Kot czarnołapy – mruczek drapieżnik z Afryki. Najmniejszy gatunek, a zarazem najbardziej niebezpieczny kot na świecie

Kot czarnołapy, zwany także mrowiskowym tygrysem, to niezwykłe stworzenie. Choć należy do kotów niewielkich rozmiarów, jego umiejętności łowieckie i zdolność do przetrwania w dziczy zaskakują nawet doświadczonych myśliwych. Poznaj fascynujące fakty na temat najmniejszego dzikiego kota. Dowiedz się, gdzie można go spotkać, a także czy można kupić i trzymać w mieszkaniu, jako kota domowego.

Kot czarnołape cena

Opis rasy kot czarnołapy

Kot czarnołapy (felis nigripes) to jedna z najmniejszych ras kotów na świecie, zamieszkująca południową Afrykę, w tym Namibię, Botswanę i RPA. Gatunek ten został odkryty i opisany w 1824 roku przez Williama Burchella. Koty czarnołape należą do rodziny kotowatych, a ich naturalne siedliska to opuszczone koczowiska, nory oraz kopce termitów w trawiastych i półsuchych regionach południa Afryki.

Jak wygląda kot czarnołapy – najmniejszy gatunek wśród kotowatych?

Kot czarnołapy, tak już wspomnieliśmy, spośród innych kotowatych wyróżnia się niewielkim rozmiarem. Waga samic wynosi około 1,3 – 1,5 kg, a dorosłe kocury tego gatunku ważą od 1,5 kg do 2,5 kg. To zwierzęta krótkowłose, nie występują w długowłosej “wersji”. Sierść ma wyraźny wzór w czarne lub brązowe cętki i pierścienie, które ciągną się rzędami wzdłuż szyi przechodząc do tułowia. Kończyny są chude lecz mocne, a ogon cienki i spiczasty z czarnym zakończeniem. Kot czarnołapy nazywany jest tak ze względu na ciemną barwę jego łap. Mimo, że sierść może mieć różne kolory i wzory, to łapy zawsze są czarne lub bardzo ciemne, co wyróżnia go spośród innych kotów. Ten termin (czarnołapy) stał się popularny i powszechnie stosowany, stając się oficjalną nazwą tego gatunku.

Kot czarnołapy hodowla

Tryb życia kota czarnołapego

Kot czarnołapy żyje i poluje nocą – głównie w okolicach świtu i zmierzchu. W ciągu jednej nocy potrafi przebyć spore odległości. Kot czarnołapy każdej nocy poluje na różne zwierzęta, w tym na węże, gryzonie i ptaki, korzystając z opuszczonych kopców termitów czy jam wykopanych w ziemi, w których odpoczywa w ciągu dnia. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary ma wiele naturalnych drapieżników, w tym sowy i węże, szakale czarnogrzbiete i karakale.

W sytuacjach zagrożenia syczy i warczy oraz potrafi wydawać znacznie głośniejsze sygnały dźwiękowe, co jest bardzo imponujące ze względu na jego niewielki wzrost. Walczy zawzięcie, lecz w przeciwieństwie do większości innych kotów słabo się wspina. Uważa się, że nie sprzyja temu jego krępe ciało i krótki ogon. Po za tym prowadzi samotny tryb życia, z wyjątkiem sytuacji, gdy samice opiekują się zależnymi kociętami. Same kontrolują terytorium o wielkości około 20-25 km2, na którym zamieszkują przeważnie 4 samice. Kociaki dojrzewają płciowo w wieku około 6-7 miesięcy. Koty czarnołape żyją zazwyczaj około 2-5 lat, a w niewoli mogą przeżyć nawet 15 lat.

Odstraszacze na koty

Dlaczego kot czarnołapy to najbardziej niebezpieczny kot na świecie?

Kot czarnołapy jest uważany za jednego z najgroźniejszych drapieżników, ponieważ potrafi szybko i sprawnie atakować swoją zdobycz. Częściej jego ataki kończą się schwytaniem zdobyczy, co czyni go najbardziej śmiercionośnym kotem wśród innych kotowatych. Blisko 2/3 jego polowań kończą się sukcesem, w porównaniu do większych kotowatych, uznawanych za groźnych – np. u lwów, ten współczynnik wynosi około 1/4, a nawet 1/5. Ponadto w ciągu nocy kot czarnołapy jest w stanie wchłonąć nawet do 250 gramów mięsa w zależności od rodzaju zdobyczy, to bardzo duża ilość, jak na jego niewielką wagę.

Kot czarnołapy jako kot domowy?

Kot czarnołapy jest dzikim kotem, który zamieszkuje afrykańskie pustynie i sawanny. Ze względu na swoje dzikie pochodzenie nie nadaje się na kota domowego, jest trudniejszy do oswojenia niż niektóre gatunki większych kotów. Nie znajdziemy go ani w hodowlach, ani sklepach zoologicznych w kraju i za granicą. Jeżeli jednak chcesz mieć mruczka o dzikim wyglądzie, to możesz wybrać kota bengalskiego, który przypomina większą wersję kota czarnołapego. Natomiast, jeśli zależy Ci na najmniejszym kocie domowym, to najlepszym wyborem będzie kot singapurski.

Kot czarnołape ile kosztuje

Czy kot czarnołapy jest zagrożony wyginięciem?

Kot czarnołapy od dawna zalicza się do gatunków zagrożonych wyginięciem. Jest to spowodowane przez rozwijające się rolnictwo i wypas zwierząt, co prowadzi do zmniejszania się ich naturalnych siedlisk. Wpływ na taki stan rzeczy mają także inne czynniki. Na przykład poprzez trucie szarańczy stanowiącej składnik diety kotów i coraz częściej stosowanej metody masowej kontroli populacji małych drapieżników, (którymi również żywią się koty czarnołape) ich liczba stale się zmniejsza. Koty czarnołape znajdują się na granicy możliwości zachowania różnorodności genetycznej, dlatego też są prowadzone działania mające na celu uratowanie gatunku. W 2012 roku, podjęto się próby ratowania populacji kotów czarnołapych, i w wyniku zapłodnienia in vitro przyszły na świat dwa kocięta. Pomimo tych i dalszych starań naukowców i zoologów populacja kotów czarnołapych wciąż się zmniejsza.

Podsumowanie

Kot czarnołapy to najmniejszy dziko żyjący kot. Przedstawiliśmy jego rasę, a także wygląd. Opisaliśmy jego tryb życia, a także wyjaśniliśmy dlaczego zyskał miano najbardziej śmiercionośnego kota świata. Wspomnieliśmy również o zagrożeniu wyginięcia kota czarnołapego. Jeżeli Ciebie zainteresował ten kot i chciałbyś mieć w domu podobnego, rozważ zaproszenie do swojego domu rasy kotów, które poleciliśmy.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Rasy kotów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.