Karmienie kota po kastracji – najważniejsze zasady

Jeśli nie prowadzisz zarejestrowanej hodowli kotów rasowych właściwie nie ma powodu dla którego miałbyś nie wysterylizować Twojego kota. Kocia sterylizacja przyczynia się do kontroli populacji tych stworzeń, sprawia, że na świecie nie pojawiają się mioty niechcianych kociąt i przynosi też ulgę dorosłym osobnikom.

Sterylizacja to w gruncie rzeczy prosty zabieg. Kot wymaga jednak po nim odpowiedniego traktowania, w tym również odpowiedniej karmy. Jakiej dokładnie karmy? Co ma znaczenie dla kota po sterylizacji i dlaczego? Przekonaj się!

Sterylizacja – jak wpływa na koci organizm?

Sterylizacja to zabieg, który nie pozostaje obojętny dla kociego organizmu. Pozbawia koty możliwości rozmnażania się i znacząco wpływa na ich gospodarkę hormonalną. Kocury po sterylizacji nie znaczą terenu, nie czują przymusu włóczęgostwa i walk o samicę. Samice z kolei są wolne od trudności związanych z ciążą, połogiem, karmieniem młodych i możliwymi powikłaniami.


W odpowiedzi na zmiany zachodzące w kocim organizmie po sterylizacji, zwalnia też ich metabolizm i zwiększa się apetyt. Koty wysterylizowane mają zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne. Karmienie kota po kastracji powinno to uwzględniać. Co powinno znaleźć się w kocim jadłospisie i dlaczego?

kot po kastracji karmienie

Karmienie kota po kastracji – zasady prostsze niż myślisz!

Karmienie kota po kastracji jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Nie musisz się bać, że zaszkodzisz swojemu kotu i nie zapewnisz mu najlepszej opieki. W razie jakichkolwiek wątpliwości jednak zawsze zgłaszaj się z kotem do Twojego lekarza weterynarii. On rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i wyjaśni Ci, czego potrzebuje kot po kastracji.


Opieka nad takim kotem na pewno Cię nie zmęczy. Nie powinna Cię też przerażać. Chcesz przecież tego, co najlepsze dla Twojego kota. Bez względu na okoliczności. Najważniejszą kwestią jest kwestia karmienia. Na pewno słyszałeś wiele na temat kotów, które w sposób niekontrolowany tyją po kastracji. Czy tak musi być? Absolutnie nie! Wystarczy, że podejdziesz do kwestii karmienia takiego kota z głową.

Kaloryczność

Najważniejsza jest kaloryczność posiłków. Ile powinien jeść kot po sterylizacji? Na pewno mniej niż wcześniej. Koty wysterylizowane mają wolniejszą przemianę materii i nie przejawiają tendencji do długich i wyczerpujących wędrówek. W takich okolicznościach, jeśli będziesz dostarczał kotu tyle samo kalorii, co przed kastracją, kot na pewno przytyje.


Musisz zmniejszyć kaloryczność jego posiłków. Szacunkowe badania mówią, że koty wysterylizowane potrzebują około ⅓ kalorii mniej niż koty niewysterylizowane. Pamiętaj jednak, że to szacunkowe i uogólnione rachunki. Zawsze kieruj się konkretnymi potrzebami Twojego kota. Stosuj się też do zaleceń Twojego lekarza weterynarii.

Tłuszcze

Tłuszcze są bardzo ważne w diecie kota, który jest zdeklarowanym mięsożercą. Kot po sterylizacji powinien jednak przyjmować go mniej. Dlatego jeśli karmisz swojego pupila mięsem, staraj się wybierać chudsze kawałki – posiłki kota są niewielkie, więc lepiej, żeby były wartościowe. Z kolei ilość tłuszczu w karmach dla kotów kastrowanych jest odpowiednio dobrana. Nie musisz się więc obawiać, że dania będą zbyt kaloryczne.

Białko

Białko w diecie kota powinno pochodzić z mięsa wysokiej jakości. Ta zasada dotyczy wszystkich kotów, sterylizacja tu niewiele zmienia. Kot wysterylizowany ma taki sam przewód pokarmowy jak przed – nie musisz niczego zmieniać poza ilością pożywienia. Białko sprzyja rozwojowi mięśni i jeśli kot zachowa aktywność, zbuduje właściwą sylwetkę.

jak karmić kota po kastracji?

Karma sucha czy mokra?

W Twoim domu pojawił się już kot po kastracji. Jedzenie dla niego powinno być suche czy mokre? Na pewno się nad tym zastanawiasz. Chcesz przecież Twojemu kotu zapewnić wszystko to, co najlepsze. Co więc powinieneś wybrać?


Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Możesz z powodzeniem dostarczyć kotu wszystkich wymaganych składników odżywczych obiema karmami podstawowymi – są właściwie zbilansowane. Najważniejsze, by były to karmy dobrej jakości i spełniające potrzeby kota wysterylizowanego.


Dobrym pomysłem jest sięganie po karmy dedykowane dla kotów wysterylizowanych, na przykład Royal Canin Sterilized, Versele Laga Sterilized czy Arona Sterilized i wiele innych karm dostępnych w ofercie naszego sklepu internetowego. Jeśli chcesz, możesz nawet dostosować karmę do płci Twojego kota. To przecież różnica – kot czy kotka po sterylizacji. Jedzenie dla nich powinno zaspokajać ich potrzeby i odpowiadać zmianom w gospodarce hormonalnej.

Warto wiedzieć!

Lekarze zwracają uwagę na fakt, że u kocurów, które jedzą karmę suchą zwiększa się tendencja do wystąpienia kamicy pęcherza moczowego. Obserwowane koty zwykle są jednak otyłe i niewiele się ruszają, dlatego trudno wprost potwierdzić, czy rodzaj przyjmowanej karmy miał wpływ na pojawienie się choroby. Jeśli masz wątpliwości, sięgaj częściej po karmę mokrą – dzięki niej kot więcej wypije.

kastracja kota

Karmienie kota po kastracji – podsumowanie

Sterylizacja to zabieg konieczny dla bezpieczeństwa i zdrowia Twojego kota. Kot poddany takiej operacji nie ucieka z domu, nie znaczy terenu i jest mniej narażony na niebezpieczeństwa świata zewnętrznego. Kotka nie musi obciążać organizmu podczas ciąży, połogu i wychowywania młodych. Chroniony jest też jej układ płciowy i nie męczy się podczas rui. Koty poddane sterylizacji mają tendencję do tycia, jednak wcale nie muszą tyć.


Wszystko zależy od odpowiedniego jedzenia. Pamiętaj o dbaniu o nawodnienie kota. Sięgaj też po wysokiej jakości, chude mięso lub karmy dedykowane kotom sterylizowanym mokre lub suche – zależnie od upodobań Twojego kota. Dbaj też o to, by białko w karmie było wysokiej jakości. Kot to mięsożerca, białko doskonale wpływa na jego rozwój i powinno być podstawą jego diety.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
12 komentarzy do “Karmienie kota po kastracji – najważniejsze zasady
    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      po sterylizacji kota należy przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii dotyczących karmienia, ale ogólne zasady są następujące:

      sucha karma – zwykle podaje się 2-3 razy dziennie w mniejszych porcjach, zgodnie z zalecaną dzienną dawką na opakowaniu karmy dla kotów po sterylizacji,
      mokra karma – można ją podawać już w pierwszej dobie po zabiegu, ale w małych ilościach. Jest to nawet wskazane, ponieważ mokra karma stanowi dodatkowe źródło nawodnienia, co jest ważne dla kota po operacji.

      Najważniejsze zasady:

      Używaj karmy dedykowanej dla kotów po sterylizacji,
      Kontroluj porcje, by zapobiec otyłości,
      Zapewnij stały dostęp do świeżej wody,
      Jeśli kot ma specjalne zalecenia od weterynarza, stosuj się do nich.

      Warto skonsultować dokładny plan żywienia z lekarzem weterynarii, który przeprowadzał zabieg, ponieważ zalecenia mogą się różnić w zależności od wieku i stanu zdrowia kota.

  • Avatar

    Zgadzam się z przedmówcami że karma sucha to nic dobrego. Jak to niedawno usłyszałam że to zwierzęcy fastfood.
    Niestety koty za tym mogą bardziej przepadać niż za mokrą. To jak nasze dzieci wolą kebab, czy pizzę niż dobry normalny obiad😄
    No ale cóż zrobić jak się ma kilka psów, kotów….ten fast food to wtedy wybawienie.
    Koty na suchej karmie mogą mieć szybciej problem z nerkami niż myślimy, ale trochę nikomu nie zaszkodziło
    Pozdrawiam

  • Avatar

    czy kot po kastracji moze pic mleko ? bo wrocilem z nim wczoraj o 13 do domu, a i też czy moze lizac to miejsce dzien po zabiegu bo pilnuje by tego nie robił a jak nie widze to robi a ubranek niechce a kołnieza nie dostalem

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Dzień dobry,
      Kot po kastracji nie powinien pić mleka, ponieważ zwierzęta te często nie tolerują laktozy, co może prowadzić do biegunki i innych problemów żołądkowych. Miejsce po zabiegu nie powinno być lizane, aby zapobiec infekcjom i przyspieszyć gojenie. Jeśli kot nie chce nosić ubranka ani kołnierza, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać odpowiednie środki zapobiegające lizaniu rany.

  • Avatar

    Stwierdzenie, że oba rodzaje karmy (sucha i mokra) są właściwie zbilansowane jest śmieszne. Oczywiście gdy producenci i sprzedawcy używają tego stwierdzenia mówią o bilansie mikroelementów. Bo jeśli wymieniona w artykule karma Royal Canin Sterilized ma odpowiedni balans makroelementów z ponad 25% węglowadanów to ja wolę nie czytać pozostałych „rad” z tego bloga. Nie moim zamiarem jest tu narzekać konkretnie na Royal Canin bo to się tyczy wszystkich suchych karm (których producenci nie podają , bo nie muszą, na opakowaniach informacji o zawartości węglowodanów – żeby się tego dowiedzieć musimy sami zsumować wszystkie składniki i to czego nie doliczymy się do 100% to w zaokrągleniu węglowodany). Opiekunowie kotów – karmcie pupili mokrą karmą – najtańsza mokra karma będzie dla waszego kota o niebo lepsza od najdroższej suchej.

  • Avatar

    Nie doczytałam artykułu do końca bo sporo tu głupot. Koty poddajemy kastracji nie sterylizacji i nie powinny jeść suchej karmy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.