Miłośnicy psów często nie wyobrażają sobie bez nich życia, bo psy to stworzenia jedyne w swoim rodzaju. Oddane, pełne miłości, wierne i ufne – nawet skrzywdzone nie przestają kochać ludzi i mogą na nowo nauczyć się im ufać. Obecność psa potrafi odmienić nawet najzwyklejszy dzień. Jeśli nie jesteś jeszcze o tym przekonany dowiedz się, dlaczego warto mieć psa.
Pies – najlepszy przyjaciel człowieka
Psy towarzyszą ludzkości już od zarania dziejów – już nasi praprzodkowie żyli razem z wilkami i obie strony czerpały z tego wymierne korzyści. Przodkowie psów chronili naszych przodków przed niebezpieczeństwem i ostrzegali o nadchodzącym zagrożeniu. W zamian otrzymywali jedzenie i ciepło rozpalonego ognia, który pomagał przetrwać najgorsze chłody.
Ta więź na przestrzeni wieków ewoluowała – ludzie przywiązali się do psów, a psy do ludzi. Rola psa w życiu człowieka z biegiem czasu stawała się coraz większa – dzisiaj to nie tylko obrońcy, ale też najlepsi przyjaciele i stworzenia, które zawsze gotowe są na zabawę i przebywanie w Twoim towarzystwie.
Dlaczego warto mieć psa?
Pies to coś więcej niż zwyczajne zwierzę – to kompan, na którego zawsze możesz liczyć. Sprawi, że zawsze będzie przy Tobie ktoś, komu możesz zaufać i będzie z Tobą zawsze. W tych dobrych i tych złych chwilach, bez względu na okoliczności. Bo psy na świat patrzą sercem i okazują swoją radość i miłość do wszystkiego poprzez radosne machanie ogonami. Dlaczego warto mieć psa?
1. Pies pomoże walczyć ze stresem
Nie ma nic lepszego niż wrócić do domu i wtulić się w psie futro. To pies będzie Cię entuzjastycznie witał, gdy wrócisz z pracy i tańczył radośnie u Twych stóp, domagając się pieszczot, uwagi i miłości, którymi sam Cię obdarowuje. Nawet krótka zabawa z psem czy sama jego obecność są w stanie znacząco obniżyć poziom stresu.
Ta psia umiejętność jest bardzo często wykorzystywana – psy coraz częściej znajdują swoje miejsce w urzędach, korporacjach, uczelniach i w innych miejscach, gdzie jest duże skupienie zestresowanych osób, którym potrzebna jest chwila wytchnienia w ciągu dnia. To też bardzo dobrze wpływa na motywację i chęć do dalszego działania.
2. Pies zadba o Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne
Nie zawsze ma się motywację do wychodzenia z domu – czasami bardziej kuszące jest wylegiwanie się w łóżku czy oglądanie telewizji. Pies jednak wymaga spacerów i zawsze będzie się z nich tak samo cieszył. To spowoduje, że wychodzenie na świeże powietrze stanie się czymś powszechnym, a aktywne spędzanie wolnego czasu stanie się czymś normalnym. Pies jest w stanie zarazić swoim entuzjazmem i miłością do wychodzenia na zewnątrz.
Nawet takie zwykłe aktywności są w stanie bardzo pomóc w zachowaniu dobrej kondycji i zadbaniu o swoje zdrowie. Wpływ psa na zdrowie człowieka nie kończy się tylko na aspekcie fizycznym, bo psy dbają też o ludzkie umysły. Z tego powodu te przyjazne czworonogi bardzo często wykorzystywane są w terapiach i pracują jako psi asystenci – sama obecność psa może pozwolić uporać się ze stanami lękowymi, atakami paniki, czy pomóc budowanie pewności siebie i wychodzenie z problemów związanych z samoakceptacją lub fobią społeczną.
3. Pies pomoże rozwijać się dzieciom
Dzieci i psy to bardzo dobre połączenie! Dzieci często błagają swoich rodziców o tego czworonoga – nie należy się na to bezrefleksyjnie zgadzać, ale jeśli masz do tego czas, chęci i możliwości, warto rozważyć zakup psa jako towarzysza całej rodziny. Dzięki psom dzieci uczą się odpowiedzialności i obowiązkowości – oczywiście wszystko pod nadzorem osób dorosłych.
Wpływ zwierząt na człowieka jest ogromny, a mały człowiek, który dopiero uczy się i rozwija z przyjaźni z psem jest w stanie wyciągnąć z niej mnóstwo korzyści. Nieśmiałe dziecko może nabrać pewności siebie i znaleźć wspólny język z rówieśnikami, będzie miało też oddanego i wiernego towarzysza zabaw i harców.
Rola psa w życiu człowieka – podsumowanie
Wpływ psa na człowieka jest ogromny – psy są w stanie zadbać o ludzkie zdrowie, obniżyć poziom stresu i podnieść komfort życia. Sprawić, że znikną złe nawyki, zastąpione długimi, wspólnymi spacerami. Nauczy systematyczności i odpowiedzialności. A przede wszystkim pies będzie Cię kochał absolutnie i bezwarunkowo i za całą dobroć odpłaci Ci całym swoim psim sercem.
w tytule: dlaczego pies drapie uszu? nie ma żadnej odpowiedzi ”eksperta” w tym temacie
Zgadzam się z całym artykułem .Od pół roku mamy w domu psa
Syn wyprosił , wcześniej ojciec był przeciwko
Przynieśliśmy o północy maleńka kuleczkę i postawiliśmy przed faktem dokonanym
Z podstępem ,ale jest , nareszcie mamy !!!!
Dużo wnosi w nasze życie ,każdego obdarza miłością i każdemu poświęca uwagę
Nawet nasz nastoletni syn mniej się buntuję i częściej się uśmiecha
To wpływ naszej YEN ,rozładowuje stres i złe emocje
Wszystkim radzę ,jeśli macie dzieci i stać was na to ,to pies musi być w domu ,zwłaszcza w czasach dominacji przez internet