Króliki to popularne i bardzo lubiane zwierzątka domowe. Są puchate, niewielkie, karmienie ich nie nastręcza więcej problemów, a przy tym są bardzo towarzyskie. Wyglądają też bardzo uroczo, można je oswoić i uczynić z nich swoich miłych towarzyszy. To wszystko sprawia, że króliki są chętnie wybierane, również dla dzieci. Choć nie warto obarczać dziecka koniecznością całkowitej opieki nad królikiem. O wiele lepiej jest traktować królika jako zwierzę dla całej rodziny i wspólnie sprawować nad nim opiekę. Wtedy królik ma szansę być zadbany, zdrowy i szczęśliwy. Odpowiednia opieka nad królikiem to też konieczność zapewnienia mu rozrywki. Jak się bawić z królikiem? Przeczytaj!
Czego wymaga odpowiednia opieka nad królikiem?
Króliki nie słyną jako najbardziej wymagające, dlatego są często wybierane jako zwierzęta domowe. Ich uroczy wygląd i towarzyski charakter sprawiają też, że wydają się dobrymi towarzyszami dla dzieci. Faktycznie, starsze dziecko można nauczyć właściwego obchodzenia się z królikiem, jednak nie należy nigdy zapomnieć o tym, by nadzorować zabawę dziecka i królika. Dziecko może być niedelikatne i niechcący skrzywdzić zwierzątko. Zwierzak z kolei może i wygląda jak urocza, puchata maskotka, ale jest jednak stworzeniem z krwi i kości, a przy tym z długimi i ostrymi zębami.
To Twoje zadanie, by zapewnić królikowi wszystko to, co niezbędne do życia. Dużą rolę odgrywa tu klatka dla gryzonia – musi być spora, bo królik musi mieć możliwość rozruszania się. Nie może jednak spędzać całego życia w klatce – najlepiej jest przygotować mu wybieg, by mógł poruszać się na większej przestrzeni. Nie puszczaj królika wolno po mieszkaniu bez nadzoru. To sprytne i ciekawskie stworzonko, które może pogryźć kable i meble. Poza tym, że narobi szkód materialnych, może też zrobić sobie krzywdę.
Ważna jest też odpowiednia dieta królika – najważniejszą rolę odgrywa tu dobrej jakości siano, które jest podstawą króliczej diety. Poza tym podawaj królikowi zioła, świeżą zieleninę, warzywa i owoce, by urozmaicić jego jadłospis, a przy tym zapewnić mu wszystkie niezbędne do życia witaminy i inne składniki odżywcze.
Króliki są też bardzo towarzyskie i chętnie będą przebywać w Twoim towarzystwie. Choć najpierw musisz królika oswoić, a to zadanie wymaga czasu, cierpliwości i łagodnego podejścia. Gdy już do tego dojdzie, królik będzie się w Twoim towarzystwie dobrze czuł i chętnie się z Tobą pobawi. Zabawy z królikiem muszą być dostosowane do zwierzaka, by nie zrobić mu krzywdy.
Przeczytaj także: Zioła dla królika – czy królik może jeść koperek, miętę i inne zioła?
Jak się bawić z królikiem?
Jak się bawić z królikiem, by nie zrobić mu krzywdy, nie przestraszyć i nie zestresować? Takie zabawy wymagają wyczucia i pewnej wprawy, ale każdy może się tego nauczyć. Najważniejsze jest to, by pamiętać o tym, by być delikatnym i nie stresować zwierzaka.
Jeśli królik nie jest z Tobą oswojony, dopiero przybył do Twojego domu, daj mu czas na to, by przyzwyczaił się do nowej sytuacji i nie forsuj, musisz przede wszystkim najpierw zdobyć jego zaufanie – zabawy dla królika muszą być przyjemnością, a nie źródłem stresu. Początkowo przebywaj tylko w jego pobliżu, ale nie narzucaj się mu i nie zmuszaj do niczego. Na zabawy przyjdzie jeszcze czas. Jak się bawić z królikiem?
Zabawa z piłką
Zabawa z piłką może przynieść królikowi wiele radości. Musisz zakupić odpowiednią dla królika piłkę – tak, by nie był w stanie jej od razu przegryźć i zniszczyć i by nie była dla niego za duża.
Możesz też turlać w jego stronę piłeczkę, by mógł ją odturlać czy odbijać. To zapewni mu zdrową dawkę ruchu, choć nie należy z tym przesadzać, by zbytnio nie zmęczyć zwierzaka.
Zabawa z tunelem, tor przeszkód
Króliki to zwierzęta z natury szalenie ciekawskie, a przy tym ruchliwe i sprytne. Jak można bawić się z królikiem, by wykorzystać te cechy? Możesz zbudować zwierzakowi tor przeszkód – wykorzystać w tym celu pudełka, przez które zwierzak będzie przechodził, stworzyć lub zakupić odpowiednie tunele, w których będzie mógł się schować, a na ich końcu znaleźć smaczną nagrodę.
Najlepiej jest przygotować wiele wyjść. Możesz tworzyć różne przeszkody, dopilnuj tylko by były do przejścia dla zwierzaka. Zwierzę będzie chętniej eksplorować stworzony przez Ciebie labirynt i będzie dzielnie przechodzić tor przeszkód, jeśli porozkładasz w nim smakołyki dla gryzoni, za którymi będzie podążać.
Zabawa z gryzakami
Czasami mogłoby się wydawać, że gryzienie rzeczy jest sensem życia królika. Dlatego, jeśli puszczasz zwierzątko po domu, tak ważne jest to, by zabezpieczyć wszystko, co zwierzak może zniszczyć lub czym może sobie zrobić krzywdę. Musisz też pilnować go, by nie zaczął obgryzać mebli.
Możesz jednak wykorzystać naturalną skłonność królika do gryzienia w zabawie – zakup mu odpowiednie gryzaki lub daj mu gałązki, które będzie mógł do woli obgryzać. Najlepsze są gałązki jabłoni, wierzby, gruszy lub brzozy.
Szukanie skarbów
Ciekawskie i sprytne króliki mogą też z powodzeniem szukać skarbów. Poukrywaj w różnych miejscach danego pomieszczenia różne smakołyki i pozwól królikowi ich szukać. To pozwoli stymulować jego umysł, a przy tym przyniesie mu mnóstwo radości. Nie przesadzaj jednak z przekąskami i smaczkami podczas zabawy – dawkuj je w rozsądnej ilości.
Pamiętaj, by zabezpieczyć teren poszukiwań tak, by był bezpieczny dla królika – by nie mógł nic pogryźć, zniszczyć, zadławić się, czy zrobić sobie innej krzywdy.
Dlaczego warto bawić się z królikiem?
Zabawa z królikiem pozwoli nie tylko spędzić przyjemnie czas ze zwierzakiem. Dobrze wpłynie też na samego królika. To doskonały sposób na zadzierzgnięcie więzi między Tobą a Twoim królikiem – to dla niego bardzo ważne, bo królik jest z natury towarzyskim stworzeniem i w samotności bardzo cierpi.
Zabawa pomoże mu też się rozwijać – nie tylko pod kątem umiejętności towarzyskich, ale będzie też stymulować jego rozwój umysłowy oraz zdolności motoryczne. Zabawa pomoże też królikowi walczyć z nudą, wyładować nadmiar energii, a przy tym zaspokajać swoją ciekawość i naturalną potrzebę ruchu.
Stres u królika – jak go unikać?
Króliki to zwierzęta z natury bardzo płochliwe i bojaźliwe. To wszystko leży w ich naturze, bowiem od tego, czy będą czujne i w porę wyczują niebezpieczeństwo, zależy ich życie. W Twoim domu nie grozi im atak drapieżników, ale nadal to zwierzak, którego bardzo łatwo jest zestresować. Przeprowadzka, pojawienie się nowego zwierzaka, wizyta gości, którzy będą zbytnio zaczepiać królika, nagły hałas – to wszystko może wpłynąć na to, że zwierzak się bardzo mocno zestresuje. Dlatego musisz mu zapewnić spokojne warunki do życia, dopilnować, by nie tkwił w hałasie i nauczyć domowników oraz gości, że królik nie zawsze ma ochotę na kontakt – zwłaszcza jeśli kogoś nie zna. Jak bawić się z królikiem, by go nie zestresować?
Nie możesz też królika przeforsować – zwierzak lubi zabawy i aktywność fizyczną, ale jeśli będzie jej miał za dużo, będzie zmęczony i sfrustrowany. Brak czasu na regenerację oraz nadmierne przeładowanie bodźcami może sprawić, że królik, zamiast się relaksować, będzie się stresował. Nie zmuszaj też królika do robienia czegoś, na co nie ma ochoty, nie strofuj go i nie krzycz – pozytywna motywacja działa o wiele lepiej.
Zabawy dla królika – podsumowanie
Króliki to lubiane zwierzątka domowe. Są ciekawskie i aktywne, a przy tym prowadzą dzienny tryb życia, dlatego są chętnie wybierane także jako towarzysze dzieci. Zabawy dziecka z królikiem zawsze jednak należy nadzorować, dla bezpieczeństwa ich obojga. To stworzenia bardzo towarzyskie, można je oswoić i sprawić, że będą podążać za domownikami i chętnie spędzać z nimi czas, także na zabawie. Jak bawić się z królikiem?
Codzienna porcja ruchu jest niezwykle istotna dla królików. Konieczne jest również zadbanie o właściwe
lek. wet. Hanna Pietruszka
warunki do aktywnego wypoczynku naszego pupila. Ingerencję w jego zabawę, dostosujmy do
samopoczucia i potrzeb danego zwierzęcia. Czasem będą to aktywne zabawy, a czasem tylko
przebywanie w jego pobliżu. Konieczne jest zachowanie umiaru, wykazanie się delikatnością i
cierpliwością.
Przede wszystkim bądź delikatny i dostosuj zabawę do wieku i możliwości królika, w innym wypadku możesz go zestresować, a stres dla królika jest bardzo szkodliwy. Baw się ze zwierzakiem tak, by wykorzystać jego naturalne atuty i predyspozycje. Króliki są sprytne, ciekawskie, a przy tym wszędzie chętnie zajrzą, jeśli zostaną pozytywnie zmotywowane. Dlatego możesz tworzyć dla niego labirynty i tory przeszkód, bawić się z nim w szukanie skarbów – ukrytych smaczków czy bawić się z nim za pomocą odpowiedniej piłeczki.
Zabawa z królikiem ma szereg korzyści – rozwija go nie tylko fizycznie, ale też wspomaga jego rozwój intelektualny, a także umiejętności społeczne.