Karma dla kota seniora. Na co zwrócić uwagę?

Twój domowy pupil nie oprze się upływowi czasu. Mały kociak, mała puszysta, ciekawska kulka futra wyrośnie w końcu na dorosłego i w pełni dojrzałego kota, by z biegiem czasu zmienić się w statecznego kociego seniora. Na każdym etapie swojego rozwoju kot ma swoje konkretne, indywidualne potrzeby, które musisz zaspokoić. Odpowiednie żywienie ma tutaj jedną z kluczowych ról. Jaka karma dla kota seniora będzie odpowiednia? W jaki sposób karmić kociego seniora, by zapewnić mu wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze? Sprawdź!

Dobra karma dla kota seniora

Kiedy kota można nazwać już seniorem? Co jest dla niego ważne?

Długość życia kota zależy od wielu czynników: warunków środowiskowych, sposobu żywienia, poziomu opieki i dostępności do pomocy lekarza weterynarii, a także od czynników genetycznych. Nie bez znaczenia jest też tryb życia kota – średnia życia kotów wolnożyjących to tylko dwa lata. Wpływa na nią wysoka śmiertelność kociąt, ale też warunki życia i bliskość ewentualnych zagrożeń – jak na przykład ruchliwa ulica.

Koty domowe jednak mają szansę przeżyć nawet kilkanaście lat – mogą liczyć na lepszą opiekę, bezpieczeństwo, a także na lepsze i regularne żywienie. Koty wolnożyjące mogą polegać tylko na tym, co upolują lub na tym, co przyniosą im dokarmiający ich ludzie. Kot domowy może liczyć na regularne posiłki i odpowiednią, zbilansowaną dietę – a to znacząco zwiększa szanse na jego długie życie i dożycie starości.

Jeśli Twój kot jest wychodzący – przychodzi do domu tylko spać i zjeść, też musisz zadbać o jego odpowiednią dietę i zapewnić mu wszystko, co niezbędne do życia. W ten sposób mogą one cieszyć się doskonałą sylwetką i dobrym zdrowiem.

O kocie seniorze można mówić – w zależności od rasy kota i jej średniej życia – już koło siódmego-ósmego roku życia. Od tego czasu powoli zmieniają się jego potrzeby – zaczyna zmieniać się jego metabolizm, w starszym wieku mogą znacznie częściej pojawiać się choroby, spowodowane zwyrodnieniami i starzeniem się narządów. Karma dla kota seniora musi uwzględniać kocie potrzeby starego kota. Taki kot potrzebuje też często więcej opieki – mogą być konieczne leki, częstsze wizyty u lekarza weterynarii, więcej ciepła i spokoju. Może przestać być też tak aktywny jak dawniej – najczęściej dzieje się tak, gdy kot na starość zaczyna cierpieć z powodu problemów zdrowotnych.

Jaka jest karma dla starego kota?

Dieta dobrana do wieku kota

Każdy kot ma swoje własne, indywidualne potrzeby żywieniowe. Zależą one od wielu czynników – kondycji kota, jego wagi, zdrowia czy właśnie wieku. Karma dla kota seniora ma za zadanie dostarczyć kociemu staruszkowi wszystkich niezbędnych do życia witamin i składników odżywczych, jednocześnie dbając o właściwym

Karma dla kotów seniorów nierzadko ma mniej fosforu, by ochronić nerki. Najczęściej ma też mniej tłuszczu – bo metabolizm zwalnia i łatwiej wtedy o problemy z nadwagą i otyłością. Jeśli starszy kot zachoruje – a im zwierzak starszy, tym większe ryzyko – pod wpływem choroby może zmniejszyć się przyswajalność składników odżywczych z pożywienia. Wtedy, poza leczeniem w gabinecie lekarza weterynarii, może potrzebować specjalnej diety i stosownie większych porcji. 

Czy wyróżnia się karma dla kotów seniorów?

Dieta dla kota seniora – o czym należy pamiętać?

Dieta dla starszego kota musi być odpowiednio dobrana i zbilansowana. Należy ją dostosować do zmieniających się potrzeb dojrzałego i wciąż przecież starzejącego się organizmu kota. Pamiętaj, że każdy kot jest z natury mięsożercą – potrzebuje do życia przede wszystkim mięsa, które dostarczy mu niezbędnego do życia białka zwierzęcego.

Ta potrzeba nie zmienia się u kotów na żadnym etapie ich życia – w przypadku starszego kota pamiętaj też o tym, że potrzebuje on ruchu i aktywności – chyba że nie pozwala mu na to choroba. Pilnuj też dawek pożywienia, by kota nie przekarmiać, ale by nie chodził też głodny. Koty na ogół czerpią energię z białek i tłuszczy zwierzęcych – i te też mają znaczenie. Pamiętaj jednak, że z biegiem czasu kot przejawia coraz mniej aktywności, spowalnia też jego metabolizm, więc zbyt dużo tłuszczu w diecie może doprowadzić do nadwagi lub otyłości, a to dodatkowo obciąży organizm i spowoduje szereg kolejnych problemów zdrowotnych.

Warto też podawać karmę o mniejszej zawartości fosforu – to po to, by ochronić nerki przed nadmiernym obciążeniem. Karma dla starszego kota musi też uwzględniać jego, ewentualne, problemy zdrowotne – jeśli takie są, najlepiej zapytać o radę lekarza weterynarii, by to on pomógł dobrać odpowiednią dietę i karmę weterynaryjną dla kota.

Starszy kot może mieć też problemy z zębami – dlatego jeśli decydujesz się na suchą karmę, musi być ona mniejsza, by łatwiej było kotu ją pogryźć. Dobrym pomysłem są też mokre karmy – tutaj kot łatwiej je pogryzie, a jedzenie będzie sprawiało mu mniejszy ból. Choć zawsze warto zająć się wyleczeniem stanów zapalnych w jamie ustnej.

Zawsze możesz też samodzielnie przygotowywać kotu posiłki w domu – jednak to wymaga wiedzy i czasu – musisz zbilansować taką dietę, pamiętać o suplementach i wielu szczegółach. Najlepszą pomocą w tym przypadku będzie lekarz weterynarii, który Ci w tym pomoże. Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz przygotowywać kotu posiłków samodzielnie – postaw na dobrą karmę komercyjną.

Jaka karma dla kota seniora będzie najlepsza?

Nie warto gwałtownie zmieniać rodzaju karmy w przypadku kota – takie zmiany, jeśli zdecydujesz się je wprowadzić, musisz wprowadzać powoli i ostrożnie. Tak, by kot mógł się przyzwyczaić do zmiany, wtedy obędzie się bez problemów z układem pokarmowym i zaoszczędzi to kotu sporo bólu.

Najlepsza karma dla starego kota to taka, którą będzie chciał jeść i która dostarczy mu wszystkiego, co niezbędne do życia.  Do wyboru masz karmę suchą lub mokrą. W przypadku suchej markami godnymi polecenia są: Applaws czy Fitmin.

W przypadku karmy mokrej natomiast może Cię zainteresować również Applaws, a także Animonda.

Jaka jest najlepsza sucha karma dla kota seniora?

Karma dla kota seniora – podsumowanie

Domowe i wypieszczone mruczki mają sporą szansę na to, by dożyć starości – w odróżnieniu od kotów wolnożyjących, które żyją średnio tylko około dwóch lat. Jednak kocia starość ma swoje wymagania – koty takie potrzebują wytężonej opieki, by mogły cieszyć się dobrym zdrowiem jak najlepiej. Potrzebna jest też odpowiednia dieta.

Najlepsza sucha karma dla kota seniora to taka, która dostarczy kotu wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych, a przy tym da się łatwo pogryźć – kocie zęby na starość nie być aż tak silne, jak w młodości.

Na starość kot może mieć też gorszy węch i słabszy apetyt – dlatego warto podawać mu w takich sytuacjach karmę mokrą, która uchodzi za bardziej smakowitą dla kotów w każdym wieku. Karma ta polecana jest też ze względu na ilość wilgoci w diecie. Dla zwiększenia jej zapachu można ją nawet podgrzać. Taką karmę też łatwiej pogryźć.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.