Każdy opiekun psa chce, by nic mu nie groziło. Psom jednak czasami zdarza się uciec. Statystycznie najczęściej dzieje się to wiosną, ale zniknąć z Twojego pola widzenia i zagubić się mogą praktycznie w każdym momencie. Często też gubią się w noc sylwestrową i w okresie bezpośrednio ją poprzedzającym. Na takie sytuacje należy być przygotowanym. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wtedy adresówka dla psa. Dlaczego psy uciekają i jak sprawić, by były bezpieczne, a spacery przyjemne? Przekonaj się!
Dlaczego psy uciekają?
Istnieje wiele powodów, dla których psy uciekają od swoich właścicieli. Nie sprawia to, że jesteś złym opiekunem psa – niektóre z tych czynników są od Ciebie kompletnie niezależne. Pamiętaj o zabezpieczeniu swojego pupila – obroża dla psa z adresówką będzie tutaj bardzo przydatna. Dowiedz się, co zrobić, gdy pies zaginął i dopilnuj, by w przyszłości takie sytuacje się nie zdarzały.
Psia ucieczka jest bardzo niebezpieczna dla Twojego czworonoga, a także niezwykle stresująca – także dla Ciebie i innych członków Twojej rodziny. Jakie mogą być jej przyczyny?
Popęd
Pies, który nie został wysterylizowany lub wykastrowany, może mieć tendencje do uciekania, by zaspokoić swój popęd. To sytuacja dodatkowo niebezpieczna – nie tylko dlatego, że zwierzę ucieka. Może zostać zaatakowany i pogryziony przez inne psy, które spotka na swoje drodze – nie tylko on jeden odpowie w końcu na zew natury i pobiegnie w interesującym kierunku w takiej sytuacji.
Instynkt łowiecki
Niektóre psy mają bardzo silny instynkt łowiecki – jeśli zobaczą na spacerze zająca lub dowolne inne stworzenie, które ich zainteresuje albo zwęszą trop, który je zaciekawi, mogą pognać przed siebie bez żadnego zastanowienia. Będą wtedy głuche na nawoływania, bo zacznie nimi rządzić ich myśliwski instynkt, dlatego nic poza tropem nie będzie się liczyło. Dlatego, jeżeli Twój pies ma silne ciągoty do tropienia, adresówka jest dla niego absolutną koniecznością.
Psi bunt
Większość psów przechodzi taką fazę, gdy dorasta. Można to nazwać nawet psim buntem młodzieńczym. Faza ta może się zacząć już około czwartego miesiąca życia. Dlatego wczesne rozpoczęcie szkolenia jest bardzo ważne. Tutaj przyda się też adresówka dla psa, bo w takim okresie nawet najlepsze szkolenie może przegrać z psią chęcią przekory.
Strach
Strach to bardzo silna emocja, która potrafi wziąć górę nad rozsądkiem. Przestraszony pies może się nawet zerwać ze smyczy i biec przed siebie, byle dalej od tego, co go wystraszyło. Dlatego, niestety, tak częste są zaginięcia w okolicach sylwestra – większość psów przeraźliwie boi się fajerwerków i spłoszona pogna w panice przed siebie.
Zaginął pies! Co teraz?
Zaginął pies! Co robić? To zawsze jest bardzo niebezpieczna i stresująca sytuacja. Przede wszystkim jednak nie panikuj! Musisz zachować jasność umysłu, to jest w takich sytuacjach najważniejsze. Wróć tam, gdzie widziałeś psa po raz ostatni i nawołuj go po imieniu. Popytaj też spacerowiczów w danej lokalizacji, czy nie widzieli Twojego psa, pokaż im zdjęcia, by nie doszło do żadnej pomyłki.
Jeżeli to nic nie da, poinformuj wszystkich za pomocą mediów społecznościowych, że zaginął pies. Internet to ogromna siła, która może Ci pomóc odnaleźć zaginionego czworonoga. Poinformuj też o sytuacji Straż Miejską – to oni zajmują się bezdomnymi psami w mieście. Zaalarmuj też lokalne fundacje, które zajmują się pomocą dla zwierząt oraz schroniska.
Co pomoże psu bezpiecznie wrócić do domu? Adresówka dla psa i inne produkty
Zaginięcie psa to sytuacja na tyle niebezpieczna i nieprzyjemna, że najlepiej jest do niej nie dopuszczać. Mimo wszystko nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, w których pies może uciec, dlatego zabezpiecz go dokładnie. Co Ci się przyda?
Przede wszystkim adresówka – to właśnie tam umieścisz numer telefonu do Ciebie, żeby ktoś, kto znajdzie Twojego czworonoga, mógł zadzwonić i Cię poinformować o jego odnalezieniu. Zmieścisz tam wszystkie ważne informacje. Warta polecenia jest wysokiej jakości adresówka dla psa Trixie.
Przydadzą Ci się też szelki na spacer – czasami psy są w stanie wydostać się z obroży, jeśli bardzo tego chcą. Zadbaj też o smycz. Niektóre psy mają tendencje do ucieczek, dlatego nie warto ich w ogóle spuszczać ze smyczy. Nadal podczas spacerów warto dać im całkiem sporo swobody ruchu, dlatego możesz zdecydować się na smycze automatyczne taśmowe lub liniowe. Warte polecenia są smycze Flexi, dostępne w naszym asortymencie. Mają różną długość, która sięga kilku metrów. Są bardzo wytrzymałe, utrzymasz dzięki nimi nawet psa o wadze pięćdziesięciu kilogramów. Dobierz tylko smycz do wielkości Twojego psa.
Zawsze możesz też zaczipować zwierzaka, by można było Cię jak najszybciej namierzyć po sczytaniu danych z czipa.
Ucieczki psa – podsumowanie
Pies może uciec z wielu powodów – kierowany strachem, ciekawością, instynktem łowieckim lub naturalnym popędem. Twoim obowiązkiem jest zabezpieczyć go jak najlepiej i sprawić, by był bezpieczny na spacerach.
Nawet najlepiej pilnowany pies może zaginąć – wyrwać się ze smyczą lub wyślizgnąć się z obroży. Dlatego warto zadbać o odpowiednie akcesoria, by był bezpieczny. Co Ci się przyda? Przede wszystkim:
- Adresówka, na której będą dane kontaktowe do Ciebie
- Szelki, które nie pozwolą psu uciec
- Długa smycz, by zwierzak mógł być aktywny, mimo kontroli
- Czip – zaczipowanie psa czyni go bezpieczniejszym
Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego czworonoga, to Twój obowiązek jako odpowiedzialnego i kochającego opiekuna.