Królik na spacerze? Czy powinieneś wyprowadzać go poza dom?

Marzy się wam wiosna, ocieplenie pogody i długie pobyty na zewnątrz? Pewnie czasem zastanawiacie się, czy na spacer lub działkę nie warto zabrać swoich zwierzęcych podopiecznych. Spacer z psem to sprawa oczywista. Czy wiedzieliście, że świeżym powietrzem mogą cieszyć się również wasze domowe uszaki?

Królik na spacerze? Nie do końca – lepszym stwierdzeniem będzie tutaj: królik na świeżym powietrzu. Króliki zdecydowanie nie są zwierzakami, które możemy wyprowadzać na osiedlowy trawnik lub w miejsca publiczne. Dużo przyjemności może jednak im dostarczyć kicanie po trawie na bezpiecznym, ogrodzonym terytorium. Więc, jeśli wybieramy się na działkę lub wychodzimy do przydomowego ogrodu, zabierzmy ze sobą nasze zwierzaki. Taki pobyt dostarczy królikowi niezbędnej mu dawki codziennego ruchu, będzie dla niego świetną zabawą i możliwością na poznanie nowego środowiska, a także skubania najpyszniejszej na świecie świeżej trawy!

Zasady bezpieczeństwa

Zanim jednak wyjdziemy „na spacer” z naszym królikiem, upewnijmy się, że miejsce spełnia warunki bezpieczeństwa. Niewskazane są wszelkie miejsca, gdzie mogą mieć dostęp inne zwierzęta, lub gdzie mogą znajdować się ich odchody lub innego rodzaju śmieci. Świetnym rozwiązaniem tutaj jest zakupienie przenośnego kojca i stworzenie królikowi „bezpiecznego” wybiegu. Doskonale w tej roli sprawdzi się również góra od metalowej klatki.

Króliki mogą też korzystać z balkonu, na którym chętnie będą się wygrzewają. Musi być on jednak zabezpieczony metalową siatką tak, aby ciekawskie nosy uszatych nie mogły wepchnąć się w żadną szparę. Jeśli wybieramy opcję działkową, zadbajmy o to, aby zadaszyć górną część wybiegu. Króliki są bowiem szczególnie wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Długotrwałe przebywanie na słońcu może skutkować u nich udarem. Z tego samego powodu muszą mieć stały dostęp do wody – do metalowej kratki wybiegu lub klatki zamontujmy więc przenośne poidełko z wodą.

Poza kojcem-wybiegiem, przydać nam się mogą również szelki lub smyczka dla królika. Koniecznie zaopatrzmy się w model przeznaczony dla tego gatunku zwierząt. Króliczki mają bowiem bardzo wrażliwe kręgosłupy. Zabronione jest nakładanie uszakom szelek przeznaczonych dla innych małych zwierzą, wykonywanie szelek własnej roboty lub przyczepianie linek-smyczek bezpośrednio do obróżki na szyi zwierzęcia.

Szukajmy w sklepach szelek przypominających kubraczki z możliwością doczepienia smyczki na grzbiecie. Zachowujmy najwyższą ostrożność przy „manewrowaniu” smyczą. Do listy niezbędnych akcesoriów poza wybiegiem, szelkami i poidełkiem warto dodać również domek, norkę lub wiklinowy koszyk tak, aby zwierzak mógł swobodnie się schronić, kiedy będzie potrzebował odpoczynku.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.