Owczarek belgijski malinois – pies do zadań specjalnych

Owczarek Belgijski Malinois, czyli najpopularniejsza z czterech odmian pasterskiego owczarka belgijskiego. Jak każdy owczarek belgijski, imponuje budową, inteligencją i wiernością. Jako jedyny ze swojej rasy jest krótkowłosy. Skąd bierze się jego popularność? Jak hodować, karmić i szkolić malinoisa? Jak właściwie wykorzystać jego charakter? Odpowiadamy na te pytania i zachęcamy do poznania owczarka belgijskiego malinois, ponieważ uważamy, że naprawdę warto.

Owczarek belgijski malinois

Najważniejsze informacje o owczarku belgijskim malinois

Owczarek belgijski to rasa pasterska, Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI) wyróżnia jej cztery rodzaje. Jednym z nich jest nasz malinois (pozostałe to: groenendael, laekenois i tervueren). Jego klasyfikacja według FCI wygląda tak:

  • Grupa 1 – Psy pasterskie i zaganiające.
  • Sekcja 1 – Psy pasterskie.
  • Próby pracy wymagane.
  • Numer wzorca: 15.

Inne organizacje kynologiczne

Owczarek belgijski malinois jest uznany także przez inne organizacje kynologiczne. A tak prezentuje się jego klasyfikacja:

  • American Kennel Club (AKC) – psy pasterskie;
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – psy pracujace;
  • World Kennel Union (WKU) – 1.8.3 psy pasterskie;
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – psy pasterskie;
  • Canadian Kennel Club (CKC) – VII-6 psy pasterskie;
  • United Kennel Club (UKC) – psy pasterskie.

Pochodzenie służbowego owczarka

Malinois pochodzi oczywiście z Belgii, do ujednolicenia rasy przyczynił się profesor Reul, ponieważ poproszono go o wyselekcjonowanie najlepszych psów pasterskich. Profesor Wybrał 117 najlepszych osobników spośród wielu innych zamieszkujących tereny tamtejszej Belgii. I tak końcu 3 kwietnia 1892 roku powstał oficjalny wzorzec rasy, dzięki Klubowi Owczarka Belgijskiego. Przez kilka następnych lat specjaliści sprzeczali się, co do wytycznych odnośnie umaszczenia i temperamentu psa. W końcu jednak, po licznych sporach, udało się ustalić jeden obowiązujący wzorzec.

Użytkowość dzielnego owczarka malinois

Owczarek belgijski malinois to pies pasterski o dużym temperamencie i niesamowitej sprawności fizycznej. Często wydaje się, że jego pokłady energii są niewyczerpane. Owczarek belgijski krótkowłosy (bo i tak jest nazywany) jest psem cenionym szczególnie w służbach mundurowych, gdzie niezawodność jest wymagana tak samo od ludzi, jak i od zwierząt. Psy na służbie (nazywane K9) są przygotowywane już jako szczenięta i nawet po zakończeniu służby, zazwyczaj pozostają ze swoim opiekunem. To sprawia, że owczarek belgijski malinois jest idealnym kandydatem do takiego życia. Z tego samego powodu nie jest psem dla każdego. Dlaczego tak trudno wychować malinoisa i jakie dokładnie może przynieść to korzyści? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Malinois hodowla

Owczarek belgijski malinois – cechy wyglądu

Owczarek belgijski sprawia wrażenie silnego i energicznego zwierzaka. Wszak to pies pracujący, któremu niestraszna była praca w zmiennym klimacie belgijskich wsi. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda, zapraszamy do lektury.

Wygląd ogólny belgijskiego owczarka

Malinois to pies o eleganckiej sylwetce, prezentuje się nadzwyczaj dumnie. Jest postawny i dobrze umięśniony. Ma skośne, małe oczy o brązowej (najlepiej ciemnej) barwie. Jego spojrzenie jest bystre i przenikliwe, wyraża inteligencje i pewność siebie. Uszy są spiczaste, a także sterczące, mają kształt trójkąta. Owczarek belgijski malinois zawsze chodzi z wyprostowaną, nonszalancko uniesioną głową. Jego ogon zazwyczaj sięga mniej więcej do stawu skokowego, chociaż może by dłuższy. Kończyny są dobrze umięśnione i mocne.

Wzrost i waga malinois

Waga i wzrost owczarka belgijskiego malinois jest ściśle określona. Pies tej rasy mierzy 62 cm w kłębie, a suka 58 cm. Dopuszczalna jest tolerancja 2 cm w dół oraz 4 cm w górę. Jeśli chodzi o wagę, to w przypadku samców wynosi ona ok. 25-30 kg. Natomiast samice ważą ok. 20-25 kg.

Umaszczenie – kolory i rodzaje szaty

Malinois ma krótką, prostą sierść, wyposażony jest także w gęsty podszerstek, który chroni go przed zimnem. Włos wokół szyi, na ogonie i zadzie jest nieznacznie dłuższy i bardziej obfity. W przypadku tego owczarka belgijskiego umaszczenie może występować od barwy płowej do ciemnomahoniowej. Nasz malinois ma także czarną maskę i ciemne uszy. Na jego sierści może wystąpić delikatny, czarny nalot.

OWCZAREK BELGIJSKI MALINOIS

Pielęgnacja belgijskiego malinoisa

Pielęgnacja owczarka malinois nie jest trudna. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, które przyczynią się do utrzymania pięknej, zdrowej sierści. Możesz je znaleźć w dalszej części artykułu.

Jak dbać o sierść malinois?

Pies ten obficie linieje, mniej więcej dwa razy w roku, dlatego bardzo ważne jest systematyczne wyczesywanie sierści. Warto czesać go dwa razy w tygodniu (w trakcie linienia – codziennie), w usuwaniu martwej, matowej sierści doskonale sprawdzi się furminator. Sierść malinois ma tendencję do przesuszania się, dlatego warto spryskiwać go odżywką regenerującą.

Kąpiel krótkowłosego owczarka

Owczarek belgijski malinois nie wymaga częstych kąpieli. Oczywiście wyraźne ślady brudu, jak najbardziej należy usuwać. Psa najlepiej umyć z dodatkiem szamponu, który jest przeznaczony dla danego typu sierści. W tym przypadku idealnie sprawdzi się szampon dla psów krótkowłosych.

Owczarek belgijski malinois – charakter

Charakter owczarka belgijskiego malinois budzi szacunek. Jest jak żołnierz, zdeterminowany by obronić to, co uważa za swoje. Jeśli chcesz poznać go bliżej, jesteś we właściwym miejscu.

Owczarek belgijski malinois w domu

Malinois to pies niezwykle lojalny w stosunku do swojego opiekuna. Mimo twardego charakteru ukochanemu właścicielowi okazuje dużo serca i czułości. Charakter owczarka belgijskiego malinois nie sprzyja też kontaktom z małymi dziećmi. Co prawda, nie próbuje ich skrzywdzić, jednak przez zbyt dużą żywiołowość mógłby je wystraszyć. Nie znaczy to jednak, że to niewłaściwy pies dla rodziców małych pociech. Zawsze będzie obserwował dzieci, stanie w ich obronie albo zaalarmuje rodziców gdy stanie się coś niepokojącego.

Malinois wobec obcych

Niewątpliwą zaletą charakteru owczarka belgijskiego malinois jest jego trzeźwe myślenie. Nawet jeśli zauważy intruza nie rzuca się na niego, a raczej próbuje go odstraszyć albo zaalarmować opiekuna. Wadą jest to, że w przypadku nieumiejętnej tresury sam wyrobi sobie zachowania, które mogą w przyszłości przysparzać problemów.

Ulubione formy aktywności owczarka belgijskiego

Owczarek belgijski malinois to pies, który twardo stąpa po ziemi. Od swojego opiekuna oczekuje wyzwań, a nie ciągłego głaskania. Jest stworzony do pracy, do aktywności i do wysiłku. Tolerancyjny wobec innych zwierząt, nie utrudnia posiadania dodatkowych zwierząt domowych. Wykazuje niechęć wobec obcych samców swojego gatunku, jednak umie ich tolerować.

MALINOIS

Owczarek belgijski malinois – wychowanie

Kiedy malinois zostanie wychowywany z zachowaniem dyscypliny i jednocześnie ufa swojemu opiekunowi, sam potrafi ocenić, kiedy jego interwencja jest potrzebna. Dobrze ułożony malinois to skarb, dlatego podpowiemy, co przyda się w jego wychowaniu.

Dom czy blok – jakie jest najlepsze miejsce do życia dla owczarka?

Owczarek belgijski malinois nie jest psem typowo domowym. Na pewno nie odnalazłby się w mieszkaniu, z którego nie mógłby wyjść do ogrodu. Najlepiej mu będzie w domu jednorodzinnym. Dodatkowo, dłuższa nieobecność opiekuna odbiłaby się na jego zdrowiu psychicznym. Malinoisy nie cierpią zostawać same! Dlatego dobrze zapewnić im stały kontakt z kimś z rodziny.

Własny kąt dla malinoisa

Owczarek belgijski malinois po intensywnej aktywności musi mieć okazję na wyciszenie się i uspokojenie oddechu. Jako troskliwi opiekunowie powinniśmy zadbać o jego komfortowy odpoczynek. W tym celu najlepiej kupić legowisko dostosowane do rozmiarów zwierzęcia. Dla malinois polecane są duże legowiska.

Jak wypracować współpracę z odważnym owczarkiem?

Posłuszeństwo malinoisa w dużej mierze zależy od relacji, jaką sobie z nim wypracujemy. Niesamowita więź łącząca człowieka i psa ma duży wpływ na jego właściwe wychowanie. Dobry kontakt i traktowanie zwierzaka po partnersku to klucz do udanej współpracy. Wcześniej należy zbudować silny fundament najlepiej, dzięki poświęcaniu czasu swojemu pupilowi. Nic tak nie zbliża do siebie, jak zabawa lub jogging we dwoje.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Owczarek belgijski malinois – szkolenie

Wrodzona zawziętość sprawia, że można na nim polegać w nawet najtrudniejszych sytuacjach. Jednocześnie, dzięki ogromnemu posłuszeństwu, nad walecznością malinoisa można zapanować.

Nauka posłuszeństwa zawsze na pierwszym miejscu!

Szkolenie owczarka belgijskiego malinois musi mieć zawsze takie same filary: bardzo mocna więź, wzajemne zaufanie oraz stalowa dyscyplina, obowiązująca tak samo psa jak i jego opiekuna. Nie jest to zadanie dla osoby niezdecydowanej czy niepewnej. Skuteczne szkolenie owczarka belgijskiego wymaga regularności i rozsądnego wyznaczania granic. Malinois wydają się mieć niespożyte pokłady energii, przez co trzeba zapewnić im odpowiednio dużo ruchu i przypilnować aby odpoczywały w trakcie treningu.

Rodzaj szkolenia dla owczarka belgijskiego zależy od zaplanowanych dla niego zadań. Szkolenie na potrzeby służb mundurowych obejmuje więcej elementów, niż szkolenie psa żyjącego w gospodarstwie domowym. W jego zakres wchodzą też mniej skrajne sytuacje. Owczarki belgijskie malinois szkolone na potrzeby Sił Zbrojnych mogą być bez przeszkód transportowane drogą powietrzną. Są też uczone skoków ze spadochronem! Dobrze wyszkolony malinois wykona prawidłowy skok ze swoim opiekunem, bezpiecznie wyląduje i będzie w stanie nadal wykonywać swoje zadania.

Samodzielne szkolenie krótkowłosego owczarka belgijskiego jest możliwe, jednak zdecydowanie nie polecane dla opiekunów, którzy nie mają doświadczenia w pracy ze zwierzętami. Rozpoczęcie takiego szkolenia musi być równoznaczne z deklaracją jego ukończenia. Przerwanie nauki może przynieść wiele szkód, jak na przykład przyswojenie przez psa błędnych nawyków.

Smaczki pomocne w szkoleniu

Szkolenie owczarka belgijskiego malinois powinno zawsze bazować na chwaleniu właściwego zachowania psa i nagradzania go według zasług. Stosowanie kar nie odniesie założonego skutku, ponieważ malinois są bardzo wrażliwe. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku podawanie smaczków. Łakomy psiak, zwabiony zapachem pysznych przekąsek, będzie znacznie bardziej skory do współpracy.

Sporty dla owczarka belgijskiego malinois

Dobrze ułożony belg może brać udział w różnego rodzaju sportach. Ta rasa psa świetnie poradzi sobie w większości dyscyplin. Do najpopularniejszych zalicza się m.in. agility (wyścigi z przeszkodami) i obedience (sportowe posłuszeństwo). Oczywiście psiak ten nie musi koniecznie uprawiać sportu, ale konieczne jest zapewnienie mu regularnej stymulacji umysłowej i fizycznej.

Owczarek belgijski malinois – hodowla

Prawdziwy Owczarek Belgijski Malinois to pies, który od początku jest w pełni rasowy. Oznacza to, że zarówno pies jak i suka muszą być czystej krwi, a ten fakt musi być potwierdzony przez związek kynologiczny. Samodzielne krzyżowanie psów nie zapewni statusu psa z rodowodem. Szczenięta owczarków belgijskich bardzo szybko dorastają i w niesamowitym tempie wyrabiają sobie nawyki, które wpływają na zachowanie psa w dorosłym życiu. Socjalizacja malinoisów zaczyna się od razu po przyjściu psa na świat i musi być prowadzona przez doświadczonego opiekuna.

To wszystko sprawia, że owczarek belgijski malinois osiąga w profesjonalnych hodowlach zawrotne ceny. Zdecydowanie odradzamy zakup psa z “dzikiej hodowli”, gdzie cena może być kusząco niska. Nawet, jeśli jest prowadzona w sposób odpowiedni dla zwierząt. Pies nie będzie miał rodowodu ani metryki lub może zostać niewłaściwie wychowany. Dodatkowo, owczarek belgijski malinois, nie nadaje się dla każdego opiekuna. W ciągu całego życia wymaga wiele czasu, wysiłku i uwagi. Ważna jest postawa opiekuna, taki pies potrzebuje dyscypliny, utrzymywanej w poczuciu przywiązania i bezpieczeństwa.

Dorosłe życie owczarka belgijskiego malinois powinno być wypełnione ruchem i wysiłkiem intelektualnym. Są to psy, które stworzono do pomocy człowiekowi w niełatwym zadaniu, jakim było wypasanie owiec. Pasterski owczarek belgijski musiał zapanować nad stadem, często dużym. Wymagało to od niego kondycji oraz rozumienia zachowania owiec. Z tego powodu, hodowla owczarków belgijskich wyłącznie jako pupili domowych nie tylko nie ma sensu ale jest wręcz szkodliwa dla psa. Decydując się na zakup czy adopcję psa tego rodzaju należy upewnić się, że rozumiemy i jesteśmy w stanie zaspokoić jego naturalne potrzeby.

Szczeniaki owczarek belgijski malinois

Owczarek belgijski malinois – zdrowie

Malinois to pies silny i wytrzymały, jednak jak większość ras narażony jest na występowanie pewnych chorób, zalicza się do nich:

  • niedoczynność tarczycy – to choroba, która dotyka nie tylko ludzi, cierpią na nią również psy. Typowe objawy to senność, apatia, pogorszenie stanu skóry i sierści, chowanie się w ciepłe miejsca. Niedoczynność tarczycy diagnozuje się poprzez przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Można ją leczyć poprzez unormowanie poziomu hormonów odpowiednimi lekami.
  • zapalenie rogówki – choroba ta może nawet prowadzić do ślepoty, dlatego wszelkie sygnały pogorszenia widzenia przez psa, trzeba konsultować z lekarzem weterynarii. W tym przypadku naczynia krwionośne wrastają w głąb rogówki i utrudniają widzenie. Na szczęście chorobę tę da się leczyć, podając odpowiednie krople i sterydy.
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to choroba dziedziczna, dotyka większość ras dużych, mogą też na nią cierpieć niektóre osobniki owczarka belgijskiego. Polega ona na nieprawidłowym ukształtowaniu stawów, co zazwyczaj kończy się kulawizną. Dlatego w pierwszej kolejności bardzo ważna jest weryfikacja rodziców szczenięta pod kątem występowania dysplazji. Niebagatelne znaczenie ma też dieta bogata w składniki chroniące kości i stawy, a także nie nadwyrężanie stawów szczeniąt aktywnościami, w których trzeba dużo skakać. Na stawy maluchów negatywnie wpływa też częste wchodzenie i schodzenie po schodach.

Owczarek belgijski malinois – żywienie

Owczarek belgijski malinois jest dużym, aktywnym psem. Potrzebuje w swojej diecie dużej liczby kalorii i składników odżywczych. Jego pożywienie powinno być dobrane tak, by uwzględniać aktywność wyższą niż u większości dużych psów. Jak należy żywić psa tej rasy? Podpowiadamy.

Dostępne sposoby żywienia

Żywienie owczarka belgijskiego malinois najłatwiej jest oprzeć na gotowych karmach wysokiej jakości. Należy zwrócić uwagę dla jakiej wielkości psów przeznaczony jest pokarm. Niektórzy producenci karmy traktują psy aktywne jako odrębną grupę “konsumentów”. W ich ofercie znajdziemy produkty przygotowane specjalnie dla psów pracujących.

To jednak nie jedyny sposób na zapełnienie żołądka swojego pupila. Możemy wdrożyć do jego życia dietę BARF. Opiera się ona na serwowaniu psu głównie surowego mięsa, a także podrobów z owocami i warzywami. To w pełni naturalna i zdrowa dieta, jednak trzeba stosować ją umiejętnie. W tym celu najlepiej skontaktować się z psim dietetykiem lub zaczerpnąć wiedzy z właściwej literatury.

Żywienie najlepsze dla ras aktywnych

W diecie owczarka belgijskiego malinois szczególnie ważna jest zawartość tłuszczu i białka. Co ważne, aktywny pies ma też zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Malinois, jak każdy pies, powinien otrzymywać pożywienie regularnie i we właściwych momentach. Pamiętajmy, że nie można podawać psu jedzenia bezpośrednio przed rozpoczęciem aktywności ani zaraz po jej zakończeniu. Większość specjalistów radzi, aby przerwa między posiłkiem a aktywnością wynosiła u dużych psów nie mniej niż godzinę.

Przysmaki, jako jeden z elementów diety

W diecie owczarka belgijskiego malinois powinny znaleźć się również psie przysmaki. Powinny, ponieważ podaje się je w ramach nagrody za posłuszeństwo. Owczarki belgijskie, jako bardzo wrażliwe, szkoli się właśnie w oparciu o nagrody, a przekąski o określonej z góry zawartości kalorii i innych składników odżywczych można łatwo dawkować. Przekąski “ze stołu” nie zapewniają takiej dokładności i łatwiej można przekroczyć dawkę.

Owczarek belgijski malinois – cena i koszty utrzymania

Za szczeniaka owczarka belgijskiego malinois możemy zapłacić od ok. 3000 do 5000 złotych. Oczywiście mowa w tym przypadku o legalnie działających, cenionych hodowlach, których właściciele dbają o swoje psy. Musimy jednak liczyć się także z innymi wydatkami. Opowiemy o nich trochę więcej.

Malinois – koszty utrzymania w ujęciu miesiąca

Owczarek belgijski malinois każdego dnia potrzebuje dobrej jakościowo karmy dla psów aktywnych. Do codziennych treningów przydadzą się smaczki, a na spacery worki na nieczystości. Za te wszystkie artykuły zapłacimy ok. 300-400 zł.

Malinois – koszty utrzymania w ujęciu dwóch lat

Malinois może potrzebować takich produktów, jak: dwie miski, szczotka, szampon, smycz i obroża, legowisko. Jednorazowy koszt tych rzeczy może wynieść od 400 do 500 zł. Przy czym najdroższe jest legowisko. Mimo wszystko są to artykuły, które nie zużywają się szybko, więc ich częsta wymiana nie jest konieczna.

Koszt utrzymania malinois obejmuje także usługi, np. leczenie. Cena za jednorazową wizytę u lekarza weterynarii może wynieść mniej więcej 100 zł. Opcjonalnie można zdecydować się na skorzystanie z usług dodatkowych, czyli ubezpieczenie (ok.100 zł), indywidualne szkolenie z trenerem (ok. 600 do 1000 za cały kurs), czy psi dietetyk ok. 100 do 300).

Podsumowanie

Jak podsumować owczarka belgijskiego malinois? Przede wszystkim stwierdzeniem, że jest zwierzęciem imponującym zarówno sprawnością jak i intelektem. Nie nadaje się do leniwego życia a jego opiekunem mogą zostać nieliczni. Z jego zalet korzystają wszystkie służby mundurowe w naszym kraju. Malinois jest idealnym kandydatem na psa służbowego (K9). Owczarek belgijski malinois to pies, który potrafi myśleć samodzielnie i wypełniać polecenia z niesamowitą dokładnością. Chociaż nie nadaje się na przytulankę, to chętnie jest wybierany na kolejnego domownika, ponieważ właściwie wychowany może zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Sprawdź również nasz ranking psów ratowniczych.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.