Notice: Undefined offset: 1 in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259 Notice: Trying to get property 'parent' of non-object in /usr/home/blogzooart/domains/zooart.com.pl/public_html/blog/wp-content/themes/zooart/functions.php on line 259

Zapalenie żołądka u kota – jak je rozpoznać i leczyć?

Zapalenie żołądka u kotów możemy podzielić na ostre i przewlekłe. Jest to choroba, która może być niebezpieczna dla zdrowia naszego pupila. Przyczyn zapalenia żołądka może być bardzo wiele, od infekcji, po zatrucie pokarmowe, choroby pasożytnicze, inne choroby metaboliczne, czy źle dobrana karmę. Do najczęstszych objawów zapalenia żołądka należą- wymioty, biegunka, apatia, niechęć do zabawy, zmniejszona aktywność, utrata apetytu, odwodnienie. Jeśli zauważysz wyżej wymienione objawy u swojego kota, zgłoś się z nim do lekarza weterynarii i nigdy nie lecz kota na własną rękę.

kot wymiotuje

Kilka słów o żołądku

Żołądek znajduje się po lewej stronie linii pośrodkowej ciała. Pusty żołądek jest całkowicie schowany pod łukami żebrowymi, dlatego nie można wyczuć zdrowego pustego żołądka podczas omacywania jamy brzusznej. Wyróżnia się pięć anatomicznych części żołądka: wpust, dno, trzon, okolicę przedodźwiernikową i odźwiernik. Fizjologicznie wyróżnia się część bliższą żołądka, w której pokarm jest przechowywany przez krótki czas, oraz część dalszą, regulującą proces wydzielania kwasu solnego, w której odbywa się także rozcieranie pokarmu i która kontroluje proces opróżniania żołądka.

Żołądek bierze udział w pierwszym etapie procesu trawienia. Wydziela kwas solny i pepsynogen. Mięśnie okolicy przedodźwiernikowej żołądka rozdrabniają fragmenty pokarmu, a fale perystaltyczne rozpoczynają się od trzonu żołądka, przechodzą do okolicy przedodźwiernikowej, a potem do odźwiernika, który zazwyczaj jest wówczas częściowo zamknięty. Następnie pojawia się silna fala wsteczna, powodująca przemieszczanie pokarmu z powrotem do okolicy przedodźwiernikowej, w której jest on ponownie rozcierany na kawałki na tyle drobne, że są w stanie przedostać się przez część odźwiernikową.

leżący kot

Rodzaje zapaleń żołądka u kotów

Zapalenie eozynofilowe

Objawami eozynofilowego zapalenia żołądka u kotów mogą być okresowe wymioty, biegunka, brak apetytu, chudnięcie. U około 50 % kotów z eozynofilowym zapaleniem żołądka pojawiają się krwiste lub smoliste stolce. W badaniu klinicznym można wyczuć zgrubiałe pętle jelit. Przyczyną tego rodzaju zapalenia mogą być pasożyty, tło immunologiczne- alergia pokarmowa, nieprawidłowe reakcje na leki.

Zapalenie limfocytarno-plazmocytarne

Reakcja immunologiczna na bodźce środowiskowe stanowi najprawdopodobniej czynnik zapoczątkowujący stan zapalny w obrębie żołądka jelit. Elementem inicjującym mogą być bakterie jelitowe. Objawami limfocytarno-plazmocytarnego zapalenia żołądka mogą być: okresowe, przewlekłe wymioty, drugim najczęstszym objawem jest przewlekła biegunka z jelit cienkich, następnie brak łaknienia (czasami występujący naprzemiennie z objawami wzmożonego apetytu), utrata masy ciała, okazjonalnie krwiste wymioty, krwiste i smoliste stolce. Przyczyną tego rodzaju zapalenia mogą być czynniki zakaźne takie jak Giardia, Salmonella, Campylobacter i mikroorganizmy tworzące prawidłową florę bakteryjną; czynniki dietetyczne (białka mięsa, dodatków żywieniowych, sztucznych barwników, środków konserwujących, białek mleka oraz glutenu).

Zaburzenia motoryki

Zaburzenia motoryki żołądka wynikają z chorób, które w sposób bezpośredni lub pośredni opóźniają opróżnianie żołądka, co ostatecznie prowadzi do zatrzymania treści w żołądku, poszerzenia żołądka i wtórnych objawów ze strony żołądka. Podstawowym objawem klinicznym są wymioty po posiłku. Żołądek powinien się opróżniać ze średniej wielkości posiłku po 4-6 godzinach. Wymioty niestrawionym pokarmem po 10 godzinach od posiłku wskazują na zaburzenia motoryki żołądka lub zmniejszenie drożności jego ujścia. Do innych objawów zalicza się powiększenie obrysu brzucha, nudności, brak łaknienia, zmniejszenie masy ciała.

Pierwotne zaburzenia motoryki żołądka mogą wynikać z upośledzenia prawidłowej pracy mięśniowo-elektrycznej żołądka. Większość zaburzeń powstaje jednak wtórnie do innych czynników chorobowych (mocznica, encefalopatia wątrobowa, niedoczynność tarczycy, stres, strach, pierwotne choroby żołądka takie jak: zwężenie ujścia żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy).

śpiący kot

Zapalenie przewlekłe żołądka

Przewlekłe podrażnienie błony śluzowej żołądka spowodowane działaniem substancji chemicznych, ciał obcych, leków, czynników zakaźnych lub wynikające z zespołu nadmiernej kwasoty soku żołądkowego. Podrażnienie skutkuje powstaniem stanu zapalnego w błonie śluzowej, który może rozciągać się na głębiej położone warstwy. Objawy: wymiociny są zazwyczaj podbarwione żółcią i zawierają resztki pokarmowe, skrzepy krwi lub strawioną krew (wymioty fusowate).

Częstotliwość wymiotów waha się od epizodów codziennych do pojawiających się raz na kilka tygodni i zwiększa się wraz z postępowaniem procesu zapalnego żołądka. Wymioty mogą być prowokowane pobieraniem pokarmu lub wody, może dochodzić do utraty masy ciała, może pojawić się biegunka. Przyczyny przewlekłego zapalenia żołądka mogą być bardzo różne: zapalne (alergia lub nietolerancja pokarmowa), błędy żywieniowe (rośliny, ciała obce, chemiczne substancje drażniące), toksyny, choroby metaboliczne (mocznica, przewlekłe choroby wątroby, niedoczynność kory nadnerczy), nowotwory, pasożyty, leki, wirusy.

kot z lekarstwami

Jak mogę zapobiegać zapaleniu żołądka u swojego kota?

Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza weterynarii, regularnych badaniach krwi, moczu i kału. Czasami standardowe leki odrobaczające nie działają na wszystkie pasożyty, więc mimo że regularnie kupujesz tabletkę odrobaczającą u swojego lekarza weterynarii nie oznacza to, że Twój kot nie może mieć pasożytów. Ważna jest także regularna profilaktyka w postaci szczepień i odrobaczeń. Pamiętaj, że jest to nie tylko dbanie o zdrowie Twojego kota, także o zdrowie całej Twojej rodziny. Po odpowiednie profilaktyczne schematy odrobaczeń i szczepień udaj się do swojego lekarza weterynarii. Na pewno pomoże dobrać indywidualny schemat dostosowany do trybu życia Twojego kota.

Pamiętaj także o dobrze zbilansowanej karmie oraz o odpowiedniej częstotliwości karmienia swojego pupila. Koty w porównaniu z psami mają małe żołądki i powinny jeść mała i często. Ważne jest także intensywne „odkłaczanie” kota. Możesz zastosować specjalne karmy lub pasty, które pomogą usunąć nadmiar włosów z przewodu pokarmowego. Jeśli już pojawił się problem – stosuj pastę odkłaczającą codziennie. Jeśli chcesz działać tylko profilaktycznie – stosuj ją raz w tygodniu. Możesz dodawać także większą ilość błonnika do jedzenia lub zasiać specjalną trawę dla kota. W naturze dzikie koty właśnie za pomocą jedzenia odpowiednich roślin pozbywają się kul włosowych.

Możesz także częściej wyczesywać swojego pupila, dzięki temu nie będzie on połykał dużej ilości włosów podczas codziennej pielęgnacji. Zbyt duża ilość połkniętych włosów może zbić się w żołądku w większą kulę tworząc bezoary. Takiego tworu czasami kot nie potrafi się pozbyć, dochodzi do zapalenia żołądka i często kończy się operacyjnym usunięciem ciała obcego. Do tworzenia kul włosowych predysponowane są koty ras długowłosych np. maine coon, kot norweski leśny czy kot syberyjski, koty które posiadają gęsty podszerstek, albo koty, które niedawno chorowały, przez co ich sierść zaczęła wypadać.

Jak widać, przyczyn zapalenia żołądka może być naprawdę bardzo wiele. Celowo nie piszę o konkretnym leczeniu, ponieważ zależy ono od konkretnego przypadku. Decyzję o leczeniu Twojego kota podejmuje zawsze lekarz weterynarii na podstawie wywiadu, badania klinicznego i badań dodatkowych. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny zapalenia żołądka. Nie jest to proste, ze względu właśnie na ogromną liczbę możliwych przyczyn. Czasami wdrażane jest jedynie leczenie objawowe, czasem konieczne jest wdrożenie leczenia skierowanego przeciwko konkretnemu patogenowi, odpowiedniego nawadniania, czasem konieczne są leki przeciwwymiotne, zobojętniające kwas żołądkowy, antybiotyki czy leki przeciwbólowe oraz specjalistyczna karma.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego kota, zgłoś się do lekarza weterynarii. Problem może być zupełnie błahy, jednak może okazać się także bardzo poważny, dlatego nigdy nie bagatelizuj nawet delikatnych zmian w zachowaniu u swojego kota.

Lek. wet. Magdalena Kozioł to profesjonalistka z głębokim zamiłowaniem do przyrody, które zostało zaszczepione w dzieciństwie przez jej ojca, pasjonata entomologii i ornitologii. Od małego towarzyszyła swoim rodzicom - lekarzom weterynarii, obserwując ich pracę w rodzinnej lecznicy weterynaryjnej, co zapoczątkowało jej marzenie o tej samej ścieżce kariery. Magdalena studiowała ochronę środowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra ochrony środowiska, broniąc pracy na temat ekologii dzięciołów. Jej pasja do przyrody pokrywa się z wykształceniem medycznym zdobytym na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z roczną wymianą na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W swojej praktyce zawodowej, Magdalena skupia się na dermatologii. Przeprowadza konsultacje dermatologiczne, a także wykonuje badania cytologiczne zmian skórnych i guzków. Jest aktywnym uczestnikiem konferencji i szkoleń z zakresu dermatologii, co pomaga jej na nieustanne poszerzanie wiedzy w tej dziedzinie. Prywatnie Magdalena jest weganką. Jako miłośniczka przyrody, uwielbia spędzać wolny czas na łonie natury, obserwując ptaki. Jest również dumną opiekunką swojego energicznego kundelka - Zorki.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot
Popularne wpisy
11 komentarzy do “Zapalenie żołądka u kota – jak je rozpoznać i leczyć?
  • Avatar

    Ja podaję biostymine przez 3 tygodnie co drugi dzien. Śluzówka żołądka goi się w tym czasie. Mój kot ma 18 lat. Po zakończeniu kuracji niestety objawy wracają. Wtedy dodaje napar z siemienia lnianego . Łyżke stołowa do pokarmu. Można spróbować też algi dla kota.

  • Avatar

    Moja kotka ma już kilkanaście lat i stwierdzoną rzekomo astmę (na którą żaden weterynarz nie potrafił znaleźć lekarstwa by złagodzić objawy, nie pomógł nawet inhalator…), ma też nadczynność tarczycy i dostaje zapisane leki więc badania krwi podobno są w normie… Nie widziałem osobiście wyników bo rozmowa była przez telefon… Od kilku lat mój kot wymiotuje czasem z kłakami, czasem z pokarmem a czasem samym kwasem żołądkowym i żaden weterynarz nie potrafi pomodz mojemu kotu… Co wy na to?? Słucham…

    • Avatar

      prosze zrobic badanie krwi kotu bec moze we krwi jest za duzo eozynofili. Moj kot tak ma i stad problem z zoladkiem jest to chyba tzw EBD. Nie wiem jak z astma, ale ja tez mam w ekrwi za duzo eozynofili i u mnie objawem jest astma.

    • Avatar

      Ja podaję biostymine przez 3 tygodnie co drugi dzien. Śluzówka żołądka goi się w tym czasie. Mój kot ma 18 lat. Po zakończeniu kuracji niestety objawy wracają. Wtedy dodaje napar z siemienia lnianego . Łyżke stołowa do pokarmu. Można spróbować też algi dla kota.

    • Avatar
      Karina pisze:

      Miałam ten sam problem. Moja kotka została skierowana na gastroskopię i okazało się że ma refluks. Dostała leki, zalecenia takie jak: – pokarm 4-5 razy dziennie tylko mokra karma i niskotłuszczowa, przerwa nocna max 8 godzin. Jedzenie podawać na podwyższeniu i pionizować pół godziny po posiłku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.