Papuga nimfa – ile żyje? Ciekawostki o nimfach

Jednym z najpopularniejszych domowych gatunków papug, jest papuga nimfa. Ile żyje, skąd bierze się jej popularność, jakie są jej charakterystyczne cechy wyglądu i charakteru i co powinieneś o niej wiedzieć, jeśli zastanawiasz się nad kupnem jednej z nich?

Papużka nimfa swoim wyglądem jest na tyle charakterystyczna, że trudno pomylić ją z innym rodzajem tego gatunku. Specyficzne uczesanie, które przypomina zawadiackiego irokeza, sprawia, że papużka nimfa wygląda uroczo, finezyjnie i od razu poprawia humor każdemu, kto na nią patrzy.

Upierzenie tych papużek może być bardzo różnorodne, najpopularniejsze jednak zamyka się w szarej kolorystyce, z elementami żółci i pomarańczy na główce papużki. Jak to u ptaków bywa, samce cechują się bardziej intensywnym ubarwieniem na policzkach, samice jednak również nie pozostają dłużne. Ich kolorystyka i upierzenie jest jednak nieco bardziej stonowane.  

Papuga nimfa biała, czy papuga nimfa niebieska?

Oprócz szarego ubarwienia występuje również nimfa biała, która cieszy się sporym zainteresowaniem, głównie właśnie ze względu na swoją charakterystyczną kolorystykę upierzenia. Nimfa biała w klasycznym wydaniu również ma główkę w kolorze żółtym z pomarańczowymi „wypiekami” na policzkach. Istnieją jednak też papużki białe, które są albinosami. W tym wypadku kolor całego upierzenia zamyka się w odcieniu bieli, a oczy przyjmują charakterystyczny czerwonawy kolor.

Niektórzy twierdzą, że istnieje również papuga nimfa niebieska, jednak efekt tego koloru wynika z niebieskawego odcienia szarego upierzenia tej papugi. Szarość może przyjmować różne odcienie, w tym wypadku przypomina bardzo kolor niebieski. Nie jest to jednak tak intensywny odcień, jak na przykład w przypadku bardzo kolorowych, intensywnie niebieskich papużek falistych. Niemniej jednak, bez względu na swój kolor i jego odcień, każda papuga nimfa cieszy się dużą popularnością wśród domowych hodowców.

Odgłosy papugi nimfy — przyjemne, czy irytujące?

Skąd jeszcze bierze się popularność tych papug, poza zabawnym i bardzo charakterystycznym wyglądem? Papużki nimfy cechują się bardzo przyjemnym głosem, w przeciwieństwie do wielu innych rodzajów tych ptaków. Odgłosy papugi nimfy są miłe dla ucha, dźwięczne i w żaden sposób nie powinny drażnić właściciela, czy innych domowników.

Niektóre papugi słyną ze swojego skrzekliwego, dosyć irytującego po czasie głosu, stąd wielu hodowców nie pała do nich sympatią. Papuga nimfa jednak częściej gwiżdże, niż skrzeczy, co jest znacznie milszym dźwiękiem dla ludzkiego ucha.

Warto pamiętać, że odgłosy wydawane przez papugi różnią się ze względu na to, która płeć je wydaje. W środowisku ptaków nie jest zaskoczeniem fakt, że to samce są znacznie bardziej chętne do wydawania głośnych dźwięków. Muszą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę samicy, nawet jeśli nie ma żadnej w pobliżu.

Samce potrafią również śpiewać, co również wpływa na ich popularność. Śpiewania uczą się od najmłodszych lat i może ono przybierać bardziej lub mniej zaawansowane formy.

Niektóre osobniki potrafią komponować prawdziwe muzyczne arcydzieła, które mogą umilić niejeden domowy poranek. Trudno przewidzieć jak bardzo muzykalny będzie dany samiec papużki nimfy i trudno też przewidzieć jaki repertuar sobie wybierze. Pomocne w doborze lubianych przez człowieka dźwięków może być puszczanie ulubionej muzyki w domu, tak, aby nimfa mogła ją potem naśladować. Ta cecha naśladownictwa zasłyszanych dźwięków jest charakterystyczna niemal dla wszystkich papug.

Warto też pamiętać, że oprócz przyjemnego śpiewu, papużki nimfy potrafią i lubią wydawać również nieco irytujące odgłosy. Samce lubią sobie głośno pokrzyczeć, co po pewnym czasie może okazać się bardzo uciążliwe dla każdego, kto znajduje się w pobliżu. Samice również nie pozostają dłużne, dlatego warto być przygotowanym na różne typy odgłosów, niezależnie od tego, na jaką płeć papużki się zdecydujesz.

Papużka nimfa — skąd bierze się jej popularność?

Co jeszcze warto wiedzieć o papużkach nimfach? Te ptaki cieszą się sympatią ludzi jeszcze z jednego powodu. Są bardzo towarzyskie i dosyć łatwo można nawiązać z nimi kontakt. Nie są konfliktowe i lubią towarzystwo innych papużek ze swojego gatunku. Nie są też nad wyraz aktywne, co jest ich zaletą, gdyż nie wydają zbyt nocnych dźwięków, jeśli pominąć kwestię śpiewania i ewentualnego krzyku.

Lubią jednak, kiedy ich czas zostaje urozmaicony, ponieważ z natury są ciekawskie i przepadają za nowymi bodźcami. Możesz więc zapewnić im gałązki do dziobania, bawić się z nimi, trzymać na ramieniu, wypuścić swobodnie w mieszkaniu lub po prostu znaleźć im partnera do zabaw.

Papużki nimfy potrzebują również dosyć sporej przestrzeni, w której będą mogły swobodnie polatać. Nie trzymaj ich w małej klatce i wypuszczaj je regularnie. Wynika to z ich naturalnego trybu życia, który przewiduje dosyć częste zmiany miejsc zamieszkania i stałe poszukiwanie pokarmu. Czym żywi się papużka nimfa? Będzie bardzo zadowolona z wszelkiego rodzaju nasion trawy o suchej strukturze. Te papużki nie przepadają za mokrym jedzeniem, ale oczywiście mogą zdarzyć się wśród nich wyjątki.

Papuga nimfa — ile żyje w dobrych warunkach?

Ile żyje nimfa? To pytanie zadaje sobie każdy hodowca tych przyjaznych i ciekawskich ptaków. Długość życia nimfy zależy oczywiście od wielu czynników. Najważniejsze z nich to odpowiednio dobrany pokarm, wysokiej jakości i pochodzący ze sprawdzonego źródła.

Ważny jest również stały dostęp do wody i oczywiście dbanie o higienę papużki i jej otoczenia. Brudna klatka, czy zanieczyszczony pojemnik z wodą lub jedzeniem to prosta droga do rozwoju bakterii i pasożytów, które nieleczone mogą okazać się dla papużki śmiertelnym zagrożeniem. Pamiętaj również o stałej kontroli jej zdrowia i szybko reaguj na wszelkie anomalie.

Papużka nimfa, która cieszy się dobrymi warunkami do życia i dobrą kondycją zdrowotną potrafi przeżyć nawet 15 lat. To bardzo długi okres, podczas którego możesz nawiązać z nią niezwykle trwałą więź. Średnia ilość lat tych ptaków waha się od 10 do 15, co i tak jest bardzo wysokim wynikiem dla zwierząt domowych.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *