Szczury nie wszystkim kojarzą się ze szkodnikami, których należy się pozbyć z domu. To w końcu całkiem popularne zwierzątka domowe – cenione są za swój wygląd, wysoką inteligencję, są też stworzonkami bardzo towarzyskimi. To w zupełności wystarcza, by – poza swoimi przeciwnikami – miały też mnóstwo miłośników. Szczur kojarzy się też ze zwierzakiem niekłopotliwym w hodowli, bo takim, który zje wszystko. Mimo wszystko żywieniu tych zwierząt należy poświęcić dość czasu. Co je szczur? Jak zapewnić tym zwierzętom najlepszą dietę? Przeczytaj!
Dlaczego właściwie żywienie szczura jest tak ważne?
Szczury kojarzą się ze zwierzętami, które żywią się odpadkami i jest im wszystko jedno, czym napełniają swoje brzuchy. To jednak nie jest prawda. Dzikie szczury jedzą cokolwiek, nierzadko również odpadki, ale nie dlatego, że to lubią, tylko dlatego, że po prostu są głodne i głód zmusza je do takich zachowań.
Szczury hodowlane w prostej linii wywodzą się od tych dzikich – istnieje teoria mówiąca o konieczności ich wyłapywania, bo było ich za dużo. A osoby, które się tym zajmowały, zaczęły z czasem wyłapywać kolejne odmiany barwne, by w końcu rozpocząć hodowlę i sprzedaż szczurów jako zwierząt domowych. Inna teoria mówi o tym, że są one potomkami szczurów laboratoryjnych.
To, że zdarza się, że z przymusu dziki szczur żywi się odpadkami, nie znaczy, że jego domowy kuzyn powinien dostawać do jedzenia byle co. Odpowiednie żywienie szczura jest jednym z czynników, który wpływa na długość jego życia – dlatego szczury hodowlane żyją średnio o połowę dłużej niż te dzikie. Mają bowiem większą szansę na zachowanie zdrowia. Wpływa na to odpowiednie jedzenie, ale też brak zagrożenia ze strony drapieżców i możliwość leczenia chorób, czy uniknięcia kół samochodowych.
Co je szczur?
Szczur jest zwierzęciem z natury wszystkożernym. Dotyczy to zarówno tych dzikich, jak i hodowlanych. Dzikie szczury jedzą to co znajdą, hodowlane to, co im podasz. Ale co je szczur?
Szczury są wszystkożerne, dlatego potrzebują diety, która uwzględnia ich wszystkie potrzeby. Ich zęby, jak w przypadku każdego gryzonia, rosną całe życie, dlatego potrzebują też pokarmu twardego. To właśnie on pozwoli im ścierać sobie zęby, by przerośnięte nie stanowiły dla niego problemu i nie były źródłem bólu. W takim razie, jakie jedzenie dla szczura będzie odpowiednie?
Karma podstawowa
W ramach codziennego żywienia powinieneś karmić szczura przede wszystkim zbożami. Możesz komponować mieszanki samodzielnie lub zdecydować się na zakup dobrej karmy komercyjnej dla gryzoni. W składzie takich mieszanek powinna się znaleźć pszenica, kukurydza, słonecznik – nie za dużo, nasiona słonecznika są bardzo oleiste, czyli tłuste – owies, płatki kukurydziane, jęczmień, ryż, gryka czy płatki owsiane.
Nasiona i zboża mogą być podstawą wyżywienia szczura, ale nie mogą być jedynym jego źródłem pożywienia – należy je uzupełniać o odpowiednie dodatki, by dieta szczura była zbilansowana i zróżnicowana.
Dodatki ważne w diecie
Poza ziarnami i zbożem dietę szczura należy uzupełniać o warzywa, owoce i mięso, a także inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Jedzenie szczura zawsze musi być świeże. Odpowiednie dla niego owoce to te bez pestek i obrane ze skórki – są one doskonałym źródłem witamin i innych cennych składników odżywczych. Warzywa na ogół podawaj surowe, istnieje jednak kilka wyjątków – dynia, fasola, ziemniaki, groch – one powinny być podawane już po ugotowaniu.
Od czasu do czasu podawaj szczurom też jajko ugotowane na twardo, biały ser czy jogurt naturalny. Tutaj jednak musisz być ostrożny – szczur może być na nie uczulony. Czego jeszcze potrzebuje szczur? Co je? Skoro jest wszystkożerny, nie możesz zapominać o roli mięsa w jego diecie. Szczury domowe nie potrzebują go za wiele, ale nadal musi się ono znaleźć w jadłospisie. Najlepsze mięso dla szczura to chude mięso drobiowe, ugotowane.
Przeczytaj także: Szczur – inteligencja zapisana w DNA? Wyjaśniamy, czy szczury są mądre
Jak karmić szczury, by ich nie przekarmiać?
Szczury to zwierzęta z natury łakome i stały dostęp do pożywienia może powodować to, że będą tyły. Jeżeli będziesz podawać szczurowi codziennie wypełnioną jedzeniem pełną miskę dla gryzonia – będzie jadł, nawet gdy nie będzie czuł głodu – właśnie z łakomstwa, co może mu tylko zaszkodzić.
Często jest tak, że z miski szczury wyjadają tylko to, co uważają za najsmaczniejsze, a resztę zostawiają. Błędem jest wtedy dokładanie im żywności, bo w ten sposób nauczą się wyjadać tylko to, co jest najtłustsze i im najbardziej smakuje. Jeśli nie ulegniesz, szczur z czasem zje też to, czym wcześniej wzgardził. Dlatego jedzenie dokładaj wtedy, gdy zauważysz, że szczur już go nie ma.
Nie przesadzaj też z owocami w diecie szczura – mają dużo cukru, dlatego powinny być rzadkim dodatkiem do tego, co znajduje się w misce. Jeśli chcesz podawać mu świeży pokarm, o wiele lepszym pomysłem są warzywa, choć też nie mogą być podawane w zbyt dużych ilościach.
Jak wybrać dobrą karmę dla szczura?
Jak skomponować odpowiednie jedzenie szczura? Możesz robić wszystko samodzielnie lub zdecydować się na zakup karmy komercyjnej. W tym drugim przypadku zawsze sprawdzaj skład – najlepsza karma to ta, która ma dużo ziaren, warzyw i dodatek białka zwierzęcego. Taka karma może być podstawą jego wyżywienia.
Jeśli szukasz dobrej karmy dla szczura, sprawdź karmę Rat & Mouse Complete marki Versele Laga. Innymi godnymi polecenia produktami jest pokarm dla szczura Vitapol Premium lub karma z linii VITAPOL Excelent.
Żywienie szczura – podsumowanie
Szczury to nie tylko szkodniki. To też całkiem popularne zwierzęta hodowlane, które cieszą się uznaniem ludzi ze względu na swoją towarzyskość czy wysoki poziom inteligencji. Choć szczury też kojarzą się ze zwierzętami, którym wszystko jedno, co jedzą, to tak naprawdę są bardzo wrażliwe i delikatne, dlatego trzeba szczególnie uważać na to, co im się podaje do jedzenia.
Co je szczur? Przede wszystkim są to różnego rodzaju ziarna i nasiona – pszenica, jęczmień, gryka, ryż i inne. Pokarm, który dostaje, musi być też twardy, żeby mógł ścierać sobie na nim zęby. Same ziarna mogą być podstawą wyżywienia, ale dietę należy w odpowiedni sposób uzupełniać.
Nie może w niej zabraknąć warzyw, białka zwierzęcego – chudego, gotowanego mięsa, jajek gotowanych na twardo, larw mącznika ani owoców. Choć te ostatnie traktuj raczej jako niewielki dodatek, bo mają dużo cukru i szczury nie mogą ich jadać zbyt często.