Rosyjski niebieski kot – jaki ma charakter? Opis rasy

Koty rosyjskie niebieskie to rasa, koło której naprawdę trudno przejść obojętnie. Są eleganckie i majestatyczne. Wszystko wskazuje na to, że wykształciły się w Rosji jako rasa naturalna, choć ich wygląd i usposobienie sprawiły, że stały się kotami godnymi carskich pałaców. Jaki jest rosyjski niebieski kot? W jaki sposób wykształciła się ta rasa? Czy te koty są zdrowe? Jaki dom będzie dla kota rosyjskiego niebieskiego najlepszy? Na te i na inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Rosyjski niebieski kot - jaki jest?

Rosyjski niebieski – historia tej naturalnej rasy

Rosyjski niebieski to rasa, która wykształciła się w sposób naturalny. Oznacza to, że człowiek nie prowadził celowej hodowli w celu utrzymania kotów o tym charakterystycznym wyglądzie i zachowaniu. Z biegiem czasu były prowadzone pewne zabiegi hodowlane, ale nie miały one dużego wpływu na te koty.

Wszystko wskazuje na to, że koty te naturalnie żyły w Archangielsku, mieście portowym na północy Rosji. Żyły tam w stanie półdzikim – podobnie jak koty europejskie w Europie. Ich wygląd na przestrzeni lat nie zmieniał się, za co może być odpowiedzialna izolacja geograficzna.

W Archangielsku panują trudne warunki atmosferyczne – żeby koty mogły tam przeżyć, musiały się dostosować. Dlatego wykształciła się u nich charakterystyczna, podwójna szata. To właśnie takie futro pomaga tym kotom przetrwać nawet bardzo silne mrozy i śnieżne zimy.

Niestety, ich futro z biegiem czasu zaczęło zwracać też uwagę ludzi, którzy zaczęli urządzać polowania na te niezwykłe zwierzęta. Tu po raz kolejny niebieski rosyjski musiał się dostosować do sytuacji, by przetrwać. Dlatego koty te są bardzo czujne, niezwykle inteligentne i posiadają bardzo silnie rozwinięty instynkt przetrwania.

Koty rosyjskie

Na szczęście nie tylko z powodu futra były doceniane przez ludzi. Szybko stały się one bowiem ulubieńcami marynarzy. Marynarze, którzy zawijali do portu w Archangielsku, zabierali je ze sobą ze względów praktycznych – by pomagały walczyć z gryzoniami na statku lub by sprzedać je z zyskiem w innej części świata. Były tak niezwykłe i niespotykane, że z łatwością znajdowały zafascynowanych nimi nabywców. Jednak to nie wszystkie powody, dla których te majestatyczne koty znajdowały się na statkach. Marynarze bardzo szybko zaczęli uważać je za przynoszące szczęście, dlatego uczynili z nich swoje maskotki szczęścia.

Z biegiem czasu koty te zostały zauważone nawet na carskim dworze. Rosyjskie niebieskie były ulubieńcami cara Mikołaja I. Także królowa angielska Wiktoria dostała od cara właśnie koty tej rasy. Rasa ta rozpowszechniła się na Wyspach Brytyjskich dzięki marynarzom. To właśnie tam podjęto próby celowej hodowli tych zwierząt. Za osobną rasę zostały one uznane dopiero w 1871 roku.

Wybuch II wojny światowej prawie doszczętnie zniszczył hodowlę tej rasy na Wyspach Brytyjskich. Na szczęście z powodzeniem udało się ją odbudować, choć nieco różniła się ona od kotów przedwojennych. W końcu udało się wypracować taki wzorzec, by koty wróciły do pierwotnego wyglądu, którym możemy cieszyć się współcześnie.

Koty rosyjskie niebieskie - oczy kota

Koty rosyjskie niebieskie w Polsce

Rosyjski niebieski nie cieszy się w Polsce szczególnie dużą popularnością, nadal jednak masz możliwość jego zakupu w jednej z hodowli krajowych i nie musisz sprowadzać go zza granicy, jeśli chcesz cieszyć się tym kotem we własnym domu. Pierwszy kot tej rasy został do Polski sprowadzony w roku 1990.

Jaki wygląd charakteryzuje niebieskiego rosyjskiego?

Koty rosyjskie zachwycają swoim wyglądem. To zwierzęta pełne wdzięku i gracji. Mają długie nogi i bardzo smukłą budowę ciała, co znacząco odróżnia ich od kotów brytyjskich, które są jednak nieco przysadziste.

Głowa jest mała i okrągła, ma kształt niezbyt dużego klina. Tym, co nadaje kotom rosyjskim charakterystycznego wyglądu, z całą pewnością są bardzo wydatne poduszeczki z wąsami.

Oczy są duże i szeroko rozstawione. Maja charakterystyczny kształt migdałów i kolor – zawsze żywy, jasny i agrestowy. Zdarza się, że u małych kociąt występują inne kolory oczy niż zielony – mogą być nawet niebieskie. Jednak z biegiem czasu zmienią one barwę na właśnie agrestową.

Futro jest tym, co przyczyniło się do sławy tych zwierząt, ale jednocześnie spowodowało, że niegdyś na nie polowano, by właśnie zdobyć futra. Jest ono bowiem podwójne – składa się z podszerstka i włosów okrywowych. W dotyku jest bardzo miękkie, wręcz pluszowe, bardzo gładkie i aksamitne. Podszerstek jest bardzo gęsty i ma długość taką jak włosy okrywowe.

Klasyczna maść tych kotów to szaroniebieska z lawendowymi poduszeczkami. Co ciekawe, niebieska jest też skóra tych zwierząt, co doskonale widać na ich uszach. Końce włosów powinny być z charakterystycznym srebrzystym nalotem. Zdarza się, że kot będzie maści białej lub czarnej, ale te odcienie nie zostały uznane przez organizacje zajmujące się kocimi rasami. Pewną ciekawostką jest natomiast fakt, że wszystkie kociaki tej rasy rodzą się białe i dopiero z czasem nabierają właściwego sobie koloru.

Niebieski rosyjski - jaki ma charakter?

Zdrowie kota rosyjskiego niebieskiego

Koty rosyjskie niebieskie to rasa, która wykształciła się w sposób naturalny, co wpłynęło z kolei na ich zdrowie. Są bardzo zdrowe i wytrzymałe. Ludzie niewiele ingerowali w ich hodowlę, dlatego udało im się zachować dobre zdrowie i raczej nie słyszy się współcześnie o genetycznych predyspozycjach do konkretnych chorób. Mogą mieć jednak pewne skłonności do odwadniania się, co może w rezultacie doprowadzić do problemów z układem moczowym. 

Ile żyją koty rosyjskie niebieskie? Przez swoje doskonałe zdrowie i genetyczną odporność to koty długowieczne – są w stanie przeżyć nawet do 20 lat, choć średnia ich życia to jakieś 15-18lat.

Doskonale znoszą też ciężkie warunki atmosferyczne – ich futra stworzone są do tego, by wytrzymywać mróz i intensywne opady. 

Właściwa pielęgnacja tej rasy

Rosyjski niebieski nie nastręcza żadnych problemów, jeśli idzie o jego prawidłową pielęgnację. Wystarczy go jedynie wyczesać raz w tygodniu. Najlepiej robić to miękką szczotką dla kota. Ich podszerstek jest takiej samej długości, co włos okrywowy – co nie jest spotykane w świecie kotów i czyni z tej rasy zwierzęta wyjątkowe. Czesz go delikatnie, by nie uszkodzić struktury futra.

Nie ma potrzeby kąpania zdrowego rosyjskiego niebieskiego, on sam doskonale zadba o swoją higienę, dlatego raczej nie urządzaj mu kąpieli – chyba że ze względów zdrowotnych zostaną one zalecone przez lekarza weterynarii, na przykład po to, by się pozbyć chorób skóry lub pasożytów, które mogą kryć się w jego futrze.

Kontroluj stan uzębienia i pazurków, a także higienę uszu kota. Uszy i zęby czyść w razie potrzeby szczoteczką do zębów dla kota, a pazurki przycinaj. Niebieski rosyjski to kot pełen energii, a także apetytu. Może mieć przez to tendencje do nadwagi i otyłości – jeśli nie zapewnisz mu odpowiedniej dawki ruchu i będziesz zwierzaka przekarmiać.

Możesz karmić go wysokomięsną karmą komercyjną wysokiej jakości dla kota lub samodzielnie komponować posiłki. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w samodzielnym przygotowywaniu kotu posiłków, a nie masz odpowiedniej wiedzy na temat właściwego bilansowania diety, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który udzieli Ci najlepszych porad w tym temacie.

Zwinne koty niebieskie rosyjskie

Przeczytaj także: BARF dla kota: dieta, karma, przygotowanie. Poradnik

Rosyjski niebieskie – charakter, temperament, usposobienie

Jakie są koty rosyjskie? Charakter tych zwierząt sprawia, że to doskonałe zwierzęta domowe. Cenią sobie spokój, a przy tym bardzo mocno przywiązuje się do rodziny. Jest energiczny i pełen chęci do zabawy, a swój czas chętnie będzie spędzał z rodziną – z tego powodu nada się też jako towarzysz starszego dziecka. Bardzo mocno przywiązuje się do całej rodziny, ale to jednego jej członka wybierze na swojego ukochanego człowieka i będzie bardzo cierpiał bez jego towarzystwa.

Koty te na ogół nie lubią samotności – wolą spędzać czas ze swoją rodziną. Obcych traktują z ostrożną rezerwą, ale mogą się do nich przekonać i zaprzyjaźnić z nimi. Nie są to koty agresywne ani konfliktowe. Te koty bardzo niechętnie wychodzą na zewnątrz, nawet jeśli dasz im taką bezpieczną możliwość. Nie lubią też podróży i zmiany otoczenia.

Kto stworzy rosyjskiemu niebieskiemu dobry dom?

To koty, które nie mogą zostawać na długo same. Dlatego jeśli chcesz kota niezależnego, który sam sobie zagospodaruje długi czas Twojej nieobecności i nie będzie smutny z tego powodu – nie decyduj się na rosyjskiego niebieskiego. To zwierzęta rodzinne, ale wybiorą sobie szczególnie jednego człowieka, którego będą uwielbiać ponad wszystko – jeśli nie jesteś na to gotowy, to również ten kot nie jest dla Ciebie.

Może za to mieszkać z innymi zwierzętami – dogada się zarówno z innymi kotami, jak i psami. Nie dąży do konfliktów, jest spokojny i z natury łatwo zaakceptuje towarzystwo innych zwierząt. Jest żywy, ciekawski i chętny do zabawy, a przy tym bardzo przyjacielski – może towarzyszyć starszemu dziecku, jednak należy je nauczyć jak właściwie obchodzić się z kotem.

Nie lubią zmiany otoczenia, podróży ani wychodzenia z domu. Jeśli marzysz o tym, by dużo i często podróżować z kotem czy wychodzić z nim na spacery – pomyśl o innej rasie. Rosyjski niebieski to zdecydowany domator, który najlepiej czuje się w czterech ścianach.

Ile żyją koty rosyjskie niebieskie?

Rosyjski niebieski – podsumowanie

Koty rosyjskie niebieskie to naturalna rasa z Archangielska – wykształciła się w trudnych warunkach, co znalazło odbicie w ich wyglądzie i charakterze. To jedyne koty, które mają podszerstek takiej samej długości jak włos okrywowy. Pomagało im to przetrwać ostre zimy w przeszłości.

To koty pełne gracji i wdzięku. Bardzo przyjacielskie, choć nieufne w stosunku do obcych i mogą do nich podchodzić z rezerwą i pewną dozą nieśmiałości. Niegdyś były ulubieńcami cara Mikołaja I – to właśnie kotce tej rasy opowiadał on o wszystkich sekretach. Ofiarował nawet dwa kociaki królowej Wiktorii.

Koty te nie lubią samotności, potrzebują obecności ludzi. Mogą za to zaprzyjaźnić się z innymi kotami, a nawet psami. Nadal jednak najszczęśliwsze są wtedy, gdy mogą przebywać z ludźmi, dlatego musisz być na to gotowy, gdy decydujesz się na przedstawiciela tej rasy. Nie lubią wychodzić z domu, nawet jeśli jest im to umożliwione, wolą pozostawać w bezpiecznych czterech ścianach.

Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Rasy kotów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *