Najlepsza karma dla psa to ta, która posiada największą zawartość białka. MIT

Dobre żywienie psów opiera się na dostarczaniu im odpowiednich składników odżywczych. Mają niebagatelny wpływ na ich zdrowie i dobrą kondycję. Białko uważane jest za jedno podstawowych składników budulcowych organizmu. Zawarte w karmie, znacznie poprawia jakość życia pupili. Między innymi przyczynia się do ich prawidłowego rozwoju. Istnieje przekonanie, że najbardziej wartościowe karmy dla psów muszą zawierać dużo białka. W niniejszym wpisie obalimy powszechnie panujące mity mity oraz przedstawimy fakty na temat zawartości białka w karmie dla psa.

Ile białka powinna zawierać najlepsza karma dla psa?

Niewiele osób wie, że minimalne zapotrzebowanie na białko u psa dorosłego to 18% w suchej masie (w tym 6% białka zwierzęcego). U szczeniąt 22% w suchej masie (w tym 9,5% białka zwierzęcego).

Najlepszym wyborem są karmy o optymalnej zawartości dobrej jakości białka. Liczy się to, co jest w środku! Jakość, a nie ilość.

Znaczny nadmiar białka niesie za sobą negatywne skutki:

  1. Po zaspokojeniu zapotrzebowania na aminokwasy psi organizm nie czerpie korzyści z dodatkowego białka. Nadmiar może być zużyty na energię, ale gdy pies nie ma dużej dawki ruchu. To zostanie odłożony w postaci tłuszczu na ciele czworonoga.
  2. Pozyskanie białka pochodzenia zwierzęcego ma również negatywny wpływ na środowisko m.in., hodowla przemysłowa zwierząt generuje dużą ilość gazów cieplarnianych, zanieczyszczane są ogromne tereny zajęte na potrzeby hodowli, wycinane są lasy na poczet tworzenia pastwisk.
  3. Na uwadze trzeba mieć również śmierć zwierząt, która musi zaspokoić potrzeby konsumentów na mięso.

Białko w diecie psa – jaka karma będzie dla niego najlepsza?

Skoro nadmiar białka wydalany jest wraz z moczem, przyczynia się do degradacji naszej planety, nadwyręża portfel opiekuna psa to czy karma wysokomięsna jest sensownym wyborem?

Samo mięso nie jest kompletnym posiłkiem dla psa, jest bogate w fosfor ale ubogie w wapń. Żywienie psa samym mięsem zaburzy optymalny stosunek wapnia do fosforu oraz spowoduje znaczy niedobór składników mineralnych.

Bezpiecznym wyborem, który utrzyma wyśmienity stan zdrowia czworonoga to kompletna, czyli idealnie zbilansowana gotowa karma sucha o dobrym składzie.

Białko w karmie dla psa – czego należy unikać?

Przez utarty mit, że najlepszą karmą jest ta o dużej zawartości białka producenci karm często dodają kontrowersyjne składniki. Aby osiągnąć wyższy poziom białka w karmie suchej. Należy unikać karm, które posiadają np. hydrolizowane białko zwierzęce, hydrolizowane białko drobiowe, hydrolizowane białko wieprzowe. Są to białka produkowane głównie z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego typu pióra, pazury, głowy, rogi itp. Dodatkowo przy produkcji hydrolizatów powstaje wzmacniacz smaku- glutaminian sodu (producent nie musi umieścić tej informacji w składzie produktu podanym na opakowaniu).

Na rynku są karmy naturalnie smakowite, pozbawione konserwantów, o optymalnej zawartości białka i to właśnie takie polecamy!

Białko w karmie dla psa – podsumowanie

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, białko stanowi ważny składnik budulcowy i nie może go zabraknąć w karmie dla psa. Jednak jego nadmiar może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Najlepszym wyborem jest zakup karmy o optymalnej zawartości białka. We wpisie obaliliśmy powszechnie panujące mity odnośnie zawartości białka w karmie dla psa. Powiedzieliśmy m.in. ile białka powinna zawierać dobra karma i czego zdecydowanie należy się wystrzegać. Wszystko po to, byś wiedział, jak prawidłowo żywić swojego pupila.

Obserwuj naszą akcję na Instagramie

Paka Zwierzaka to marka, która specjalizuje się w tworzeniu zdrowego i naturalnego pożywienia dla zwierząt domowych. Artykuły koncentrują się na promowaniu zdrowych, wysokojakościowych diet dla psów i kotów, wolnych od zbóż, glutenu i chemicznych dodatków. Paka Zwierzaka dostarcza czytelnikom praktycznych porad, które pomagają opiekunom zwierząt wybrać najlepsze produkty odpowiadające potrzebom ich pupili. Ich zaangażowanie w poprawę jakości żywienia zwierząt domowych jest widoczne w każdym opublikowanym wpisie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.