Witaminy na pierzenie papug – sprawdź, jakich witamin potrzebuje papuga!

Papugi to piękne, kolorowe i egzotyczne ptaki, które chętnie wybierane są jako zwierzątka domowe. Cieszą swoim wyglądem i śpiewem, niektóre gatunki można nawet nauczyć mówić, co sprawia, że wzbudzają zachwyt ludzi. Każda papuga zasługuje na odpowiednią opiekę – dostosowaną do jej gatunku i trybu życia. Żeby papuga mogła zawsze zachwycać innych swoją urodą, musi poprawnie przechodzić okres pierzenia. W końcu wszystkie pióra ulegają zniszczeniu, dlatego ptak musi je regularnie wymieniać w okresach zwanych właśnie pierzeniem. Co jest ważne, by ten proces przebiegał bez problemów? Jak wygląda idealna dieta papug? Czy witaminy na pierzenie papug to dobry pomysł? Dowiedz się tego!

witaminy na pierzenie papug

Jak wygląda idealna dieta papug?

Ziarno jest bardzo ważną częścią wyżywienia większości papug. Możesz komponować specjalne mieszanki samodzielnie albo zdecydować się na mieszanki karm komercyjnych. Chętnie zjedzą proso, jęczmień, kanar, słonecznik, pestki dyni czy lnu – uważaj jednak na nasiona oleiste, uważane są one przez papugi za przysmak, ale są bardzo kaloryczne i w nadmiarze mogą doprowadzić do problemów z nadwagą.

Warto zdawać sobie sprawę, że w naturze papugi żywią się w niezwykle urozmaicony sposób, dlatego nie należy ich skazywać na monotonną dietę. Należy ją urozmaicać odpowiednimi warzywami, owocami, ziołami i roślinami zielonymi. Papugi chętnie jedzą marchewkę, buraki, jabłka, brokuły, bazylię, aronię, papaję, pomarańcze, stokrotkę, różne rodzaje trawy i wiele, wiele innych rzeczy.

witaminy dla papug

Czy papugom trzeba podawać dodatkowe witaminy?

Ogólnie specjaliści i hodowcy przyjmują, że papugom nie należy podawać witamin w formie leków ani innych tego rodzaju preparatów, jeśli nie ma do tego jakichś szczególnych wskazań – na przykład ptak jest chory, w okresie rekonwalescencji lub przechodzi właśnie okres pierzenia. Choć w tym ostatnim przypadku najczęściej najlepiej skupić się na dostarczaniu białka i wapnia, a suplementować witaminy tylko wtedy, gdy papuga ma niedobory, była do tej pory niewłaściwie żywiona lub cierpi z powodu jakichś chorób.

Gdy papużka jest zdrowa, cieszy się doskonałą kondycją i nie wymienia piór, na ogół nie ma takiej potrzeby, by podawać jej witaminy dla papug. Pod warunkiem, oczywiście, że ma doskonałą, zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, bo to właśnie z niej jest w stanie czerpać wszystko to, co jest jej niezbędne do życia.

Pierzenie papug – czy zwierzakom można pomóc?

Pierzenie się to proces cykliczny i jak najbardziej naturalny. Pióra papugi ulegają swoistemu zużyciu i z biegiem czasu po prostu się niszczą, więc ptak musi je wymienić na nowe. W tym okresie potrzebuje naprawdę sporo sił i energii, by cały proces przebiegał jak najlepiej. Ogromne znaczenie ma tutaj więc odpowiednia dieta.

pióra papugi

Na pierzenie papug ogromny wpływ mają też warunki zewnętrzne – jeśli papuga trzymana jest w niewłaściwych warunkach – ma za małą klatkę, jest za rzadko wypuszczana lub nie odpowiadają jej warunki, które panują w klatce, może mieć problem z pierzeniem. 

Najlepsze warunki dla papugi to te, które są jak najbardziej zbliżone do tych, które panują w ich środowisku naturalnym. Tylko wtedy papuga może rozwijać się zdrowo i istnieje spora szansa, że pierzenie przebiegnie bez problemu. Dlatego zawsze sprawdzaj, jakich warunków wymaga dany gatunek papug i postaraj się je jej zapewnić.

Jakie witaminy przydarzą się podczas pierzenia?

Odpowiednie witaminy na pierzenie papug mają naprawdę duże znaczenie. Najważniejszymi z nich są witamina A, E oraz biotyna. W tym okresie papugi potrzebują ich naprawdę w sporych ilościach. To jest ten moment, w którym warto rozważyć ich suplementację, by proces pierzenia przebiegał bez zarzutu – zwłaszcza jeśli papuga żywiona była do tej pory nie tak, jak powinna i ma spore niedobory. Pamiętaj, że papugi w tym okresie głównie potrzebują aminokwasów – lizyny, cystyny, argininy, a do tego wapnia i żelaza.

Pamiętaj jednak, że nadmiar witamin jest równie groźny – a czasem nawet groźniejszy – niż ich niedobór, dlatego nie podejmuj tej decyzji samodzielnie – najlepiej zrób to po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Czasami może być przecież tak, że to nie brak witamin, przeszkadza papudze w odpowiedniej wymianie piór, tylko robią to czynniki zewnętrzne, na przykład zbyt wysoka lub niska temperatura w klatce, lub niewłaściwy stopień wilgotności. Wtedy suplementacja witamin nie pomoże, a na dłuższą metę może nawet zaszkodzić.

Co jeśli papuga nie dostanie witamin podczas pierzenia się?

Pierzenie u papug to proces całkiem męczący – papuga poświęca sporo sił na to, by wymienić stare, zużyte i zniszczone pióra na te nowe i ładne. Mimo wszystko przebiega on bez większych problemów. Jeśli w tym okresie Twoje papugi będą bardziej apatyczne, mniej skore do zabawy i bardzo milczące, jest to oznaka istniejącej choroby, która teraz się ujawnia.

Brak odpowiedniej ilości witamin w tym okresie wyjątkowo dotkliwie odbije się na ich zdrowiu. Zwierzę będzie miało problemy z wymianą piór – proces będzie przebiegał wyjątkowo powoli i nie prezentował się zbyt dobrze.

Skoro ten proces zużywa wiele zasobów, to niedobór witamin bardzo szybko odbije się na całej kondycji organizmu papugi i może sprawić, że poważnie zapadnie ona na zdrowiu. Niedobór witaminy A może doprowadzić do osłabienia układu odpornościowego, doprowadzić do zaburzeń rozwoju kości lub mniejszej stabilności błon śluzowych.

Z kolei brak biotyny może spowodować objawy, które są niezwykle podobne do francuskiego pierzenia – choroby, która polega na utracie piór i niemożności ich odrastania lub odrastaniu ich w formie zniszczonej i zdeformowanej, co może uniemożliwić całkowicie latanie.

pierzenie u papug

Witaminy na pierzenie papug – podsumowanie

Papugi to radosne, towarzyskie i kolorowe ptaki. Zachwycają swoim wyglądem i wesołym, uroczym śpiewem. Ich pióra nie są jednak niezniszczalne – z biegiem czasu, jak wszystko, zużywają się i nie wyglądają już za dobrze i przestają pełnić swoje funkcje. Dlatego okresowo papuga zmienia pióra w procesie, który zwany jest pierzeniem. Trwa on dość długo, bo nie wszystkie pióra wypadają na raz – dzieje się to stopniowo, by ptaki utrzymywały zdolność lotu.

pierzenie u papug

W tym okresie bardzo ważne jest zapewnienie jej odpowiednich, większych niż normalnie, ilości aminokwasów (argininy, lizyny i cystyny), wapnia i żelaza, a także witamin: A, E oraz biotyny. To proces bardzo męczący i zajmujący czas, ale papuga, jeśli jest odpowiednio żywiona, przebywa we właściwych – czyli jak najbardziej zbliżonych do naturalnych – warunkach, jest w stanie sobie z nimi poradzić.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii, zanim zadecydujesz o suplementacji witamin papudze. Na ogół wszystko to, co potrzebne jej do życia, dostaje ona w postaci dobrze zbilansowanej i mocno zróżnicowanej diety. Pierzenie się jest jednak jednym z okresów, w którym warto rozważyć suplementację witamin. Nadal jednak nie rób tego na własną rękę. Nie tylko niedobór, ale także nadmiar witamin jest bardzo szkodliwy.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
1 komentarz do “Witaminy na pierzenie papug – sprawdź, jakich witamin potrzebuje papuga!
  • Avatar

    nie ma to jak pokazać w artykule o pierzeniu trzy zdjęcia papug, które mają problemy i się skubią, bądź są chore… jak napisano w artykule, pierzenie jest powolne, stopniowe i prawie niezauważalne dla człowieka…. i potem ludzie czytają taki artykuł i stwierdzają acha… pierzenie, a papuga skubie się ze stresu…. gratulacje

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.