Karma dla psa alergika – jaką wybrać?

Karma dla psa alergika nie jest niczym obcym, dziwnym i nieznanym – wielu producentów karm wprowadza je do swojego asortymentu. Uczulenie na pokarm u psa to problem, ale nie koniec świata. Przed Tobą stoi zadanie ustalenia alergenów, które dręczą Twojego psa i wybór odpowiedniej karmy gotowej lub przejście na domowy sposób żywienia.

Co to jest karma hipoalergiczna?

Karma dla psa hipoalergiczna jest karmą dietetyczną. W odróżnieniu od karm bytowych nie jest skierowana do zdrowych psów – ma za zadanie spełniać określone potrzeby żywieniowe psów-alergików.

Pies-alergik – jak go karmić?

Żywienie psa to temat bardzo rozległy i skomplikowany – powstało wiele prac, publikacji i opracowań na ten temat. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Twój pies okazuje się alergikiem. To wiele zmienia w sposobie jego żywienia. W końcu długotrwałe narażanie czworonoga na kontakt z alergenem może bardzo odbić się na jego zdrowiu i komforcie. Alergia pokarmowa objawia się na wiele sposobów – jednym z nich mogą być problemy dermatologiczne.

Kiedy podawać psu karmę hipoalergiczną?

W przypadku, gdy Twój pupil boryka się z tą przypadłością, możesz postawić na karmy premium dla psów alergików lub samodzielnie komponować mu posiłki. Oba te rozwiązania jednak wymagają pewnych przygotowań. Nieodzowna będzie wizyta u lekarza weterynarii, by wykluczył, że dolegliwości psa mają podłoże chorobowe i potwierdził, że tak na niego działa jakiś alergen.

Dopiero później możesz rozważać rodzaj karmienia, który będzie dla Twojego psa najlepszy. Zanim jednak do tego dojdzie – nadal musisz ustalić, jaki konkretnie alergen, (bądź jakie alergeny) działa negatywnie na Twojego psa.

Jak wykluczać alergeny z psiej diety?

Do produktów, które najczęściej uczulają psa, zalicza się: kurczak i inne mięsa drobiowe, wołowina, zboża, mleko, jajka, wieprzowina. Wszystkie te produkty, które często są wręcz podstawą psiego wyżywienia i zajmują wysokie pozycje w składzie wielu karm. Powyższa lista zawiera najczęstsze alergeny, jednak psa może uczulać właściwie każdy, dowolny składnik.

Najlepszą metodą określenia, co działa na psa negatywnie, jest dieta eliminacyjna. Polega ona na wykluczeniu wszystkich potencjalnych alergenów na okres około 6-8 tygodni. Po ustąpieniu objawów alergii, możesz przystąpić do prób prowokacyjnych. Polegają one na podawaniu po jednym, ze składników, które pies miał w swoim jadłospisie wcześniej i obserwowaniu, kiedy nastąpi nawrót alergii.

Inną metodą jest działanie odwrotne – oparcie psiej diety wyłącznie o jeden składnik białkowy. Najpierw musisz wybrać taki składnik białkowy, którego pies nigdy wcześniej nie jadł – na przykład królika lub dziczyznę, albo dowolny inny. Podawaj mu go przez okres około 6-8 tygodni, by organizm psa doszedł do normy i pozbył się alergenów. Po tym czasie, podobnie jak w przypadku pierwszej metody, przeprowadź próby prowokacyjne. Polegają one na podawaniu psu danego składnika białkowego przez okres tygodnia lub dwóch, aż do momentu ustalenia alergenów.

Gdy już ustalisz alergen, możesz go wykluczyć z psiej diety. Wtedy też możesz określić jaka karma dla psa alergika będzie najlepsza w przypadku Twojego pupila. Ta sklepowa, czy jednak przygotowywana w domu.

Jak wybrać karmę dla psów z alergią pokarmową?

Niegdyś właściwie było jasne, że jeśli pies ma alergię, a jego opiekun chce zadbać o jego zdrowie, musi przygotowywać mu posiłki samodzielnie. Rynek karm dla zwierząt był segmentem dość ograniczonym. Te czasy na szczęście dawno już minęły i obecnie dobrej jakości karmy weterynaryjne dla psów alergików są powszechnie dostępne.

To pozwala na luksus wyboru – rozumiejąc alergię Twojego psa, możesz podjąć samodzielną decyzję, czy lepiej będzie, gdy własnoręcznie będziesz przygotowywał mu posiłki od podstaw, czy karma sklepowa będzie lepszym rozwiązaniem. Każde z nich jest warte rozważenia – w końcu chodzi o to, co najważniejsze, czyli o dobro i zdrowie Twojego czworonoga. Pies nie jest w stanie sam ustalić sobie diety, dlatego musi polegać wyłącznie na Tobie.

Ty możesz polegać za to na własnej wiedzy i doświadczeniu, a także na producentach karm hipoalergicznych. Jeśli zdecydujesz się na to właśnie rozwiązanie. A jeśli nie umiesz podjąć decyzji – nie wahaj się skonsultować z lekarzem weterynarii lub zasięgnąć opinii dietetyka weterynaryjnego, z ich pomocą uda Ci się wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy sposób żywienia Twojego psa.

Żywienie psów posiłkami domowymi

Alergia pokarmowa u psa wymusza odpowiednie karmienie pupila, by zachować go w pełnym zdrowiu przez długie lata. Żywienie domowe karmą przygotowywaną przez Ciebie od podstaw, daje Ci pełną kontrolę nad procesem przygotowywania jedzenia. Dzięki temu zyskujesz przekonanie, że Twój pies dostaje od Ciebie to, co najlepsze. Niegdyś był to właściwie jedyny możliwy sposób karmienia psa, u którego występowała alergia pokarmowa.

To rozwiązanie jest pełne zalet, jednak ma swoje wymagania, których spełnienie jest niezbędne do zapewnienia psu zbilansowanej, hipoalergicznej diety. To zdecydowanie coś więcej niż po prostu wykluczenie z menu alergenów, choć oczywiście jest tu najistotniejsze.

Jednak to też konieczność komponowania pełnowartościowych, smacznych i pożywnych posiłków tak, by pies nie tylko nie cierpiał z powodu alergii, ale też otrzymywał wszystkie niezbędne do życia składniki i minerały. To wymaga wiedzy i czasu. Jeśli nie masz w tym pewnej wprawy, przyda Ci się pomoc i rada kogoś bardziej doświadczonego w domowym żywieniu psów z alergią np. weterynarza lub dietetyka zwierząt.

Żywienie psów karmami komercyjnymi

Innym rozwiązaniem są gotowe karmy. Obecnie karma dla psa alergika jest łatwo dostępna. Bez problemu znajdziesz ją także w naszym internetowym sklepie zoologicznym ZooArt. Wielu producentów zdecydowało się wprowadzić na rynek karmy hipoalergiczne wiedząc, że jeszcze nie tak dawno temu był to segment równie pożądany przez właścicieli psów, co niezagospodarowany przez producentów karm. Karmy tego rodzaju są stworzone ze starannie wyselekcjonowanych składników.

Zazwyczaj to są monobiałakowe karmy wysokomięsne dla psa, czyli takie, w których występuje tylko jedno źródło białka. Ponadto pozbawione są zbóż – bardzo częstego alergenu. To naturalne karmy dla psów, które w procesie produkcji nie miały też kontaktu z soją, jajami czy mlekiem, więc, w zależności od rodzaju alergii, możesz znaleźć karmę odpowiednią dla psa z właściwie każdym rodzajem alergii pokarmowej.

To rozwiązanie wygodne dla Ciebie, bo nie musisz spędzać czasu gotując i komponując posiłki, a także bardzo bezpieczne dla Twojego psa – pod warunkiem, że trafnie ustalisz alergen, który wywołuje uczulenie. Dostępne są też karmy z hydrolizowanym białkiem, bardzo dobre również do przeprowadzania diety eliminacyjnej. Takie białko jest specjalnie przygotowane tak, by nie wywoływać reakcji alergicznej.

Sucha i mokra karma dla psa alergika

Zarówno sucha, jak i mokra karma dla psa alergika to odpowiednie rodzaje pokarmu dla psów, które mają uczulenia pokarmowe. Możemy wybrać rodzaj karmy względem potrzeb oraz zaleceń lekarza weterynarii.

Najlepsze suche karmy dla psów alergików to bezzbożowe, naturalne karmy “premium”. Pod kątem wielkości rasy, karmy suche w szczególności sprawdzają się dla psów dużych, a karmy w wersji “light” będą dobrym wyborem dla kanapowców i starszych psów. Karma sucha “light” może dla nich stanowić podstawowy lub wyłączny posiłek. Oczywiście sucha karma dla psa będzie odpowiednia dla psów każdej wielkości. Działa oczyszczająco na zęby, może nią być uzupełniana dieta, podstawę której stanowi mokra karma dla psa alergika. Taka karma powinna być dostosowana do wielkości szczęk.

Mokra karma dla psa alergika charakteryzuje się prostym składem. Najczęściej jest to monobiałkowa, wysokomięsna karma dla psa. Mokra karma dla psa alergika jest także odpowiednia dla czworonogów z tendencją do otyłości, ponieważ pozwala utrzymać prawidłową wagę psa. Karma mokra jest mniej kaloryczna niż karma sucha. Przyjęło się, że mokra karma dla psa alergika jest odpowiednia przede wszystkim dla małych psów w tym najmniejszych ras (wielkości “mini” i ‘small’) z problemami gastrycznymi.

Najlepszy rodzaj pokarmu

Psy ważące poniżej 10 kg mają delikatniejszy układ pokarmowy. Niemniej jednak, mokra karma dla psa alergika to dobre rozwiązanie dla psów każdej wielkości i w każdym wieku, a przede wszystkim tych z problemami zdrowotnymi. Teoretycznie mokra karma dla psa alergika jest bezpiecznym wyborem nie tylko dla psów, które borykają się z uczuleniem, ale także dla psów z wrażliwym układem pokarmowym.

Rozwiązaniem pośrednim jest półwilgotna karma dla psa. To idealna karma premium dla psów, które są bardziej wybredne. Jest smakowita niczym mokra karma, a jednocześnie stosuje się ją, tak jak karmę suchą. Półwilgotne karmy wysokomięsne dla psów, najczęściej są to bezzbożowe, naturalne karmy dla psów. Nie zawierają sztucznych konserwantów, z tego względu źle przechowywana półwilgotna karma dla psa może szybko się popsuć.

Innym przykładem karm dla psów premium jest sucha karma tłoczona na zimno. Granulkami w kształcie pelletu. Karma tłoczona na zimno jest odmiennym rodzajem, który zalicza się do kategorii – najlepsze suche karmy dla psów. Taka karma dla psa jest przygotowywana w niskich temperaturach, dzięki czemu nie traci swoich właściwości odżywczych podczas produkcji. Karma tłoczona na zimno ma krótszy termin ważności niż najlepsze suche karmy dla psów produkowane w ekstruderze.

Karma dla psa alergika – podsumowanie

Jeśli zauważysz u Twojego psa objawy alergii pokarmowej, najpierw wybierz się do lekarza weterynarii, by potwierdził tę diagnozę i wykluczył inne źródła problemów. Później przyjdzie czas na ustalenie konkretnych alergenów, na przykład dzięki wdrożeniu diety eliminacyjnej i wykluczenie danych składników z jadłospisu psa.

Na tej podstawie będzie Ci najłatwiej zadecydować, jaka karma dla Twojego psa będzie najlepsza. Zdecydujesz się na tworzenie psich posiłków w domu czy to będzie sucha, półwilgotna, lub monobiałkowa mokra karma dla psa alergika.

Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
1 komentarz do “Karma dla psa alergika – jaką wybrać?
  • Avatar

    Najlepszą karmą dla mojego alergika okazała się karma hipoalergiczna z ***********************. Ma bardzo dobry skład i smakuje mojemu psu. Najważniejsze, że dolegliwości skórne po niej ustąpiły.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.