Akwarystyka to fascynujące, lecz wymagające hobby. Trzeba włożyć sporo wysiłku w pielęgnację ryb i stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Mimo wszystko jest to niesamowicie satysfakcjonujące zajęcie. By osiągnąć zamierzony efekt, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad odpowiednim doborem obsady akwarium. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki pięknych ryb akwariowych, które cieszą oko i wprawiają w zachwyt.
Paletki
Jednymi z najpiękniejszych gatunków ryb akwariowych są paletki. Spokrewnione z mieczykami Hellera. Preferują słodkie wody, zamieszkują dorzecze Amazonki w Ameryce Południowej. To bardzo eleganckie rybki – na tle innych wyróżnia je dyskowaty kształt ciała i intensywne ubarwienie.
Usposobienie paletek
Paletki to ryby stadne, najlepiej czują się w grupach. Warto trzymać je po ok. 5 sztuk w jednym akwarium. W przeciwnym razie jeden, dominujący osobnik może być agresywny w stosunku do innych ryb. Z reguły jednak uważane są za spokojnych mieszkańców akwarium. Mniejsze rybki mogą traktować jak pokarm, dlatego należy ostrożnie dobierać im towarzyszy. Dorosłe paletki dobierają się w pary.
Jak wyglądają paletki?
Paletki to stosunkowo duże ryby, mogą osiągać do ok. 20 cm. Charakteryzują się mocno spłaszczonym ciałem. W zależności od odmiany mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych. Popularne jest ubarwienie oliwkowe z licznymi pasami, chociaż zdarzają się też paletki czerwone, pomarańczowe, niebieskie, zielone i brązowe, często z plamami i pasami w kontrastującym kolorze. Z pewnością będą piękną ozdobą domowego akwarium.
Co jedzą paletki?
Paletki to ryby wszystkożerne. Ich dieta w warunkach hodowlanych powinna opierać się na podawaniu pokarmów roślinnych, żywych, mrożonych oraz suchych, m.in. takich jak ochotka, krewetki i kryl. Można serwować im również warzywa, np. szpinak, sałatę, cukinię, marchew i groszek.
Paletki – warunki do akwarium
Paletki są dość łatwe w utrzymaniu. Potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla kilku ryb wymagane jest akwarium o pojemności 250 l. Warto zapewnić im dużo kryjówek w postaci konarów i korzeni. Akwarium powinniśmy obsadzić bujną roślinnością, np. anubias, kryptokoryna, żabienica. Moc oświetlenia powinniśmy dostosować do potrzeb roślin, które wybierzemy.
Rybki te najlepiej czują się w ciepłej wodzie o temperaturze ok. 26-30 st. C. Powinna być ona delikatnie zasadowa i lekko kwaśna – bardzo miękka. Optymalne pH to 6,0-7,5.
By zapewnić paletkom odpowiednie warunki do życia, warto utrzymywać odpowiednie parametry wody. Zalecane są również regularne podmiany wody (ok. 25%).
Skalary (Żaglowce)
Skalar należy do jednych z najpopularniejszych gatunków ryb. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze względu na niebanalny wygląd. Może występować w najrozmaitszych kolorach i ciekawych wzorach. Płetwa grzbietowa skalara przypomina żagiel – stąd też wzięła się jego nazwa. Ryba ta pochodzi z dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej, gdzie zamieszkuje spokojne, gęsto zarośnięte wody.
Skalary – zachowanie w akwarium
W akwarium najlepiej trzymać kilka sztuk skalarów jednej odmiany. Lubią one towarzystwo tak samo wyglądających ryb. Wyznaczają między sobą hierarchię. Mogą być agresywne w stosunku do mniejszych rybek, dlatego warto wcześniej dokładnie przemyśleć ich zakup.
Wygląd skalarów
Skalary dorastają do 15 cm długości. Ich ciało jest trójkątne – spłaszczone bocznie. Typowy przedstawiciel tego gatunku występuje w srebrzysto-zielonym kolorze, a przez jego ciało przebiegają trzy czarne pasy. Obecnie, ryby te, występują w najrozmaitszych kolorach. Mogą być czarne, marmurkowe, pomarańczowe, białe, niebieskie, marmurkowe, czy złote. Istnieją także odmiany weloniaste z długimi płetwami.
Pożywienie skalarów
Skalary to ryby wszystkożerne. Uważane są za mikro drapieżniki. Kryją się za roślinnością, by w chwili podawania pożywienia, szybko go chwycić. Żywią się żywym i mrożonym pokarmem oraz specjalna karmą dla ryb w formie płatków. Warto podawać im m.in. larwy komarów, artemię, dafnię.
Akwarium dla skalara
Skalary potrzebują dużego akwarium o minimalnej pojemności 240 l. Dno zbiornika najlepiej wysadzić piaszczystym podłożem. Za dekorację mogą posłużyć gałęzie i korzenie oraz różnorodna roślinność, np. anubiasy, kryptokoryny, w której skalar mógłby się skryć.
Optymalna temperatura wody dla ryb tego gatunku powinna mieścić się w przedziale 24-28 st. C. Skalary preferują wodę od miękkiej do średnio twardej, jej pH musi wynosić 6,0-7,5.
Gurami mozaikowe (gurami perłowe)
Gurami mozaikowate to jedne z najpiękniejszych ryb akwariowych. Cenione są za swoje wyjątkowe ubarwienie i spokojne usposobienie. Pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie zamieszkują powolne rzeki, strumienie i stawy.
Zachowanie gurami mozaikowatych
Gurami mozaikowate to na ogół łagodne ryby. Najlepiej trzymać je w akwarium po kilka sztuk. Jedynie w okresie tarła mogą przejawiać zachowania terytorialne i atakować inne, mniejsze rybki akwariowe.
Wygląd gurami mozaikowatych
Gurami mozaikowate osiągają do 12 cm długości. Mają smukłe, wydłużone ciało, na którym możemy zauważyć równomiernie rozłożone małe, białe kropki układające się w piękny wzór przypominający mozaikę lub perły. Jego ubarwienie to mieszanka białego, różowego, pomarańczowego i czerwonego koloru. Samce mają czerwonawy odcień na gardle i brzuchu, zwłaszcza w okresie tarła.
Pokarm dla gurami mozaikowatych
Gurami są wszystkożerne. Można podawać im pokarm żywy, suchy i mrożony. Chętnie jedzą larwy komarów, rureczniki i ochotniki. Powinny być karmione 2-3 razy dziennie.
Gurami mozaikowate – warunki w akwarium
Gurami mozaikowate najlepiej trzymać w dobrze oświetlonym akwarium o pojemności 100 l. Dno powinno być wyłożone piaskiem lub drobnym żwirkiem. W środku możemy umieścić rośliny, powinny być rozłożone punktowo. Przydadzą się szczególnie samicom, w okresie tarła. Warto pozostawić otwartą przestrzeń do pływania w centralnej części akwarium. Przydadzą się również dekoracje, takie jak kawałki drewna, kamienie, korzenie. Upewnij się tylko, że nie mają ostrych gałęzi.
Zaleca się stosowanie filtra o umiarkowanym przepływie, ponieważ gurami preferują spokojniejsze wody. Ryby te dobrze czują się w akwarium, w którym temperatura wynosi 24 st C. Lubią lekko kwaśną wodę; pH powinno wynosić 5.5-8.0.
Tęczanki Boesmana
Tęczanki Boesmana zaliczane są do popularnych ryb słodkowodnych z rodziny tęczankowatych. Pochodzą z jezior Ayamaru i Ajamaru w Zachodniej Papui, w Indonezji. Nadają się dla początkujących akwarystów. Wzbudzają duże zainteresowanie, dzięki łagodnemu usposobieniu i pięknemu ubarwieniu.
Tęczanki Boesmana – usposobienie
Tęczanki Boesmana są pokojowo nastawione do innych ryb. Dobrze czują się w grupach. Najlepiej hodować w jednym akwarium po 6-8 sztuk. Mogą żyć, m.in. razem z neonkami, razborami, kiryskami i otoskami.
Wygląd
Tęczanka Boesmana to niewielka ryba. Samce są nieco większe, osiągają do 11 cm długości. Charakteryzują się pięknym, intensywnym ubarwieniem. Przednia część ciała jest niebieska, a tylna żółtopomarańczowa. Samice są zazwyczaj mniej kolorowe, bardziej srebrzyste z lekkimi odcieniami niebieskiego i pomarańczowego. Mają ok. 8 cm długości.
Tęczanki Boesmana – żywienie
Tęczanki Boesmana nie są zbyt wybredne. Można podawać im w zasadzie każdy rodzaj pokarmu dostępny dla rybek akwariowych. Pożywienie powinno składać się z małych porcji. Dzięki temu unikniemy przekarmienia i zanieczyszczenia wody.
Jakich warunków w akwarium potrzebują tęczanki Boesmana?
Wielkość akwarium dla tych tęczanek to minimum 110 l. Zbiornik przy ściankach warto obsadzić roślinami i udekorować go naturalnymi ozdobami, takimi jak gałęzie i korzenie. Należy jednak upewnić się, że nie mają ostrych krawędzi.
Ryby te wymagają akwarium, w którym temperatura wody wynosi 25-29 st. C, a pH utrzymane jest na poziomie 7.0-8.0. Zbiornik powinniśmy oświetlać 8-10 godzin dziennie, aby naśladować naturalny cykl dnia i nocy. Poza tym raz tygodniu warto wymieniać 25% wody.
Molinezje ostrouste
Molinezja ostrousta to piękna ryba akwariowa. Zamieszkuje słodkie wody Ameryki Środkowej i Południowej (od Meksyku po Kolumbię). Różnorodne ubarwienie sprawia, że jest ona chętnie wybierana przez akwarystów.
Molinezje ostrouste – jak zachowują się w akwarium?
Molinezje ostrouste są z reguły energiczne i mało konfliktowe. Można trzymać je z innymi rybami o podobnym temperamencie. Z tego względu świetnie nadają się do akwarium wielogatunkowego.
Jak wyglądają molinezje ostrouste?
Molinezje ostrouse dorastają do ok. 10 cm długości. Mogą występować w najrozmaitszych odmianach barwnych m.in. złotym, czarnym, białym, srebrnym i ich różnych kombinacjach. Istnieje także molinezja dalmatyńczyk (biała w czarne łatki) oraz black molly (czarna). W wyniku hodowli udało się je skrzyżować z gupikiem pawie oczko. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic i intensywniej ubarwione.
Żywienie molinezji ostroustych
Molinezjom można podawać pokarm żywy, suchy i mrożony. Ryby te żywią się glonami oraz warzywami, np. szpinakiem, sałatą i cukinią. Chętnie jedzą również bezkręgowce, larwy owadów, a także małe skorupiaki. Płatki, granulaty i wafle z dodatkiem spiruliny są również dobrym wyborem.
Akwarium dla molinezji ostroustych
Minimalna pojemność akwarium dla kilku sztuk molinezji to ok. 80 l. Temperatura wody powinna wynosić mniej więcej 24-29 st. C. Ryby te preferują przestronne zbiorniki porośnięte bujną roślinnością – warto zostawić im miejsca do swobodnego pływania. Dla zachowania czystości akwarium niezbędna jest dobra filtracja oraz systematyczne czyszczenie dna i podmiany wody.
Zagrzebki rachowe
Zagrzebka rachowa to mała rybka akwariowa z rodziny Nothobranchiidae, w środowisku naturalnym zamieszkuje Afrykę, dolny bieg rzeki Pungwe. Zdecydowanie przykuwa uwagę pięknym ubarwieniem.
Zachowanie zagrzebek rachowych
Zagrzebki rachowe to ryby bardzo energiczne – lubią być w ciągłym ruchu, dlatego są interesujące do obserwacji. Samce zagrzebki rachowej mogą wykazywać terytorialne zachowania, zwłaszcza w okresie godowym. Są agresywne wobec mniejszych lub wolniejszych ryb, dlatego warto ostrożnie dobierać im towarzyszy.
Zagrzebka rachowa – wygląd
Zagrzebki rachowe osiągają ok. 5 cm długości. Ich tułów jest wrzecionowaty, a profil bocznie spłaszczony – górny i dolny niemal prosty z lekko zaokrąglonym brzuchem i grzbietem. Oczy tych ryb są dość duże, a pysk spiczasty – dolna warga znacznie wysunięta do przodu. Zagrzebka rachowa występuje w pięknych, opalizujących barwach – może być, np. pomarańczowo-niebieski, niebiesko-czerwony, niebieskozielony, niebieskoszary.
Czym karmić zagrzebki rachowe?
Zagrzebkom rachowym najlepiej podawać pożywienie żywe lub mrożone. Ryby te chętnie jedzą dafnie, larwy komara, artemię. Można można karmić je również pokarmem suchym w postaci płatków lub granulek.
Jak powinno wyglądać akwarium dla zagrzebki rachowej?
Mimo iż zagrzebki nie są dużymi rybami, to warto zapewnić im akwarium o pojemności 100 l. Temperatura w środku powinna mieć 20-25 st. C. Wewnątrz możemy umieścić liczne kryjówki, a dno akwarium wyłożyć ciemnym podłożem. Wskazane parametry wody w przypadku ryb tego gatunku, to pH – 5,8-7,6, a twardość poniżej 10 dGH. Nie zapominajmy również o regularnych podmianach wody.
Najładniejsze ryby akwariowe – podsumowanie
Hodowla ryb akwariowych to fascynujące hobby. Niektóre gatunki szczególnie przyciągają uwagę akwarystów ze względu na piękne ubarwienie. W niniejszym artykule opisaliśmy najpiękniejsze ryby akwariowe. Podpowiedzieliśmy, jak je żywić oraz jakich warunków w akwarium potrzebują, by każdy początkujący akwarysta wiedział, jak należycie o nie zadbać.