Owies dla kota – dlaczego to świetny pomysł?

Koty do naturalni drapieżcy i mięsożercy, dlatego podstawą ich wyżywienia musi być mięso. To właśnie wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego, a także tłuszcze zwierzęce są dla nich najważniejsze i muszą stanowić absolutną podstawę kociej diety. Nadal jednak możesz zaobserwować kota, który podgryza sobie trawkę – to zachowanie ma sens i jest powszechnie spotykane w naturze. Najczęściej wybierany jest owies dla kota. Co warto o nim wiedzieć? Czy warto wprowadzić go do kociej diety na stałe? Dlaczego? Przekonaj się!

Dlaczego kot je trawę?

Tak naprawdę badacze nie są jeszcze pewni, dlaczego koty jedzą trawę. Istnieje wiele teorii na ten temat. Ta najpopularniejsza mówi o tym, że trawa pozwala kotom na lepszą regulację procesów trawiennych, które zachodzą w ich organizmie. Inna teoria mówi o tym, że choć koty to mięsożercy i właśnie białko zwierzęce, wraz z tłuszczami są dla nich podstawą diety, to jednak być może właśnie dzięki trawie, koty uzupełniają swoją dietę w błonnik czy witaminy.

Koty wolnożyjące lub te wychodzące, na ogół same sobie radzą z zapotrzebowaniem na trawę i jedzą ją zawsze wtedy, gdy jej potrzebują. Koty domowe jednak, które nie wychodzą, polegają na Tobie w tym, że dostarczysz im trawę tak, by była ona dla nich dostępna zawsze wtedy, gdy tego potrzebują. Więcej na temat trawy dla kota pisaliśmy już w innym naszym artykule. Owies dla kota jest jednym z najczęściej wybieranych. Dlaczego?

Co się kryje w owsie?

Owies często bywa niedocenianym zbożem. Wszystko dlatego, że nie jest tak popularny, jak pszenica czy żyto, a w związku z tym mało osób zdaje sobie sprawę z tego, co się kryje w owsie. A to bardzo wartościowe zboże, którym warto jest się zainteresować.

Owies to bardzo cenne źródło witaminy E. Witamina ta zwalcza wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia. Jest też silnym przeciwutleniaczem. Dba o prawidłową pracę układu krążenia i chroni przed niewydolnością serca.

W owsie możesz znaleźć też tiaminę. Jej niedobór w organizmie kota może doprowadzić do pojawienia się problemów z koordynacją ruchową, spowodować drgawki, ogólne osłabienie czy zaburzyć koci apetyt.

Owies to też źródło żelaza, które pomaga chronić przed anemią. Na wszelkie niedobry żelaza koty reagują bardzo silnie, bo jest ono im absolutnie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Dla kotów jednak najlepszym źródłem żelaza jest mięso – to w końcu zwierzęta mięsożerne, dlatego nie traktuj owsa jako jedynego źródła żelaza dla kota. To żelazo, które pochodzi z roślin, w przypadku kotów nie ma właściwie żadnego znaczenia. Koty pozyskują żelazo z mięsa.

Owies dla kotów to też cenne źródło błonnika. Błonnik pozytywnie wpływa na procesy trawienne zachodzące w kocim organizmie i pozwala je regulować. Pozwala też dbać o wagę zwierzęcia i jest niezbędny, gdy kot ma nadwagę i jest na diecie odchudzającej – błonnik pozwala mu odczuwać uczucie sytości, dlatego jest w stanie zjeść mniej, a nadal być najedzonym.

Owies dla kota – tak, czy nie?  

Twój kot i tak będzie podgryzał trawkę – ma to po prostu w swojej naturze. Jeśli tego właśnie potrzebuje, powinieneś mu na to pozwolić. Z drugiej strony, nigdy kota do tego nie zmuszać. Po prostu pozwól mu podgryzać trawkę zawsze wtedy, gdy ma na to ochotę. A owies dla kota będzie w tym celu idealny – to będzie dla niego źródło cennych witamin i minerałów, a także błonnika. Dzięki niemu kot będzie mógł regulować sobie swoje procesy trawienne. Owies przyda mu się też do tego, by mógł radzić sobie z zalegającymi w przewodzie pokarmowym kłaczkami – a kot, który się często myje, łyka swoich włosów bardzo dużo.

Nasiona owsa dla kota są też bardzo tanie, co dodatkowo wpływa na jego popularność – kot wcale nie potrzebuje go dużo, dlatego będą kosztować Cię dosłownie kilka groszy. Możesz też kupować już od razu wysiany owies w doniczkach, jednak wtedy musisz mieć pewność, że pochodzi on z dobrego, sprawdzonego i ekologicznego źródła. W innym wypadku możesz narazić kota na problemy zdrowotne.

Pamiętaj też, że ochota kota do podgryzania trawki może doprowadzić do tego, że będzie on próbował podgryzać nie tylko rzeczy, które są dla niego dobre i wskazane – jak na przykład owies – ale może też próbować kwiatków doniczkowych. Dlatego, dla bezpieczeństwa Twojego kota, lepiej zadbaj o to, by w Twoich doniczkach rosły kwiaty, które nie zaszkodzą Twojemu pupilowi, jeśli postanowi ich spróbować.

Jak posiać owies dla kota?

Możesz kupować już wysiany owies dla kota lub zająć się tym samodzielnie. Jak posiać owies dla kota? Wbrew pozorom to wcale nie takie trudne zadanie. Wystarczy po prostu wsypać nieco ziemi do niewielkiej nawet doniczki – nie może być jej zbyt wiele, wysiać gęsto nasionka owsa i przykryć kolejną warstwą ziemi.

Potem wystarczy tylko regularnie i delikatnie podlewać nasionka – tak, by mogły pić wodę, ale pod jej wpływem nie wypłynęły na wierzch i postawić doniczkę w dobrze nasłonecznionym miejscu. To wystarczy, by już po kilku dniach pokazały się pierwsze kiełki.

Owies nie jest jednak rośliną trwałą, dlatego proces siania będziesz musiał regularnie powtarzać, jeśli chcesz zapewnić jego stałe i pewne źródło Twojemu kotu. To dobry pomysł, bo nie jest to praca ani czasochłonna, ani droga. W ten sposób jednak zapewnisz kotu dostęp do owsa najlepszej jakości, bo będziesz miał wpływ na cały jego proces wyrastania i zyskasz pewność, że nie znalazły się w nim substancje, które mogłyby zaszkodzić Twojemu kotu i spowodować u niego problemy zdrowotne.

Owies dla kotów – podsumowanie  

Koty to mięsożercy i drapieżcy. To właśnie mięso jest dla nich absolutną podstawą diety i jest dla nich najważniejsze. Nadal jednak zdarza się, że koty podgryzają trawę. Nie ma jeszcze pewności wśród naukowców, dlaczego tak się dzieje. Najpopularniejsza teoria mówi o regulowaniu procesów trawiennych. Z tego powodu warto kotu wysiać trawkę w domu.

Owies jest bardzo wartościowym zbożem, jest też bezpieczny dla Twojego kota, dlatego – jeśli zwierzak chce i lubi – możesz mu pozwolić na to, by go podgryzał. To doskonałe źródło błonnika czy witaminy E.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *