Karma dla psa z niewydolnością nerek – mokra i sucha karma weterynaryjna dla psów chorych na nerki

Karma dla psa z chorymi nerkami może uratować życie naszego pupila. Warto zatem dowiedzieć się, kiedy może być podawana oraz o czym należy pamiętać, gdy chcemy po nią sięgnąć. W niniejszym artykule przybliżymy te kwestie. Ponadto wskażemy funkcje nerek w organizmie psa, a także ich choroby wraz z towarzyszącymi objawami. Podpowiemy także, jak najlepiej możemy im zaradzić.

PIES CHORY NA NERKI

Choroby nerek u psów

Nerki uchodzą za swoiste filtry w organizmie, w rzeczywistości ich rola jest bardziej znacząca. Funkcje nerek sprowadzają się do:

  • usuwania zbędnych produktów metabolicznych i toksyn z organizmu,
  • kontroli:
    • stężenia wody w organizmie,
    • ciśnienia krwi,
    • stężenia elektrolitów,
    • poziomu fosforu,
  • wytwarzania erytropoetyny (hormon, który pobudza rozrost czerwonych krwinek).

Jakie mogą być schorzenia nerek u psów?

Problemy z nerkami mogą pojawić się wskutek:

  • infekcji (np. choroba odkleszczowa, leptospiroza),
  • chorób układowych (np. zapalenie naczyń krwionośnych),
  • zatruć (np. substancje chemiczne, jad węża, nieświeża woda i zepsuta żywność),
  • chorób dziedzicznych (np. dysplazja wielotorbielowata),
  • zaburzeń rozwojowych (np. niedorozwój nerek),
  • nowotworów.

W rezultacie oddziaływania tych czynników może dojść do przewlekłej lub ostrej niewydolności nerek. To oznacza, że ich większa część (około 75%) przestaje funkcjonować. Przewlekła może rozwijać się nawet latami, a do ostrej dochodzi nagle. Więcej informacji o tym schorzeniu zawarliśmy w naszym artykule NIEWYDOLNOŚĆ NEREK U PSA – LEKARZ RADZI, JAK POMÓC PUPILOWI.

Jakie symptomy możemy zauważyć u psa z chorymi nerkami?

Objawy chorób nerek mogą być podobne, do tych które występują w przypadku innych chorób. Czasami są one na tyle łagodne, że możemy je zbagatelizować, natomiast w ostrej formie nie da się ich przeoczyć. Często bywa to:

  • apatia,
  • biegunka,
  • zwiększone pragnienie,
  • zmiana barwy moczu,
  • wymioty.

Typowymi objawami, wskazującymi na chorobę nerek są:

  • mocznicowy oddech – charakterystyczny kwaskowaty nieprzyjemny zapach,
  • owrzodzenia jamy ustnej,
  • rozjaśnienie śluzówek – świadczą o obniżeniu poziomu czerwonych krwinek we krwi.
KARMA DLA PSA Z CHORYMI NERKAMI

Co należy robić, gdy zauważymy objawy choroby nerek u psów?

Takie objawy nie mogą być zlekceważone. Niewydolność nerek może okazać się bardzo niebezpieczna dla życia psa. Z tego względu, powinniśmy możliwie najszybciej zbadać naszego psa u lekarza weterynarii. Podczas konsultacji postarajmy się opisać wszystkie objawy, które udało się nam zauważyć. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, objawy mogą dotyczyć innej choroby, która nie będzie związana z nerkami.

Pamiętajmy, że TYLKO LEKARZ może rozpoznać chorobę i zalecić odpowiednie leczenie. Nie możemy polegać wyłącznie na własnym rozpoznaniu, ani na opiniach innych opiekunów, czy internautów. Gdy lekarz stwierdzi schorzenie związane z nerkami, może wyznaczyć leczenie oraz zbilansowaną dietę dla psa z upośledzoną funkcją nerek.

Weterynaryjna karma dla psa z niewydolnością nerek – renal

Dieta weterynaryjna dla psów często opiera się na stosowaniu specjalistycznej karmy. Podawanie dietetycznej karmy dla psów poprawiającej funkcjonowanie nerek w przypadku przewlekłej lub ostrej niewydolności nerek, podobnie jak i stosowanie preparatów medycznych, powinno być skonsultowane z weterynarzem i dostosowane do potrzeb zdrowotnych naszego psa. Taka karma najczęściej ma oznaczenie – renal, a czym ona wyróżnia się w swoich właściwościach?

Czym się charakteryzuje pełnoporcjowa dietetyczna karma dla psa z chorymi nerkami?

Żywienie psów z problemami zdrowotnymi często wymaga odpowiedniej karmy. Tym samym psy, które mają problemy z nerkami potrzebują diety, która będzie wspierać funkcjonowanie nerek. Dla nich została opracowana kompletna dietetyczna karma dla psów cierpiących na chroniczną niewydolność nerek. Karma zawiera niski poziom sodu i fosforu. Oprócz tego wyróżnia się niską zawartością białka. Zarówno białko, sód, jak i fosfor gromadzą się i obciążają nerki, wtedy gdy kłębuszki nerkowe nie pracują prawidłowo. W takiej karmie, jest zwiększona ilość przeciwutleniaczy, takich jak witamina C i flawonoidy. Duża ilość błonnika pośrednio korzystnie wpływa na pracę nerek, przez regulację flory bakteryjnej jelit, a także przez pobudzanie procesów trawiennych. Witaminy z grupy B i żelazo wspomagają funkcjonowanie nerek psów z chroniczną lub przewlekłą niewydolnością nerek.

KARMA DLA PSA CHOREGO NA NERKI

Mokra i sucha karma dla psów chorych na nerki

Karma dietetyczna dla psów z przewlekłą niewydolnością nerek podobnie jak karma bytowa najczęściej występuje w dwóch rodzajach, jako:

  • mokra karma dla psów – np. Rinti Canine Niere/Renal, Farmina Vet Life Renal (karma mokra), Brit Veterinary Diet Renal (karma mokra). Powszechnie uznaje się, że jest lepsza, gdyż bardziej nawadnia organizm, co lepiej wpływa na pracę nerek.
  • karma sucha dla psów – np. Vet Expert Renal Dog,Farmina, (karma sucha) Vet Life Renal (karma sucha) Brit Veterinary Diet Renal to pełnoporcjowa karma, która również zapewnia psu z chorymi nerkami wszystkie niezbędne składniki, dodatkowo pozwoli zadbać o zęby psa i spełnić jego naturalną potrzebę gryzienia. Innym rozwiązaniem jest namoczenie suchych granulek.

O czym należy pamiętać wybierając weterynaryjną karmę dla psa na chore nerki?

Dietetyczna karma pełnoporcjowa powinna odpowiadać nie tylko na potrzeby zdrowotne, ale także być dostosowana do:

  • wieku psa,
  • wielkości (wagi) psa.

Dla psów dorosłych będzie odpowiednia – dietetyczna karma podstawowa dla dorosłych psów cierpiących na niewydolność nerek. Z kolei dla szczeniaków nada się karma z oznaczeniem „junior” lub „puppy”. Jeżeli posiadamy psa starszego, to sprawdźmy czy producent przewidział karmę „senior”. Jeśli tak, to będzie ona lepszym rozwiązaniem niż weterynaryjna karma pełnoporcjowa dla dorosłych psów. W przypadku dostosowania karmy do wielkości, powinniśmy uwzględnić wagę swojego psa i wybrać odpowiednio oznaczoną karmę dla:

  • miniaturowych psów – mini,
  • małych psów – small,
  • średnich psów – medium,
  • dużych psów – large,
  • olbrzymich psów – giant.

Taką karmę podajemy ściśle z zaleceniami lekarza. Oprócz tego, nie możemy zapominać o zapewnieniu psu stałego dostępu do wody. Picie jest szczególnie ważne przy chorobach nerek.

Podsumowanie

Zdrowe nerki są istotne dla życia naszego psa. Przedstawiliśmy liczne funkcje, jakie pełnią w jego organizmie, a także dolegliwości, które mogą im zagrażać oraz możliwe przyczyny ich powstania. Pamiętajmy o objawach, które mogą świadczyć o dysfunkcji nerek, a także o tym, by ich nie lekceważyć i możliwie najszybciej zaprowadzić psa do gabinetu weterynaryjnego. Tak już wspomnieliśmy, TYLKO lekarz weterynarii może rozpoznać chorobę i zalecić odpowiednie leczenie oraz przypisać dietę weterynaryjną.

Dieta dla psa z chorymi nerkami ma na celu odciążenie nerek, by ułatwić przebieg leczenia. Psy z chorymi nerkami potrzebują odpowiedniej karmy, omówiliśmy jakie są rodzaje i jak dobrać karmę do swojego psa. Pełnoporcjowa dietetyczna karma dla dorosłych psów cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek różni się od karmy dla psów starszych, bądź szczeniaków. Podobnie jest w przypadku wielkości, karma dla psów ras małych będzie nieodpowiednia dla olbrzymich psów. Przy tym nie zapominajmy, że karma, jak i sposób jej podania powinny być zgodne z zaleceniami lekarza weterynarii.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.