Matatabi i waleriana – alternatywna kocimiętka. Jakie mają działanie?

Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak na koty działa kocimiętka. W Internecie można znaleźć sporo filmów prezentujących szalejące pod wpływem kocimiętki, uszczęśliwione zwierzaki. Alternatywą dla kocimiętki może być waleriana lub matatabi. Czym są? Jakie są ich zalety? Jak je podawać kotu? Dowiedz się!

Nie na wszystkie koty kocimiętka działa – nie wiadomo do końca, czym jest to spowodowane, ale niektóre koty podchodzą do niej całkowicie obojętnie. Jeżeli Twój kot też się do tej grupy zalicza – możesz spróbować jakiejś alternatywy, by Twój zwierzak też miał chwilę radości.

Czym jest matatabi?

Matatabi, znana także pod nazwą aktinida ussuryjska, to roślina, która naturalnie występuje na górzystych terenach Azji. Jej pnącza są w stanie osiągnąć nawet trzy-cztery metry wysokości. Ta roślina charakteryzuje się też zielonymi, bardzo aromatycznymi liśćmi.

W uprawie wymaga gleby stale wilgotnej, ale nie podmokłej i bardzo żyznej. Musi mieścić się w miejscu nasłonecznionym lub jedynie lekko ocienionym. Ma silną odporność na mrozy, co sprawia, że może być uprawiana także w klimacie ciepłym umiarkowanym, w tym także w Polsce. Nie lubi za to silnych wiatrów.

W języku polskim dochodzi do pewnych problemów z tłumaczeniem. Dlatego może się wydawać, że roślina jest dla kotów toksyczna – to jednak tylko kwestia związana z niezbyt fortunnym tłumaczeniem i same patyczki matatabi dla kota są bezpieczne i mogą być stosowane.

Matatabi bardzo silnie oddziałuje na koty z powodu dwóch substancji, które w sobie zawiera. Pierwszą z nich jest dihydroactinidiold – związek chemiczny, który charakteryzuje się słodkim zapachem. Drugą natomiast aktynidyna – związek chemiczny, który działa na koty tak, jak obecny w kocimiętce nepetalacton – oddziałuje na kocie receptory.

patyczki matatabi dla kota

Jak matatabi działa na koty?

Matatabi dla kota ma działanie podobne do działania kocimiętki. Z tego powodu działania mogą być bardzo różne. Kot może popaść w euforię, tarzać się, mruczeć, ślinić, miauczeć, podgryzać, lizać, przeciągać się i popaść w stan ogólnego rozluźnienia.

Działanie jest, co prawa podobne do działania kocimiętki, ale warto wiedzieć, że z reguły matatabi działa na koty silniej. Z badań wynika, że na działanie kocimiętki może być wrażliwe około 2/3 kociej populacji. Z kolei naukowcy w USA przeprowadzili badania dotyczące matatabi, z których wynika, że większość kociej populacji jest wrażliwe na działanie tej rośliny.

Dlatego jeśli Twój kot nie reaguje na kocimiętkę, a chcesz zapewnić mu chwilę euforycznej radości – wypróbuj patyczki matatabi. Być może okaże się, że Twój pupil jest ich wielkim fanem.

Jak dawać matatabi kotom, by były uszczęśliwione? To bardzo proste! Delikatnie obierz patyczki z kory, a dopiero potem podaj je kotu. Już kilka minut będzie dla niego wystarczające, maksymalnie podawaj mu je na około trzydzieści minut, po czym zabierz patyczek. Po zabawie na wszelki wypadek skontroluj, czy kawałek patyczka nie tkwi gdzieś w pyszczku zwierzaka – bardzo rzadko, ale może się tak zdarzyć.

Nigdy nie podawaj kotu patyczka i nie zostawiaj go samego – nadzoruj jego zabawę i reakcje. Nie dawaj go też kotu codziennie – to powinna być dla niego wyjątkowa zabawa, coś co dostaje jedynie raz na jakiś czas.

Najpopularniejsze są patyczki matatabi, ale coraz częściej możesz spotkać się również z zabawkami, które zawierają suszone liście tej rośliny.

Co to jest waleriana?

Waleriana może być już dużo bardziej kojarzona ze swoim oddziaływaniem na koty i być może już udało Ci się z tym spotkać. Wszystko przez jej większą dostępność – częściej w domach może znajdować się właśnie waleriana. Co to jest?

Waleriana to inaczej kozłek lekarski. Koty reagują na tę roślinę, bo w swoim składzie zawiera składniki, które działają podobnie do kocimiętki – najsłynniejszego chyba kociego pobudzacza. Waleriana w Polsce występuje bardzo pospolicie i istnieje spora szansa na to, że się już z nią spotkałeś. To bylina dwuletnia, którą z powodzeniem możesz hodować we własnym ogrodzie. Występuje powszechnie na terenie całej Eurazji, z wyjątkiem stref pustynnych i arktycznych. Pojawia się także w Ameryce Północnej. Słynie też jako roślina lecznicza.

Waleriana a koty to też bardzo znana zależność. Wszystko przez to, że w walerianie znajdują się aż trzy aktywne grupy substancji, które są w stanie oddziaływać na koty w silny sposób.

Uważaj jednak z podawaniem zwierzakowi substancji przeznaczonych dla ludzi. Krople walerianowe dla kota nie są wskazane – mogą zawierać w sobie alkohol i inne, szkodliwe dla Twojego czworonoga substancje chemiczne. Waleriana dla kota to odmienny produkt niż waleriana w produktach przeznaczonych dla ludzi.

waleriana dla kota

Jak waleriana działa na koty?

Waleriana dla kota nie jest niebezpieczna i nie uzależnia. Kot przez około kwadrans – być może nieco dłużej – będzie w stanie euforii. Może biegać, tarzać się, gryźć, kopać zabawki z walerianą, ocierać się. Jest w stanie zaktywizować do działania nawet bardzo leniwego kota kanapowego.

Gdy ten cały stan minie po upływie konkretnego czasu – niektóre koty mogą być pod wpływem waleriany dłużej, inne krócej – kot w ogóle traci zainteresowanie tą rośliną i odchodzi. Brak zainteresowania może utrzymywać się przez kilka kolejnych godzin.

Nie wszystkie koty reagują na walerianę – dokładnie tak, jak w przypadku kocimiętki. Tutaj jednak szacuje się, że około połowa populacji kotów jest wrażliwa na działanie waleriany. Na to ziele może być wrażliwy kot, który lubi kocimiętkę lub też taki, który na nią w ogóle nie reaguje.

Na rynku istnieją produkty z walerianą, które dostępne są dla kotów – znajdziesz zabawki z walerianą i specjalne spraye do spryskiwania, które podnoszą zainteresowanie kota zwykłymi zabawkami dla kota czy drapakiem.

matatabi dla kota

Matatabi i waleriana dla kota podsumowanie

Matatabi i waleriana to naturalne zamienniki dla kocimiętki, które działają podobnie do tego najsłynniejszego kociego pobudzacza. Pozwalają kotu popaść w euforię, bawić się i szaleć, a potem poczuć się dużo bardziej odprężonym.

Nie są to substancje szkodliwe dla kota, choć należy zawsze nadzorować zabawy zwierzaka z matatabi czy walerianą. Na rynku znajdziesz patyczki matatabi, czy zabawki wypełnione suszem z roślin. Dostępne są też zabawki z walerianą i specjalne spraye walerianowe.

Nie wszystkie koty reagują na działanie tych roślin – dokładnie tak, jak przy kocimiętce. Naukowcy oceniają na podstawie badań, że matatabi działa na koty silniej, przez co oddziałuje na większą część kociej populacji. Jeśli Twój kot nie jest fanem kocimiętki, spróbuj alternatywy – być może któraś z tych roślin przypadnie mu do gustu.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.