Skąd gołębie pocztowe wiedzą gdzie lecieć?

Gołębie są powszechne – na dobre wpisały się już w krajobraz miast i można zobaczyć je praktycznie wszędzie. To zwierzęta, które przystosowały się do życia u boku ludzi i zaadaptowały do warunków, które panują w miastach. Nie wszyscy lubią gołębie, jednak są to ptaki, które mają szerokie grono zwolenników. Istnieje bowiem sporo ludzi, którzy mają własne gołębniki i hodują gołębie do określonych celów. Niegdyś gołębie pocztowe były w użyciu bardzo powszechnie, także dzisiaj można się z nimi spotkać, współcześnie hodowane są najczęściej do celów sportowych i biorą udział w różnego rodzaju pokazach. Jednak co czyni te ptaki takimi wyjątkowymi? Skąd gołębie pocztowe wiedzą gdzie lecieć? Dowiedz się!

Skąd gołąb pocztowy wie gdzie ma lecieć?

Historia gołębi pocztowych

Gołębie zostały udomowione już przeszło pięć tysięcy lat temu przez Fenicjan. Przez długi czas hodowano je tylko na mięso i z powodów rytualnych. Współczesne najczęściej możesz spotkać się z gołębiami skalnymi (Columba livia) oraz gołębiami miejskimi (Columba livia forma urbana). Gołąb miejski w prostej linii wywodzi się właśnie od gołębi skalnych, które zostały udomowione. To połączenie widać również w łacińskiej nazwie tych gatunków.

Gołębie miejskie wykształciły się z gołębi skalnych, które uciekły ze swoich gołębników i przystosowały się do życia w środowisku miejskich. Gołębie miejskie są więc potomkami gołębi skalnych, które zaczęły żyć na wolności.

Istnieje całe mnóstwo różnych ras gołębi – hodowane są w celach sportowych, ozdobnych i na mięso. Na szczególną uwagę zasługują jednak gołębie pocztowe, które również są jedną z licznych odmian gołębia skalnego, od którego wszystko się zaczęło. Historia gołębi pocztowych rozpoczyna się bardzo dawno temu i trwa do dnia dzisiejszego.

Już w Starożytności gołębie pocztowe były wykorzystywane do przenoszenia wiadomości. Z ich fascynujących zdolności przenoszenia wiadomości nawet na duże odległości z powodzeniem korzystali już Starożytni Grecy, którzy przesyłali za pomocą gołębi informacje dotyczące zwycięzców podczas igrzysk olimpijskich. Już wtedy też jednak Grecy używali gołębi do celów militarnych. Korzystali też z nich Starożytni Egipcjanie. Były szczególnie lubiane przez marynarzy, którzy zabierali je ze sobą na wyprawy i za ich pomocą dawali znać, że wracają już do domów.

Karma dla gołębi ZooArt

Popularność gołębi trwała nadal – w VII i VIII wieku Arabowie korzystali z nich jako środka łączności, dlatego budowali nawet specjalne wieże, na których gołębie mogły sobie odpocząć i przesyłać w ten sposób wiadomości na ogromne odległości. Ta sieć istniała z powodzeniem aż do XVII wieku.

Również w średniowiecznej Europie korzystano z gołębi pocztowych. Choć to dopiero czasy I wojny światowej przyniosły im ogromną popularność – były one wtedy powszechnie wykorzystywane do przekazywania informacji militarnych. Korzystali z nich też korespondenci wojskowi, by przesyłać informacje do swoich redakcji i szybko informować o kolejnych wydarzeniach.

Wraz z rozwojem technologii znaczenie gołębi pocztowych zmalało. Choć wykorzystywano je też przy latarniach morskich, na kutrach i w wielu innych miejscach, w których trzeba było szybko przekazać informacje. Współcześnie jednak hodowane są głównie do celów sportowych i wystawowych.

Powrót gołębia pocztowego do domu

Przeczytaj także: Hodowla gołębi – od czego zacząć?

Skąd gołębie pocztowe wiedzą gdzie lecieć?

Tak ogromna popularność gołębi pocztowych przez tysiąclecia nie byłaby możliwa, gdyby nie to, że te ptaki rozwinęły w toku ewolucji w sobie doskonałe umiejętności nawigacji. Cenione są też za swoją inteligencję i zdolności do nawet bardzo dalekiego lotu. Skąd gołąb pocztowy wie, gdzie ma lecieć?

To skomplikowane zagadnienie, które od lat jest przedmiotem różnorodnych badań naukowych. Gołębie to ptaki, które przez całe swoje życie związane są z jednym gołębnikiem. Z tym, w którym się wykluły i wyrosły. To zawsze jest ich punkt, do którego zawsze będą dążyć. Hodowcy zwracają nawet uwagę na to, że nie da się tak do końca dorosłego gołębia przywiązać do innego gołębnika – zawsze będzie wracał do tego pierwszego.

Gołąb będzie dążył do powrotu do rodzinnego gołębnika nawet wtedy, gdy będzie całe setki czy nawet tysiące kilometrów dalej. Jak gołębie wracają do domu? W toku badań naukowych udowodniono, że gołębie są bardzo wrażliwe na pole magnetyczne ziemi i to właśnie je wykorzystują do nawigacji.

Dowiódł tego Todd Denis z Nowej Zelandii, badacz zwierząt, który związany jest z Uniwersytetem w Auckland. Zabrał on ptaki do miejsca, w którym naturalne pole magnetyczne Ziemi jest zaburzone ze względu na warunki środowiskowe – wypuszczone ptaki w większości nie potrafiły wyrwać się z tego kręgu, bo przyzywało ich lokalne pole magnetyczne. Gdy udawało im się z tego wyrwać, nie miały już problemów z orientacją w terenie.

Udowodniono jednak też, że gołębie pocztowe dostosowały się do sieci dróg, które zbudował człowiek. Potrafią lecieć tak, by korzystać z dróg – dlatego zdarzają im się zakręty na skrzyżowaniach i wybieranie odpowiednich dróg, dlatego ich zachowanie można porównać do zachowania kierowców samochodów.

Czy gołębie zawsze wracają do domu?

Niestety, nie zawsze i nie wszystkie gołębie wracają do domu. To jednak tylko ptaki – niezwykłe, ale jednak mogą zdarzać im się błędy, mogą się zagubić lub – co zdarza się częściej – paść ofiarą jakiegoś drapieżnika, choroby czy z powodu wyczerpania nie być w stanie wrócić do domu – gołębie są inteligentne i wytrzymałe, potrafią sobie radzić nawet w trudnych warunkach, jednak są to tylko zwierzęta – może spotkać je coś, na skutek czego nigdy nie wrócą do domu.

Jeśli dorosły gołąb został przeniesiony do nowego gołębnika, w innym miejscu – także może tam nie wrócić, bo będzie kierował się na swój dawny dom – ten, do którego się przywiązał.

Skąd gołębie pocztowe wiedzą gdzie lecieć?

Jak gołębie wracają do domu? Podsumowanie

Gołębia poczta jest wykorzystywana od tysięcy lat – wszystko dzięki niesamowitym zdolnościom gołębi do powracania do rodzinnego gołębnika. To pozwalało na szybkie przesyłanie wiadomości nawet na bardzo duże dystanse. Skąd gołębie pocztowe wiedzą gdzie lecieć?

Ptaki te wykorzystują naturalne pole magnetyczne Ziemi, by móc odnaleźć właściwy kierunek i móc wrócić do domu. Istnieją też badania, które dowodzą, że nie tylko naturalne pole magnetyczne Ziemi jest wykorzystywane przez te ptaki, ale potrafią one korzystać też z sieci dróg, które zostały zbudowane przez człowieka.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
7 komentarzy do “Skąd gołębie pocztowe wiedzą gdzie lecieć?
 • Avatar
  Sabina pisze:

  witam dziś na moim balkonie przysiadł gołąb pocztowy ma ,dwie obrączki nie boi się .dałam mu wody napił się przy mnie w tej chwili śpi na tarasie na poręczy od huśtawki mam nadzieję że szczęśliwie wróci do właściciela ,bo z pewnością go wygląda kiedy wróci pozdrawiam sabina

 • Avatar

  Od jakiegoś czasu przylatuje do nas na parapet gołąb, nie ma jednej nóżki dlatego wiem że to ten sam. Nie boi się nas jak widzi nas prze szybę, możemy opruszac się po kuchni i otwierać okna zeby go dokarmić.
  Jak mogę mu jeszcze pomóc oprócz karmienia ?
  Czy będzie korzystał np z jakiegoś domku dla płatków? Zostawiać mu też np wode do picia?

  • Moderator ZooArt

   To wspaniałe, że zauważyłeś tego gołębia i starasz się mu pomóc! Istnieje kilka sposobów, w jakie możesz go wesprzeć poza karmieniem:
   1. Domki dla ptaków: Gołębie mogą skorzystać z domków lub schronień, szczególnie w okresie gniazdowania. Jeśli masz miejsce na parapecie lub blisko okna, możesz spróbować postawić mały domek dla ptaków lub zainstalować platformę z miękkim materiałem, na której gołąb mógłby usiąść.
   2. Woda do picia: Oferowanie czystej wody do picia to ważny element opieki nad ptakami. Możesz postawić niewielki pojemnik z wodą na parapecie, aby gołąb miał dostęp do świeżej wody.
   3. Ochrona przed drapieżnikami: Jeśli masz obawy o bezpieczeństwo gołębia, możesz zastanowić się nad zabezpieczeniem okolicy, w której się pojawia, przed drapieżnikami. To może pomóc w utrzymaniu gołębia w bezpiecznym otoczeniu.
   4. Lekarz weterynarii: W przypadku, gdy gołąb ma problemy zdrowotne lub rany, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w ptakach. Może on ocenić stan ptaka i zasugerować ewentualne interwencje.
   5. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi: Upewnij się, że gołąb ma dostęp do schronienia w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr czy zbyt wysokie temperatury.

   Pamiętaj, że gołębie to dzikie ptaki, a Twoje starania o opiekę powinny być ograniczone do minimum ingerencji w ich naturalne zachowanie i środowisko. Jeśli zauważysz, że gołąb wykazuje oznaki problemów zdrowotnych, najlepiej skonsultować się z ekspertem ds. ptaków lub lekarzem weterynarii specjalizującym się w dzikich ptakach, aby uzyskać dokładne wskazówki dotyczące opieki nad nim.

 • Avatar

  U mnie przy moim oczku wodnym i pitniku do ptaszków,znalazłem gołębia ,który miał dwie obrączki i na jednej był telefon,piękna sprawa bo zadzwoniłem do właściciela i mi poradził co mam zrobić,wyplatalem mu nuźki i ściśnięta obrączkę aluminiowa wyciolem,Nuzka opuchnięta dochodziła do siebie po 5 dniach karmienia pięknego golabka piciem z cukrem,słonecznikiem,kukurydza,mieszanka do papug piękny przesliczny gołąbek doszedł do siebie i odleciał do Pana Wlasciciela.Radosc nie samowita.Od tej pory kocham gołębie pocztowe,i Serdecznie Pozdrawiamy właściciela z Siedlec koło Kielc.

 • Avatar

  Chciałam się dowiedzieć dlaczego gołąb wylądował u nas na podwórku i dalej nie chce lecieć . Nie boi się , siedzi w jednej pozycji już kilka godzin. Dał się wziąć na ręce i włożyć do kartonu , ma tu wodę. Jest na balkonie , aby w nocy żadne zwierzęta nie zrobiły mu krzywdy. Nie wiem co robić. Dlaczego on nie odlatuje? Agata

  • Moderator ZooArt

   Może istnieć wiele powodów, dla których gołąb wylądował na Twoim podwórku i nie odlatuje. Oto kilka możliwych wyjaśnień:

   Zmęczenie lub osłabienie: Gołąb mógł pokonać długą trasę lotu lub być wyczerpany z jakiegoś innego powodu. Mogło to spowodować, że potrzebuje odpoczynku i nie jest w stanie kontynuować podróży.

   Urazy lub choroby: Gołąb mógł doznać jakiegoś urazu lub być chory, co uniemożliwia mu latanie. Może mieć złamane skrzydło lub inne obrażenia, które sprawiają, że jest bezradny.

   Zagubienie: Gołąb mógł się zgubić i nie potrafić odnaleźć drogi do swojego domu. To zdarza się czasami, szczególnie jeśli ptak nie ma wystarczającego doświadczenia w nawigacji.

   Związek z człowiekiem: Istnieje możliwość, że gołąb był w domu lub w pobliżu ludzi przez dłuższy czas i jest przyzwyczajony do interakcji z nimi. Może czuć się bezpiecznie w Twojej obecności i dlatego nie próbuje odlecieć.

   Jeśli jesteś zaniepokojona zachowaniem gołębia, możesz skonsultować się z lokalnym weterynarzem lub organizacją zajmującą się ochroną dzikich ptaków. Mogą oni udzielić Ci porad dotyczących dalszych kroków i sprawdzić stan gołębia. Pamiętaj, że kontakt z dzikimi ptakami może być niebezpieczny, więc zawsze zachowuj ostrożność i niezbędne środki ostrożności, gdy próbujesz im pomóc🙂

 • Avatar

  Pole magnetyczne może służyć do nawigacji pod dwoma warunkami:
  1. Posiadamy mapę terenu obejmującą zarówno nasze położenie jak i cel.
  2. Znamy nasze położenie geograficzne -> na tej mapie.

  Pole magnetyczne po prostu pozwala określić gdzie jest północ. A to nie wystarcza zwierzęciu, umiesczonemu w nieznanym dla siebie miejscu i położeniu, do określenia kierunku lotu do domu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.