Mixed feeding, czyli łączenie karmy suchej i mokrej. To warto wiedzieć

Dieta naszego kota powinna być tak komponowana, by zawierała wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Jednym ze sposobów, by tak się stało, jest podawanie zwierzęciu dobrej jakości gotowych pokarmów. Do wyboru mamy suche karmy dla kotów oraz mokre karmy dla kotów, które możemy stosować jednocześnie. Co powinniśmy wiedzieć o mieszanym żywieniu kotów? Jakie są jego zalety i jak je stosować?

czy mój kot lubi karmę suchą?

Kocie preferencje pokarmowe 

Wszystkie koty mają swoje upodobania w kwestii pokarmu. Preferencje żywieniowe kształtują się już we wczesnym dzieciństwie – kocięta najchętniej jedzą to, co ich matka. W późniejszym jednak okresie to od nas będzie zależeć ich dieta. Od samego początku powinniśmy przyzwyczajać je do zdrowego i urozmaiconego pokarmu, którego zalet nie sposób przecenić.

Jakie karmy podają swoim kotom właściciele? 

Jak się okazuje, tylko nieliczni opiekunowie karmą swoje koty wyłącznie mokrą karmą – ich liczba to raptem 4% wszystkich kociarzy. Niewiele w porównaniu z tymi, którzy w żywieniu swoich zwierząt stawiają na suche karmy dla kotów – 34%. Najwięcej jednak, bo 62% właścicieli, podaje kotom obydwa rodzaje gotowych pokarmów, z czego aż 98% serwuje im mokrą karmę codziennie.

Zalety i wady żywienia suchą karmą dla kotów

Suche karmy dla kotów cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ posiadają wiele zalet. Przede wszystkim, jeśli są naprawdę wysokiej klasy, dostarczają zwierzętom wszystkich składników odżywczych. Ponadto są wygodne w stosowaniu, łatwe do transportowana i przechowywania oraz nie psują się tak szybko, a to dzięki małej zawartości wody.

Co ciekawe, niska wilgotność suchych karm dla kotów – około 8-10% – jest jednocześnie ich zaletą, jak i wadą. W przypadku bowiem niektórych kotów, żywienie wyłącznie tym rodzajem pokarmu, może skutkować odwodnieniem i schorzeniami układu moczowego. Dotyczy to między innymi kotów, które mało piją.

Zalety i wady żywienia mokrą karmą dla kotów

Wiele kotów chętnie jada ten rodzaj gotowych pokarmów. Największą zaletą mokrych karm dla kotów jest duża wilgotność – sięgająca około 80%. Czyni to z nich idealną dietę zwłaszcza dla tych zwierząt, które nie chcą pobierać wody lub pobierają jej zbyt mało.  

Z drugiej jednak strony, dużą wilgotność mokrych karm dla kota można uznać za wadę. Po otwarciu oryginalnego opakowania, karmy szybko ulegają zepsuciu, więc muszą być w krótkim czasie zjedzone. Konserwy czy nawet saszetki są ponadto relatywnie cięższe i mają większą objętość od toreb z suchą karmą, dlatego trudniej się je transportuje i przechowuje.

Czym jest mieszane żywienie kotów?

Pojęcie „mieszane żywienia kotów” odnosi się do takiego systemu karmienia, w którym podajemy zwierzęciu obywa wymienione wyżej typy gotowych diet. Wiele jednakże wskazuje na to, że uwzględnienie w diecie kota mokrych i suchych karm dla kotów jest lepszym rozwiązaniem niż stosowanie tylko jednego rodzaju pożywienia.

Mieszane żywienie – dla jakich kotów?

Mieszane żywienie możemy stosować w przypadku zwierząt w każdym wieku: kociąt, osobników dorosły oraz kocich seniorów. Bez problemu znajdzie ono też zastosowanie przy karmieniu kotów z problemami zdrowotnymi. Wyjątkiem są zwierzęta, które z jakichś powodów nie mogą w ogóle spożywać suchych karm dla kotów, np. koci staruszkowie z dużymi ubytkami w uzębieniu.

Zalety mieszanego żywienia kotów

Mieszane żywienie kotów łączy w sobie wszystkie zalety stosowania diet złożonych wyłącznie z karm suchych lub mokrych – które wymieniliśmy powyżej. Ponadto komponowanie menu pupila z obydwu tych typów gotowych diet niesie dodatkowe korzyści dla zwierzęcia.  

Dzięki zatem zastosowaniu w menu mokrych karm dla kotów możemy zwiększyć nawodnienie jego organizmu kota – kocie konserwy zawierają bowiem nawet 80% wody! Co – przypomnijmy – jest bardzo korzystne w przypadku zwierząt, które mało piją.

Zaletą suchej karmy dla kotów z kolei to – jak się uważa – że sprzyja ona utrzymaniu w dobrej kondycji zębów i jamy ustnej zwierzaka. Gryząc krokiety karmy, kot ściera sobie kamień nazębny i masuje dziąsła.

Dieta złożona zarówno z karm suchych, jak i karm mokrych jest ponadto dużo bardziej zróżnicowana. To zaś niesie ze sobą kilka korzyści. Stosując mieszane żywienie wychodzimy między innymi naprzeciw wymaganiom futrzaków, które szybko nudzą się monotonną dietą. Z drugiej zaś strony zapobiegamy przyzwyczajaniu się kota do jednego rodzaju karmy.

Ogólnie mówiąc zatem, mieszane żywieni kotów jest zdrowsze i łatwiejsze dla opiekunów niż stosowanie menu złożonego wyłącznie z suchych lub mokrych karm dla kotów.

Mieszane żywienie kotów w praktyce

W praktyce właściwe komponowanie diety mieszanej nie jest aż takie trudne, jak może się wydawać mniej doświadczonym kociarzom. Tak naprawdę, by je z powodzeniem stosować, wystarczy tylko odrobina rozsądku, wspomaganie się wskazówkami żywieniowymi, które na opakowaniu umieszcza producent i uważna obserwacja pupila. Oraz, oczywiście, kupowanie dobrej jakości karm dla kotów.

Jakość karm w żywieniu mieszanym kotów 

Mówiąc o jakości karmy dla kota, mamy na myśli przede wszystkim jej skład. Dobry produkt powinien zawierać wszystkie składniki pokarmowe, które zwierzęciu potrzebne są do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia.

Jako przykład możemy podać tu karmy dla kociąt Royal Canin: suchą i mokrą. Obydwa produkty są bogate w białko, witaminy oraz inne związki, bez których rozwój kociąt nie przebiegałby prawidłowo. Ich skład gwarantuje harmonijny wzrost, właściwy przyrost tkanki kostnej i mięśniowe, wzmacnianie układu immunologicznego itd.

Jak dobierać karmy w żywieniu mieszanym kotów? 

Przede wszystkim produkty dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb naszego pupila. W przypadku kotów sterylizowanych, chociażby, podstawę diety stanowić może sucha karma Royal Canin Sterilised, uzupełniana takimi mokrymi karmami, jak Royal Canin Sterilised. Mniej doświadczonym kociarzom dobór karm mokrych do suchych może sprawiać pewną trudność. Aby zatem opiekunom zadanie, Royal Canin przygotował specjalną tabelę (poniżej).

Jaką ilość karmy podawać w żywieniu mieszanym kotów?  

Niektórym kociarzom kłopot sprawiać może również określenie ilości podawania jednego i drugiego rodzaju pokarmów. W przypadku kotów, które nie wykazują tendencji do przejadania się, sucha karma – np. Royal Canin British w przypadku kotów brytyjskich – zawsze może być dostępna w misce. Taka technika żywienia sprawdza się dlatego, że koty przyzwyczajają się do faktu, że karma zawsze jest w misce. Nie muszą więc najadać się niejako na zapas. Mokrą zaś podajemy w małych porcjach raz czy dwa razy dziennie.

Mieszane żywienie kotów – warto na nią postawić! 

Mieszane żywienie kotów niesie dla nich więcej korzyści niż karmienie wyłącznie mokrą lub wyłącznie suchą karmą. Zróżnicowana dieta jest zdrowsza, bardziej bogata w składniki odżywcze, mniej monotonna. Z pewnością więc warto ją stosować, mimo że wydawać się to może nieco skomplikowane. Więcej kłopotów może jednak sprawiać przekonanie niektórych kotów do bardziej urozmaiconego menu.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
4 komentarzy do “Mixed feeding, czyli łączenie karmy suchej i mokrej. To warto wiedzieć
 • Avatar

  Straciłam wiarygodność w ten artukuł, kiedy tylko przeczytałam – Royal Canin. Jeśli to według autora jest dobra karma, która zapewni kotu same korzyści, to bardzo współczuję zwierzakom, których właściciele w to wierzą i kupują tę royal karmę, która jedynie co dobrze robi, to świetnie czyści portfel z kasy.

  • Avatar

   Nie zgodzę się z Panią, po 1 to tylko propozycja a po 2 moim zdaniem jako kociary która ma 12 kotków jest to świetna karma, za jakość trzeba płacić. Postaw 2 miski z jedzeniem 1 to Royal a 2 jakąś której nigdy nie jadły ciekawe co kotki powiedzą ;).
   Pozdrawiam serdecznie

   • Avatar

    Witam. zgadzam się z Olgą w 100%. Czy czytała Pani kiedykolwiek skład karm Royal Canin. Np. Royal Canin Sterilised w sosie: mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (ile jest mięsa?), zboża, produkty uboczne pochodzenia roślinnego (po co kotu zboże?), składniki mineralne, roślinne ekstrakty białkowe, cukier (czy kot powinien jeść cukier?). Dla porównania np. Feringa Pure Meat Menu Kurczak z dynią i kocimiętką: 95,8% kurczaka (35% mięsa, 20% serc, 20% żołądków, 15 % wątróbek, 10% skóry), 3,5% dyni, 0,5% kocimiętki, 0,1% spiruliny, 0,1% składników mineralnych. Jak Pani postawi przed dzieckiem jedzenie z fast-fooda i zdrową żywność to co dziecko wybierze? Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.