Koty i owoce nie wydają się połączeniem zbyt fortunnym czy naturalnym. W końcu w naturze wolnożyjący kot nie poluje na jabłka czy nie obgryza brzoskwiń ani bananów. Jednak – czy koty mogą jeść owoce? Koty to bezwzględni mięsożercy – polują na swoje ofiary i zjadają je w całości. To właśnie wtedy mają szansę na przyswojenie owoców – razem z treścią żołądka swojej ofiary. Jednak – choć owoce nigdy nie powinny być traktowana jako podstawa kociej diety, w niewielkich ilościach mogą sprawić Twojemu kotu wiele radości i Twój mruczek z przyjemnością się nimi poczęstuje. Nie wszystkie owoce są dla niego odpowiednie – dowiedz się, które są dla niego bezpieczne.
Dlaczego odpowiednie żywienie kota ma znaczenie?
Odpowiednie żywienie kota, dostarczanie mu wszystkich niezbędnych do życia witamin i innych składników odżywczych, to jeden z filarów jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Odpowiednio żywiony kot ma większą szansę dożyć późnej starości, cieszyć się energią i życiem bez bólu.
Poza odpowiednią dietą ważne są też czynniki genetyczne – dlatego, jeśli decydujesz się na kota rasowego, zawsze wybieraj zwierzaka z legalnej, renomowanej hodowli, gdzie koty rozmnażane są rozsądnie i badane pod kątem ewentualnych chorób charakterystycznych dla danej rasy. Koty rasowe są raczej delikatniejsze od kotów europejskich, co też musisz mieć na uwadze. Ważne są też czynniki środowiskowe, czyli warunki życia Twojego kota oraz dostęp do lekarza weterynarii.
Średnia długość życia zadbanego, domowego kota może wynosić nawet kilkanaście lat, podczas gdy kota wolnożyjącego wynosi około dwóch lat – odpowiedni poziom opieki i właściwe żywienie może więc wydłużyć kocie życie o wiele lat.
Idealna kocia dieta
Koty to mięsożercy – nie warto myśleć o przestawieniu kota na dietę wegetariańską – w ten sposób wyrządzisz mu tylko krzywdę, bo organizm kota nie jest przystosowany do tego trybu żywienia. Potrzebuje on przede wszystkim białka zwierzęcego, które jest dla niego pełnowartościowe i najlepiej przyswajalne – Twój kot chętnie zje mięso, zwłaszcza to z przerostami, podroby, niektóre ryby – słodkowodne i morskie, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – wszystko to ma dla niego ogromne znaczenie. Jeśli żywisz kota domowym sposobem, czyli przygotowujesz dla niego posiłki samodzielnie, będzie potrzebował też suplementów i innych dodatków – to wszystko jest naprawdę bardzo ważne, by kot dostał wszystko, co jest mu niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju.
Możesz też zdecydować się na wysokomięsne karmy komercyjne dobrej jakości – mokre lub suche. Polecanymi markami są: Orijen, Applaws, Nature’s Protection czy Acana.
Poza karmą dla kota możesz chcieć rozpieścić swojego kota i dorzucić mu jakiś smakołyk – tutaj możesz wybierać spośród produktów mięsnych – ciekawym i smakowitym dodatkiem do kociej diety jest na przykład przysmak dla kota w kostkach dla kota marki Alpha Spirit, czy pasztety Lovi Cat.
A co z kocimi łakomczuchami, które widzą, jak jesz owoce i chciałyby się poczęstować czymś smacznym? Czy koty mogą jeść owoce?
Czy koty mogą jeść owoce?
Soczyste, słodkie owoce bardzo często goszczą na stołach i są wielkim przysmakiem ludzi. Jeśli Twój kot lubi Ci towarzyszyć podczas jedzenia i jest zdania, że na Twoim talerzu zawsze lądują największe przysmaki, może zechcieć się poczęstować i skosztować tego, co jesz. Owoce dla kota nie wydają się dobrym pomysłem, przecież to mięsożercy i to właśnie mięso powinno na co dzień gościć w ich diecie. Jednak, jeśli Twój kot chce spróbować owoców – sprawdź, które będą dla niego bezpieczne.
Jabłka
Czy koty mogą jeść jabłka? W zasadzie tak. Te owoce są dla niego bezpieczne – choć nie przesadzaj z ich ilością. Niewielkie kawałki raz na jakiś czas w zupełności wystarczą. Jabłka są nie tylko smaczne, ale też zdrowe – dostarczą kotu witaminy A, C i K. Są źródłem błonnika, wapnia oraz przeciwutleniaczy. Z drugiej strony jednak koty węglowodany czerpią z metabolizmu białka i nie ma potrzeby podawać im dodatkowego cukru.
Nigdy nie podawaj jednak jabłek z gniazdami nasiennymi – tych się pozbądź i dopilnuj, by żadna pestka nie została w porcji, którą szykujesz dla kota – pestki są bowiem trujące dla Twojego pupila.
Banany
Banan dla kota nie jest szkodliwy. Banany wpływają bardzo dobrze na perystaltykę jelit, są też cennym źródłem błonnika oraz potasu. Jednak zachowaj dużą ostrożność – nie wszystkie koty dobrze reagują na banany. U części może wywołać on biegunkę czy ból brzucha.
Nie przyzwyczajaj kota do podawania mu takiego rodzaju pożywienia – to przyjemne obserwować, jak zwierzak coś z apetytem je, ale po to masz jego własne pożywienie czy najróżniejsze smakołyki.
Arbuzy
Czy koty mogą jeść arbuza? Jak najbardziej, wiele kotów nawet za nimi przepada! Chociaż należy pamiętać o kilku kwestiach. Kot nie może jeść skórki czy pestek arbuza – mogą mu bardzo poważnie zaszkodzić, spowodować problemy z układem pokarmowym lub zakrztuszenie.
Mimo wszystko arbuzy mogą być cennym źródłem składników odżywczych, są też soczyste, więc mogą gasić pragnienie – choć nie podawaj ich zamiast wody, nic nie zastąpi dostępu do czystej wody. Nie podawaj go też za dużo – kilka niewielkich cząsteczek wystarczy.
Winogrona i rodzynki
Absolutnie nie podawaj kotu winogron ani rodzynek! Są one dla niego bardzo toksyczne i nawet bardzo niewielka ilość może spowodować poważne problemy zdrowotne! Jeśli Twój kot zje winogrona lub dobierze się do rodzynek, niezwłocznie zabierz go do lekarza weterynarii. Już po kilku godzinach po ich zjedzeniu może pojawić się osłabienie, biegunka i silny ból brzucha. Później mogą pojawić się zapalenie jelit i żołądka, a także bardzo poważne problemy z nerkami. W ich następstwie kot może w ogóle przestać oddawać mocz, co może się dla niego skończyć tragicznie.
Dlatego w takich sytuacjach nie czekaj i działaj natychmiast. Najlepiej jednak dopilnuj, by Twój kot nie dobrał się do winogron ani rodzynek. To dla niego najbezpieczniejsze.
Owoce dla kota – podsumowanie
Czy koty mogą jeść owoce? Tak, ale nie wszystkie. Dlatego, jeśli chcesz poczęstować kota jakimś owocem, sprawdź, czy jest on dla niego bezpieczny. Nigdy nie podawaj też ich zbyt dużo – to może być okazjonalny dodatek do kociej diety, ale nie jej podstawa.
Każdy kot jest bowiem z natury mięsożercą i to właśnie mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego muszą stanowić podstawę jego wyżywienia. Owoce nie są w stanie tego zastąpić.