Zabezpieczenie psów i kotów przed kleszczami na jesień

Za sezon kleszczowy uznaje się wiosnę i lato. Niestety niebezpieczeństwo czyha na Twojego pupila również w pozostałe pory roku! Wystarczy temperatura powyżej 5°C, aby kleszcze przebudziły się i zaczęły poszukiwać żywicieli. Oznacza to, że mogą być aktywne nawet późną jesienią! Sprawdź, jak uchronić przed nimi koty i psy.

Sezon na kleszcze? Nawet cały rok!

Zmiany klimatyczne sprawiają, że zimy są łagodniejsze, a okresy mrozu krótsze. Przez to kleszcze wykazują aktywność właściwie przez cały rok! Uwzględnij, że jesień, zwłaszcza wczesna, bywa bardzo ciepła, co zachęca do długich spacerów (zarówno psów i kotów), co zwiększa ryzyko kontaktu z kłopotliwymi pajęczakami.

Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Kleszcze najchętniej przebywają w miejscach wilgotnych i zacienionych. Uwielbiają wysokie trawy oraz wszelkie zarośla. Bytują w lasach liściastych, na ich obrzeżach, w parkach, na łąkach czy na miejskich trawnikach! Nawet przydomowe ogrody nie są od nich wolne. Zarośnięte pobocza dróg to kolejne nieoczywiste miejsce, w którym można na nie trafić.

Miejsca na ciele zwierzęcia szczególnie narażone na atak kleszczy

Kleszcze przylegają do niskich krzewów i roślin, czekając, aż przechodzące obok zwierzę lub człowiek o nie zahaczy – wówczas przenoszą się na ciało swojego żywiciela. Mają swoje ulubione lokalizacje! Najchętniej wybierają miejsca pokryte cienką, dobrze ukrwioną skórą. Najlepiej, aby przy okazji zwierzę miało do nich utrudniony dostęp i nie mogło samodzielnie go wylizać ani podrapać.

Gdzie konkretnie poszukiwać niechcianych lokatorów? Na pewno w okolicach uszu, zwłaszcza u psów, które węszą z pochyloną nisko głową. Z tych samych powodów kleszcze mogą osadzać się wokół pyska oraz w fałdach skórnych na szyi. Należy też kontrolować pachwiny podopiecznych. Na atak kleszczy narażone są także trudno dostępne obszar pod ogonem i okolice odbytu, gdzie kleszcze mogą tam przetrwać niezauważone przez dłuższy czas.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Samo ugryzienie i wbicie się kleszcza nie boli. Jednak nie oznacza to, że jest bezpieczne. Zawarte w ślinie pajęczaka patogeny wywołują groźne dla zdrowia, a czasami nawet życia zwierzęcia choroby! Należą do nich:

  • Borelioza u zwierząt może objawiać się gorączką, obrzękiem i zapaleniem stawów, apatią, zmianami w zachowaniu, sztywnym chodem i wysklepionymi plecami oraz utratą apetytu. Uderzający, wzbudzający ogromny niepokój opiekunów objaw to ostre porażenie ciała. Borelioza to groźna choroba, która może prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych, w tym kulawizny!
  • Babeszjoza – jedna z najgroźniejszych chorób odkleszczowych dotykająca zarówno psy, jak i koty. Pasożyty Babesia atakują czerwone krwinki, co prowadzi do anemii, gorączki, osłabienia oraz ciemnego zabarwienia moczu. W ciężkich przypadkach, gdy nie zostanie wdrożone właściwe leczenie, babeszjoza prowadzi do śmierci. Poza wymienionymi objawami o rozpoznaniu decyduje badanie krwi oraz specjalistyczny test. Nie istnieje szczepionka na tę chorobę, a jej przechorowanie nie zapewnia trwałej odporności. Z tego względu tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.
  • Anaplazmoza – rzadka choroba bakteryjna objawiająca się gorączką, osłabieniem, bólami i opuchlizną stawów, krwawieniem z nosa, wymiotami oraz biegunką, rozmaitymi problemami neurologicznymi, a także utrudnionym oddychaniem. Może również prowadzić do zmniejszenia liczby płytek krwi, co zwiększa ryzyko krwotoków. Chorobę zazwyczaj diagnozuje się dość późno. Zwierzęciu choremu na anaplazmozę należy podawać leki do końca życia.
  • Erlichioza kolejna rzadka choroba, tym razem zakaźna. Wywołują ją bakterie z rodzaju Ehrlichia. Towarzyszące jej objawy to gorączka, wymioty, osłabienie, utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, osowiałość, drgawki, wysoka gorączka, a w późniejszych stadiach problemy z układem krwiotwórczym, w tym niedokrwistości i krwotoki. Najbardziej narażone są na nią owczarki niemieckie oraz wszystkie młode psy.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM): Uwaga – choroba nie występuje u kotów! U psów daje objawy neurologiczne, wywołuje drgawki, gorączkę, osłabienie, zaburzenia równowagi, a nawet porażenie kończyn oraz zmiany w zachowaniu. Towarzyszy jej utrata apetytu. Może przybrać ostry przebieg, a w efekcie zakończyć się śmiercią psa. Niektóre z objawów przypominają wściekliznę, dlatego szybkie różnicowanie to podstawa. Leczenie ma wyłącznie charakter objawowy.

Jak uchronić pupila przed kleszczami?

Jak widać, choroby odkleszczowe to poważne zagrożenie dla zwierząt domowych. Właściwa profilaktyka może ratować życie! Jak więc wybrać właściwy preparat? Działanie substancji czynnych powinny potwierdzać badania naukowe. Musi też wykazywać należytą trwałość – nie powinien stracić swojej podstawowej funkcji np. w przypadku zamoczenia zwierzaka. Kolejny punkt to skutki uboczne. Środek nie może negatywnie odbijać się na zachowaniu czworonoga.

Preparaty typu spot-on

Jedna ze znanych metod ochrony przed kleszczami to krople do podania na skórę, takie jak Fiprex. Na czym polega ich działanie? Zawarta w nich substancja czynna – fipronil – zwalcza nie tylko kleszcze, ale także pchły i wszy, a jednocześnie jest niskotoksyczna. Drugim preparatem z fipronilem jest Fiprex DUO, zawierający dodatkowo (S)-metopren, który ,oprócz kleszczy i dojrzałych form pcheł, zwalcza też jaja, larwy i poczwarki pcheł. Dzięki temu jest w stanie ograniczyć ich ilość w otoczeniu zwierzęcia. Oba produkty eliminują większość kleszczy w ciągu 24-48 godzin od ich wgryzienia się w skórę. Chronią przed kolejną infestacją kleszczy do 4 tygodni, a przed pchłami do 8 tygodni. Zaleca się aplikację na okolice karku, skąd zwierzę nie może ich wylizać.

Obroża

O ile u psów może się spisać, o tyle u kotów odpada ze względu na ryzyko zaczepienia o gałąź czy np. płot. Weź pod uwagę, że woda obniża jej skuteczność.

Naturalne metody ochrony

Niestety wykazują one niewielką skuteczność lub krótkotrwałe działanie. Nie warto ryzykować zdrowiem pupila!

Jak wyjąć kleszcza?

Jeśli zauważysz u kota lub psa kleszcza, niezwłocznie go usuń. Przygotuj w tym celu pęsetę bądź specjalny przyrząd do usuwania kleszczy – kupisz go w sklepie zoologicznym lub u weterynarza. Ułatwia on chwytanie i wyciąganie kleszczy. Potrzebujesz również bezpiecznego dla zwierząt środka do dezynfekcji skóry oraz jednorazowych rękawiczek, które pozwolą Ci uniknąć bezpośredniego kontaktu z pasożytem. Następnie unieruchom zwierzę – czasami konieczna okazuje się pomoc drugiej osoby. Czas na przejście do akcji. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, przy czym unikaj ściskania odwłoka, aby ograniczyć ryzyko przeniesienia patogenów. Teraz zdecydowanym ruchem wyciągnij kleszcza. Pociągnij go powoli i prosto w górę, bez skręcania lub obracania. Postaraj się usunąć go w całości!

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ogólne informacje, Zdrowie Pupila!
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.