Owczarek belgijski groenendael – duży czarny pies pasterski

Owczarek belgijski groenendael jest jednym z rodzajów psa pasterskiego, znanego pod nazwą owczarka belgijskiego. Charakterystyczna dla jego rasy jest żywiołowość, posiada niemal niewyczerpane pokłady energii. Owczarki belgijskie są znane też z wysokiej inteligencji, dzięki której mogą współpracować z człowiekiem, ułatwiając mu pracę. Jak wygląda opieka nad groenendaelem? W jaki sposób go wychować, aby w przyszłości cieszyć się towarzystwem wspaniałego kompana? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup albo adopcję owczarka belgijskiego groenendaela.

Owczarek belgijski groenendael długowłosy czarny

Owczarek belgijski groenendael – opis ogólny

Owczarek belgijski groenendael to belgijska rasa psów, uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Otrzymała wzorzec nr 15 i została umieszczona w:

  • I grupie – Psy pasterskie i zaganiające.
  • sekcji 1 – Psy pasterskie.

Owczarek belgijski groenendael – a inne organizacje kynologiczne

Owczarek belgijski groenendael jest rasą, która jest uznawana przez największe światowe organizacje kynologiczne, takie jak:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy psów pasterskich (Herding Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) sklasyfikowało rasę do grupy psów pracujących (Working Dogs),
  • World Kennel Union (WKU) nadało rasie wzorzec numer 1.8.1 i umieściło w grupie psów pasterskich,
  • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) wpisało rasę do grupy psów pasterskich (Pastoral),
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec VII-6 i umieściło w grupie psów pasterskich
  • United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie psów pasterskich (Herding Dog Group).

Owczarek belgijski groenendael – rys historyczny

Jak podają źródła, owczarki belgijskie są hodowane co najmniej od XIV wieku. Z tego okresu pochodzą dokumenty, według których w Antwerpii wydano polecenie uśmiercania bezpańskich psów. Wyjątkiem były psy pasterskie, myśliwskie i ozdobne. Wśród nich znalazł się przodek owczarka belgijskiego. Te hodowane obecnie są wynikiem prowadzonej przez długi czas, selektywnej hodowli, w trakcie której opracowano obowiązujący wzorzec rasy. Tak powstał między innymi długowłosy czarny owczarek belgijski – groenendael.

Owczarek belgijski groenendael – zastosowanie i popularność

 Tak jak malinois, owczarek belgijski czarny jest psem chętnie wykorzystywanym przez służby mundurowe. Ogromne przywiązanie do opiekuna i wrodzona inteligencja sprawiają, że na dobrze wyszkolonym psie można śmiało polegać. Wystarczająco, by odnosił sukcesy, m.in. w policji, armii albo ratownictwie. Od opiekuna wymaga równie dużo, co sam może mu zaoferować. Owczarek belgijski groenendael największą popularnością cieszy się w Belgii. Nie mało osobników tej rasy jest i w innych krajach europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Australii. W Polsce psy tej rasy nie są tak często spotykane, jak owczarek belgijski malinois.

Owczarek belgijski groenendael

Owczarek belgijski groenendael – wygląd

Owczarek belgijski groenendael to wiejski, pracujący pies, który prezentuje się bardzo elegancko. Od pozostałych owczarków belgijskich odróżnia go długość sierści i jej kolor. Każdy groenendael jest długowłosy i intensywnie czarny.

Owczarek belgijski groenendael – budowa ciała

Owczarek belgijski groenendael posiada kwadratową sylwetkę. Pies głowę trzyma wysoko, na niej możemy zauważyć podłużny, prosty pysk z czarnym nosem. Nad nim możemy zauważyć średniej wielkości, migdałowate oczy w kolorze brązowym, a także wysoko osadzone, trójkątne i sztywne uszy. Długa i umięśniona szyja jest bez podgardla i stopniowo przechodzi do łopatek, łącząc głowę z mocnym tułowiem. Klatka piersiowa nie jest szeroka, za to jest głęboka i sięga do łokci psa. Zwinne kończyny groenendaela posiadają mocny, a zarazem lekki kościec. Długi ogon jest lekko zagięty, w ruchu nie wznosi się ponad linię grzbietu.

Owczarek belgijski groenendael – wielkość

Wzorzec FCI określa dokładnie idealną wagę oraz wysokość mierzoną w kłębie – czyli do najwyższego punktu grzbietu, który znajduje się na szczycie łopatek.

Waga idealna:

  • psy – 25-30 kg,
  • suki – 20-25 kg.

Wzrost idealny:

  • psy – 62 cm,
  • suki – 58 cm.

Wzorzec dopuszcza tolerancję dla wzrostu +2cm/ -4cm.

Owczarek belgijski groenendael – szata i umaszczenie

Owczarek belgijski groenendael, jak pozostałe rasy ma gęstą sierść wraz z wełnistym podszerstkiem. Jego włosy – podobnie, jak u odmiany tervueren – są długie i proste, lecz na kończynach możemy znaleźć frędzle, natomiast krótsze włosy są na głowie i zewnętrznej stronie uszu i dolnych częściach kończyn. Bujne włosy na ogonie tworzą kitę. Umaszczenie owczarka belgijskie groenedael może być jedynie jednolicie czarne, wzorzec FCI dopuszcza małe, białe znaczenia na palcach i przedpiersiu.

Owczarek belgijski groenendael

Owczarek belgijski groenendael – pielęgnacja

Owczarek belgijski groenendael powinien mieć zadbaną sierść i całe ciało. Na szczególną uwagę zasługują pazury, uszy, zęby, okolice intymne, a także te wokół oczu.

Owczarek belgijski groenendael – szczotkowanie

Owczarek belgijski groenendael wymaga regularnego szczotkowania, szczególnie w okresie linienia, wtedy traci sierść obficie. W tym czasie powinien być szczotkowany dwa razy w ciągu dnia, poza tym okresem wystarczy szczotkować go dwa razy w ciągu tygodnia. Do tego przyda się nam:

  • odżywka dla psa w aerozolu – działa na sierść antystatycznie, wzmacnia strukturę włosa i ułatwia rozczesywanie,
  • szczotka dla psa włosiana – do wyczesywania sierści,
  • metalowa szczotka dla psa, typu “pudlówka” – do usuwania nadmiaru podszerstka,
  • metalowy grzebień dla psa – do rozplątywania napotkanych supłów.

Owczarek belgijski groenendael – kąpiele

Owczarka belgijskiego groenendael kąpiemy raz na kwartał. Przed kąpielą pies powinien być porządnie rozczesany. Prawidłowe umycie jego sierści nie jest proste. Powinniśmy zadbać o to by woda dotarła do skóry i zmoczyła dobrze włosy, dlatego musimy je ugniatać ręką, przy tym trzymając blisko skóry słuchawkę prysznica po to, by nie wytworzyć zbyt dużej ilości piany. Stosujemy szampon zgodny z potrzebą:

  • proteinowy szampon dla psów – dla wzmocnienia zdrowej sierści,
  • regenerujący szampon dla psów – dla poprawy stanu przesuszonej sierści,
  • intensyfikujący kolor szampon dla psów – dla poprawienia barwy sierści.

Po dwukrotnej kąpieli psa z szamponem, suszymy jego sierść i nanosimy odżywkę dla psa w formie balsamu, po kilku minutach spłukujemy ją, a następnie suszymy dokładnie psa przy użyciu ręczników i suszarki z ciepłym powietrzem.

Owczarek belgijski groenendael – higiena

Higiena psa jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także i zdrowotnych. Miejsca, w których najczęściej dochodzi do infekcji:

  • uszy,
  • okolice oczu,
  • okolice intymne.

Takie miejsca powinne być zachowane w czystości, dlatego przecieramy je chusteczką nasączoną odpowiednim preparatem pielęgnacyjnym, gdy są zanieczyszczone. Zęby również powinny być utrzymane w czystości i bez nalotu z kamienia nazębnego. Skuteczne mogą się okazać przysmaki dentystyczne, a także gryzaki. Jeżeli to będzie niewystarczające, to możemy czyścić zęby psa, przy użyciu pasty do zębów dla psów. W przypadku zbyt długich pazurów – wystających poza opuszki palców, przycinamy je specjalnymi obcinaczkami dla psów. Ochronę przed pasożytami takimi, jak pchły i kleszcze może zapewnić obroża owadobójcza, najczęściej wybierane obroże przez właścicieli psów to Foresto od firmy Bayer.

Owczarek belgijski groenendael – charakter

Owczarek Belgijski Groenendael jest psem bardzo aktywnym, nie trzeba go zmuszać do wysiłku. Mimo różnic w wyglądzie, jest równie sprawny i inteligentny jak pozostałe “belgi”.

Owczarek belgijski groenendael – ulubione aktywności

Oprócz pracy typowej dla psa pasterskiego czy na rzecz służb mundurowych (nazywany przez nie K9), uwielbia sport. Mimo, że jest cierpliwy nie lubi nudy i chętnie znajdzie dla siebie jakieś zajęcie. Dlatego tak ważne jest, by to opiekun wypełnił psu czas. Dzięki temu zawsze będzie mógł mieć pewność, że pies we właściwy sposób pożytkuje energię. Długowłosy owczarek belgijski czarny bardzo chętnie spędza czas ze swoim opiekunem, potrzebuje towarzystwa człowieka. Pozbawiony go, zaczyna samodzielnie przesuwać swoje granice, przez co może nabrać niepożądanej skłonności do dominacji.

Owczarek belgijski groenendael – wobec członków rodziny

Przyjmując owczarka belgijskiego do swojego domu można być spokojnym o jego reakcję na inne zwierzęta. Jako pies pasterski, traktuje obecność innych zwierząt w swoim otoczeniu jako naturalną. Jedynie obce dorosłe samce tej samej rasy mogą nie przypaść sobie do gustu. Groenendael nie stwarza też zagrożenia dla dzieci, chociaż, jak inne owczarki belgijskie nie jest najlepszym towarzyszem dla najmłodszych pociech. Nawet starsze dzieci nie powinny się opiekować nim samodzielnie. Szczególnie, gdy pies nie osiągnął jeszcze dorosłości.

Czarny owczarek belgijski groenendael

Owczarek belgijski groenendael – wychowanie

Owczarek Belgijski Groenendael jest psem dla osób, które zamierzają poświęcić psu bardzo dużo czasu. Mimo znacznej trudności, wiele osób podejmuje to wyzwanie. Szybkie tempo nauki i zdolność pojmowania bardziej złożonych poleceń sprawia, że groenendaela można nauczyć imponujących sztuczek. Jego miłość do wysiłku może okazać się świetną motywacją dla opiekuna, by mimo braku chęci wybrać się na spacer albo poszaleć ze zwierzakiem, wykorzystując na przykład całą gamę pomysłowych zabawek.

Owczarek belgijski groenendael – wspólne spędzanie czasu

Groenendael jak każdy owczarek belgijski uwielbia ruch i zabawę. Oprócz towarzyszenia opiekunowi w pracy i na co dzień, pies powinien być pobudzany do myślenia. Można to robić za pomocą zabawek, chociaż nic nie zastąpi kontaktu z opiekunem. Każdy owczarek belgijski, groenendael również, odbiera siebie jako towarzysza i oczekuje interakcji. Stara się przy tym jak najlepiej odebrać zamiary opiekuna, by dostosować swoje zachowanie do niego. Razem z psem możemy uprawiać rozmaite aktywności, na przykład możemy zostać zespołem ratowniczym. O tym jak to zrobić i w jakich zadaniach może się wykazać owczarek belgijski groenendael pisaliśmy w artykule poświęconym psom ratowniczym. Oprócz tego, możemy wspólnie zająć się sportem. Owczarek belgijski groenendael spisze się świetnie w niemal wszystkich sportach kynologicznych:

  • treibball – nowy sport, który zdobywa popularność na całym świecie, a także i w Polsce, polega na “wypasaniu” dużych piłek, które są używane zamiast żywych zwierząt,
  • agility – zabawa polegająca na pokonaniu toru przeszkód przez psa wspieranego komendami swojego przewodnika ,
  • obedience – pokaz posłuszeństwa psa, który ma za zadanie wykonywać bezbłędnie komendy opiekuna,
  • rally-o – najszybsze pokonanie toru, przez psa i jego przewodnika, gdzie pies musi wykonać konkretne komendy na poszczególnych etapach,
  • flyball – bieg sztafetowy dla psów po piłkę i z powrotem,
  • dog dance – taniec z psem,
  • dogfrisbee – pies ma za zadanie złapać rzucony latający dysk,
  • dummy – aportowanie specjalnych płóciennych wałków tzw. dummy,
  • dogtrekking – poruszanie się z psem przypiętym do uprzęży po terenach leśnych lub górskich,
  • canicross – bieg z psem, gdzie pies ciągnie człowieka. Uprząż psa jest połączona smyczą z pasem człowieka,
  • mantrailing – tropienie sportowe, pies poszukuje ukrytego człowieka, tzw. “pozoranta”.

Owczarek belgijski groenendael – czy może żyć w bloku?

Ważny dla samopoczucia psa jest dom, w którym mieszka oraz przestrzeń, w której może się poruszać. Najlepiej sprawdzi się dom z ogrodem. Pies, może też żyć w mieszkaniu miejskim pod warunkiem, że jego potrzeby związane z ruchem będą zaspokajane każdego dnia.

Sprawdź Akcesoria do Picia dla Twojego Pupila

Owczarek belgijski groenendael – szkolenie

Szkolenie owczarka belgijskiego to wyzwanie dla osób, które mają już doświadczenie w pracy z wymagającymi psami. Groenendael jest psem, którego nauka powinna przebiegać w sposób naturalny.

Owczarek belgijski groenendael – postawa opiekuna

Długowłosy czarny owczarek belgijski jest trudny w szkoleniu, jeśli opiekun nie ma właściwych nawyków. Groenendael musi widzieć w nim lidera, nie można pozwolić sobie na niepewność czy brak konsekwencji. Wyczuwając niepewność, pies może zacząć decydować samodzielnie, próbować przejąć dominację. Nie wolno odbierać tego, jako złe zachowanie ze strony psa. Jest to naturalne i jeśli ma miejsce, trzeba zmienić sposób jego szkolenia.

Owczarek belgijski groenendael – codzienna nauka

Owczarek belgijski groenendael nie powinien pozostać bez szkolenia. Wprawdzie nie jest to rasa agresywna, można za to od niej dużo wymagać. Posiada ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany. Owczarek belgijski jest dobrym i ambitnym uczniem, który odwdzięczy się ogromnym zaangażowaniem za poświęcony mu czas. Przede wszystkim, pies powinien towarzyszyć opiekunowi w codziennych zajęciach, o ile nie stwarzają dla niego zbędnego zagrożenia. Obserwując nauczy się, jak powinien się zachowywać w określonych sytuacjach. Próby zmuszania do posłuszeństwa raczej nie przynoszą skutku.

Owczarek belgijski groenendael – hodowla

Aby można było mówić o hodowaniu owczarków belgijskich, trzeba wziąć pod uwagę restrykcyjne wymagania wobec rodziców nowego pokolenia. W przypadku groenendaeli, warunkiem koniecznym jest czarna sierść. Drugim warunkiem jest długość włosia.

Owczarek belgijski groenendael – socjalizacja w hodowli

Kluczową kwestią w hodowli owczarków belgijskich, w tym groenendaeli jest przygotowanie szczeniąt do życia z człowiekiem i pracy dla niego, czyli tzw. socjalizacja. Ten etap jest wykonywany przez hodowcę i wymaga od niego dużego doświadczenia w pracy ze zwierzętami. Szczenięta owczarków belgijskich szybko dorastają i w imponującym tempie przyswajają wiedzę, dlatego nie ma tu miejsca na wychowawcze błędy.

W dorosłym życiu owczarki belgijskie groenendael są równie wymagające. Ich hodowanie, niezależnie od celu, wymaga utrzymywania dyscypliny oraz stawiania przed psem wyzwań fizycznych i umysłowych. Aby mogło się to udać, pies musi mieć poczucie zaufania do opiekuna, być do niego przywiązanym i wiedzieć, że właściwe zachowanie zostanie nagrodzone.

Owczarek belgijski groenendael – jak wybrać odpowiednią hodowlę?

Psy rasowe w Polsce dostępne do zakupu znajdują się w hodowlach, które współpracują z organizacjami kynologicznymi. Poszukując szczeniaka powinniśmy prześwietlić hodowlę, a także organizację kynologiczną, w której jest zarejestrowana. Organizacje kynologiczne wystawiają rodowody, bądź metryki poświadczające przynależność psa do rasy. Przed zakupem powinniśmy udać się do hodowli by sprawdzić warunki, a także przejrzeć dokumenty psa, w tym historię zdrowia. Taka wizyta, to także dobra okazja by zebrać informacje od hodowców odnośnie wychowania rasy. Idealne hodowle wraz ze szczeniakiem wydają wyprawki.

Owczarek belgijski groenendael szczeniak

Owczarek belgijski groenendael – zdrowie

Owczarek belgijski groenendael, jak i wszystkie owczarki belgijskie uchodzi za zdrową rasę, która rzadko choruje i jest odporna na warunki pogodowe. Średnia długość życia owczarków belgijskich wynosi około 12 do 14 lat.

Owczarek belgijski groenendael – choroby

Groenendael jest psem mocnym. Niemniej jednak wśród części osobników najczęściej występowały następujące dolegliwości:

  • dysplazje stawów biodrowych oraz łokciowych – choroby typowe dla psów ras dużych i olbrzymich, polegające na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych, bądź łokciowych.
  • postępujący zanik siatkówki (PRA) – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów oka prowadzące do ich zaniku i ślepoty,
  • zaćma – choroba wzroku, która polega na zmętnieniu soczewki oka, prowadzi do utraty wzroku,
  • alergie skórne – głównie występują na tle pokarmowym, objawami są wypadanie włosa, stany zapalne uszu, częste drapanie się psa
  • rak – powstanie w organizmie nowotworów, które prowadzą do śmierci,
  • nadczynność tarczycy – najczęściej jest spowodowana rakiem tarczycy,
  • epilepsje – rodzaj zaburzeń neurologicznych, prowadzące do silnych wstrząsów związanych z utratą świadomości napady padaczkowe spowodowane nieprawidłowymi impulsami aktywności w mózgu.

Owczarek belgijski groenendael – żywienie

Owczarek Belgijski Groenendael należy do psów aktywnych. Oznacza to, że potrzebuje więcej wody i składników odżywczych w swojej diecie. Organizm takiego psa potrzebuje przede wszystkim składników odpowiadających za regenerację i stan stawów. Podawana żywność powinna nie tylko zawierać te składniki ale też gwarantować łatwą przyswajalność. Możemy podawać psu dobrą jakościowo karmę komercyjną lub przygotowywać posiłki sami.

Owczarek belgijski groenendael – żywienie karmą komercyjną

Najprostszym sposobem na zapewnienie psu najlepszego żywienia jest podawanie mu właściwie dobranej, gotowej karmy. O dobrej karmie świadczą naturalne składniki, niska zawartość zbóż, a najlepiej ich brak. Dobierając karmę do naszego psa, powinniśmy uwzględnić jego wagę, etap rozwoju (wiek) oraz poziom aktywności (na przykład karma dla psów pracujących) i ewentualne potrzeby weterynaryjne.

Posiłki podajemy w dwóch porcjach – rano i wieczorem, na conajmniej godzinę przed lub po aktywności. W przypadku szczeniąt podajemy cztery lub pięć mniejszych porcji. Ilość karmy odmierzamy zgodnie z zaleceniami producenta, które są umieszczone na opakowaniu, dzienną dawkę dzielimy na ilość porcji. Nie możemy także zapominać o wliczeniu przysmaków w dzienny bilans energetyczny. Dodatkowe kalorie podane psu w ten sposób powinniśmy odliczyć od jego dziennego posiłku, przy czym nie może to być więcej, niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Owczarek belgijski groenendael – żywienie posiłkami domowymi

Owczarek belgijski może być żywiony posiłkami, które przygotowujemy sami. Takie żywienie wiąże się z czasem, który powinniśmy poświęcić na przygotowanie. Nie obędzie się także bez odpowiedniej wiedzy. Lekarz weterynarii może pomóc ułożyć dietę odpowiadająca potrzebom naszego psa. Dietę możemy sporządzić sami na podstawie specjalistycznej literatury. Podstawowe założenia w żywieniu psów to:

Białko w pożywieniu owczarka belgijskiego powinno pochodzić głównie od zwierząt. Groenendael jako pies preferuje mięso mimo, że jest wszystkożerny. Białka roślinne mogą z powodzeniem pełnić funkcję uzupełniającą.

Podobnie, tłuszcze w diecie owczarka belgijskiego też powinny pochodzić głównie od zwierząt. Ilość tłuszczu w pożywieniu zależy od tego, jakiego rodzaju wysiłek podejmuje dany pies. Psy będące sprinterami potrzebują go mniej niż psy podejmujące długotrwały wysiłek. Spożyty w nadmiarze tłuszcz nie zostanie do końca spalony i może mieć zły wpływ na zdrowie psa.

Jeśli chodzi o węglowodany, sytuacja jest odwrotna, niż w przypadku tłuszczy. Większe zapotrzebowanie na nie występuje u sprinterów niż u psów obciążonych długotrwałym wysiłkiem.

Dieta wegetariańska dla owczarka belgijskiego nie jest zabroniona, za to jej prawidłowe stosowanie jest bardzo trudne. Nieumiejętne karmienie psa warzywami może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli ktoś się na nią zdecyduje, powinien pamiętać o konsultacji z lekarzem weterynarii oraz regularnych badaniach krwi.

Dietę owczarka belgijskiego można wzbogacić, podając mu wybrane owoce, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Owczarek belgijski groenendael – cena i koszty utrzymania

Owczarek belgijski groenendael w krajowych hodowlach, kosztuje około od 3000 zł do 4500 zł, za szczeniaka. A jak wyglądają koszty, które są związane z opieką nad groenendaelem?

Owczarek belgijski groenendael – miesięczne koszty utrzymania

Wysokość miesięcznych wydatków najbardziej wpływa na budżet związany z opieką nad psem. Przede wszystkim jest to koszt karmy. Pies, który waży więcej będzie potrzebował większej ilości karmy. W kosztach miesięcznych uwzględniamy:

  • karmę dla psa,
  • przysmaki dla psa,
  • worki na nieczystości.

W przypadku rasy owczarek belgijski groenendael koszt uzupełniania zapasów przedstawionych produktów będzie wynosił około od 250 zł do 350 zł miesięcznie.

Owczarek belgijski groenendael – roczne koszty utrzymania

W ciągu roku do kosztów dojdzie koszt zakupu środków związanych z pielęgnacją. Takie środki zużywają się wolniej niż, jak to jest w przypadku karmy, przysmaków, czy worków na nieczystości. Tutaj możemy wymienić takie produkty, jak:

  • szampon dla psa,
  • odżywka dla psa w aerozolu,
  • odżywka dla psa w formie balsamu,
  • obroże owadobójcze,
  • preparaty pielęgnacyjne dla psa.

Opiekując się owczarkiem belgijskim groenendaelem, w ciągu roku zapłacimy w sumie około od 3500 zł do 4500 zł.

Owczarek belgijski groenendael – koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim

Mając na utrzymaniu psa powinniśmy zapewnić mu odpowiednie akcesoria, które do maksymalnie dwóch lat powinniśmy wymieniać. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że działają niezawodnie i pozostają bezpieczne dla naszego pupila. Akcesoria, które pasują do owczarka belgijskiego groenendael to:

  • miski dla psa na karmę i wodę,
  • szelki dla psa,
  • smycz dla psa,
  • obroża dla psa,
  • uprząż sportowa dla psa,
  • szczotka dla psa włosiana,
  • szczotka dla psa metalowa typu “pudlówka”,
  • grzebień dla psa metalowy,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa,

Łączny koszt zakupów związanych z opieką nad psem rasy owczarek belgijski groenendael w ciągu dwóch lat, będzie wynosił około od 7500 zł do 9500 zł.

Owczarek belgijski – inne koszty utrzymania związane z opieką

Oprócz kosztów związanych zakupem, poniesiemy koszty związane z usługami, z których skorzystamy. Ich wysokość trudno jest przewidzieć, gdyż od naszych potrzeb będzie zależało z czego i jak często będziemy korzystać. Wśród tych usług możemy wymienić:

  • ubezpieczenie psa,
  • wizyty u lekarza weterynarii i leczenie psa,
  • szkolenie dla psów rasy owczarek belgijski.

Podsumowanie

W dużym skrócie, owczarek belgijski groenendael jest dużym, długowłosym psem o czarnym kolorze sierści. Należy do grupy psów podlegających próbom pracy. Groenendael jest psem pasterskim, stworzonym do pilnowania stad, w tym owiec. Ze względu na jego inteligencję i sprawność fizyczną, często wykorzystywany jest przez służby mundurowe. Wymaga żywienia dostosowanego do potrzeb dużych, aktywnych psów. Owczarek belgijski groenendael uwielbia aktywność i naukę, wymaga przy tym doświadczonego, konsekwentnego opiekuna, który potraktuje go jak kompana. Może zostać psem domowym, trzeba mu jednak zapewnić odpowiednie warunki. Nie stwarza zagrożenia dla dzieci i innych zwierząt domowych ani gospodarskich. Cena owczarków belgijskich groenendael w legalnych hodowlach wynosi zwykle około od 3000 do 4500 zł. W cenę wliczona jest wstępna socjalizacja szczenięcia, decydująca o jego zachowaniu w dorosłym życiu.

Już znasz czarnego owczarka belgijskiego groenendaela. Napisz w komentarzu, co Tobie spodobało się w nim najbardziej!

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Rasy psów - poznaj wszystkie, wybierz swoją
Popularne wpisy
1 komentarz do “Owczarek belgijski groenendael – duży czarny pies pasterski
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.