Szpic miniaturowy, nazywany również pomeranianem, to rasa, która w ostatnich latach zyskała na popularności, m.in. za sprawą psa o imieniu Boo, który został obcięty na podobieństwo pluszowej maskotki i okrzyknięty najsłodszym psem świata. Należy jednak pamiętać, że psy należące do grupy ras miniaturowych mają swoje wymagania, a odpowiednie żywienie wpływa na wiele aspektów jakości ich życia. Zanim zatem w Twoim domu zamieszka nowy, puszysty lokator, dowiedz się, jak i czym karmić szpica miniaturowego.
Do szpiców według klasyfikacji Międzynarodowej Federacji Kynologicznej sklasyfikowano około 40 ras, a do najbardziej popularnych należą m.in. chow chow, alaskan malamut, husky czy akita. Na ich tle z pewnością wyróżnia się szpic miniaturowy. O ile inne szpice w przeszłości były wykorzystywane przede wszystkim jako psy pracujące, tak rolą szpica miniaturowego było przede wszystkim towarzyszenie człowiekowi. Dorosły pomeranian osiąga wysokość do 22 centymetrów i wagę do około 3,5 kilogramów.
Pomeranian – żywienie a zdrowie
Każdego psa, niezależnie od rasy, należy żywić wysokojakościową karmą. Są jednak rasy, które wymagają zwrócenia szczególnej uwagi na jakość serwowanych posiłków. Tak jest w przypadku pomeranianów, które mają wrażliwy układ trawienny. Dorosłe zwierzęta osiągają wagę zaledwie 3,5 kilogramów, należy uważać, aby nie doprowadzić pomeraniana do otyłości. Niestety z uwagi na bujną sierść łatwo przeoczyć moment, gdy waga psa przekroczyła górną normę. U tych miniaturowych psów proces odchudzania nie jest łatwy, ponieważ łatwo wtedy doprowadzić do niedoboru witamin i minerałów.
Szpic miniaturowy charakteryzuje się puchatą sierścią, o którą należy regularnie dbać. Linieje dwa razy do roku – wiosną i jesienią, szybko odbudowując okrywę włosową. Długa sierść wymaga codziennego wyczesywania, ale o okrywę włosową należy dbać dwutorowo. Poza rozczesywaniem konieczna jest również odpowiednia dieta. To właśnie z uwagi na sierść gotowe karmy dedykowane pomeranianowi wzbogacone są o kwasy tłuszczowe omega 3 EPA i DHA. Właściwa ilość tych składników wspiera ten aspekt komfortu życia zwierzęcia, ponieważ gorsze żywienie od razu ma przełożenie na stan okrywy włosowej.
Właściwe żywienie zapewni również szpicom miniaturowym zdrowe kości i stawy. Są one narażone na urazy z uwagi na niewielkie gabaryty tej rasy. Nawet takie aktywności jak schodzenie po schodach czy zeskoczenie z kanapy może doprowadzić np. do zwichnięcia rzepki. Dlatego tak ważne jest wspomaganie aparatu ruchu witaminami i minerałami.
Jak karmić szpica miniaturowego?
O ile psy dużych ras mogą być karmione raz dziennie, o tyle rasy miniaturowe, w tym pomeraniany, powinny dostawać dwa lub nawet trzy mniejsze posiłki. Wynika to z ich niewielkiego żołądka i wrażliwego układu trawiennego. Pamiętaj również o wyznaczeniu regularnych pór karmienia.
Przyszli opiekunowie muszą rozważyć, czym karmić szpica miniaturowego – gotowanymi samodzielnie posiłkami czy gotową karmą. Małe psy jedzą niewiele, ale z uwagi na ich energiczny charakter i potrzebę ruchu potrzebują żywienia z wysoką zawartością białka i tłuszczu.
W przypadku gotowej karmy zadanie jest o tyle ułatwione, że na rynku istnieją już karmy dedykowane potrzebom rasy, np. Royal Canin Pomeranian Adult. Stosując taką karmę opiekun nie musi się martwić doborem składników, witamin i innych substancji odżywczych. Ponadto otrzymuje gotową instrukcję, ile gramów karmy pies o danej masie ciała powinien spożywać w ciągu doby.
Domowe żywienie szpica miniaturowego
Oczywiście możesz również samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego pomeraniana. Jakie składniki są niezbędne do prawidłowego rozwoju czworonoga?
Jak już wspominaliśmy w przypadku szpica miniaturowego karmienie powinno być wysokobiałkowej i wysokokaloryczne. Dieta pomeraniana nie może zatem obyć się bez tłuszczów, ale również błonnika pokarmowego, soli mineralnych, witamin czy wypełniających węglowodanów, które pełnią rolę nośnika energii.
W czym znajdziesz powyższe składniki?
- Białko – najwięcej będzie go w mięsie zwierząt rzeźnych, ale również królików, drobiu i ryb. W rybach znajdują się również tłuszcze bogate w kwasy omega-3 i omega-6. Kupuj mięso dobrej jakości u sprawdzonego sprzedawcy (gwarancja świeżości). Białko zawarte jest również w jajkach i białym serze.
- Błonnik, witaminy i sole mineralne – tych składników dostarczą warzywa, np. marchew, buraki, pietruszka czy seler.
- Węglowodany – podobnie jak w diecie ludzi nie brakuje ich w ryżu oraz makaronie.
- Tłuszcze – poza mięsem zwierząt i ryb, tłuszcze zawarte są również w olejach pochodzenia zwierzęcego, np. z łososia.
Poza skompletowaniem wszystkich składników do samodzielnego przygotowania posiłków dla szpica miniaturowego, istotne są również proporcje. Wyglądają one następująco:
- 50% mięsa,
- 35% warzyw,
- 10% wypełniaczy,
- 5% tłuszczu.
Dodatkowo, w ramach przekąski podawanej od czasu do czasu, warto również pomeranianowi podawać również delikatne chrząstki, a nawet surowe mięso. Szpice miniaturowe, jako rasa mająca swoje korzenie wśród psów pierwotnych, docenią to urozmaicenie. Z uwagi na szczególne wymagania pomeranianów w kwestii okrywy włosowej, codzienną dietę zazwyczaj należy wzbogacić od suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega 3.
Szpic miniaturowy a karmienie dedykowane rasie
Niewątpliwą zaletą gotowej karmy dedykowanej konkretnej rasie jest precyzja w doborze składników oraz ich proporcji. Dzięki uwzględnieniu specyficznych cech rasy program żywieniowy złożony jest w idealną całość, aby w 100% zadbać o potrzeby zwierzęcia. Dla psów rasy pomeranian została stworzona karma Royal Canin Pomeranian Adult, która dedykowana jest dla zwierząt powyżej 12. miesiąca życia.
Specjaliści opracowujący karmę Royal Canin Pomeranian Adult zwrócili uwagę na trzy najważniejsze aspekty, gdy sposób żywienia wpływa na stan zdrowia i jakość życia psów rasy pomeranian:
- wspomaganie kości i stawów,
- zdrowa skóra i sierść,
- zdrowy przewód pokarmowy.
To wszystko jest możliwe za pomocą odpowiedniej ilości składników mineralnych oraz wzbogaceniu receptury w kwasy tłuszczowe omega 3 EPA i DHA, a także wykorzystaniu wysokiej jakości białek oraz włókna pokarmowego.
Royal Canin Pomeranian Adult występuje również jako karma wilgotna w saszetce i można ją podawać od 8. miesiąca życia. Specjalnie dla wybrednych psów stworzono pasztet o delikatnej konsystencji zanurzony aromatycznym w sosie. Mokrą karmę możesz również mieszać z suchą. Jak karmić szpica miniaturowego karmą mieszaną? Na opakowaniu znajdziesz precyzyjne wyliczoną ilość obu karm podaną w przeliczeniu gramów żywności na wagę zwierzęcia.
Pomeranian – karmienie drogą do zdrowia i piękna
Chociaż żywienia szpica miniaturowego wymaga przygotowania i wiedzy na temat ilości poszczególnych składników, to wbrew pozorom wcale nie jest trudną sztuką. Podstawą jest pokarm o wyższej niż u innych ras zawartości białek i tłuszczów. Niewielki posturą pomeranian ma większy komfort codziennego życia, gdy zje kilka posiłków w ciągu dnia, ale niewielkie porcje. Najważniejsze jest, aby nie zapominać o tym, że prawidłowe żywienie wpływa na zdrowy układ trawienny, ale również na stan kości i dobrze wyglądającą okrywę włosową.
Witam Panią,
mam uroczego – jak każdy – pomeraniana do 4 kg. wagi. Jest wspaniały, sprawny, zdrowy, wesoły. Uwielbia jednak migdały – niesolone, nie prażone, naturalne. Czy 1 -2 sztuki mogą mu zaszkodzić? Siada przde mną i błaga machając łapkami. Prosze o radę i serdecznie w Nowym Roku pozdrawiam i wszystkie pomeranianki – Edward
Migdały p.weterynarz mi powiedziała że to trucizna dla szpica.
Jak szkodliwa jest wieprzowina dla pomeranian
Pani Ewo,
nasz pomeranian je mięso wołowe (na gulasz) od 2 lat. Jest zdrowy i świetnie się czuje. Zawsze jednak – po wyjęciu z lodówki mięsko jest krojone na mniejsze kawałki i następnie sparzane wrzątkiem. Dopiero potem pies dostaje wołowinkę do jedzenia. Trzeba jednak pamiętać, żeby mięso zawsze było świeże. Pozdrawiam – Edward