Zapalenie pęcherza u kota – jak rozpoznać i leczyć?

Zapalenie pęcherza moczowego jest przykrą i bolesną przypadłością. Nic dziwnego, że chore koty zmieniają swoje zachowanie i nie mają ochoty na większość codziennych aktywności. Powodów takiego stanu może być wiele, a brak dokładnej diagnostyki bywa przyczyną nawrotów choroby. Warto pamiętać, że szybka diagnoza i skuteczne leczenie, znacznie zmniejszają ryzyko powikłań i przynoszą ulgę naszemu czworonogowi.

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

Gdyby w trakcie stanu zapalnego móc zobaczyć wewnętrzną ścianę pęcherza, będzie ona zaczerwieniona i nabrzmiała. Kot odczuwa wtedy silny ból.


Pęcherz musi jednak spełniać swoją funkcję – mocz dostaje się do niego nieustannie, dodatkowo drażniąc chorobowo zmienioną powierzchnię. Skutkiem jest uczucie ciągłego parcia i oddawanie moczu w niewielkich ilościach.

Co może być przyczyną zapalenia?

Choroba może rozwinąć się na skutek różnych zaburzeń. Ich dokładane rozpoznanie wymaga odpowiednich, wielokierunkowych badań.


Jedną z przyczyn stanu zapalnego jest infekcja. Może to być główny powód choroby, jednak zawsze warto poszukać głębiej. To pozwoli upewnić się, czy nie jest ona wtórna, np. do cukrzycy, chorób nerek, obecności kamieni czy drobnych kryształów w pęcherzu. Zapalenie może rozwinąć się także, jeśli w pęcherzu moczowym rośnie nowotwór lub polip.

Nierzadko zdarza się, że przyczyną choroby pęcherza u kota jest stres. Mogą wywołać go np. remont, przemeblowanie mieszkania lub brak możliwości wyjścia na podwórko. Także dzieci próbujące za wszelką cenę pobawić się z czworonogiem, częste wizyty gości czy obecność innych zwierząt w domu, mogą spowodować stres i przyczynić się do infekcji pęcherza.

Wyróżnić można również idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota – jest to śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego o nieznanej przyczynie. Ze względu na wiele różnorodnych czynników wpływających na rozwój zapalenia, nie będzie przesadą, jeśli lekarz zaproponuje kilka dodatkowych badań, by mieć pewność co do sposobu leczenia.

zapalenie pęcherza u kota

Zapalenie pęcherza u kota – co jeszcze wpływa na wystąpienie choroby?

W dzisiejszych czasach coraz częściej koty mieszkają w domach. Przez to zdarza się, że nie mają możliwości wychodzenia na zewnątrz. To właśnie u nich zapalenie pęcherza jest największym problemem. Może to wynikać z braku wystarczającej ilości ruchu, otyłości lub sposobu żywienia (stosowanie wyłącznie suchej karmy, co zmniejsza ilość pobieranej wody).


Wpływ na wystąpienie choroby mają również brak możliwości odizolowania się, zbyt mała powierzchnia życia, rzadko czyszczona kuweta lub jej złe usytuowanie.

Zapalenie pęcherza u kota – objawy 

Pomimo tak wielu przyczyn zapalenia pęcherza u kota, objawy zawsze są podobne. Najczęstszym efektem są problemy z oddawaniem moczu i ból podbrzusza. Jednak nie zawsze symptomy choroby są łatwe do zauważenia. Koty zwykle nie okazują bólu, a pierwsze, na co można zwrócić uwagę, to zmiana ich zachowania – chowanie się, unikanie zabaw, niechęć do jedzenia i picia.


Dopiero dzięki uważnej obserwacji można wykryć, że kot dłużej niż zwykle napina się przy kuwecie lub zostawia krople moczu na podłodze, czy w innych nietypowych miejscach. Mocz może mieć prawidłowy kolor, ale także być podbarwiony krwią.


W skrajnych przypadkach oddawanie moczu w ogóle nie występuje, choć zwierzak co chwilę stara się go wydalić. Jest to wyraźny sygnał, że trzeba natychmiast udać się do lekarza weterynarii.

objawy zapalenia pęcherza u kota

Jak przebiega diagnostyka?

W zależności od rodzaju objawów i wyniku badania klinicznego, lekarz weterynarii może zalecić badania dodatkowe. Podstawą jest badanie moczu. Chodzi nie tylko o poziom pH, ciężar właściwy czy obecność glukozy, ale także o ocenę moczu pod mikroskopem.


Dokładne badanie osadu może wykazać obecność kryształów, krwinek czerwonych, drobnoustrojów, czy komórek nowotworowych. Dzięki takiemu badaniu, lekarz określi mnogość komórek stanu zapalnego. To pozwoli porównać ten stan z wynikami badań wykonanymi po kilku dniach leczenia.


Mocz może też zostać przekazany do laboratorium, w celu wykonania dodatkowych badań, jak np. posiew. Kolejnym krokiem w diagnostyce, jest wykonanie USG pęcherza moczowego. Badanie to pokazuje, jak gruba jest ściana pęcherza i czy nie ma na niej rozrostów. Pozwala też potwierdzić lub wykluczyć obecność drobnych kryształów lub kamieni w moczu.


Lekarz może również zaproponować wykonanie zdjęcia RTG, które zobrazuje pęcherz moczowy. Badania krwi natomiast, pozwolą ocenić ogólną kondycję zwierzaka i stan poszczególnych jego narządów.

Zapalenie pęcherza u kota – leczenie

Kiedy lekarz zdiagnozuje chorobę, rozpoczyna leczenie skierowane na przyczynę problemu. Kuracja jednocześnie działa wspomagająco, aby ulżyć kotu w bólu. W przypadku stanów bakteryjnych włączany jest antybiotyk. By ułatwić oddawanie moczu, stosowane są leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także środki rozkurczające mięśniówkę. W wielu przypadkach pomocne jest stosowanie suplementów na bazie żurawiny lub pietruszki. Dzięki działaniu moczopędnemu, pomagają usunąć nadmiar niepożądanych komórek z pęcherza.


Część suplementów ma w swoim składzie glukozaminę, która wzmacnia śluzówkę pęcherza i przyspiesza jej regenerację po infekcji. Lekarz weterynarii zdecyduje, które leki są najbardziej odpowiednie dla zwierzaka. Jeżeli w moczu kota znajdują się kryształy lub kamienie, należy działać wielokierunkowo. Konieczne jest wyleczenie stanu zapalnego, który został wywołany ciągłym drażnieniem ścian pęcherza.


Jednak jeżeli nie pozbędziemy się kamieni – zapalenie będzie powracało. Większość z nich można rozpuścić stosując odpowiednią dietę lub dodatki do pożywienia, których celem jest zmiana pH moczu. Część jednak musi być usunięta z pęcherza chirurgicznie. Jako że proces rozpuszczania kamieni jest długotrwały, należy przez cały ten okres kontrolować, czy oddawanie moczu jest regularne.


W razie zaczopowania cewki moczowej przez kryształy i braku oddawania moczu – konieczne jest cewnikowanie. W przypadku rozrostów nowotworowych lub polipów, lekarz może zaproponować różne sposoby leczenia – niewykluczony jest zabieg operacyjny lub terapia w specjalistycznej klinice.


Jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie znaleźć przyczyny zapalenia pęcherza, a wiemy, że kot przebywa wyłącznie w domu – poza standardowym leczeniem warto wypróbować środki obniżające stres i ułatwiające wyciszenie się kota. Takich preparatów jest na rynku wiele. Ponieważ każdy kot jest inny, producenci zadbali o różne formy aplikacji – tak, by każdy wybrał to, co będzie najlepsze dla jego czworonoga, a samo podanie środka nie było dodatkowym źródłem stresu.

leczenie zapalenia pęcherza u kota

Iść do lekarza? A może spróbować domowych sposobów?

Kiedy widzimy, że nasz zwierzak ma problem z oddawaniem moczu, najlepiej od razu udać się do gabinetu weterynaryjnego na konsultację. Nie należy na własną rękę podawać kotu leków i czekać na efekt. Takie postępowanie niekiedy znacznie wydłuża leczenie, a przez to zwiększa ryzyko komplikacji. Dopiero po otrzymaniu diagnozy można leczyć zwierzę w domu, jednak zawsze środkami zaleconymi przez lekarza.


Gdy pojawi się zapalenie pęcherza u kota, domowe sposoby pomocy mogą uzupełniać leczenie farmakologiczne. Ważna jest próba obniżenia poziomu stresu u zwierzaka. Może to nie tylko przyspieszyć kurację, ale także zminimalizować ryzyko nawrotów choroby. Należy zastanowić się, co może być przyczyną tych zaburzeń. Niektóre koty dobrze czują się w każdych warunkach, jednak większość ceni spokój i rutynę. Drobne zabiegi mogą mieć spore znaczenie dla naszego pupila. Czasem wystarczy przestawić kuwetę lub zmienić miejsce karmienia.


Należy też umożliwić kotu schowanie się w spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał. Jeżeli w domu są dzieci lub długo przebywają goście, warto do takiego miejsca przenieść też miski i kuwetę. Można również pomyśleć o zamontowaniu półek w mieszkaniu. Tak, aby kot mógł obserwować wszystko z góry, bez ryzyka, że ktoś go dotknie lub podniesie. Takie punkty obserwacyjne są bardzo chętnie wybierane przez koty.


Kot z chorobą pęcherza moczowego powinien przyjmować więcej wody. Kolejną rzeczą, jaką warto zrobić w domu, jest włączenie do posiłków karmy mokrej. Inny sposób to zwiększenie proporcji podawanej kamy na korzyść wilgotnej. Warto też ustawić poidełka z płynącą wodą, np. w postaci fontanny. Większość kotów uwielbia pić wodę, która jest w ruchu i dzięki temu więcej jej pobierają.

chory kot
Absolwentka Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2000-2005), tytuł magistra otrzymała, broniąc pracy na temat występowania i ekologii dzięciołów, a także Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2005-2011), z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Weganka, interesuje się przyrodą, entomologią, ornitologią, dermatologią i żywieniem psów i kotów. Prywatnie właścicielka energicznego kundelka – Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Zdrowie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.