Opis rasy canaan dog – pierwotnego psa z Bliskiego Wschodu

Canaan dog (pies kananejski) to jedna z najstarszych i najbardziej tajemniczych ras psów na świecie. Pochodzi prosto z biblijnych krajobrazów Izraela. Z natury nieufny i niezależny, canaan dog jest mistrzem przetrwania. Przez wieki żył na pustyniach Bliskiego Wschodu, doskonale przystosował się do surowych warunków. Niezwykła inteligencja i wrodzony instynkt ochronny czynią z canaan dog idealnego stróża i wiernego towarzysza. Jego atletyczna budowa i zwinność pozwalają na błyskawiczne reakcje, a wyjątkowa czujność sprawia, że jest niezastąpionym obserwatorem. Mimo swojej niezależności, canaan dog głęboko przywiązuje się do swoich rodzin. Poznaj tę rzadką rasę, która mimo swoich starożytnych korzeni, doskonale odnajduje się w nowoczesnym świecie.

Canaan dog

Canaan dog w różnych organizacjach kynologicznych

Canaan dog został uznany przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI) w 1964 roku. Został zaklasyfikowany do:

 • 5 grupy szpiców i psów pierwotnych,
 • 6 sekcji psów ras pierwotnych,
 • numer wzorca to 273.

Inne organizacje kynologiczne również uznały rasę canaan dog, a jest to m.in.:

Historia rasy canaan dog

Canaan dog to rasa wyhodowana w Izraelu. Wywodzi się od półdzikich psów pariasów (bezpańskich, półdzikich psów, żyjących na Bliskim Wschodzie), których początki sięgają czasów przedbiblijnych. Starożytni Izraelici wykorzystywali je, jako psy pasterskie i stróżujące. Z czasem jednak ludy hebrajskie zostały wyparte ze swoich ziem przez Rzymian i rozproszone. W ten sposób większość z psów została skazana na tułaczkę po pustyni Negew, część z nich przygarnęli Beduini. Pomagały one w pilnowaniu obozowisk i stad.

Celową hodowlą canaan doga zajęła się w latach 30. XX w. dr kynolog Rudolfina Menzel. Na prośbę Hangi (żydowskiej paramilitarnej organizacji samoobrony) na bazie psów pariasów stworzyła psy do pilnowania i obrony żydowskich osad. Były one zwinne, wytrzymałe i przystosowane do tamtejszego klimatu. Podczas II Wojny Światowej canaan dog pełnił wiele funkcji – był psim łącznikiem, poszukiwaczem rannych i wartownikiem, a jego doskonały węch wykorzystywano do wykrywania min.

Po wojnie Menzel otworzyła Instytut Orientacji i Mobilności Niewidomych, gdzie na większą skalę rozpoczęto hodowlę psów kananejskich, były szkolone do pełnienia funkcji przewodników osób niewidomych, jednak dzięki wrodzonej niezależności canaan dog szybko zrezygnowano z tego pomysłu. W 1953 roku pies tej rasy został zarejestrowany przez Palestyński Związek Kynologiczny, jakiś czas później również FCI uznała canaan doga. Nie cieszy się on zbyt dużą popularnością, w Polsce jest szczególnie rzadko spotykany.

Canaan dog

Jak wygląda pies z Kanaan?

Canaan dog swoją wytrzymałość zawdzięcza przodkom, idealnie przystosowanym do życia w pustynnym klimacie. Sterczące uszy i zakręcony ogon to cecha charakterystyczna wszystkich szpiców – w tym canaan dog. Co warto wiedzieć jeszcze? Jakie są typowe cechy wyglądu dla psa tej rasy? Podpowiadamy.

Wygląd ogólny izraelskiego szpica

Canaan dog to pies o kwadratowej sylwetce, jest harmonijnie zbudowany. Posiada parę sterczących uszu, które są krótkie, szerokie i zaokrąglone na końcu. Natomiast jego ciemnobrązowe oczy mają kształt migdała. Ogon canaan dog to po prostu wysoko osadzona, gruba kita, która zawinięta jest idealnie nad grzbietem. Przednie kończyny psa są proste, tylne – mocne, a łapy okrągłe. Porusza się on z niezwykłą lekkością, jego chód jest dość szybki i energiczny.

Canaan dog – wzrost i waga

Canaan to pies średniej wielkości. Może mierzyć od 50 do 60 cm w kłębie. Natomiast jego waga waha się w granicach od 18 do 25 kg. Samce są naturalnie większe od samic.

Umaszczenie canaan dog

W przypadku canaan dog sierść jest krótka. Posiada on dwuwarstwową szatę, która składa się z gęstego podszerstka i prostego, szorstkiego w dotyku włosa okrywowego.

Maść psa tej rasy występuje od piaskowej do rudobrązowej. Może być również biała czarna lub cętkowana. Najbardziej typowe dla rasy są kolory pustynne, czyli:

 • kremowy,
 • piaskowy,
 • złoty,
 • rudy.

Dopuszczalna jest symetryczna czarna maska (może występować u psów każdej z wymienionych maści) i białe znaczenia (również dopuszczalne są u psów wszystkich maści).

Nieakceptowalne jest natomiast umaszczenie:

 • szare,
 • podpalane,
 • pręgowane,
 • czarne podpalane,
 • trójkolorowe.
Canaan dog

Pielęgnacja canaan dog – jak dbać o psa krótkowłosego?

Canaan dog to pies mało wymagający w pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o podstawach, by był zadbany i wyglądał schludnie. Opowiemy o najważniejszych zabiegach pielęgnacyjnych dla canaan doga.

Szczotkowanie psa krótkowłosego

Regularne szczotkowanie jest bardzo ważne w przypadku psa canaan. Umożliwia dokładne usuwanie martwych, wypadających włosów, a tym samym zapewnia dobrą wentylację skóry. Ponieważ canaan dog jest krótkowłosy, w jego przypadku najlepiej sprawdzi się szczotka włosiana. Warto czesać go średnio raz na dwa tygodnie. Gęsty podszerstek obficie wypada, zwłaszcza dwa razy w roku, w okresie linienia. W tym czasie należy wyczesywać psa nawet codziennie przy użyciu metalowej szczotki lub gumowego zgrzebła z wypustkami.

Kąpiel canaan dog

Psa kananejskiego warto wykąpać raz na jakiś czas. Najlepiej użyć szamponu dla psów, który jest przeznaczony do aktualnego stanu sierści naszego pupila. Pamiętajmy, że psa należy dokładnie namydlić i spłukać. Jeśli szampon za bardzo się pieni, możemy go delikatnie rozcieńczyć z wodą. Warto zmywać szampon, przykładając słuchawkę prysznica blisko ciała psa. Następnie możemy nałożyć balsam lub odżywkę, która sprawi, że sierść canaan dog będzie lśniąca i zachowa zdrowy wygląd. Na koniec musimy dokładnie wysuszyć psiaka, by się nie przeziębił.

Jak dbać o higienę canaan dog?

Oprócz szczotkowania ważne jest również dbanie o higienę jamy ustnej psa. Warto regularnie czyścić jego zęby przy użyciu pasty i szczoteczki lub specjalnych smaczków dentystycznych, dzięki temu unikniemy powstawania kamienia nazębnego. Na szczególną uwagę zasługują także uszy oraz okolice oczu. Nadmiar woskowiny może powodować infekcje, skutecznie wyczyścimy je specjalnymi kroplami do uszu. Natomiast zacieków w okolicach oczu pozbędziemy się, przemywając je preparatami przeznaczonymi do oczu. Nie zapominajmy także o pazurkach. Zbyt długie, sięgające do ziemi trzeba przycinać, ponieważ mogą powodować ból i dyskomfort, a nawet problemy ze swobodnym poruszaniem.

Charakter psów rasy canaan dog

Canaan dog to świetny pies rodzinny. Dlaczego? Chętnie odpowiemy na to pytanie.

Canaan dog wobec najbliższych

Canaan dog to lojalny towarzysz rodzin, bardzo ważny jest dla niego silny związek ze stadem. W związku z tym najszczęśliwszy czuje się spędzając czas z najbliższymi. Jest delikatny wobec dzieci, które dobrze zna. Do pozostałych podchodzi z pewną dozą nieufności. To również doskonały obrońca, jest bardzo czujny – jeśli coś będzie zagrażało naszemu maleństwu, canaan dog szybko zareaguje.

Canaan dog w stosunku do obcych

Canaan dog jest nieufny wobec obcych, ale nie przejawia agresji. Może być dość zdystansowany do osób, które spotyka na neutralnym gruncie, np. na spacerze. Gości przychodzących do naszego domu wita przyjaźnie, o ile dobrze ich zna. Natomiast możemy być pewni, że zareaguje, kiedy nieznajomy będzie próbował wkroczyć na teren posesji podczas nieobecności opiekuna.

Pies tej rasy może mieć problemy z zaakceptowaniem innych psów, ale dzięki socjalizacji szybko można zneutralizować ten problem. Warto wspomnieć, że obecne canaany posiadają silny instynkt łowiecki, w związku z tym trzymanie go pod jednym dachem z małymi zwierzętami nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście zawsze jest cień szansy – jeśli canaan od szczeniaka wychowuje się z innymi zwierzętami i jest oswajany z ich obecnością, może się z nimi zaprzyjaźnić.

Ulubione zajęcia canaan dog

Canaan dog, jak każdy pies, potrzebuje ruchu. Oprócz regularnych spacerów warto zaproponować mu aktywności, które pobudzą jego umysł i pomogą w rozwinięciu wrodzonych umiejętności. Wspólne zabawy i czas spędzony z opiekunem jest bezcenny.

Canaan dog

Wychowanie niezależnego canaan doga

Canaan dog to z reguły pies spokojny, ale musi być odpowiednio stymulowany. Warto też skupić się na zaspokojeniu jego podstawowych potrzeb i zapewnienie odpowiednich warunków, ponieważ mają pozytywny wpływ na jego wychowanie.

Canaan dog – jakich warunków potrzebuje?

Canaan dog dobrze odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu – w tym przypadku nie ma ograniczeń. Pies tej rasy z pewnością będzie szczęśliwy, jeśli przyjdzie mu żyć w miejscu, gdzie będzie miał wyznaczony teren do pilnowania. Nawet jednak w takiej sytuacji, musimy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu.

Pamiętajmy również, że canaan dog jest silnie związany z właścicielem i nie lubi zostawać na długo sam. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy nigdzie ruszyć się bez psa. Powinniśmy stopniowo przyzwyczajać go do naszej nieobecności. Canaan dog zdecydowanie nie nadaje się do życia w kojcu lub w budzie. Odseparowany od rodziny może przejawiać zachowania destrukcyjne. Najszczęśliwszy będzie w otoczeniu najbliższych.

Akcesoria potrzebne w wychowaniu canaan dog

Canaan dog to rasa, która słynie z wrodzonej inteligencji i niezależności. Akcesoria przydatne w jego wychowaniu to:

 • obroża i smycz – akcesoria te zapewniają bezpieczeństwo podczas spacerów. Wybierz wygodną, ale trwałą obrożę i smycz, najlepiej z materiału, który nie będzie drażnić skóry psa. Warto rozważyć obrożę z możliwością regulacji, by można było ją powiększać w miarę, gdy pies rośnie,
 • legowisko – canaan dog potrzebuje wygodnego miejsca do spania, wypoczęty będzie miał więcej energii do treningu i wspólnej zabawy. Legowisko powinno być wystarczająco duże, aby pies mógł się swobodnie rozciągnąć,
 • zabawki do gryzienia i interaktywne – ta rasa lubi być aktywna umysłowo, więc zabawki, które stymulują ich mózg i pozwalają na żucie, są idealne. Poza tym wspólne zabawy pomagają w umacnianiu więzi między psem a jego opiekunem.
Szczotki, grzebienie, maszynki - Sklep Zoologiczny Zooart

Szkolenie canaan dog – pierwotnego psa stróżującego

Canaan dog uczy się szybko, ale jest dość niezależny. W związku z tym, prowadzony przez nie konsekwentnego opiekuna, który ma problem z egzekwowaniem poleceń, może stać się nieposłuszny. Najważniejsze to odpowiednio pokierować jego szkoleniem.

Nauka posłuszeństwa

Canaan dog wykazuje podatność na szkolenie, ale nie zapominajmy, że jako pies pierwotny jest bardzo niezależny i inteligentny – jeśli nie widzi sensu w wykonywaniu jakiejś komendy, nie podejmie się zadania. W szkoleniu ważne jest zaufanie, a także odpowiednie podejście. Pies chętniej będzie wykonywał polecenia, jeśli w swoim opiekunie widzi pewien autorytet. Warto dopilnować tego, by treningi (przynajmniej na początku) odbywały się w spokojnym miejscu, odciętym od niepotrzebnych bodźców. Dzięki temu psiak bardziej będzie mógł skupić się na wykonywaniu poleceń. Poza tym ćwiczenia nie powinny być zbyt długie i monotonne.

Jak stosować smaczki w szkoleniu?

Odpowiednia motywacja jest bardzo ważna w szkoleniu canaan doga. Nagradzanie go smaczkiem za wykonaną komendę to bardzo dobry pomysł, ponieważ taka metoda przynosi spektakularne efekty. Smaczki to dobra forma zachęty do działania. Dlatego warto nagradzać psa za każdym razem, kiedy poprawnie wykonana komendę.

Możesz używać smaczków, aby pies przybrał pożądaną pozycję. Na przykład, by nauczyć canaan doga siadania, możesz trzymać smaczek nad jego głową, zachęcając go do spojrzenia w górę i automatycznie siadania. Używaj smaczków w różnych sytuacjach treningowych, aby pies nie kojarzył ich tylko z konkretnym miejscem lub czasem. Gdy zaczyna rozumieć i wykonywać polecenia, stopniowo ograniczaj ilość smaczków, zastępując je innymi formami pozytywnego wzmocnienia. Pamiętaj, że nie każda odpowiedź wymaga smaczka. Możesz również używać innych form nagrody, jak pochwały słowne lub głaskanie, aby pies nie stał się zbyt zależny od jedzenia. Smaczki powinny stanowić tylko małą część diety. Zbyt duża ilość smaczków może prowadzić do nadwagi.

Wybierz legowisko dla Twojego psa - Sklep Zoologiczny Zooart

Hodowla rzadko spotykanej rasy psa canaan dog

Canaan dog jest mało popularny w Polsce. Jeśli marzymy, by stał się członkiem naszej rodziny, powinniśmy znaleźć dobrą hodowlę. Wybór tej właściwej jest niezwykle ważny, ponieważ wtedy mamy pewność, że psy są zdrowe i zapewniana jest im należyta opieka. Poniżej poruszyliśmy najważniejsze aspekty związane z hodowlą. Zapraszamy!

Dokumenty ważne w hodowli

Rasowemu psu, który pochodzi z zarejestrowanej hodowli, wydawany jest rodowód lub metryka („psi akt urodzenia”). Psy takie zazwyczaj są hodowane zgodnie z obowiązującymi standardami i wolne od wad genetycznych. Jeśli chcesz mieć w swoim domu canan doga, kupując go z zarejestrowanej i sprawdzonej hodowli, masz pewność, że jego wygląd i charakter będzie zgodny z obowiązującym wzorcem.

W zależności od organizacji, do której przynależy dana hodowla możemy trzymać metrykę i w razie konieczności, na jej podstawie, wybrać rodowód lub dostać rodowód od razu. Zazwyczaj jest nam potrzebny, kiedy chcemy zakładać własną hodowlę lub zaangażować naszego canaan doga w wystawy psów rasowych. Dokument ten zawiera dane o przodkach szczeniaka, 4 pokolenia wstecz i na jego podstawie możemy prognozować, jaki szczeniak będzie w przyszłości – jakie odziedziczy umiejętności, czy też cechy wyglądu. Jeśli chcemy mieć pewność, że szczenię, które chcemy nabyć pochodzi z zarejestrowanej hodowli, możemy poprosić hodowcę o okazanie rodowodu jego rodziców.

Zanim kupisz canaan doga, pamiętaj o…

Canaan dog to świetny pies rodzinny, oddany obrońca i wierny stróż. Pamiętajmy jednak, że może być dość uparty i niezależny w kwestii szkolenia. Potrzebuje ręki doświadczonego opiekuna. By był szczęśliwy i dobrze ułożony, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Zanim zdecydujemy się na nabycie psa tej rasy, powinniśmy dobrze zastanowić się, czy będziemy w stanie należycie się nim zaopiekować. Dobry hodowca na pewno będzie chciał wiedzieć, jakie mamy doświadczenie w wychowaniu psów – chce upewnić się, że szczeniaki trafią w dobre ręce.

Jak wybrać dobrą hodowlę?

Psy warto kupować ze sprawdzonych hodowli, posiadających dobre opinie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że psy rozmnażane są w sposób humanitarny. Unikaj hodowców, którzy mają wiele miotów na raz – prawdopodobnie będzie oznaczało to, że natknęliśmy się na pseudohodowce, dla którego zysk jest ważniejszy od dobrostanu zwierząt. Tam szczenięta często rodzą się z wadami genetycznymi.

Profesjonalni hodowcy dbają o psy. Zapewniają im dobre warunki i opiekę. Zwierzaki są wypielęgnowane, zdrowe i odpowiednio odżywiane. Poza tym hodowcy chętnie służą dobrą radą nowym opiekunom, nawet kiedy szczeniak opuści już hodowlę. Niekiedy obdarowują właściciela skromną wyprawką dla młodego psa na dobry start.

Canaan dog

Zdrowie rasy canaan dog

Canaan dog jest z natury odporny i wytrzymały. Psy te są przystosowane do życia w pustynnym klimacie, w związku z tym upały im nie są straszne. Dzięki grubej sierści, która chroni je przed mrozem, dobrze znoszą także zimne pory roku. Mimo wszystko należy dbać o ich zdrowie i nie wystawiać na skrajne temperatury. Sporadycznie canaan dog może być narażony na:

 • dysplazję stawów biodrowych – jest to powszechny problem u wielu ras psów, w tym u canaan dog. Dysplazja stawów biodrowych to stan, w którym staw biodrowy nie rozwija się prawidłowo, co może prowadzić do bólu. W takim przypadku zalecana jest odpowiednie leczenie farmakologiczne, suplementacja i rehabilitacja (w niektórych przypadkach nawet operacja). Warto postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Najlepiej jednak zapobiegać – możemy poprosić w hodowli o okazanie badań, by upewnić się, że psy są wolne od dysplazji oraz nie narażać szczeniąt na częste wchodzenie po schodach,
 • epilepsja – canaan dog może być narażony na epilepsję, chorobę, która powoduje napady. Leczona jest za pomocą leków przeciwpadaczkowych,
 • choroby oczu – u canaan dog niekiedy występują problemy z oczami, takie jak zaćma czy atrofia siatkówki. Regularne badania okulistyczne są zalecane w przypadku psa tej rasy.

Żywienie wszystkożernego canaan doga

Canaan dog nie należy do psów wybrednych. Najważniejsze to zapewnić mu zbilansowany posiłek, zawierający cenne wartości odżywcze. Opowiemy o najważniejszych elementach żywienia canaan doga.

Karma gotowa lub dieta BARF

Żywienie canaan doga powinniśmy dostosować do jego wieku, wagi, poziomu aktywności i (ewentualnie) specjalnych wymagań zdrowotnych. Możemy stosować karmę komercyjną lub dietę BARF. Wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji i możliwości.

Jeśli nie lubimy spędzać dużo czasu w kuchni na przygotowywanie pupilowi domowych posiłków, możemy zdecydować się na podawanie psu gotowych karm. Możemy dopasować je idealnie do potrzeb naszego psa, nie martwiąc się, że w jego diecie zabraknie ważnych składników odżywczych.

Dieta BARF to również dobra metoda żywienia. Jej głównym składnikiem jest surowe mięso, a dodatek stanowią podroby, kości, warzywa i owoce – oczywiście dodane w odpowiednich proporcjach. Przed wprowadzeniem diety warto skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym lub skorzystać z fachowej literatury.

Jakich składników odżywczych potrzebuje canaan dog?

Canaan dog, jak każdy pies potrzebuje diety, która wspiera jego zdrowie i dobre samopoczucie. Oto kluczowe składniki odżywcze, których nie może zabraknąć:

 • białko – jest to kluczowy składnik diety psów, niezbędny do wzrostu, naprawy tkanek i utrzymania dobrego zdrowia. Białko powinno pochodzić z wysokiej jakości łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego,
 • tłuszcze – zapewniają energię, wspomagają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K) i są ważne dla zdrowia skóry i sierści. Źródłami tłuszczu mogą być oleje roślinne, tłuste ryby i mięso,
 • węglowodany – choć nie są technicznie niezbędne w diecie psa, dostarczają dodatkowej energii, błonnika oraz ważnych witamin i minerałów. Nie powinny stanowić jednak głównego składnika diety, należy unikać uczulających zbóż, można zastąpić je np. ryżem lub batatami,
 • błonnik – ważny dla zdrowia układu pokarmowego, pomaga w trawieniu i utrzymaniu prawidłowej pracy jelit. Błonnik znajduje się w warzywach, owocach i niektórych zbożach,
 • witaminy i minerały – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wspierają układ odpornościowy, kości, zęby i ogólne zdrowie. Witaminy i minerały powinny być dostarczane poprzez zbilansowaną dietę lub odpowiednie suplementy,
 • kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 – są ważne dla zdrowia skóry, sierści, ponadto wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego, a także korzystnie wpływają na pracę serca i mózgu. Znajdziemy je m.in. w oleju z łososia, który często dodawany jest do karm dobrej jakości.

Dodatkowe informacje odnośnie żywienia psa canaan dog

W żywieniu canaan doga warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę fakt, że psy tej rasy są aktywne, niektóre osobniki po odpowiednim szkoleniu mogą brać udział w psich sportach. Jeśli Twój pies na co dzień dużo ćwiczy, może potrzebować więcej kalorii. I odwrotnie – mniej aktywny canaan będzie potrzebował mniej kalorii, aby uniknąć nadwagi.

Pamiętaj również, że żywienie szczeniaka różni się od karmienia dorosłego psa. Przede wszystkim w diecie młodego canaan doga nie może zabraknąć zwiększonej zawartości energii, którą dostarczają białka i tłuszcze. Jego posiłki powinny ograniczać się do małych porcji, ale być podawane częściej, na początku nawet 4-5 razy dziennie.

Jeśli Twój canaan dog ma jakiekolwiek specjalne wymagania zdrowotne lub dietetyczne, musisz jego dietę podawać zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Na rynku istnieją specjalne karmy weterynaryjne dopasowane do różnych typów schorzeń.

Warto podawać posiłki o stałych porach i kontrolować wagę psa, by uniknąć problemów z otyłością. Pamiętajmy, by przysmaki podawać z umiarem – powinny stanowić 10% zapotrzebowania kalorycznego psa.

Canaan dog – cena w hodowli i koszty utrzymania

Canaan dog w renomowanych hodowlach może kosztować ok. 4000-5000 złotych. Jakie dodatkowe koszty będziemy musieli ponieść w związku z utrzymaniem psa tej rasy? Podpowiadamy.

Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym

W ciągu miesiąca na cannan doga wydamy ok. 300-400 zł. Suma ta obejmuje zakup karmy, smaczków i worków na nieczystości.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Produkty, które musimy wymieniać raz na jakiś czas obejmują:

 • miski na wodę i jedzenie,
 • zabawki,
 • legowisko,
 • smycz i obrożę,
 • transporter,
 • obroża przeciwkleszczowa,
 • szczotka do sierści,
 • obcinaczki do pazurów,
 • szampon,
 • preparaty do uszu i oczu.

Za te wszystkie produkty zapłacimy jednorazowo ok. 500-700 zł.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę usługi typu wizyty u lekarza weterynarii, dietetyka zwierzęcego, czy też trenera. Ich wybór zależy od potrzeb. Cena jest kwestią mocno indywidualną.

Canaan dog – podsumowanie

Przodkowie canaan doga pochodzą już z czasów przedbiblijnych. Opowiedzieliśmy trochę więcej o jego historii, wyglądzie i temperamencie. Podpowiedzieliśmy, co jest ważne w szkoleniu oraz wychowaniu tego psa. Zdradziliśmy także najważniejsze elementy opieki nad nim – podpowiedzieliśmy jak dbać o jego sierść i odpowiednio żywić. Na koniec krótko podsumowaliśmy koszty. W ten sposób dostarczyliśmy Wam kompleksowy opis tej wspaniałej rasy psa, jaką jest canaan dog. Odpowiedzialne podejście do hodowli, opieki, zdrowia i żywienia pozwoli zapewnić psu rasy canaan dog długie, zdrowe i szczęśliwe życie.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.