Hodowla gołębi – od czego zacząć?

Wbrew pozorom gołębie to nie tylko dzikie ptaki, które są stałym elementem miejskiego krajobrazu – bardzo często są też hodowane. Hodowla gołębi to hobby, które może być nie tylko zajmujące, ale też bardzo dochodowe – wszystko zależy od tego, jak do niego podejdziesz. Co warto wiedzieć zanim zaczniesz swoją przygodę z gołębiarstwem?

co jedzą gołębie?

Skąd się wzięły gołębie hodowlane? 

Wszystkie obecne rasy gołębi mają swój początek od dzikich gołębi skalnych. Ich udomowienie miało miejsce w okresie od  XII do VIII wieku przed naszą erą. Doceniane były jako wartościowe źródło pożywienia, choć z biegiem czasu zajęły dość ważne miejsce w wielu starożytnych kulturach. Pierwsze odnalezione informacje na temat celowej hodowli gołębi i porady na ten temat sztucznej selekcji pochodzą ze Starożytnego Rzymu.

To właśnie tam i wtedy zaczęto sztucznie ingerować w naturalny proces rozmnażania, by osiągnąć pożądane rezultaty i uzyskać ptaki o określonych celach. Hodowla gołębi od tysiącleci nierozerwalnie związana jest z aspektem kulinarnym i kulturowym. Z biegiem czasu zaczęto je też hodować w celach sportowych i ozdobnych.

Hodowla gołębi – co jest ważne? 

Zajmowanie się gołębiami na poziomie profesjonalnym, zwłaszcza jeśli poważnie myślisz o zarabianiu dzięki swojej pasji, wymaga wiedzy i przygotowania – tak teoretycznego, jak i praktycznego. Jak hodować gołębie, by odnieść sukces? Na co zwracać uwagę i od czego zacząć?

Wiedza teoretyczna 

To bardzo ważna część – bez odpowiedniej wiedzy początki hodowli mogą być bardzo trudne. Żeby utrzymać zwierzęta w najlepszej formie, kształtować ich cechy w najlepszy sposób, zadbać o ich zdrowie, doprowadzić do pożądanego rozrodu i uwypuklania konkretnych zalet danych osobników, a także, by – w przypadku gołębi sportowych lub ozdobnych, które biorą udział w wystawach – mieć szansę podczas pokazów i zawodów potrzeba naprawdę sporo wiedzy.

Dobrym jej źródłem będą książki i Internet, co jeszcze można zrobić, by rozkwitła pasja? Gołębie hodowle o wysokiej renomie prowadzone są przez entuzjastów o naprawdę szerokim zakresie wiedzy – warto znaleźć hodowcę, który podzieli się tajnikami hodowli i wprowadzi w świat gołębiarstwa.

Typ gołębi

Tysiące lat hodowli sprawiły, że gołębie hodowlane dzielą się na wiele ras, które klasyfikowane są też w mniej oficjalnych grupach. Zgodnie z nimi obecnie istnieją gołębie sportowe, mięsne i ozdobne. Wśród sportowych znajduje się najsłynniejsza odmiana gołębi – tych, które przenosiły wiadomości podczas wojny.

Dobór odpowiedniego rodzaju gołębi do hodowli jest bardzo ważny, bo pozwala się skupić na potrzebach konkretnych ras i wprowadzić proces hodowli optymalny dla ich wymogów – hodowla gołębi ozdobnych wymaga przecież podjęcia innych środków niż hodowla gołębi w celach kulinarnych.

Gołębnik 

Gołębnik to podstawa – to właśnie w nim ptaki będą spędzać całkiem sporo czasu. Może być częścią istniejących budowli, zostać do nich dobudowany lub stanowić całkiem osobną konstrukcję. Najważniejsze jest to, by był miejscem suchym, ciepłym i takim, które łatwo zdezynfekować i utrzymać w czystości. Liczy się też bezpieczeństwo ptaków – by przebywając w gołębniku były bezpieczne przed atakiem drapieżników.

Najlepiej też ustawić lub skonstruować gołębnik tak, by otwory wylotowe wychodziły w kierunku południowo-wschodnim i wschodnim, a także tak, by wylot nie znajdował się blisko drzew, bo drzewa mogą utrudnić wylot ptaków. Powierzchnia musi uwzględniać potrzeby liczby ptaków, które zamierzasz w nim trzymać. Im więcej mają dla siebie miejsca, tym lepiej się czują. Bardzo ważne jest też zapewnienia gołębiom odpowiedniej wentylacji.

Wyposażenie 

Podstawowym wyposażeniem, które musi znaleźć się w każdym gołębniku są oczywiście karmniki i poidła, w liczbie dostosowanej do liczby ptactwa. Najlepiej jest wybierać te, które łatwo dezynfekować i myć. Innymi niezbędnymi elementami gołębnika są regały lęgowe – by proces lęgu przebiegał niezakłócony, siodełka dla gołębi, by ptaki miały gdzie siedzieć, a także basenik kąpielowy.

Jak wybrać hodowcę? 

Każda hodowla musi się zacząć od kilku ptaków, które kupisz u innego hodowcy. Jego wybór może bardzo zaważyć na całym przedsięwzięciu. Dlatego należy wybierać starannie i tylko spośród zaufanych, profesjonalnych i renomowanych hodowli. To gwarancja zdrowia zwierząt. Szczególnie początkujących hodowców gołębi lotnych, czyli sportowych, kusi, by zwierzęta kupować u hodowców, którzy w danym sezonie święcą tryumfy, a ich ptaki zajmują wysokie miejsca i wygrywają konkursy.

To prosty mechanizm, który każe sądzić, że skoro z danej hodowli pochodzi tegoroczny zwycięzca wyścigów lub pokazów to jest to najlepsza możliwa hodowla. Faktycznie tak może być, jednak nie jest to reguła. Dobry sezon może zdarzyć się każdemu hodowcy, nawet temu bardzo początkującemu. Dlatego bardziej doświadczeni hodowcy doradzają, by wybierać gołębie z hodowli, które już od jakiegoś czasu cieszą się wysokimi wynikami i utrzymują się w pierwszej piątce lub dziesiątce wyników – to oznaka jakości.

Nawet w przypadku zakupu gołębi od sprawdzonego hodowcy najlepiej jest poddać je przynajmniej dwutygodniowej kwarantannie, zwłaszcza jeśli masz już inne gołębie – obserwacja jest wysoce wskazana, by wyeliminować wszelkie ewentualne problemy zdrowotne lub nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ich na inne ptaki.

Hodowla gołębi – podsumowanie

Wszystkie współczesne rasy gołębi pochodzą od gołębi skalnych, których udomowienie miało miejsce w okresie od XII do VIII wieku przed naszą erą. Obecnie wyróżnia się gołębie lotne, gołębie mięsne i gołębie ozdobne. Hodowla może przynieść wymierne korzyści, najpierw jednak należy się do niej przygotować. Ważny jest odpowiedni gołębnik i jego wyposażenie, a także nakierowanie hodowli na konkretny cel i skupienie się na konkretnych potrzebach – w końcu inaczej karmi się gołębie mięsne, a inaczej postępuje się z tymi sportowymi.

Gołębie najlepiej kupować od bardziej doświadczonych i renomowanych hodowców, którzy działają w tej branży i odnoszą sukcesy już od jakiegoś czasu, bo to jest gwarancją jakości.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Małe zwierzęta, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.