Mixed feeding, czyli łączenie karmy suchej i mokrej. To warto wiedzieć

Dieta naszego kota powinna być tak komponowana, by zawierała wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Jednym ze sposobów, by tak się stało, jest podawanie zwierzęciu dobrej jakości gotowych pokarmów. Do wyboru mamy suche karmy dla kotów oraz mokre karmy dla kotów, które możemy stosować jednocześnie. Co powinniśmy wiedzieć o mieszanym żywieniu kotów? Jakie są jego zalety i jak je stosować?

czy mój kot lubi karmę suchą?

Kocie preferencje pokarmowe 

Wszystkie koty mają swoje upodobania w kwestii pokarmu. Preferencje żywieniowe kształtują się już we wczesnym dzieciństwie – kocięta najchętniej jedzą to, co ich matka. W późniejszym jednak okresie to od nas będzie zależeć ich dieta. Od samego początku powinniśmy przyzwyczajać je do zdrowego i urozmaiconego pokarmu, którego zalet nie sposób przecenić.

Jakie karmy podają swoim kotom właściciele? 

Jak się okazuje, tylko nieliczni opiekunowie karmą swoje koty wyłącznie mokrą karmą – ich liczba to raptem 4% wszystkich kociarzy. Niewiele w porównaniu z tymi, którzy w żywieniu swoich zwierząt stawiają na suche karmy dla kotów – 34%. Najwięcej jednak, bo 62% właścicieli, podaje kotom obydwa rodzaje gotowych pokarmów, z czego aż 98% serwuje im mokrą karmę codziennie.

Zalety i wady żywienia suchą karmą dla kotów

Suche karmy dla kotów cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ posiadają wiele zalet. Przede wszystkim, jeśli są naprawdę wysokiej klasy, dostarczają zwierzętom wszystkich składników odżywczych. Ponadto są wygodne w stosowaniu, łatwe do transportowana i przechowywania oraz nie psują się tak szybko, a to dzięki małej zawartości wody.

Co ciekawe, niska wilgotność suchych karm dla kotów – około 8-10% – jest jednocześnie ich zaletą, jak i wadą. W przypadku bowiem niektórych kotów, żywienie wyłącznie tym rodzajem pokarmu, może skutkować odwodnieniem i schorzeniami układu moczowego. Dotyczy to między innymi kotów, które mało piją.

Zalety i wady żywienia mokrą karmą dla kotów

Wiele kotów chętnie jada ten rodzaj gotowych pokarmów. Największą zaletą mokrych karm dla kotów jest duża wilgotność – sięgająca około 80%. Czyni to z nich idealną dietę zwłaszcza dla tych zwierząt, które nie chcą pobierać wody lub pobierają jej zbyt mało.  

Z drugiej jednak strony, dużą wilgotność mokrych karm dla kota można uznać za wadę. Po otwarciu oryginalnego opakowania, karmy szybko ulegają zepsuciu, więc muszą być w krótkim czasie zjedzone. Konserwy czy nawet saszetki są ponadto relatywnie cięższe i mają większą objętość od toreb z suchą karmą, dlatego trudniej się je transportuje i przechowuje.

Czym jest mieszane żywienie kotów?

Pojęcie „mieszane żywienia kotów” odnosi się do takiego systemu karmienia, w którym podajemy zwierzęciu obywa wymienione wyżej typy gotowych diet. Wiele jednakże wskazuje na to, że uwzględnienie w diecie kota mokrych i suchych karm dla kotów jest lepszym rozwiązaniem niż stosowanie tylko jednego rodzaju pożywienia.

Mieszane żywienie – dla jakich kotów?

Mieszane żywienie możemy stosować w przypadku zwierząt w każdym wieku: kociąt, osobników dorosły oraz kocich seniorów. Bez problemu znajdzie ono też zastosowanie przy karmieniu kotów z problemami zdrowotnymi. Wyjątkiem są zwierzęta, które z jakichś powodów nie mogą w ogóle spożywać suchych karm dla kotów, np. koci staruszkowie z dużymi ubytkami w uzębieniu.

Zalety mieszanego żywienia kotów

Mieszane żywienie kotów łączy w sobie wszystkie zalety stosowania diet złożonych wyłącznie z karm suchych lub mokrych – które wymieniliśmy powyżej. Ponadto komponowanie menu pupila z obydwu tych typów gotowych diet niesie dodatkowe korzyści dla zwierzęcia.  

Dzięki zatem zastosowaniu w menu mokrych karm dla kotów możemy zwiększyć nawodnienie jego organizmu kota – kocie konserwy zawierają bowiem nawet 80% wody! Co – przypomnijmy – jest bardzo korzystne w przypadku zwierząt, które mało piją.

Zaletą suchej karmy dla kotów z kolei to – jak się uważa – że sprzyja ona utrzymaniu w dobrej kondycji zębów i jamy ustnej zwierzaka. Gryząc krokiety karmy, kot ściera sobie kamień nazębny i masuje dziąsła.

Dieta złożona zarówno z karm suchych, jak i karm mokrych jest ponadto dużo bardziej zróżnicowana. To zaś niesie ze sobą kilka korzyści. Stosując mieszane żywienie wychodzimy między innymi naprzeciw wymaganiom futrzaków, które szybko nudzą się monotonną dietą. Z drugiej zaś strony zapobiegamy przyzwyczajaniu się kota do jednego rodzaju karmy.

Ogólnie mówiąc zatem, mieszane żywieni kotów jest zdrowsze i łatwiejsze dla opiekunów niż stosowanie menu złożonego wyłącznie z suchych lub mokrych karm dla kotów.

Mieszane żywienie kotów w praktyce

W praktyce właściwe komponowanie diety mieszanej nie jest aż takie trudne, jak może się wydawać mniej doświadczonym kociarzom. Tak naprawdę, by je z powodzeniem stosować, wystarczy tylko odrobina rozsądku, wspomaganie się wskazówkami żywieniowymi, które na opakowaniu umieszcza producent i uważna obserwacja pupila. Oraz, oczywiście, kupowanie dobrej jakości karm dla kotów.

Jakość karm w żywieniu mieszanym kotów 

Mówiąc o jakości karmy dla kota, mamy na myśli przede wszystkim jej skład. Dobry produkt powinien zawierać wszystkie składniki pokarmowe, które zwierzęciu potrzebne są do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia.

Jako przykład możemy podać tu karmy dla kociąt Royal Canin: suchą i mokrą. Obydwa produkty są bogate w białko, witaminy oraz inne związki, bez których rozwój kociąt nie przebiegałby prawidłowo. Ich skład gwarantuje harmonijny wzrost, właściwy przyrost tkanki kostnej i mięśniowe, wzmacnianie układu immunologicznego itd.

Jak dobierać karmy w żywieniu mieszanym kotów? 

Przede wszystkim produkty dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb naszego pupila. W przypadku kotów sterylizowanych, chociażby, podstawę diety stanowić może sucha karma Royal Canin Sterilised, uzupełniana takimi mokrymi karmami, jak Royal Canin Sterilised. Mniej doświadczonym kociarzom dobór karm mokrych do suchych może sprawiać pewną trudność. Aby zatem opiekunom zadanie, Royal Canin przygotował specjalną tabelę (poniżej).

Jaką ilość karmy podawać w żywieniu mieszanym kotów?  

Niektórym kociarzom kłopot sprawiać może również określenie ilości podawania jednego i drugiego rodzaju pokarmów. W przypadku kotów, które nie wykazują tendencji do przejadania się, sucha karma – np. Royal Canin British w przypadku kotów brytyjskich – zawsze może być dostępna w misce. Taka technika żywienia sprawdza się dlatego, że koty przyzwyczajają się do faktu, że karma zawsze jest w misce. Nie muszą więc najadać się niejako na zapas. Mokrą zaś podajemy w małych porcjach raz czy dwa razy dziennie.

Mieszane żywienie kotów – warto na nią postawić! 

Mieszane żywienie kotów niesie dla nich więcej korzyści niż karmienie wyłącznie mokrą lub wyłącznie suchą karmą. Zróżnicowana dieta jest zdrowsza, bardziej bogata w składniki odżywcze, mniej monotonna. Z pewnością więc warto ją stosować, mimo że wydawać się to może nieco skomplikowane. Więcej kłopotów może jednak sprawiać przekonanie niektórych kotów do bardziej urozmaiconego menu.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
12 komentarzy do “Mixed feeding, czyli łączenie karmy suchej i mokrej. To warto wiedzieć
  • Avatar

    Mixed feeding? Chyba raczej mixed feelings. Najpierw piszecie żeby dobierać karmy tylko najwyższej jakości, a potem dajecie na tapetę Royal Canin – bądźcież konsekwentni. Nabiorą się ludzie świeży w temacie, jak kotu zacznie coś dolegać to dopiero wtedy odkryją, że zostali oszukani przez marketing. Ten artykuł przynosi ujmę WASZEJ marce ZooArt – kiedyś kupowałam u Was!

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Royal przygotował tabelkę, którą może posłużyć, jako przykład, który świetnie obrazuje możliwość łączenia karmy mokrej i suchej. Podawanie kotu karmy Royal Canin to tylko jedna z wielu opcji. To dość popularna marka, dlatego została użyta jedynie jako przykład. Oczywiście to, jak i czym pupil będzie żywiony zależy od opiekuna. Nasz sklep posiada bogaty asortyment, dzięki czemu można wybierać w karmach różnych marek. Dobrze, że Pani zależy na podawaniu zwierzęciu produktów wysokiej jakości. A jaką karmę mogłaby Pani polecić ze swojej strony?

  • Avatar

    Po 1. Sucha karma jest karmą szkodliwą dla kotów, koty należy karmić wyłącznie karma mokrą lub BARFem. Gdy karmimy karma mokrą czasem możemy podać żółtko z jajka które jest bombą witaminowa.
    2. Karma Royal Canin przytoczona w artykule jest karmą bezwartościową dla kota, wręcz szkodliwa. Ma taką samą jakość jak Whiskas czyli żadną. Minimalna ilość ,,mięsa,, i tragiczny skład.

    • Moderator ZooArt
      Moderator ZooArt pisze:

      Pani Paulo,

      Faktycznie karma mokra jest lepsza dla kotów, lecz karma sucha nie jest szkodliwa i może być łączona z karmą mokrą. Ma Pani rację – żółtko bardzo korzystnie wpływa na kota i jest źródłem witamin. Podając kotu surowe żółtko, musimy go dobrze oddzielić od białka, gdyż surowe białko może źle wpłynąć na stan skóry, pazurów i sierści kota. Białko również możemy podawać kotu, lecz tylko ugotowane.
      A jaką karmę Pani mogłaby polecić?

      • Avatar

        Sucha karma pozostawia osad na zębach nie jest prawdą że ona czyści zęby jest to nieprawda i szkodzą takie rady osobom które jeszcze wiedzy o żywieniu zwierząt nie posiadają.
        Ponadto sucha karma odwadnia nerki, kot musiałby wypić 250 ml wody w ciągu dnia a nie jest w stanie wypić takiej ilości.
        Polecajmy to co jest zdrowe.
        Weterynarze nie mają wiedzy co do żywienia, nieliczni przyznają że na studiach nie uczą tego,w kwestii żywienia słuchamy dietetyków zwierzęcych.

  • Avatar

    Zgadzam się z komentarzami powyżej. Gdy zacząłem czytać i doszedłem do momentu gdy ktoś uznaje RC za dobrą karmę zacząłem się śmiać i automatycznie przewinąłem do komentarzy. Proszę wybaczyć ale ich karmy to szajs nad szajsami. Dostałem ostatnio darmowe próbki i po sprawdzeniu składu wyrzuciłem. Kocham swoją kotkę i w życiu takiego g*wna bym jej nie dał do jedzenia. Karma musi być porządna. Ja osobiście karmie tylko i wyłącznie karmami które mają pełny skład podany, z minimalną zawartością prawdziwego mięsa 80-90% w tym tylko 10% – 15% podrobów bo one w kociej diecie również są wskazane lecz maksymalnie właśnie w takich wartościach, reszta to pełnowartościowe mięso. Oczywiście witaminy, składniki odżywcze, kwasy omega. To są dobre karmy a nie o zgrozo RC. Ale to moje zdanie, osoby która dmucha na swoją kicie, nie wspominając o codziennym wyczesywaniu rano i wieczorem mimo krótkiej sierści po to by usuwać słabsze włosy oraz zminimalizować ryzyko zakłaczenia. Pozdrawiam

  • Avatar

    Royal jest tak samo dobry jak whiskas czy kitekat, równie dobrze można podawać tłuczone ziemniaki tyle w nich wartości. Komentarz że za jakość trzeba płacić to wyssane z palca powiedzonko które nijak nie przekłada się na rzeczywistość, a odnośnie powiedzenia że kot to wybierze bo jest lepsze, no cóż grubas też woli hamburgera z fastfooda niż dobrze zrobiony i zbilansowany posiłek skoro już tak ktoś chce wszystko uogólniać. Po pierwsze nie ma jednej dobrej karmy dla wszystkich kotów świata, po drugie trzeba wiele godzin dobrego researchu i kontaktu z z weterynarzem (który się zna na tym co robi, a nie jakimś wałkoniem) aby dobrać odpowiednią dietę czy to jako barf czy suchą/mokrą karmę.

  • Avatar

    Straciłam wiarygodność w ten artukuł, kiedy tylko przeczytałam – Royal Canin. Jeśli to według autora jest dobra karma, która zapewni kotu same korzyści, to bardzo współczuję zwierzakom, których właściciele w to wierzą i kupują tę royal karmę, która jedynie co dobrze robi, to świetnie czyści portfel z kasy.

    • Avatar

      Nie zgodzę się z Panią, po 1 to tylko propozycja a po 2 moim zdaniem jako kociary która ma 12 kotków jest to świetna karma, za jakość trzeba płacić. Postaw 2 miski z jedzeniem 1 to Royal a 2 jakąś której nigdy nie jadły ciekawe co kotki powiedzą ;).
      Pozdrawiam serdecznie

      • Avatar

        Witam. zgadzam się z Olgą w 100%. Czy czytała Pani kiedykolwiek skład karm Royal Canin. Np. Royal Canin Sterilised w sosie: mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (ile jest mięsa?), zboża, produkty uboczne pochodzenia roślinnego (po co kotu zboże?), składniki mineralne, roślinne ekstrakty białkowe, cukier (czy kot powinien jeść cukier?). Dla porównania np. Feringa Pure Meat Menu Kurczak z dynią i kocimiętką: 95,8% kurczaka (35% mięsa, 20% serc, 20% żołądków, 15 % wątróbek, 10% skóry), 3,5% dyni, 0,5% kocimiętki, 0,1% spiruliny, 0,1% składników mineralnych. Jak Pani postawi przed dzieckiem jedzenie z fast-fooda i zdrową żywność to co dziecko wybierze? Pozdrawiam

      • Avatar

        Porównanie Pani Gosiu tak jak by Pani dała dziecku frytki z Maca i kanapkę.
        Co wybierze?
        Przecież że frytki.
        Kot jak poczuje mocny zapach naszprycowany chemia też wybierze RC.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.