Jakie tajemnice skrywa nos kota?

Dość powszechne jest przekonanie, że suchy nos oznacza chorobę w przypadku zwierzaka. Dzieje się tak dlatego, że w dużej mierze tak właśnie jest, jednak w przypadku psów. Psy są jednymi z najpopularniejszych zwierząt, dlatego bardzo często przenosi się ich sposób funkcjonowania i okazywania choroby na inne zwierzęta. Nos kota jednak nie jest taki sam i reaguje inaczej. Jak interpretować jego stan?

koci nos

Nos kota – dlaczego jest taki wyjątkowy? 

Nos kota jest jedyny w swoim rodzaju i to dosłownie. Nos Twojego pupila jest jedyny na świecie. Wszystko przez niewidoczne gołym okiem charakterystyczne wzory na nosku, które porównać można jedynie do linii papilarnych. Dzięki temu już podnoszą się pomysły, by w ten sposób identyfikować znalezione koty, jednak na chwilę obecną koszty są zaporowe i pomysł nie może zostać wcielony w życie.

Koty cechuje też naprawdę bardzo dobry węch, choć jest jednak o wiele słabszy niż ten psi. Mimo wszystko jest decydujący przy wyborze jedzenia – to od woni jedzenia zależy, czy kot chętnie zje to, co mu podajesz. Z tego też powodu, jeśli zwierzak ma na przykład katar i przez to nie czuje zapachów, może nawet zupełnie stracić swój apetyt. Z biegiem lat koci węch może też stracić swoją siłę, dlatego starsze koty bywają bardzo wybredne. By ponownie przekonać je do jedzenia, warto serwowaną im potrawę podgrzać – ma wtedy intensywniejszy zapach, który kot szybciej wyczuje.

Kot posługuje się węchem nie tylko w kwestiach żywieniowych – używa go także do odbierania sygnałów otoczenia, odróżniania znajomych zapachów od obcych i namierzania ewentualnych nowych osobników na swoim terenie. Koty wykorzystują też węch do wyczuwania potencjalnych zagrożeń. Ten zmysł pomaga im też łatwiej orientować się w terenie.

Węch pomaga kotom wykrywać również bardziej subtelne zmiany, na przykład te zachodzące w organizmach innych osobników. Dlatego są w stanie wyczuć strach innej istoty, nie tylko swojej potencjalnej ofiary, ale też strach ze strony człowieka.

Nos prawdę Ci powie 

Koci nos nie tylko jest wrażliwy na zapachy, ale też może wiele Ci powiedzieć o tym, w jakim stanie jest aktualnie Twój kot. Ta kwestia jest jednak nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku psów. Tam dość powszechnie suchy i gorący nos oznacza chorobę, u kotów wcale tak nie musi być. Czego w takim razie można dowiedzieć się o kocie na podstawie jego nosa?

Mokry

Mokry nos u kota to stan najzupełniej normalny. Lekko wilgotny i chłodny nosek to zwyczajny stan kociego nosa, choć w ciągu całego dnia jego temperatura i poziom wilgotności może ulegać zmianom. Tym też nie należy się martwić. Problemem może być, jeśli lekko mokry nosek u kota zmienia się w bardzo mokry. To już może być objaw choroby.

Zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne symptomy: łzawienie, kichanie, kaszel, problemy z oddychaniem czy katar. Wtedy przyda się wizyta u lekarza weterynarii, bo zwierzak prawdopodobnie cierpi z powodu alergii, infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Ciepły

Ciepły nos u kota też wcale nie musi oznaczać choroby. Zazwyczaj będzie chłodny, chociaż w ciągu dnia temperatura może się wahać i jest to najzupełniej normalne zjawisko. Nos zrobi się ciepły na przykład pod wpływem wzrostu temperatury – koty lubią się grzać, a to skutkuje podniesieniem temperatury ciała, a więc i noska.

Gorący nos u kota może już jednak świadczyć o tym, że kot ma gorączkę i choruje, dlatego jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy – zwierzę jest osowiałe, nie ma apetytu, kaszle lub męczy je katar – udaj się do lekarza weterynarii.

Suchy

Choć stanem normalnym u kota jest nosek mokry to suchy nos u kota nie powinien być dla Ciebie czymś wymagającym natychmiastowego działania. Koty reagują inaczej niż psy i suchość nosa może nie oznaczać nic groźnego. Nos kota bardzo często robi się suchy, gdy wzrasta temperatura jego ciała. Nie martw się, nie musi to od razu oznaczać gorączki.

Koty to zwierzęta bardzo ciepłolubne, więc nos Twojego pupila mógł zrobić się suchy, bo zwierzak wygrzewał się w słońcu lub przy kaloryferze– to przecież jedna z najprzyjemniejszych kocich rozrywek. Sam suchy nos nie jest powodem do niepokoju, ale jeśli zauważysz inne niepokojące objawy, udaj się do lekarza weterynarii. Jeśli nos kota jest suchy, a przy tym na nosku są tez otarcia, pęknięcia lub strupy – konieczna może okazać się interwencja lekarza weterynarii.

Zabierz go do gabinetu lekarza także wtedy, gdy nos jest suchy, a kot nie ma ochoty na jedzenie, traci na wadze, popada w otępienie, cierpi z powodu biegunek, kaszlu i wymiotów. Suchy nos może być też objawem odwodnienia.

Zmiana koloru

Koci nos może mieć wiele kolorów – może być czarny, różowy, wielokolorowy i w dowolnej właściwie barwie, która dopasowana jest do koloru futra. Ten kolor może się jednak zmienić, w zależnie od okoliczności. Nosek Twojego kota robi się bledszy podczas choroby, a także podczas zimniejszego okresu w roku

Ciemniejszy robi się z kolei, gdy zwierzak powraca do zdrowia lub gdy zwierzak będzie rozgrzany, na przykład pod wpływem słońca lub intensywnego ruchu. Dlatego często możesz to zjawisko zaobserwować, gdy Twój pupil zmęczy się podczas zabawy.

Koci nosek – podsumowanie 

Kocięta rodzą się już z dobrze rozwiniętym zmysłem powonienia, co pomaga im w dostaniu się do matczynej piersi i jedzeniu. Sam węch odgrywa ogromną rolę w żywieniu kota, bo to właśnie od niego zależy, czy kot zdecyduje się jeść, czy też posiłek nie wzbudzi jego zainteresowania. Z tego powodu koty z upośledzonym węchem mogą stać się bardzo wybredne, wtedy dużą zachętą do jedzenia będzie podgrzanie mu posiłku, by zaczął wydzielać bardziej intensywny zapach.

Nie tylko węch jest fascynujący, równie ciekawy jest też sam koci nos. Każdy ma swój własny, indywidualny wzór, stąd nie ma dwóch takich samych kocich nosów i każdy jest inny. Zazwyczaj nos jest lekko mokry i chłodny, ale jego temperatura, jak i poziom wilgoci mogą ulegać zmianie, nawet kilkukrotnie w ciągu całego dnia i jeśli nie towarzyszą temu inne, niepokojące objawy to nie jest to powód do zmartwień. Nos kota może też zmieniać kolor, w zależności od okoliczności robić się bledszy lub ciemniejszy i bardziej wyraźny.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
1 komentarz do “Jakie tajemnice skrywa nos kota?
  • Avatar

    Bardzo dobry artykol, chcialabym jeszcze dowiedziec się o anomaliach z jakimi moga urodzic się maluchy.
    Moj kociak urodzil się z lekkim znieksztalceniem noska. Ciezko mu się oddycha ale poniewaz byl najmniejszym i najslabszym kociakiem narazie niepozwalam na zadna interwencje weterynarza. Kociak dobrze je i rosnie poniewaz urodzil się rowniez bez jednego oczka leczymy najpierw jego stan zapalny w jamie ocznej.
    W jego nosku jest wydzielina ktora utrudnia mu oddychanie. Wysusza się na krotko po podawaniu antybiotyku i pojawia się spowrotem na krotko ale pojawia się ponownie. Co moge zrobic aby dobrze i najmniej interwencyjnie zbadac nosek mojego 14 tygodniowego kociaka?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.