Kot podskubujący trawę to dość częsty widok. I choć zazwyczaj po niej wymiotuje, wbrew pozorom nie robi tego na złość Tobie. Koty to mądre zwierzęta i z reguły wiedzą, co robią. Dlaczego więc jedzą właśnie trawę, chociaż przecież są mięsożercami? Jaka trawa dla kota jest najlepsza? Co takiego się w niej kryje, a na co należy uważać? Dowiedz się!
Dlaczego kot skubie trawę?
Trawa na pewno nie jest podstawą kociej diety, tą jest i zawsze powinno być mięso. Jednak mimo wszystko jest kotu potrzebna. Nie wiadomo tak właściwie dlaczego, bo nic nie zostało udowodnione na pewno – wszystko opiera się na domysłach i przypuszczeniach. Najpopularniejsze teorie mówią o tym, że trawa reguluje zwierzęciu procesy trawienne, pozwala oczyszczać organizm i dostarcza kotu dodatkowych witamin.
Koty wychodzące same zajmują się tą kwestią – jeśli potrzebują trawy to po prostu ją znajdują i jedzą. Gorzej pod tym względem mają koty niewychodzące – dla nich źródło trawy jakim jest świat zewnętrzny jest niedostępne. Na szczęście możesz ją wysiać, a kocia trawa w doniczce jest bardzo wartościowa i dużo bardziej bezpieczna dla zwierzaka – oczywiście tylko wtedy, gdy zasiejesz odpowiedni gatunek trawy, bo nie wszystkie są odpowiednie dla Twojego pupila.
Co daje kotu trawa?
Wiesz już kot jedzący trawę nie jest niczym dziwnym. Jednak – dlaczego to robi? Dlaczego wybiera właśnie trawę? Co takiego się w niej kryje i sprawia, że zwierzę wie, że właśnie ona pomoże mu na dręczące go problemy? Tutaj trzeba też nadmienić, że kocia trawka to nie jest jeden gatunek traw – w zależności od tego, po co sięgnie kot albo co dla niego zasiejesz, jej skład może się bardzo różnić.
Kot instynktownie wie, który gatunek będzie dla niego najlepszy, ale często musi się w tej kwestii zdać na siebie. Dlatego naprawdę warto wiedzieć co daje kotu trawa i tym samym jaka jest dla niego najlepsza.
Wartościowe składniki
Choć trawa dla kota naturalnie kojarzy się z oczyszczaniem, to może też wzbogacić koci organizm. Dlatego właśnie instynkt może zwierzakom podpowiadać, by jadły trawę – w celu dodania czegoś do ich diety. Co takiego ma w sobie trawa? Wbrew pozorom, ta najchętniej wybierana przez koty, całkiem sporo.
To źródło niacyny, chlorofilu, białka, kwasu foliowego, a także śladowych ilości witamin A i D. Niacyna odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Chlorofil m.in. pomaga walczyć z bólem, infekcjami, niedokrwistością i owrzodzeniem skóry, dotlenia również krew. Kwas foliowy z kolei między innymi pomaga organizmowi przy produkcji hemoglobiny.
Oczyszczanie
Najbardziej kojarzone z trawą. Dlaczego kot je trawę, skoro po niej wymiotuje? Nie, nie jest złośliwy i nie robi tego po to, by dodać Ci sprzątania. Właśnie tego w dużej mierze potrzebuje. Czasami kot może zjeść coś, czego nie da rady strawić – dotyczy to głównie kotów wychodzących, które w dużym stopniu same odpowiadają za swoją dietę. Jeśli w żołądku zjedzonej ofiary było coś, z czym koci organizm nie może sobie poradzić – będzie próbował się tego pozbyć. Najlepsze jest właśnie wywołanie wymiotów, które pobudzi świeża trawa.
Może po nią sięgnąć także po to, by pozbyć się piór, kości, futra i innych i innych zalegających części posiłku. Nie znaczy to jednak, że kocia trawa potrzebna jest jedynie wychodzącym zwierzakom. Twój niewychodzący mruczek też jej potrzebuje. Dlaczego, skoro nie poluje i nie zjada swych ofiar w całości, tylko dostaje dobrej jakości karmę? Dlatego, że jak każdy kot, poświęca bardzo dużo czasu na pielęgnację własnej sierści, a co za tym idzie – część włosów połyka. Trawa bardzo pomoże mu przy odkłaczeniu organizmu.
Najlepsza trawa dla kota
Nie każda trawa dla kota będzie odpowiednia. To nieprawda, że kot może zjeść jakikolwiek jej rodzaj i zadziała zawsze tak samo. Niektóre z nich mogą przynieść kotu zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Na co należy zwracać szczególną uwagę?
Źdźbła
Niektóre gatunki traw mają twarde, ostre źdźbła. Takie są dla kota niebezpieczne – są w stanie poranić język i podniebienie, a także cały układ pokarmowy. Będą się wbijać, kaleczyć, sprawiać ból i problemy. Najlepsze źdźbła są miękkie – w ten sposób kot może stosować swoje naturalne metody oczyszczania organizmu bez strachu, że coś sobie przy okazji zrobi.
Tempo rośnięcia
Jeśli planujesz hodowlę w doniczce albo w przydomowym ogródku i chcesz, by kot jak najszybciej mógł z niej skorzystać, tempo jej wzrostu jest dla Ciebie bardzo ważne. Istotne jest zresztą na każdym etapie – jeśli kot zje jedną partię, najwygodniej, gdy nie czeka zbyt długo na kolejną. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy mu się przyda.
Ekologiczność
Trawy rosnące po prostu za oknem mogą być sporym obciążeniem dla zdrowia. Celowe opryski, ogólny poziom zanieczyszczeń, smog, spaliny – to wszystko odbija się bardzo negatywnie na jej wartości i może być zagrożeniem dla kota.
Dlatego jeśli kupujesz gotowe mieszanki traw lub też, gdy dopiero planujesz uprawę – sięgnij po trawę z ekologicznych, sprawdzonych źródeł, nie zbieraj jej ze skwerków przy ulicy ani innych miejsc – nawet jeśli wydawać się mogą nietknięte spalinami, nie masz wpływu na to, czy nie były tam niedawno prowadzone opryski.
Uprawa
Dla Twojej własnej wygody wybierz gatunki, które nie są najbardziej wymagające w uprawie, jeśli nie jesteś bardzo doświadczonym ogrodnikiem. A jeśli pokusisz się o zakup mieszanki gotowej do wysiewu, już razem z podłożem, to dokładnie sprawdź ją pod kątem pleśni i ewentualnych procesów gnilnych.
Jakie gatunki są najlepsze?
Co wysiać lub kupić kotu, by spełnić te warunki, a przy tym dostarczyć mu wartościowej, bogatej w składniki odżywcze trawy? Popularnym wyborem jest owies i jęczmień. Pszenica też jest często wybierana, ale tutaj musisz uważać na jej ziarna – niektóre koty są na nią bardzo wrażliwe.
Doskonały jest też papirus – to jego bardzo często wręcz nazywa się kocią trawką. Wszystko możesz wysiać samodzielnie lub kupić już gotową mieszankę w sklepie. W obu przypadkach upewnij się, że kupujesz w dobrym, sprawdzonym źródle.
Kocia trawka – podsumowanie
Wiesz już jak ważna jest trawa dla kota. Po co ją je? Z dwóch powodów: głównym jest oczywiście oczyszczanie organizmu ze wszystkiego, co niepożądane lub niemożliwe do strawienia, jak na przykład futro, drugim jest wzbogacanie diety o wartościowe składniki, na przykład chlorofil, pomocny przy stanach bólowych.
Dostęp do kociej trawy zapobiega też podskubywaniu roślin domowych przed koty domowe. Nadal jednak warto zabezpieczyć dom i pozbyć się roślin, które mogą być dla kota trujące. Kocią trawę możesz kupić w sklepie lub wysiać samodzielnie. Twój kot sam zdecyduje kiedy po nią sięgnąć.
Wybieraj zawsze trawy z dobrego źródła – wolne od zanieczyszczeń, spalin i toksyn z oprysków. Dopilnuj, by kot mógł zawsze sięgnąć po zdrową, świeżą trawę o miękkich źdźbłach, które go nie pokaleczą.