Wylinka węża. Dlaczego węże zrzucają skórę?

Węże to egzotyczne stworzenia, które jednak mają szereg swoich zwolenników. Jako zwierzęta domowe budzą zachwyt lub szokują – nie można jednak koło nich przejść obojętnie. Hodowla węża wiąże się z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków do życia. Wymaga to dużej wiedzy, bo w terrarium muszą zostać odwzorowane warunki życia, w jakich przebywa wąż w swoim naturalnym środowisku na wolności. Jeśli zaniedbasz ten obowiązek, Twój wąż może zacząć chorować i tracić siły. Problemy mogą pojawić się także z wylinką. Czym konkretnie jest wylinka węża? Jak przebiega proces linienia? Dlaczego w ogóle węże zrzucają skórę? Dowiedz się!

Wylinka węża

Co to jest wylinka węża?

Wylinka węża to nic innego jak wierzchnia warstwa skóry węża, którą zrzuca on w procesie linienia. To naturalny proces i zachodzi nie tylko w obrębie terrarium, ale i na wolności. Także w Polsce możesz odnaleźć ślady bytności węży właśnie na podstawie pozostawionej przez nie wylinki.

Wylinkę pozostawiają nie tylko węże, ale również jaszczurki – z tymi też możesz się napotkać na co dzień, podczas wędrówek w terenie. Jeśli trafisz na wylinkę podczas spacerów, może ciekawić Cię, jaki konkretnie gatunek ją pozostawił. Na szczęście można to określić, choć wymaga to nieco wprawy.

Wylinkę węża od wylinki jaszczurki najłatwiej rozróżnisz po łuskach. U węży znajdują się w jednym rzędzie i są całkiem szerokie, u jaszczurek zaś zajmują kilka rzędów i są sporo drobniejsze.

Możesz też określić gatunek węża, który zrzucił skórę, choć tutaj przyda Ci się też wiedza na temat naturalnych siedlisk węży danych gatunków oraz na temat dokładnego wyglądu ich łusek. Nie zawsze też jest możliwe precyzyjne określenie konkretnego gatunku, a jedynie zawężenie obszaru możliwości.

Jeśli masz węża w terrarium lub dopiero się do tego przymierzasz, to albo już udało Ci się zaobserwować wylinkę węża, albo ten proces dopiero przed Tobą – Twój wąż w pewnym momencie będzie bowiem chciał zrzucić swoją skórę.

Dlaczego węże zrzucają skórę?

Dlaczego wąż zrzuca skórę?

Wąż zrzuca skórę z powodów czysto praktycznych. Z biegiem czasu jego skóra staje się zbyt szorstka, by mógł się swobodnie poruszać i musi zostać odświeżona. Świeża skóra jest bowiem naturalnie gładka – wie o tym każdy, kto dotykał węża. Węże nie są obślizgłe w dotyku – są gładkie, a osoby, które na co dzień spędzają czas w towarzystwie węży, mówią o tym, że ich skóra jest bardzo miękka. Jednak z czasem tak być przestaje – a to sygnał do tego, by wąż zrzucił skórę.

To nie jest jedyny powód tego, dlaczego węże zrzucają skórę. Proces linienia pomaga im też pozbyć się pasożytów, które mogłyby zagnieździć się wcześniej pomiędzy łuskami i powodować różne problemy zdrowotne. Pasożyty są w ten sposób usuwane z organizmu, bo pozostają na zrzuconej wylince. Proces linienia pomaga też zadbać o warstwę ochronną oczu.

Najważniejszym powodem, dla którego węże zrzucają skórę, jest jednak całkiem prozaiczny fakt – skóra węża nie rośnie wraz z samym wężem. Dlatego w pewnym momencie robi się ona za ciasna i istnieje potrzeba jej wymiany. 

Wylinka wężą - co to jest?

Jak często wąż zrzuca skórę?

Tutaj sporo zależy od wieku samego węża. Młode linieją bardzo często, bo są w etapie gwałtownego wzrastania, więc ich skóra szybko staje się za mała i jest konieczność pozbycia się jej – dlatego wylinka węża może się w przypadku młodych węży pojawiać naprawdę bardzo często, nawet raz w miesiącu.

Z biegiem czasu jednak proces linienia będzie przebiegał coraz rzadziej. Będzie jednak odbywał się do końca życia węża, wąż nigdy nie będzie „zbyt stary”, by zrzucić skórę, a jeśli będzie miał z tym problemy, będzie to związane z niewłaściwymi warunkami życia lub chorobami, nigdy z samym wiekiem.

Dorosłe węże, w zależności od swojego gatunku i własnych potrzeb mogą zrzucać skórę od jednego do czterech razy w roku. Jednak dokładne precyzyjne określenie tego, ile razy konkretny wąż zrzuci skórę, jest bardzo trudne do ustalenia. Wszystko zależy od wielu czynników, w tym od jego wieku i gatunku, oczywiście, ale też od częstotliwości karmienia węża, ewentualnych chorób skórnych, ciąży, zranień czy roztoczy.

Jak przebiega linienie węża?

Jak wąż zrzuca skórę? To proces, który przebiega w czterech etapach i trwa około dziesięciu dni. Proces ten przebiega w tych samych etapach niezależnie od wieku węża. Jeśli wąż nie cierpi z powodu chorób czy zranień i ma zapewnione dobre warunki do życia, z reguły powinien zrzucić skórę w całości. Jeśli nie jest w stanie tego zrobić i skóra schodzi z niego z trudem, partiami i zamiast ładnej wylinki pozostają tylko jakieś płaty skóry, to może być sygnał, że z wężem dzieje się coś niedobrego. 

Jeśli wąż zrzucił skórę prawie w całości, a na jego ciele zostały tylko niewielki fragment, możesz podwyższyć wilgotność w terrarium, czasami konieczna będzie też ciepła kąpiel węża – w temperaturze około dwudziestu pięciu stopni Celsjusza.

Jeśli jednak stara skóra została w okolicy oczu, a nie jesteś doświadczonym hodowcą, nie ryzykuj – zabierz węża do lekarza weterynarii, który specjalizuje się w tych zwierzętach lub do doświadczonego hodowcy, który Ci z tym pomoże.

Kryjówki do terrarium ZooArt

W pierwszym etapie linienia część węży odmawia przyjmowania pożywienia. Węże szukają wtedy spokojnych, zacienionych miejsc. Ważna jest też wilgotność, bo wąż będzie szukał też miejsca bardzo wilgotnego. Jeśli chcesz mu pomóc, możesz wsadzić do terrarium pojemnik, który wypełniony będzie wilgotnym podłożem.

W drugim etapie wąż może być zdezorientowany, a przez to agresywny i lepiej jest zostawić go w spokoju. Jego zdolności widzenia zostają ograniczone, więc zwierzę spędza czas w bezpiecznej kryjówce. Na jego ciele wytwarza się mleczna wydzielina. To właśnie ona oddzieli starą skórę od nowej. Jego oczy wtedy są mętne – dlatego gorzej widzi – a ciało robi się ciemniejsze niż zazwyczaj.

W trzecim etapie wydzielina się wchłania, choć kolor skóry węża nadal odbiega od tego, który ma na co dzień. Na tym etapie wężowi zdarza się już opuszczać kryjówkę – robi to, by podsuszyć nową, wierzchnią warstwę skóry.

Na samym końcu tego procesu wąż staje się naprawdę bardzo aktywny i z ochotą porusza się po terrarium, ocierając się o różne przedmioty. Wtedy też opuszcza starą skórę, po prostu z niej wypełzając – a proces ten rozpoczyna się od głowy. Jeśli wszystko przebiegnie prawidłowo, wąż będzie miał doskonały apetyt. Nie będzie też potrzebna żadna pomoc ze strony hodowcy.

Jak wąż zrzuca skórę?

Wylinka węża – podsumowanie

Wylinka węża to nic innego jak stara, pozostawiona przez niego skóra. Wąż ją zrzuca, bo skóra stała się za mała. Może też stać się zbyt twarda i zrogowaciała, by się na niej swobodnie przemieszczać. Jak węże zrzucają skórę?

To czteroetapowy proces, który trwa około dziesięciu dni. Wąż w tym czasie szuka spokoju i bezpiecznej kryjówki – to wszystko musisz mu zapewnić w terrarium. Młode węże potrafią zrzucać skórę nawet raz w miesiącu, bo szybko rosną. Dorosłe robią to od jednego do kilku razy w roku.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.