Notice: Undefined offset: 1 in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259 Notice: Trying to get property 'parent' of non-object in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259

Terrarium dla jeża – co musi się w nim znaleźć?

Jeż pigmejski, najpopularniejszy gatunek jeża hodowlanego, staje się coraz bardziej popularnym zwierzątkiem domowym. Jeże cieszą się opinią towarzyskich i przyjacielskich zwierzątek, stąd też rosnące zainteresowanie hodowaniem ich w domu. Co powinieneś wiedzieć o przygotowaniu mieszkania, czyli terrarium dla jeża?

Terrarium czy klatka dla jeża pigmejskiego

Jeże to wbrew pozorom bardzo wrażliwe i wymagające zwierzęta. Są delikatne, dlatego trzeba uważać z nimi na wiele kwestii, w tym przede wszystkim na gwałtowne zmiany temperatury. Jeże bowiem przy długo utrzymującej się niskiej temperaturze zapadają w stan hibernacji. Przy wysokich temperaturach zachodzi z kolei stan estywacji, czyli odpowiednik snu letniego w ich środowisku naturalnym. Oba stany w warunkach domowych mogą jednak doprowadzić do śmierci zwierzaka. Między innymi dlatego właśnie tak istotne jest odpowiednie i zamknięte terrarium dla jeża, w którym najłatwiej jest kontrolować wysokość temperatury. Terrarium w przeciwieństwie do klatki utrzymuje stałą temperaturę, a przy tym jest dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż standardowa klatka dla jeża pigmejskiego.

Podczas wybierania terrarium dla jeża pigmejskiego jedną z najważniejszych kwestii jest jego wielkość. Chociaż może się wydawać, że jeże to niewielkie zwierzęta, w rzeczywistości cechują się dużą aktywnością, głównie w godzinach nocnych. Z tego też powodu należy zagwarantować im odpowiednio dużo miejsca. Wybieganie jest istotne dla każdego zwierzaka, również dla chomików, czy właśnie jeży. Nawet jeśli wypuszczasz swojego jeża, aby do woli pobiegał sobie po mieszkaniu, komfortowa ilość miejsca w klatce ma duży wpływ na jego zdrowie oraz samopoczucie.

Domek dla jeża pigmejskiego — jak go przygotować?  

To, co bardzo istotne w przypadku, kiedy masz więcej niż jednego jeża, to zagwarantowanie oddzielnych terrarium dla każdego z nich. Jeże to zwierzęta bardzo terytorialne, dlatego w pary należy łączyć je tylko w przypadku prokreacji.  

Jakie akcesoria dla jeża pigmejskiego powinny znaleźć się w jego terrarium? Pamiętaj, że będzie ono dla niego mieszkaniem, dlatego oprócz jedzenia i dostępu do wody, istotne jest zagwarantowanie mu przedmiotów, które dostarczą mu odrobiny rozrywki. Podstawowe akcesoria to wyściółka terrarium oraz materiał, który możesz wsadzić mu do domku, aby spało mu się smacznie i wygodnie.  

terrarium dla jeża

Wyściółkę najlepiej zrobić z oczyszczonych trocin. Możesz również użyć koców polarowych, które dostępne są w wielu sklepach. Należy pociąć je na kawałki dopasowane do wymiarów terrarium. Taki materiał należy wymieniać, kiedy już ulegnie znacznemu zniszczeniu lub zabrudzeniu. W kuwecie przeznaczonej do załatwiania potrzeb z kolei dobrze sprawdza się drobny żwirek, w którym jeż może zakopać to i owo. Pamiętaj, że nie każdy jeż będzie od razu chętny do załatwiania swoich potrzeb w kuwecie. Trzeba go tego nauczyć, na przykład poprzez przenoszenie do niej odchodów zrobionych w innym miejscu klatki.

Miękki materiał, na przykład polar, czy bawełna sprawdzi się z kolei jako wyściółka domku, w którym jeżyk będzie mógł odpocząć po nocnych harcach. Jeże lubią zakopywać i przykrywać się do snu, zapewnienie im więc kawałka materiału zdecydowanie poprawi ich komfort wypoczynku.

Akcesoria dla jeża pigmejskiego — co należy kupić?

Osobny domek dla jeża pigmejskiego, który wsadzasz do terrarium, jest często stosowanym, ale nie jest niezbędnym akcesorium wyposażenia. Jeśli w terrarium zagospodarujesz jeżykowi odpowiednie miejsce, w którym może swobodnie wypoczywać, możesz pominąć kupowanie osobnego domku. Jeśli jednak się na niego zdecydujesz, warto wybrać ten o większych rozmiarach. Dobrze sprawdzają się na przykład te, wykonane ze sklejki.  

Poidełko lub pojemnik na wodę to jednak dodatek, którego z pewnością nie może zabraknąć w terrarium dla jeża. Zdecydowanie najwygodniejsze jest poidełko, z którego jeż pobiera sobie wodę, kiedy tylko ma na to ochotę. Jest ono wygodne też dla Ciebie jako właściciela, bo nie musisz się martwić trocinami, czy innymi zanieczyszczeniami, które mogą trafić do wody. Może jednak zdarzyć się tak, że Twój jeż nie będzie miał ochoty korzystać z poidełka. Wtedy najlepiej sprawdzi się miseczka, najlepiej taka cięższa, którą trudniej jest przesunąć, czy przewrócić. To samo dotyczy miseczki na jedzenie, najlepiej aby była stabilna i nie przewracała się przy każdym trąceniu ją jeżowym pyszczkiem.

jak dbać o jeża?

Jaka temperatura powinna być w terrarium dla jeża?  

Oprócz misek ważne są też akcesoria, które zapewnią komfort Twojemu jeżykowi. W tym celu warto zaopatrzyć się przede wszystkim w termometr, dzięki któremu będziesz kontrolował temperaturę w terrarium. W lato kiedy temperatura w terrarium może osiągać niebezpiecznie wysokie temperatury można także wstawić do niego mały wiatrak. Nie ustawiaj go jednak na zbyt wysokie tempo, ponieważ Twój jeż może się wtedy bardzo łatwo przeziębić. Najlepsza temperatura dla domowego jeża to 22-23 stopnie Celsjusza.

Kołowrotek dla jeża i inne zabawki

Równie istotnym akcesorium w terrarium jest kołowrotek dla jeża. Zapewnij swojemu pupilowi odrobinę zabawy, również wtedy, kiedy nie spaceruje po mieszkaniu. Jeże największą aktywność wykazują w godzinach nocnych, to wtedy nudzą się i potrzebują swoich jeżowych zabawek. Jedną z najlepszych z nich jest właśnie kołowrotek. Kołowrotek, tak jak inne akcesoria w terrarium należy dopasować do wielkości jeża i zmienić, kiedy jeż nieco podrośnie. Jeże bardzo przepadają za bieganiem, w godzinach, kiedy nie możesz go wypuścić poza terrarium, kołowrotek do bieganie okaże się więc bardzo przydatnym i przyjemnym dla jeża przedmiotem w jego osobistym mieszkaniu.  

co jedzą jeże?

Oprócz kołowrotka możesz włożyć do terrarium również inne zabawki jak piłeczki, małe pluszaki, czy zabawki przeznaczone dla innych zwierząt. Jeże to zwierzaki, które bardzo przepadają za zabawą, zarówno tą wspólną, jak i tą, którą mogą praktykować w samotności.  

Podsumowując, mieszkanko dla jeża powinno być dla niego przygotowane, jeszcze przed pojawieniem się zwierzaka w domu. To, w jakich warunkach go hodujesz, ma bezpośredni wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj o odpowiedniej wielkości terrarium, dobrej temperaturze oraz o innych akcesoriach, które zapewnią komfort Twojemu pupilowi.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Terrarium dla jeża – co musi się w nim znaleźć?
  • Avatar

    Witam, przede wszystkim wizyta u weta żeby małego zbadał. Potem kwestia jedzenia, jeże są mięsożercami i potrzebują karmy wysokobiałkowej. Najlepiej sprawdza się dobrej jakości karma w puszkach i sucha dla kotów i psów, wszystko w nich jest co jeżowi potrzebne. Ja używam karmy mokrej Feringa, Animonda a suchą mam obecnie Acanę dla kotów. Również mam od wczoraj mam małego jeżyka. Aha, pewnie trzeba się będzie pozbyć pcheł i kleszczy ale wet już powinien powiedzieć co i jak.

  • Avatar

    Znalazłam maleńkiego jeżyka na środku drogi, jego mamy nigdzie nie było widać ani słychać. Wzięłam go do domu. Mieszka w olbrzymiej klatce po króliku. Na razie nasypałam mu tam suchych liści z drzew i wstawiłam dwie doniczki z ,,Jasiem”, który nie jest trujący, ale myślę o przyniesieniu mu z działki mchu na dno klatki. Czy to byłoby dobre podłoże? Polaru, czy bawełny nie zastosuję, ponieważ nasz jeżyk ma bardzo twarde kolce i to wszystko będzie mu się na nich zaczepiało. Karmię jeżyka jabłkiem, bananami, winogronem i miękkimi kawałkami kurczaka. Do picia daję wodę. Czy powinnam iść z nim do veta na szczepienia? Pozdrawiam i proszę o podpowiedzi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.