca u psa zazwyczaj postępują stopniowo. Łatwo więc przeoczyć pierwsze symptomy, do których zalicza się m.in. zmęczenie nawet po krótkim posiłku lub szybko powiększający się brzuch. Musimy pamiętać, że jedynie lekarz weterynarii jest w stanie postawić właściwą diagnozę, bazując na własnej wiedzy i specjalistycznych badaniach. W przypadku psów, które zmagają się z różnymi schorzeniami serca (np. niedomykaniem zastawki dwudzielnej lub kardiomiopatią rozstrzeniową) konieczne jest stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Leki takie zazwyczaj podawane są na stałe.

A co możemy zrobić my, jako opiekunowie? W pierwszej kolejności trzeba zadbać o odpowiednie żywienie psa – musimy zapewnić mu zbilansowaną dietę i odpowiednią suplementację. W takich przypadkach warto sięgać po karmy dla psa z niewydolnością serca, ponieważ zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Wszystko dla usprawnienia rytmu serca Twojego pupila.

Co powinna zawierać karma dla psów z chorobami serca?

Na początek warto wspomnieć o jednej istotnej kwestii – żaden pies nie powinien być karmiony tzw. „resztkami ze stołu”, a zwłaszcza taki, który ma problemy z sercem. Przykładowo wędliny zawierają duże ilości sodu, która znacznie podwyższa ciśnienie krwi, co nie wpływa dobrze na zdrowie zwierzęcia. Ograniczenie tego pierwiastka pozytywnie wpływa na zdrowie pupila, ponieważ zmniejsza zatrzymywanie wody w organizmie. Odpowiednio zbilansowana dieta weterynaryjna powinna bazować na najlepszej karmie dla psa. Nie może w niej zabraknąć:

  • tauryny i witamin z grupy B – udowodniono, że tauryna znacznie usprawnia funkcjonowanie mięśnia sercowego. Poza tym działa przeciwutleniająco. Natomiast witaminy z grupy B regulują pracę serca;
  • kwasów tłuszczowych – karma na serce dla psa powinna zawierać kwasy tłuszczowe omega-6, ponieważ wspierają leczenie farmakologiczne, a ponadto pozytywnie wpływają na smak pożywienia;
  • L-karnityny – to składnik odżywczy, który znacznie wspomaga pracę serca. Pomaga w spalaniu kwasów tłuszczowych i wytwarzaniu z nich energii;
  • potasu – reguluje przepływ impulsów nerwowych. Karma weterynaryjna dla psa powinna zawierać właściwe stężenie potasu, bo wzmacnia on serce pupila;

Ponadto karma dla psa z chorobami serca powinna charakteryzować się obniżonym poziomem fosforu i sodu – to bardzo ważne w przypadku psów, które borykają się ze schorzeniami serca i nerek. W związku z tym obniżony poziom fosforu i sodu w karmie jest wskazany zarówno w przypadku niewydolności nerek, jak i niewydolności serca u psa.

JAKA KARMA DLA PSA Z CHORYM SERCEM

Karma sucha i mokra – która lepiej wpływa na pracę serca?

W żywieniu psów chorych istotne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Bardzo ważne, by karma odznaczała się niską kalorycznością. Na rynku dostępne są zarówno karmy suche, jak i mokre dla psów z dolegliwościami kardiologicznymi (np. Royal Canin Dog Cardiac). Tak naprawdę bez znaczenia, którą z nich wybierzemy, jeden i drugi rodzaj będzie odpowiedni dla naszych pupili. Dużo zależy od preferencji smakowych psa – wszak karma powinna być przede wszystkim smaczna.

Ważne, by poszczególne składniki odżywcze były skomponowane w odpowiednich ilościach. Pożywienie psa musi charakteryzować się obniżoną zawartością sodu, powinno natomiast zawierać zwiększone ilości tauryny i witamin z grupy B. Niektóre rasy, które chorują na serce mają obniżony apetyt – w celu uatrakcyjnienia smaku potraw można je lekko podgrzać przed podaniem.

Jak karmić psy mające problemy z sercem? Podsumowanie

Pupile, którzy mają problemy z sercem, wymagają specjalnej troski. Oprócz regularnych badań i podawaniu leków ważne jest również właściwe żywienie. Odpowiednia dieta w ich życiu odgrywa ważną rolę. W niniejszym artykule poruszyliśmy temat żywienia psów chorych na serce. Powiedzieliśmy także, jakie składniki powinno zawierać pożywienie dla psa obarczonego problemami zdrowotnymi tego typu. Ważne jest utrzymanie witamin i minerałów na odpowiednim poziomie. Wszystko po to, by zapewnić zwierzęciu długie, szczęśliwe życie.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.