Czy pies może jeść bób, ciecierzycę i inne rośliny bobowate?

Opieka nad psem to zobowiązanie na całe lata. Trzeba być tego świadomym, by należycie zadbać o zwierzaka i zapewnić mu dobre życie. W tym zadaniu ważne są nie tylko dobre chęci, ale też sporo wiedzy na temat właściwej opieki. Dotyczy to także kwestii żywienia psa. Te czworonogi potrafią być olbrzymimi łasuchami i nierzadko Twój pupil będzie patrzył na Ciebie błagalnym wzrokiem, byś tylko podzielił się z nim zawartością swojego talerza. Dużo lepszym pomysłem jednak jest karmienie go w sposób właściwy dla psów. W końcu nie wszystko to, co ląduje na Twoim talerzu, jest odpowiednie także dla psiej miski. Czy pies może jeść bób i inne rośliny bobowate?  Sprawdź to!

czy pies może jeść bób 390

Odpowiednie żywienie psa – jeden z filarów jego zdrowia

Żywienie psa to dziedzina wiedzy, która niesamowicie rozwinęła się na przestrzeni lat. Wszystko to wydarzyło się z pożytkiem dla psów. Nadal jeszcze znajdą się ludzie, w których umysłach pokutuje opinia, że psu wystarczy rzucić resztki ze stołu. Na szczęście jednak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie żywienie psa i dostarczanie mu wszystkich niezbędnych do życia witamin i innych składników odżywczych.

Jedzenie dla psa musi być zbilansowane, dostosowane do jego bardzo indywidualnych potrzeb. To wtedy pies ma większą szansę na to, że zachowa pełnie swojego zdrowia – będzie mógł rozwijać się prawidłowo i po prostu cieszyć się życiem.

Możesz zdecydować się na podawaniu karm komercyjnych dla psa – wtedy wybieraj karmy dobrej jakości i zawsze sprawdzaj skład – lub przygotowywać posiłki samodzielnie. To wymaga czasu i wiedzy, ale dzięki temu masz pełną kontrolę nad tym, co trafia do psiej miski. A nie zawsze to, co dobre dla Ciebie jest dobre też dla Twojego psa.

Czy pies może jeść bób i inne rośliny bobowate?

Bób, ciecierzyca i inne rośliny bobowate są bardzo cenione przez ludzi – stanowią cenne źródło białka co – zwłaszcza w przypadku wegetarian oraz wegan – ma bardzo duże znaczenie w planowaniu odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diety.

Poza białkiem znajdziesz tam sporo bardzo cennego kwasu foliowego. Bób ma też swój udział w pomocy w wychodzeniu z problemów z niedokrwistością i z punktu widzenia ludzi jest po prostu bardzo cenną rośliną, którą warto wdrożyć do jadłospisu. Podobnie rzecz się ma z innymi roślinami bobowatymi – ciecierzycą, grochem czy fasolą.

Czy jednak w przypadku Twojego zwierzaka to też dobry pomysł? Czy pies może jeść bób i inne rośliny bobowate? A może nie jest to najlepszy pomysł, mimo ich niewątpliwych walorów odżywczych?

Bób

Bób niewątpliwie jest źródłem mnóstwa cennych wartości odżywczych i jako taki powinien gościć na talerzach ludzi i uzupełniać ich dietę. Jak to jest jednak w przypadku czworonogów? Czy pies może jeść bób? Niestety, może on zwierzakowi bardzo zaszkodzić i lepiej jest nie wdrażać go do psiej diety.

Najgorszy bób dla psa to ten surowy. Posiada mnóstw substancji antyodżywczych i może mieć działanie wzdymające. W pewnym stopniu to wszystko jest neutralizowane przez proces gotowania, ale nadal nie warto podawać go psu. Ulega on bowiem procesowi fermentacji w przewodzie pokarmowym, a poza tym jest ciężkostrawny. Bób jest też silnym alergenem.

Jeśli Twój pies jednak zjadł trochę bobu, obserwuj go i w razie wystąpienia jakichś problemów natychmiast zabierz do lekarza weterynarii.

Ciecierzyca

Ciecierzyca jest wartościowym źródłem dobrze przyswajalnego białka, ma w sobie też sporo cennego błonnika. Czy pies może jeść ciecierzycę? W formie surowej tak samo jak bób jest dla niego bardzo niewskazana. Zawiera wiele substancji antyodżywczych i może powodować zaburzenie wchłaniania żelaza, wapnia, cynku oraz magnezu. Może też powodować wzdęcia.

Wymoczona w wodzie i ugotowana mogłaby już zagościć w jadłospisie psa. Chociaż musisz sprawdzić, czy zwierzak nie ma na nią uczulenia. Ciecierzyca dla psa jest silnym alergenem. Jeśli już chcesz ją podawać, nie rób też tego w dużych ilościach.

Jeśli Twój pies zje ciecierzycę surową lub wystąpi u niego reakcja alergiczna, zabierz go do lekarza weterynarii.

Groch

Groch jest bardzo wartościowy. Ma w sobie dużo dobrego białka, jest źródłem witamin w tym witaminy A, K i tych z grupy B. Znajdziesz w nim też wapń, żelazo czy magnez i inne składniki odżywcze. To też doskonałe źródło błonnika. Czy to wszystko oznacza, że pies może jeść groch?

Groch dla psa podany w formie surowej może powodować takie same objawy jak ciecierzyca czy bób – ma składniki antyodżywcze i może doprowadzić do problemów zdrowotnych, również alergii pokarmowych.

Jeśli go namoczysz i odpowiednio długo będziesz gotować, możesz psu podawać niewielkie ilości grochu. Jeżeli jednak zauważysz, że pies źle reaguje na groch – zaprzestań jego podawania i w razie konieczności zabierz zwierzaka do lekarza weterynarii.

Fasola

Fasola też ma całkiem sporo białka i innych cennych wartości odżywczych. Ale czy pies może jeść fasolę? To zależy! Na pewno nie każdy jej rodzaj nadaje się do spożycia przez Twojego czworonożnego przyjaciela. Pod żadnym pozorem nie podawaj mu fasoli surowej, bo może się to dla niego skończyć nieprzyjemnymi i groźnymi problemami z układem pokarmowym. Nie podawaj też fasoli pieczonej, tej w zalewie, doprawionej w żaden sposób ani tej, która znajduje się w daniach gotowych.

Fasola dla psa może być dobra, jeśli będzie odpowiednio ugotowana. Zrezygnuj z niej jednak w sytuacji, gdy pies ma wrażliwy, delikatny przewód pokarmowy, bo inaczej możesz mu zaszkodzić. Jeżeli Twój pies zje fasolę i będzie się źle czuł, zabierz go do lekarza weterynarii.

fasola dla psa

W jaki sposób odpowiednio żywić psa?

Psy są względnymi mięsożercami. Potrzebują w swojej diecie przede wszystkim dobrej jakości, pełnowartościowego białka. Najłatwiej i najszybciej dostarczysz mu je dzięki wysokomięsnym karmom komercyjnym. Możesz też gotować psu samodzielnie, ale jeśli nie masz na to czasu lub boisz się, że zaszkodzisz zwierzakowi – postaw na odpowiedniej jakości karmy.

Warto podawać psu pełnowartościowe, zdrowe i smaczne karmy. Do wyboru masz zarówno te suche, jak i mokre. Dobrym wyborem będzie karma John Dog, Alpha Spirit czy puszki i saszetki marki Dolina Noteci. Może zainteresować Cię naturalna karma marki Wiejska Zagroda lub karma Orijen, dla najbardziej wymagających.

czy pies może jeść fasolę

Rośliny bobowate dla psa – podsumowanie

Rośliny bobowate, choć mają mnóstwo witamin i innych cennych składników odżywczych, warto bardzo ostrożnie podchodzić do nich, przy układaniu odpowiedniej diety dla psa. Surowe mają wiele składników antyodżywczych, które mogą spowodować wzdęcia, a te wiele poważnych problemów zdrowotnych – gazy, biegunki, wymioty, a nawet skręt żołądka.

Groch, fasolę czy ciecierzycę możesz podawać psu dobrze namoczoną i ugotowaną w raczej niewielkich ilościach. Pamiętaj jednak, że to silne alergeny, które mogą zwierzęciu poważnie zaszkodzić, nie nadają się też dla czworonogów o wrażliwych brzuszkach.

Jesteśmy tu dla Ciebie! Nadal nie znasz odpowiedzi na swoje wątpliwości? Sprawdź komentarze, albo zadaj nam nowe pytanie.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Prawidłowe żywienie psów
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.