Witaminy dla kota, czyli jakie suplementy możesz podać swojemu pupilowi?

Żeby kot miał szansę być zdrowy, szczęśliwy i pełen energii, potrzebuje odpowiedniej opieki. Ogromne znaczenie ma też jego dieta – nie może w niej zabraknąć podstawowych składników odżywczych. To właśnie one dostarczają kotu tego, co mu potrzebne do życia. Dbają o jego zdrowie i sprawiają, że sierść ma szansę być miękka i lśniąca. Czy warto suplementować witaminy dla kota? Jak zadbać o jego zdrowie? Co powinno lądować w jego misce, by dieta była zdrowa i dobrze zbilansowana? Przekonaj się!

witaminy dla kota

Witaminy dla kota – nie może ich zabraknąć

Kot potrzebuje do normalnego funkcjonowania wielu witamin i składników odżywczych. To właśnie one są w stanie zapewnić mu zdrowie i zaspokoić wszystkie kocie potrzeby żywieniowe. Koty wolnożyjące same muszą dbać o odpowiednie odżywianie i tylko w ten sposób dostarczają sobie witamin. O domowego mruczka musisz zadbać Ty, bo to od Ciebie zależy to, co wyląduje w jego misce.

Zadbane koty niewychodzące statystycznie żyją o wiele dłużej niż koty wolnożyjące. Związane jest to też z brakiem zagrożeń, które czekają na takiego kota na ulicy, ale w pewnym stopniu jest też kwestią właściwego odżywiania i dostarczania organizmowi odpowiednich witamin i innych składników odżywczych.

Odpowiednie żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie kota – suplementy dla kotów mogą być przydatne w niektórych sytuacjach, ale żadne suplementy nie zastąpią odpowiednio zbilansowanej i zdrowej diety.

suplementy dla kota

Czy można podawać kotu suplementy witamin?

Przy dobrze zbilansowanej diecie w przypadku zdrowego kota na ogół nie ma potrzeby suplementowania witamin. Czasami może się to wydawać kuszące – w końcu witaminy dla kota są czymś potrzebnym, kojarzą się ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. To wszystko prawda. Jednak nadmiar witamin w organizmie jest groźny tak samo, a czasami nawet bardziej, niż ich niedobór.

Dlatego suplementy dla kota to nie jest coś, co możesz podawać na własną rękę i  wedle własnego uznania. Należy to robić tylko w razie wystąpienia takiej potrzeby i pod kontrolą lekarza weterynarii. To on może podjąć taką decyzję.

Lekarz weterynarii ma wiedzę pozwalającą zdecydować o potrzebie podawania suplementów witamin, a także o ich dawkowaniu – nie przekraczaj zaleconej dawki, bo możesz w ten sposób bardzo poważnie zaszkodzić zwierzakowi, zamiast mu pomóc.

naturalne witaminy dla kota

Jakich składników odżywczych może brakować kotu?

To rzecz bardzo względna, bo zależy od konkretnego kota i od rodzaju pożywienia, jakie dostaje. Koty zaniedbane, żyjące przez długi czas na ulicy, czy karmione w niewłaściwy sposób mogą mieć spore braki, które trzeba będzie zacząć uzupełniać – zarówno zmianą diety na lepszą, jak i podawaniem mu specjalnych suplementów, by szybko uzupełnić braki.

Bardzo ważna jest suplementacja tauryny – koty nie potrafią jej syntetyzować, dlatego muszą przyswajać ją na co dzień. U kotów starszych zapotrzebowanie na nią może być większe, co może być związane z pracą mózgu oraz stawów. 

Także koty chore, które nie jedzą tyle, ile powinny ze względu na chorobę, muszą mieć zapewnione ogólne wsparcie żywieniowe, w tym, ewentualnie także wszelkie dodatki, które uzupełnią ich niedobory.

suplementy dla kotów

Wszystkich tych składników dostarczysz kotu wraz z dobrze zbilansowaną, zdrową dietą, choć bywa, że kot ma większe potrzeby i wtedy lekarz weterynarii może zdecydować o podawaniu ich w formie odpowiednio dobranych suplementów.

Bardzo ważne są także witaminy dla kociąt – to między innymi one pozwalają małym kotkom rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Ponownie jednak nie warto podawać ich na własną rękę – małe kociaki są bardzo delikatne, a ich organizmy są bardzo wrażliwe. Jeśli będą dostawać zbyt wiele witamin może im to bardzo poważnie zaszkodzić. Dlatego jeśli na sercu leży Ci dobro Twoich kociąt, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii. Przede wszystkim zadbaj jednak o odpowiednie żywienie zwierząt.

Odpowiednie żywienie kota – kluczem do jego zdrowia

Naturalne witaminy dla kota są najlepsze – a tych dostarcza zwierzakowi pożywienie. Dlatego nie możesz zaniedbywać kwestii diety. Bardzo często wszelkie braki w witaminach i innych składnikach odżywczych u kotów pochodzą właśnie ze złego sposobu żywienia, który jest niedostosowany do potrzeb Twojego zwierzęcia.

Możesz przygotowywać kotu posiłki samodzielnie w domu – choć wymaga to sporo wiedzy i pewnego doświadczenia. Jeśli nie wiesz jak poprawnie ułożyć koci jadłospis, spytaj o radę lekarza weterynarii – on doradzi Ci najlepiej. W ten sposób zyskasz całkowitą kontrolę nad tym, co ląduje w misce Twojego kota.

Jeśli nie chcesz gotować kotu samodzielnie, wcale nie musisz tego robić. Możesz zdecydować się na wysokomięsne karmy komercyjne dla kota wysokiej jakości. Taka karma podstawowa może być mokra lub sucha – każda z nich ma swoje zalety i jest w stanie zapewnić kotom wszystko, czego potrzebują one do życia. Dobrym przykładem takiej karmy wysokiej jakości są  suche i mokre karmy dostępne w różnych smakach marki Applaws czy równie wysokomięsne karmy marki Acana.

Przy ich podawaniu pamiętaj o odpowiednim dawkowaniu. Kotom najlepiej podawać jedzenie często, choć w małych dawkach – ich żołądki są niewielkie, a w ten sposób dostarczysz im odpowiedniej dawki pożywienia. Nie przekraczaj zalecanej ilości jedzenia – w przypadku karm komercyjnych znajdziesz zalecenia producenta na opakowaniach. W innym przypadku możesz doprowadzić do przekarmienia kota, co może skończyć się problemami z nadwagą lub wręcz otyłością.

witaminy dla kota

Witaminy dla kota – podsumowanie

Witaminy dla kota mają ogromne znaczenie – to między innymi one dbają o jego zdrowie, dobre samopoczucie i piękny wygląd. Duże znaczenie ma też stosunek innych składników odżywczych, poziom ruchu, jakość powietrza i inne czynniki, które wpływają na kocie zdrowie.

Najczęściej koty pobierają wszystko to, czego potrzebują, z odpowiedniej karmy, dlatego nie możesz zaniedbać ich diety. Musi być ona wysokomięsna – koty to mięsożercy – a także odpowiednio zbilansowana, dostosowana do potrzeb danego kota.

Nigdy nie suplementuj witamin na własną rękę, bo w ten sposób możesz zwierzakowi bardzo poważnie zaszkodzić, zamiast pomóc. To jakie witaminy dla kota warto suplementować i w jakich ilościach to coś, co ustala lekarz weterynarii. Ma on do tego odpowiednią wiedzę, która pozwoli ustalić dokładnie potrzeby kota. Żadna suplementacja nie zastąpi jednak dobrej, zbilansowanej diety i nie może być traktowana jako jej zamiennik.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.