Od kilku tygodni uczysz się żyć w nowej rzeczywistości, na którą wpływ ma koronawirus. Pandemia ograniczyła kontakty międzyludzkie, czas spędzany na świeżym powietrzu, a także doprowadziła do zmian w pracy zawodowej czy edukacji. To wszystko wpływa również na rzeczywistość Twojego psa czy kota. Dowiedz się zatem jak powinna wyglądać opieka nad psem i kotem w czasie pandemii.
Pierwsze doniesienia medialne związane z koronowirusem przyniosły wiele znaków zapytania. Opiekunowie zwierząt domowych zaczęli martwić się, czy wirus może przenosić się za pośrednictwem psa czy kota. Na szczęście naukowcy nie potwierdzili takiej zależności. Wręcz przeciwnie – podkreślają oni, że codzienne obcowanie z psem lub kotem wpływa pozytywnie na nasz układ odpornościowy. Co więcej, obcowanie ze zwierzętami obniża poziom stresu i wpływa pozytywnie na twoje samopoczucie.
Wiesz już, że od psa i kota nie możesz zarazić się koronawirusem. Mimo to powinieneś zwrócić uwagę na to, jak dbać o swoje zwierzę w czasie pandemii. Jest to szczególnie ważne ze względu na ograniczoną możliwość skorzystania z szybkiej wizyty u lekarza weterynarii czy wydłużony czas oczekiwania na karmę. Jak powinna wyglądać opieka nad psem i kotem w czasie pandemii?
Zadbaj o dietę zwierzęcia
Jednym z podstawowych aspektów troski o dobry stan zdrowia psa czy kota jest dobór odpowiednio zbilansowanej diety. Nie jest to dobry czas na eksperymentowanie i testowanie nowej karmy. Szczególnie w przypadku zwierząt o wrażliwych żołądkach może się to skończyć problemami z układem trawiennym. Zawsze zalecamy stosowanie karmy wysokiej jakości, która zapewni psu czy kotu wszystkie potrzebne witaminy i składniki odżywcze.
Zwróć szczególną uwagę na dobór diety, gdy w jesteś opiekunem suki w ciąży lub szczeniaka/młodego kota, których głównym pokarmem przestało być mleko matki. Opiekunom takich zwierząt z pomocą przychodzi karma z serii Royal Canin Starter (dla suk w ciąży i szczeniaków) oraz Royal Canin Kitten (dla kociąt do 12. miesiąca życia). Właściwie dobrane i zbilansowane składniki wspomagają prawidłowy proces trawienia.
Jeżeli nasze zwierzę, z racji obecnej sytuacji, ma mniej okazji do efektywnego ruchu, w trosce o jego prawidłową wagę warto zapoznać się z ofertą karm o obniżonej kaloryczności. Karmy te zapewnią poczucie sytości, jednocześnie dostarczając odpowiednią ilości energii i ograniczając ryzyko wystąpienia nadwagi czy otyłości. Wymagania te spełnia linia karm Royal Canin Light Weight Care dla psów i dla kotów oraz linia karm Indoor dla kotów dorosłych przebywających w domu.
Opieka nad psem a spacery
Od kilku tygodni jedną z podstawowych zasad, której przyszło nam przestrzegać jest dystans społeczny. Obowiązuje ona również podczas spacerów z psem. Unikaj kontaktu z innymi spacerującymi. Zaleca się zachowanie odległości około 2 metrów od innych osób. Niestety nie jest to dobry czas na zabawy z obcymi psami. To może być trudne dla Twojego zwierzęcia, szczególnie jeśli do tej pory pozwalałeś mu na kontakt z innymi psami.
W tej sytuacji wybieraj mniej uczęszczane miejsca. Jeśli Twój pies lubi wskakiwać na łóżko, rozważ przemywanie mu łap po spacerze. Użyj do tego ciepłej wody, możesz dodać delikatnego mydła. Pamiętaj, że środki dezynfekujące podrażnią delikatne poduszki łap.
Zapewnij zwierzęciu rozrywkę
Wszystkie zmiany, które wprowadzasz w życie mają wpływ również na Twoje zwierzę. Jeśli wraz z początkiem pandemii zacząłeś pracować w domu, możesz mieć problem z prawidłowym rozgraniczeniem ilości czas przeznaczonego na obowiązki zawodowe i życie prywatne. Twoim ciągłym przebywaniem w domu może być też zdezorientowany pies czy kot, który do tej pory zdążył się już przyzwyczaić do regularnego pozostawania w samotności przez kilka godzin.
Z myślą o tym, że styl życia kiedyś powróci do tego sprzed koronawirusa, wypracuj sobie i domownikom pewną rutynę. Uwzględnij w niej wydłużenie czasu na zabawę ze zwierzęciem w domowym zaciszu. Dotyczy to szczególnie opiekunów psów, które mogą ulegać frustracji ze względu na krótsze spacery. Na szczęście mamy dla ciebie kilka propozycji jak zadbać o tę rozrywkę.
Jeśli jesteś opiekunem psa:
Agility we własnym domu
Agility to nic innego jak pokonywanie przez psa specjalnego tory przeszkód. Wbrew pozorom możesz go urządzić nawet pod dachem. W domu sprawdzi się tunel, slalom, a nawet obręcz do skoków. Do wykonania niektórych przeszkód możesz użyć przedmiotów codziennego użytku (np. skok przez hula-hop).
Smakołyk-niespodzianka
Opieka nad psem to także zapewnianie mu rozrywki. Gdy jesteś zajęty pracą, a zwierzę domaga się zabawy, podaj mu kulę wypełnioną smakołykami. Będzie musiał wykazać się sprytem, aby przysmak wypadł na ziemię. Kulę możesz wypełnić częścią porcji karmy przeznaczonej na posiłek.
Nauka komend
Czy wiesz, że 15-minutowy trening umysłowy jest dla psa niczym godzinny trening? Nauka nowych sztuczek oraz utrwalanie umiejętności wymaga od Twojego zwierzęcia pełnego skupienia. Dzięki trenowaniu komend, pies będzie lepiej rozumiał Ciebie i otaczającą go rzeczywistość. Zacznij od postaw, czyli poleceń „siad”, „leżeć”, „zostań” i „zostaw”. Dopracowanie ich do perfekcji będzie dobrym punktem wyjścia do nauki sztuczek.
Zabawy węchowe
Za pomocą węchu Twój pies poznaje świat. Wykorzystaj jego najbardziej czuły zmysł za pomocą zabaw węchowych. Możesz wybierać spośród wielu gotowych zabawek, np. matę węchową, w której ukrywa się smaczki lub wykorzystać pudełka/kubki, które masz w domu.
Jeśli jesteś opiekunem kota:
Za pomocą węchu Twój pies poznaje świat. Wykorzystaj jego najbardziej czuły zmysł za pomocą zabaw węchowych. Możesz wybierać spośród wielu gotowych zabawek, np. matę węchową, w której ukrywa się smaczki lub wykorzystać pudełka/kubki, które masz w domu.
Drapanie
Ostrzenie pazurów to nie tylko rozrywka, ale i forma dbania o higienę. Dlatego opieka nad kotem będzie wymagała od Ciebie przygotowania dla zwierzęcia powierzchni, na której będzie mógł to robić. Jeśli nie będzie mógł ostrzyć pazurów na drapaku, z pewnością użyje do tego mebli w domu. Warto zdecydować się na drapak na tyle wysoki, aby zwierzę mogło stanąć na wyprostowanych łapach. Dzięki temu drapak może służyć również jako przyrząd do rozciągania i ćwiczeń fizycznych.
Łowienie
W przeciwieństwie do psów koty nie lubią statycznych zabawek. Mają silnie wykształcony instynkt łowiecki, który uwidacznia się już u kociąt. Zarówno młode, jak i dorosłe koty potrzebują regularnie polować choćby na zabawki dla kotów. Używaj naprzemiennie różnego rodzaju wędek, np. zakończonych sztuczną myszą, ogonem tygrysa czy piórkami.
Poszukiwanie przygód
Wielofunkcyjnym gadżetem dla kota będzie tunel. Zwierzę może urządzać sobie w nim gonitwy, ale również ukrywać się oraz odpoczywać. Możesz wybrać tunel z dodatkowym bocznym otworem, wszytymi elementami szeleszczącymi czy dodatkowymi zabawkami, np. przymocowaną na sznurku piłką.
Dbając o siebie, dbasz o swoje zwierzę
Myślałeś co by było, gdybyś musiał poddać się kwarantannie domowej? W przypadku opiekunów kotów ten problem nie wydaje się aż tak duży. Niemniej jednak każdy kociarz powinien zadbać o to, aby jego zwierzęciu nie zabrakło karmy, a także artykułów higienicznych, np. żwirku. Na wszelki wypadek warto również ustalić z kimś zaufanym, że przejmie opiekę nad kotem, gdy będzie taka konieczność.
Opieka nad psem, z uwagi na inne wymagania zwierzęcia, jest nieco bardziej skomplikowana. Pies musi wychodzić na spacery. Jeśli nie mieszkasz w domu z ogrodem, który może stanowić tymczasowe zastępstwo dla spacerów po okolicy, ustal z zaufaną osobą, że będzie regularnie wyprowadzać psa. Podobnie jak w przypadku kota, zabezpiecz odpowiednią ilość karmy oraz, jeśli to konieczne, leków dla swojego zwierzęcia.
Pamiętaj również o higienicznym ABC: myj ręce przed i po kontakcie z psem lub kotem, dbaj o higienę misek i innych akcesoriów zwierzęcia, ogranicz dotykanie ust, oczu i nosa rękami.
Koronawirus a pies i kot – zachowaj rozsądek
Sytuacja związana z pandemią koronawirusa wpłynęła codzienność w wielu domach. Zadbaj o to, aby zmiany nie wpłynęły negatywnie na Twoje relacje z innymi domownikami, również ze zwierzętami. Opieka nad kotem czy psem w czasie pandemii nie musi różnić się mocno od tej sprzed wirusa. Wystarczy zachować większe środki ostrożności, higienę, a przede wszystkim zdrowy rozsądek.