Czy koty pierdzą? Gazy i wzdęcia u mruczka

Koty to zwierzęta, które kojarzą się z gracją, dumą i niezależnością. W Starożytnym Egipcie były wręcz czczone i stawiane na równi z bogami. Gdy patrzy się na kota, trudno jest myśleć o tych najbardziej przyziemnych kwestiach, jakimi są gazy. Czy koty pierdzą? Czy można coś z tym zrobić? Czy jest to powód do niepokoju i zabrania kota do lekarza weterynarii? Przekonaj się, o czym mogą świadczyć gazy u Twojego kota i bądź przygotowany na wszystko.

Czy koty pierdzą?

Czy koty pierdzą?

Gazy są czymś normalnym – to efekt zachodzących w organizmie procesów trawiennych. Dla ludzi mogą być przypadłością wstydliwą, jednak zwierzęta w ogóle się tym nie przejmują i zdarza im się puszczać gazy w każdych okolicznościach, bez względu na to, co właśnie robią. Jeśli akurat śpią – czasami mogą się przy tym obudzić, co wielu wydaje się bardzo zabawne – w końcu taki rozbudzony zwierzak nie do końca wie, co się właśnie stało i co go obudziło. W takim razi – skoro to naturalne to czy koty pierdzą? Oczywiście, że tak!

Gazy u kota są czymś jak najbardziej naturalnym. Większości z nich nawet nie zauważysz, czy raczej – nie poczujesz. W przypadku tych zwierząt są one całkiem bezwonne. Na ogół, jeśli kot jest zdrowy, ma dobrą i zbilansowaną dietę, a także nie cierpi z powodu jakichś chorób. Śmierdzące bąki u kota też mogą się jednak zdarzyć i jeśli to sytuacja bardzo rzadka na ogół nie masz się czym martwić – każdemu się przecież zdarzyć. Jeśli jednak śmierdzące gazy u kota stają się normą, a nie wyjątkiem – coś jest nie tak, jak powinno, wtedy musisz zadziałać, by przynieść kotu ulgę i rozwiązać jego problemy trawienne.

Co oznaczają śmierdzące bąki u kota?

Dlaczego kot ma gazy?

Pierdzenie kota to zjawisko naturalne i nie powinno budzić niepokoju, jeśli zdarza się rzadko, a w dodatku z reguły są bezwonne. Jeśli jednak kot bardzo często puszcza bąki i robi się to uciążliwe dla niego samego, a także dla otoczenia – prawdopodobnie trzeba coś zmienić. Co powoduje gazy u kota?

Dieta

Najczęściej koty pierdzą, bo ich dieta jest nie taka, jak powinna. Odpowiednie żywienie kota jest bardzo ważne, by pomóc mu zachować zdrowie, dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych i dać im energię do działania. Koty to mięsożercy, potrzebują przede wszystkim w swojej diecie dużo białka zwierzęcego – mięsa pochodzącego z mięśni, ale także podrobów. Bardzo ważna jest też obecność tłuszczy zwierzęcych, a także mnóstwa innych dodatków – wcale nie jest łatwo skomponować odpowiednią dietę dla kota. Można jednak się postarać i zdobyć wiedzę lub poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Możesz też nie decydować się na samodzielne przygotowywanie kotu posiłków, tylko zakupić dobrej jakości karmy komercyjne dla kota.

Śmierdzące gazy u kota mogą być spowodowane zbyt niską ilością mięsa w diecie i zbyt dużą ilością wypełniaczy. Bardzo często problemy z gazami u kota może spowodować zbyt duża ilość zbóż lub soi w kociej diecie.

Innym częstym błędem w kociej diecie, który może powodować gazy, a przy tym też szereg innych, bardzo poważnych problemów z układem pokarmowym, jest obecność w diecie mleka. Kot pijący mleko to obraz wpojony nam przez popkulturę, jednak koty nie powinny pić mleka – to dla nich szkodliwe, a gazy to jeden z mniejszych problemów, które mogą powodować.

Gazy u kota występują?

Przeczytaj także: Czy kot może pić mleko? Odpowiedź nie jest oczywista

Zbyt szybkie jedzenie i zmiany w sposobie żywienia

Gazy mogą się też pojawiać wtedy, gdy kot po prostu je zbyt szybko i zbyt łapczywie. Połyka wtedy mnóstwo powietrza, które później musi znaleźć ujście. Zbyt łapczywe jedzenie może być też przyczyną zadławienia, dlatego należy na to bardzo uważać. Jeśli masz kociego łakomczucha w rozwiązaniu problemu może pomóc miska spowalniająca jedzenie.

Kot może też dostać wzdęć i cierpieć z powodu gazów, gdy zbyt gwałtownie zmienisz karmę czy sposób żywienia zwierzaka. Ich układ pokarmowy jest bardzo wrażliwy i takie zmiany nie są przyjmowane zbyt dobrze. Jeśli chcesz lub musisz zmienić kocią dietę, rób to stopniowo, tak, by obyło się bez rewolucji żołądkowych i kot mógł się przyzwyczaić do zmian.

Stres i choroby

Inną częstą przyczyną gazów może być stres, na który jest narażony kot. Koty są bardzo wrażliwe i źle reagują na zmiany w życiu, a te mogą być źródłem bardzo silnego stresu. Wtedy należy po prostu przyzwyczaić kota do zmian w życiu lub wyeliminować źródło stresu, gdy jest taka możliwość.

Czy koty pierdzą z powodu chorób? Niestety, tak również może się zdarzyć. Gazy u kota mogą świadczyć, że w jego organizmie rozwija się jakaś choroba. Jeśli jesteś przekonany, że dieta Twojego kota jest doskonale zbilansowana i nie może powodować problemów trawiennych, kot nie je zbyt szybko lub ten problem został wyeliminowany, a także nie ma powodu, by się stresować, a mimo wszystko nadal męczą go gazy – istnieje możliwość choroby.

Gazy u kota mogą być objawem świadczącym o tym, że w żołądku kota odłożyły się kule włosowe – koty wylizują swoje futra i połykają włosy, które mogą nie zostać usunięte z organizmu na czas. Gazy mogą świadczyć o stanach zapalnych, zarobaczeniu organizmu, niedrożności jelit, problemami z trzustką, wirusach, które dręczą kota, a także o nowotworze jelit lub żołądka.

Zabierz kota do lekarza weterynarii, zwłaszcza gdy poza gazami obserwujesz u niego szereg innych niepokojących objawów. Może to być apatia, osłabienie organizmu, krew pojawiająca się w odchodach, brak apetytu, biegunka, wzdęty brzuch, czy ciągłe ślinienie się. Jeśli zachowanie Twojego kota odbiega od normy i pojawiły się gazy – zabierz go do lekarza weterynarii, by pomógł ustalić, co się dzieje z Twoim zwierzakiem.

Co powoduje pierdzenie kota?

Pierdzenie kota – podsumowanie

Czy koty puszczają bąki? Oczywiście, że tak, to zupełnie naturalna sprawa. Dlatego na ogół w ogóle nie ma powodu do zmartwień – zwłaszcza jeśli gazy występują rzadko i są bezwonne, bo tak właśnie powinno być.

Jeśli jednak robią się coraz bardziej cuchnące, zaczynają występować coraz częściej – to już powód do niepokoju. Czasami powód może być bardzo prozaiczny – kot może być zestresowany lub mieć złą dietę, w której za dużo jest zbóż lub soi, a za mało wartościowego mięsa. Czasami winne jest też zbyt szybkie jedzenie.

Zdarza się jednak, że gazy są objawem chorobowym. Jeśli zauważysz w zachowaniu kota coś, co Cię niepokoi, pojawią się inne niepokojące objawy – nie zwlekaj i zabierz go do lekarza weterynarii.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Kot
Popularne wpisy
1 komentarz do “Czy koty pierdzą? Gazy i wzdęcia u mruczka
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.