Króliki to bardzo popularne zwierzaki domowe. Słyną ze swojej urody, z reguły są też towarzyskie i lubią przebywać z ludźmi. Mogą być towarzyszami nawet starszych dzieci, pod warunkiem, że dziecko wie, jak zajmować się zwierzakiem i nie jest z tym pozostawione samo. Królik może stanowić idealne zwierzątko rodzinne. Potrzebują dobrej opieki i odpowiedniego wyżywienia. W ich diecie kluczową rolę odgrywa siano, nie należy jednak zapominać o innych składnikach. Jednymi z nich są zioła dla królika. Jakie może jeść? Jak często mu je podawać? Jakie mają działanie? Dowiedz się tego!
Żywienie królika – czego potrzebuje Twój zwierzak?
Króliki nie są bardzo problematyczne, jeśli chodzi o właściwą opiekę nad nimi. Wymagają jednak dużej przestrzeni życiowej i odpowiedniej, zróżnicowanej oraz dobrze zbilansowanej diety, by mieć szansę na zdrowe i szczęśliwe życie. Podstawą wyżywienia każdego królika powinno być siano – stanowi ono około osiemdziesięciu procent ich dziennego wyżywienia. Całą resztę stanowią zioła, warzywa i owoce.
Jeśli nie wiesz jak odpowiednio zbilansować dietę królika, zapytaj o radę lekarza weterynarii, który pomoże Ci ułożyć odpowiedni jadłospis. A jakie zioła może jeść królik? W naturze te zwierzaki odżywiają się w sposób raczej zróżnicowany, ważne jest to, by tę różnorodność im zapewnić także w warunkach domowych. W takim razie, jakie zioła dla królika będą odpowiednie?
Koperek
Czy królik może jeść koperek? Oczywiście, że tak. To bardzo cenne źródło wielu witamin, w tym witaminy D, E, K, B1, B6, B12. Ma też sporą zawartość fosforu oraz wapnia. Koperek dla królika jest polecany, bo przeciwdziała wzdęciom i problemom jelitowo-żołądkowym. Podawany w odpowiednich ilościach ma też pewne delikatne właściwości uspokajające.
Mięta
Mięta dla królika jest wskazana, ale nie codziennie i w niewielkich dawkach. Mięta jest pomocna przy problemach z trawieniem i właśnie wtedy najlepiej jest ją podawać – jeśli Twój królik ma problemy na tym tle. Pamiętaj jednak, że w takich przypadkach warto też skonsultować się z lekarzem weterynarii, by on ocenił stan zdrowia Twojego zwierzaka. Mięta ma też działanie przeciwskurczowe, a także jest w stanie łagodzić bóle stawów oraz mięśni.
Bazylia
Bazylia dla królika to duży przysmak. Królik z przyjemnością zje zarówno liście, jak i łodygę bazylii. Ma ona działanie moczopędne oraz rozkurczowe, poprawia apetyt zwierzaka. Wykazuje też działanie przeciwzapalne oraz jest w stanie pobudzać pracę serca. Nie podawaj jej jednak codziennie. Dużo lepiej bazylia sprawdzi się jako przysmak podawany raz na kilka dni.
Chaber bławatek
To kolejne bardzo cenne zioła dla królika. Ma działanie moczopędne, zapobiega też tworzeniu się złogów w drogach moczowych. Ma też wpływ na zwiększenie przemiany materii. Nie pozostaje też bez wpływu na naczynia krwionośne – jest w stanie je wzmocnić. Chabra bławatka możesz z powodzeniem włączyć do codziennej diety Twojego pupila.
Hibiskus
Jeżeli zastanawiasz się jakie zioła dla królika będą najlepsze, nie możesz zapomnieć o hibiskusie. To cenne źródło wielu witamin, w tym naturalnej witaminy C. Zawiera też mnóstwo innych składników odżywczych. Ma działanie antybakteryjne, wspiera pracę wątroby, działa również moczopędnie oraz przeciwzapalnie. Hibiskusa można podawać królikowi codziennie, ale w niewielkich ilościach – dwa, trzy kwiaty, które wzbogacą siano i mieszkankę ziół będzie wystarczające.
Koniczyna
Koniczyna bardzo dobrze działa na organizmy królików i jest ona polecana w ich diecie. Sprawdza się jako suszone zioła dla królika – w formie suszonej podawaj zwierzakowi kwiaty. Jeśli chcesz podawać świeżą koniczynę, możesz to zrobić, ale poza okresem kwitnienia. Ma działanie profilaktyczne przeciw osteoporozie, uszczelnia naczynia krwionośne, wykazuje też pewne działanie antynowotworowe. Jest cennym źródłem witamin, w tym A, C, E i tych z grupy B.
Kolendra
Kolendra doskonale wpływa na poprawienie perystaltyki jelit oraz ma działanie wspomagające procesy trawienia u królika. Ma dość specyficzny, lekko słodki smak, który sprawia, że część królików może za nią przepadać. Jej smak sprawia też, że kolendra jest w stanie poprawiać i urozmaicać smak mieszanki ziół, dlatego ma wpływ na polepszenie apetytu Twojego zwierzaka. Nie podawaj jej jednak zbyt często – suszone łodygi oraz liście można podawać dwa-trzy razy w tygodniu.
Melisa
Melisa powszechnie słynie ze swojego działania uspokajającego, odstresowującego i wyciszającego. Pomoże królikowi uspokoić się i poradzić sobie w walce ze stresem. Melisa wykazuje również działanie przeciwbólowe i rozkurczowe. Ma duży wpływ na perystaltykę jelit – jej obecność w diecie królika może zapobiegać zaparciom. Z powodzeniem możesz podawać melisę królikowi codziennie, jako część mieszanki.
Skrzyp polny
Króliki chętnie zjedzą skrzyp polny, zarówno suszony, jak i świeży. Jest w stanie wzmacniać króliczą sierść, dlatego warto go podawać zwłaszcza w okresie linienia. Nie rób z niego jednak podstawy wyżywienia – podawaj go rzadko i okazjonalnie. W małych ilościach może pomóc, w dużych jest w stanie doprowadzić do niedoborów witaminy B1, a nawet okazać się trujący. Możesz jednak podawać królikowi gałązkę raz na jakiś czas.
Zioła dla królika – podsumowanie
Odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia królika. Możesz komponować zwierzakowi posiłki samodzielnie lub zdecydować się na gotową karmę. Jednak nawet komercyjną karmę podstawową dla królika warto odpowiednio wzbogacać.
Czego jeszcze potrzebuje Twój królik? Zioła są czymś, co musi się znaleźć w jego diecie – wzbogacają siano, dostarczają mnóstwa cennych witamin i innych składników odżywczych. Zanim zdecydujesz się coś podać swojemu zwierzakowi, sprawdź, czy na pewno może to jeść, jak często i w jakiej ilości, by nie spowodować u zwierzaka problemów zdrowotnych. Wśród ziół, które mogą znaleźć się w jadłospisie królika, można wymienić bazylię, miętę, koniczynę – tutaj kwiaty podawaj wyłącznie w formie suszonej – kolendrę, chabra bławatka, hibiskusa oraz koperek.
Jedzenie stanowi sporą część dnia królika. Siano to absolutna podstawa, a suszone zioła doskonale je uzupełniają. Już na drugim miejscu w piramidzie żywienia znajduje się zielenina. Odpowiednio dobrane zioła nie tylko urozmaicają smak, ale dzięki swoim właściwościom poprawiają funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
– lek. wet. Hanna Pietruszka
Suszone zioła mogą być stałym dodatkiem do siana, świeża zielenina musi pojawiać się codziennie, w stosownie mniejszej ilości. Możesz ją zbierać – wybieraj jedna miejsca czyste, zawsze starannie myj i koniecznie osusz papierowym ręcznikiem.