Najładniejsze gatunki ryb akwariowych – które najlepiej będą prezentować się w akwarium?

Akwarystyka to fascynujące, lecz wymagające hobby. Trzeba włożyć sporo wysiłku w pielęgnację ryb i stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Mimo wszystko jest to niesamowicie satysfakcjonujące zajęcie. By osiągnąć zamierzony efekt, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad odpowiednim doborem obsady akwarium. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki pięknych ryb akwariowych, które cieszą oko i wprawiają w zachwyt.

Paletki

Jednymi z najpiękniejszych gatunków ryb akwariowych są paletki. Spokrewnione z mieczykami Hellera. Preferują słodkie wody, zamieszkują dorzecze Amazonki w Ameryce Południowej. To bardzo eleganckie rybki – na tle innych wyróżnia je dyskowaty kształt ciała i intensywne ubarwienie.

Usposobienie paletek

Paletki to ryby stadne, najlepiej czują się w grupach. Warto trzymać je po ok. 5 sztuk w jednym akwarium. W przeciwnym razie jeden, dominujący osobnik może być agresywny w stosunku do innych ryb. Z reguły jednak uważane są za spokojnych mieszkańców akwarium. Mniejsze rybki mogą traktować jak pokarm, dlatego należy ostrożnie dobierać im towarzyszy. Dorosłe paletki dobierają się w pary.

Jak wyglądają paletki?

Paletki to stosunkowo duże ryby, mogą osiągać do ok. 20 cm. Charakteryzują się mocno spłaszczonym ciałem. W zależności od odmiany mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych. Popularne jest ubarwienie oliwkowe z licznymi pasami, chociaż zdarzają się też paletki czerwone, pomarańczowe, niebieskie, zielone i brązowe, często z plamami i pasami w kontrastującym kolorze. Z pewnością będą piękną ozdobą domowego akwarium.

Co jedzą paletki?

Paletki to ryby wszystkożerne. Ich dieta w warunkach hodowlanych powinna opierać się na podawaniu pokarmów roślinnych, żywych, mrożonych oraz suchych, m.in. takich jak ochotka, krewetki i kryl. Można serwować im również warzywa, np. szpinak, sałatę, cukinię, marchew i groszek.

Paletki – warunki do akwarium

Paletki są dość łatwe w utrzymaniu. Potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla kilku ryb wymagane jest akwarium o pojemności 250 l. Warto zapewnić im dużo kryjówek w postaci konarów i korzeni. Akwarium powinniśmy obsadzić bujną roślinnością, np. anubias, kryptokoryna, żabienica. Moc oświetlenia powinniśmy dostosować do potrzeb roślin, które wybierzemy.

Rybki te najlepiej czują się w ciepłej wodzie o temperaturze ok. 26-30 st. C. Powinna być ona delikatnie zasadowa i lekko kwaśna – bardzo miękka. Optymalne pH to 6,0-7,5.

By zapewnić paletkom odpowiednie warunki do życia, warto utrzymywać odpowiednie parametry wody. Zalecane są również regularne podmiany wody (ok. 25%).

Skalary (Żaglowce)

Skalar należy do jednych z najpopularniejszych gatunków ryb. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze względu na niebanalny wygląd. Może występować w najrozmaitszych kolorach i ciekawych wzorach. Płetwa grzbietowa skalara przypomina żagiel – stąd też wzięła się jego nazwa. Ryba ta pochodzi z dorzecza Amazonki w Ameryce Południowej, gdzie zamieszkuje spokojne, gęsto zarośnięte wody.

Skalary – zachowanie w akwarium

W akwarium najlepiej trzymać kilka sztuk skalarów jednej odmiany. Lubią one towarzystwo tak samo wyglądających ryb. Wyznaczają między sobą hierarchię. Mogą być agresywne w stosunku do mniejszych rybek, dlatego warto wcześniej dokładnie przemyśleć ich zakup.

Wygląd skalarów

Skalary dorastają do 15 cm długości. Ich ciało jest trójkątne – spłaszczone bocznie. Typowy przedstawiciel tego gatunku występuje w srebrzysto-zielonym kolorze, a przez jego ciało przebiegają trzy czarne pasy. Obecnie, ryby te, występują w najrozmaitszych kolorach. Mogą być czarne, marmurkowe, pomarańczowe, białe, niebieskie, marmurkowe, czy złote. Istnieją także odmiany weloniaste z długimi płetwami.

Pożywienie skalarów

Skalary to ryby wszystkożerne. Uważane są za mikro drapieżniki. Kryją się za roślinnością, by w chwili podawania pożywienia, szybko go chwycić. Żywią się żywym i mrożonym pokarmem oraz specjalna karmą dla ryb w formie płatków. Warto podawać im m.in. larwy komarów, artemię, dafnię.

Akwarium dla skalara

Skalary potrzebują dużego akwarium o minimalnej pojemności 240 l. Dno zbiornika najlepiej wysadzić piaszczystym podłożem. Za dekorację mogą posłużyć gałęzie i korzenie oraz różnorodna roślinność, np. anubiasy, kryptokoryny, w której skalar mógłby się skryć.

Optymalna temperatura wody dla ryb tego gatunku powinna mieścić się w przedziale 24-28 st. C. Skalary preferują wodę od miękkiej do średnio twardej, jej pH musi wynosić 6,0-7,5.

Gurami mozaikowe (gurami perłowe)

Gurami mozaikowate to jedne z najpiękniejszych ryb akwariowych. Cenione są za swoje wyjątkowe ubarwienie i spokojne usposobienie. Pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie zamieszkują powolne rzeki, strumienie i stawy.

Zachowanie gurami mozaikowatych

Gurami mozaikowate to na ogół łagodne ryby. Najlepiej trzymać je w akwarium po kilka sztuk. Jedynie w okresie tarła mogą przejawiać zachowania terytorialne i atakować inne, mniejsze rybki akwariowe.

Wygląd gurami mozaikowatych

Gurami mozaikowate osiągają do 12 cm długości. Mają smukłe, wydłużone ciało, na którym możemy zauważyć równomiernie rozłożone małe, białe kropki układające się w piękny wzór przypominający mozaikę lub perły. Jego ubarwienie to mieszanka białego, różowego, pomarańczowego i czerwonego koloru. Samce mają czerwonawy odcień na gardle i brzuchu, zwłaszcza w okresie tarła.

Pokarm dla gurami mozaikowatych

Gurami są wszystkożerne. Można podawać im pokarm żywy, suchy i mrożony. Chętnie jedzą larwy komarów, rureczniki i ochotniki. Powinny być karmione 2-3 razy dziennie.

Gurami mozaikowate – warunki w akwarium

Gurami mozaikowate najlepiej trzymać w dobrze oświetlonym akwarium o pojemności 100 l. Dno powinno być wyłożone piaskiem lub drobnym żwirkiem. W środku możemy umieścić rośliny, powinny być rozłożone punktowo. Przydadzą się szczególnie samicom, w okresie tarła. Warto pozostawić otwartą przestrzeń do pływania w centralnej części akwarium. Przydadzą się również dekoracje, takie jak kawałki drewna, kamienie, korzenie. Upewnij się tylko, że nie mają ostrych gałęzi.

Zaleca się stosowanie filtra o umiarkowanym przepływie, ponieważ gurami preferują spokojniejsze wody. Ryby te dobrze czują się w akwarium, w którym temperatura wynosi 24 st C. Lubią lekko kwaśną wodę; pH powinno wynosić 5.5-8.0.

Tęczanki Boesmana

Tęczanki Boesmana zaliczane są do popularnych ryb słodkowodnych z rodziny tęczankowatych. Pochodzą z jezior Ayamaru i Ajamaru w Zachodniej Papui, w Indonezji. Nadają się dla początkujących akwarystów. Wzbudzają duże zainteresowanie, dzięki łagodnemu usposobieniu i pięknemu ubarwieniu.

Tęczanki Boesmana – usposobienie

Tęczanki Boesmana są pokojowo nastawione do innych ryb. Dobrze czują się w grupach. Najlepiej hodować w jednym akwarium po 6-8 sztuk. Mogą żyć, m.in. razem z neonkami, razborami, kiryskami i otoskami.

Wygląd

Tęczanka Boesmana to niewielka ryba. Samce są nieco większe, osiągają do 11 cm długości. Charakteryzują się pięknym, intensywnym ubarwieniem. Przednia część ciała jest niebieska, a tylna żółtopomarańczowa. Samice są zazwyczaj mniej kolorowe, bardziej srebrzyste z lekkimi odcieniami niebieskiego i pomarańczowego. Mają ok. 8 cm długości.

Tęczanki Boesmana – żywienie

Tęczanki Boesmana nie są zbyt wybredne. Można podawać im w zasadzie każdy rodzaj pokarmu dostępny dla rybek akwariowych. Pożywienie powinno składać się z małych porcji. Dzięki temu unikniemy przekarmienia i zanieczyszczenia wody.

Jakich warunków w akwarium potrzebują tęczanki Boesmana?

Wielkość akwarium dla tych tęczanek to minimum 110 l. Zbiornik przy ściankach warto obsadzić roślinami i udekorować go naturalnymi ozdobami, takimi jak gałęzie i korzenie. Należy jednak upewnić się, że nie mają ostrych krawędzi.

Ryby te wymagają akwarium, w którym temperatura wody wynosi 25-29 st. C, a pH utrzymane jest na poziomie 7.0-8.0. Zbiornik powinniśmy oświetlać 8-10 godzin dziennie, aby naśladować naturalny cykl dnia i nocy. Poza tym raz tygodniu warto wymieniać 25% wody.

Molinezje ostrouste

Molinezja ostrousta to piękna ryba akwariowa. Zamieszkuje słodkie wody Ameryki Środkowej i Południowej (od Meksyku po Kolumbię). Różnorodne ubarwienie sprawia, że jest ona chętnie wybierana przez akwarystów.

Molinezje ostrouste – jak zachowują się w akwarium?

Molinezje ostrouste są z reguły energiczne i mało konfliktowe. Można trzymać je z innymi rybami o podobnym temperamencie. Z tego względu świetnie nadają się do akwarium wielogatunkowego.

Jak wyglądają molinezje ostrouste?

Molinezje ostrouse dorastają do ok. 10 cm długości. Mogą występować w najrozmaitszych odmianach barwnych m.in. złotym, czarnym, białym, srebrnym i ich różnych kombinacjach. Istnieje także molinezja dalmatyńczyk (biała w czarne łatki) oraz black molly (czarna). W wyniku hodowli udało się je skrzyżować z gupikiem pawie oczko. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic i intensywniej ubarwione.

Żywienie molinezji ostroustych

Molinezjom można podawać pokarm żywy, suchy i mrożony. Ryby te żywią się glonami oraz warzywami, np. szpinakiem, sałatą i cukinią. Chętnie jedzą również bezkręgowce, larwy owadów, a także małe skorupiaki. Płatki, granulaty i wafle z dodatkiem spiruliny są również dobrym wyborem.

Akwarium dla molinezji ostroustych

Minimalna pojemność akwarium dla kilku sztuk molinezji to ok. 80 l. Temperatura wody powinna wynosić mniej więcej 24-29 st. C. Ryby te preferują przestronne zbiorniki porośnięte bujną roślinnością – warto zostawić im miejsca do swobodnego pływania. Dla zachowania czystości akwarium niezbędna jest dobra filtracja oraz systematyczne czyszczenie dna i podmiany wody.

Zagrzebki rachowe

Zagrzebka rachowa to mała rybka akwariowa z rodziny Nothobranchiidae, w środowisku naturalnym zamieszkuje Afrykę, dolny bieg rzeki Pungwe. Zdecydowanie przykuwa uwagę pięknym ubarwieniem.

Zachowanie zagrzebek rachowych

Zagrzebki rachowe to ryby bardzo energiczne – lubią być w ciągłym ruchu, dlatego są interesujące do obserwacji. Samce zagrzebki rachowej mogą wykazywać terytorialne zachowania, zwłaszcza w okresie godowym. Są agresywne wobec mniejszych lub wolniejszych ryb, dlatego warto ostrożnie dobierać im towarzyszy.

Zagrzebka rachowa – wygląd

Zagrzebki rachowe osiągają ok. 5 cm długości. Ich tułów jest wrzecionowaty, a profil bocznie spłaszczony – górny i dolny niemal prosty z lekko zaokrąglonym brzuchem i grzbietem. Oczy tych ryb są dość duże, a pysk spiczasty – dolna warga znacznie wysunięta do przodu. Zagrzebka rachowa występuje w pięknych, opalizujących barwach – może być, np. pomarańczowo-niebieski, niebiesko-czerwony, niebieskozielony, niebieskoszary.

Czym karmić zagrzebki rachowe?

Zagrzebkom rachowym najlepiej podawać pożywienie żywe lub mrożone. Ryby te chętnie jedzą dafnie, larwy komara, artemię. Można można karmić je również pokarmem suchym w postaci płatków lub granulek.

Jak powinno wyglądać akwarium dla zagrzebki rachowej?

Mimo iż zagrzebki nie są dużymi rybami, to warto zapewnić im akwarium o pojemności 100 l. Temperatura w środku powinna mieć 20-25 st. C. Wewnątrz możemy umieścić liczne kryjówki, a dno akwarium wyłożyć ciemnym podłożem. Wskazane parametry wody w przypadku ryb tego gatunku, to pH – 5,8-7,6, a twardość poniżej 10 dGH. Nie zapominajmy również o regularnych podmianach wody.

Najładniejsze ryby akwariowe – podsumowanie

Hodowla ryb akwariowych to fascynujące hobby. Niektóre gatunki szczególnie przyciągają uwagę akwarystów ze względu na piękne ubarwienie. W niniejszym artykule opisaliśmy najpiękniejsze ryby akwariowe. Podpowiedzieliśmy, jak je żywić oraz jakich warunków w akwarium potrzebują, by każdy początkujący akwarysta wiedział, jak należycie o nie zadbać.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ryby, Ryby akwariowe
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.