Króliki to lubiane zwierzątka domowe. Są towarzyskie, puchate i ładne. Prowadzą dzienny tryb życia, dlatego obserwowanie ich aktywności jest łatwe. Nie należą do najbardziej problematycznych stworzeń – ich dieta nie należy do kosztownych, są ciche i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Są w stanie bardzo mocno przywiązać się do człowieka. Jeśli jednak chcesz je rozmnażać, potrzebujesz sporej wiedzy. Czasami też może pojawić się ciąża urojona u królika. Kiedy może do tego dojść? Jak objawia się i ile trwa taka ciąża urojona? Jak pomóc królikowi w tym okresie? Czy zawsze konieczna jest pomoc lekarza weterynarii? Przeczytaj!
Odpowiedzialne rozmnażanie królików
Króliki to zwierzęta specyficzne. Mają bardzo dużą aktywność rozrodczą, najbardziej płodne są wiosną. Trudno przewidzieć też, kiedy samica będzie w rui, bo cykle nie są tu regularne tak, jak u innych zwierząt. Jeśli samica nie będzie w rui, to nie przyjmie samca i może się zrobić względem niego agresywna.
Rozmnażanie królików to coś, co należy bardzo starannie przemyśleć – każda ciąża jest obciążeniem dla organizmu. Samica królika może zajść w ciążę nawet osiem razy w roku – w warunkach domowych, które są dużo bardziej komfortowe – a także jest płodna już dobę po porodzie. Choć jeżeli w tym czasie karmi młode, to zwykle dochodzi do resorpcji płodów.
Zbyt częste dopuszczanie do ciąży u królika jest jednak bardzo złym pomysłem – może się to skończyć wycieńczeniem organizmu i wieloma problemami zdrowotnymi. Pełna dojrzałość płciowa królika zależy od jego rasy i wielkości – małe i średnie rasy są płodne już po pięciu-siedmiu miesiącach życia, duże zaczynają być płodne około ósmego miesiąca życia lub nieco później.
Jeśli chcesz prowadzić profesjonalną hodowlę królików, musisz też pamiętać o tym, by nie doprowadzać do chowu wsobnego, a także, by zapewnić królikowi w ciąży i podczas opiekowania się potomstwem dużo spokoju, a także odpowiednią dietę.
Jeśli chcesz, by doszło do rozrodu Twoich królików – przełóż samicę do klatki samca, nigdy na odwrót. Obserwuj sytuację – jeśli samica atakuje samca, oznacza to, że nie jest gotowa i nie ma ochoty na zbliżenie. Jeśli dojdzie do kopulacji, rozdziel parę chwilę później. Dla pewności możesz wszystko powtórzyć po upływie kilku dni, by zyskać pewność, że króliczka zaszła w ciążę.
Kiedy może wystąpić ciąża urojona u królika?
Jeśli dopuścisz samca do samicy, to może się to skończyć ciążą – to oczywiste. Jednak czasami, zamiast zwykłej ciąży, może pojawić się ciąża urojona u królika. Może do niej dojść w dwóch sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy samica faktycznie spotkała się z samcem i doszło do kopulacji, na przykład z niepłodnym samcem. Pod wpływem kopulacji dochodzi u niej do owulacji, komórka jajowa nie została z jakiegoś powodu zapłodniona i w efekcie jej działania przez kilkanaście dni hormony królicy pracują podobnie jak w ciąży. Może do tego dojść po kilku lub kilkunastu dniach od zbliżenia.
Urojona ciąża u królika może się też pojawić nawet wtedy, gdy nie doszło do zbliżenia, a samica nie widziała się z samcem, najczęściej jeśli razem trzymasz wiele królic. Wtedy łatwo stwierdzisz, że masz do czynienia właśnie z tym zjawiskiem – jeśli samica nie spotkała się z samcem, nie może być w ciąży. Jeśli się tak zachowuje – jej organizm produkuje mleko, królica wije gniazdo i ma przyrost masy – to ciąża urojona. Do tego może dojść o każdej porze roku, ale szczególnie wiosną – wtedy króliki są bardziej pobudzone.
Ciąża urojona u królika może wystąpić także wtedy, gdy w jego otoczeniu pojawia się nowy królik, z którym będzie się zaprzyjaźniał. Króliki to zwierzęta stadne i towarzystwo innych pobratymców jest dla nich wskazane, ale może być też czynnikiem wywołującym ciążę urojoną, przynajmniej na samym początku.
Objawy ciąży urojonej
Jak wygląda urojona ciąża u królika? Objawy tak naprawdę podobne są do zwyczajnej ciąży. Dlatego czasami trudno stwierdzić, czy królik naprawdę jest w ciąży, czy masz do czynienia właśnie z ciążą urojoną. Nie możesz nigdy wykluczyć pierwszego wariantu, jeśli między samcem a samicą doszło do kopulacji.
Samica w ciąży urojonej może stać się nieco bardziej wycofana lub nawet agresywna – tak w stosunku do swojego opiekuna, jak i innych królików w swoim otoczeniu. Wtedy najlepiej trzymać ją osobno, by nie musiała się stresować. Jednocześnie pamiętaj, że trzymanie samca i samicy na stałe w jednej klatce to, niezależnie od okoliczności, zawsze bardzo zły pomysł.
Podczas ciąży urojonej królik może mieć słabszy apetyt, przez co waga jego ciała może zacząć spadać. To odróżnia ciążę urojoną od prawdziwej – w przypadku tej drugiej królik będzie przybierał na wadze.
Zmienić się mogą nawet sutki zwierzęcia – mogą się stać bardziej nabrzmiałe, zupełnie tak, jakby ciało przygotowywało się do porodu. Niekiedy może pojawić się nawet laktacja, ale to też zupełnie normalne zjawisko w przypadku ciąży urojonej.
Z biegiem czasu samica zacznie budować sobie gniazdo, ulepszać je i żywo się nim interesować. Po pewnym czasie zainteresowanie jej minie i wszystko wróci do normy.
Czas trwania
Ciąża urojona u królika trwa około czternastu-osiemnastu dni. Jest to czas krótszy niż ciąży – bo ta trwa od czterech do pięciu tygodni. Zdarza się, że ciąża urojona występuje raz lub dwa razy w roku – zwłaszcza wiosną.
Jak pomóc królikowi, który ma ciążę urojoną?
Jak w każdym odmiennym stanie, także w takim przypadku szczególnie wytężona opieka jest tym, czego potrzebuje Twój królik. Ciąża urojona ma objawy tożsame ze zwykłą ciążą – jeśli doszło do pokrycia samicy przez samca, możesz nie mieć pewności, z którym przypadkiem masz do czynienia.
Najlepiej wtedy zostawić królika w spokoju – zapewnić mu spokojne miejsce, nie stresować i nie wpuszczać już samca do samicy. Zwierzątko może się zrobić agresywne, dlatego lepiej odizolować je również od innych pobratymców. Stres jest bardzo groźny dla królików, to zwierzęta bardzo wrażliwe.
Nawet jeśli jesteś stuprocentowo pewien, że Twoja króliczka nie mogła zajść w ciążę, bo nie spotykała się z żadnym samcem, pod żadnym pozorem nie niszcz gniazda, które zaczyna sobie przygotowywać. To tylko niepotrzebnie ją zestresuje, na tym etapie samica jest absolutnie przekonana o tym, że niedługo będzie miała potomstwo i stara się do tej sytuacji przygotować jak najlepiej. Jeśli zniszczysz jej gniazdo, przestanie się czuć bezpiecznie. Posprzątaj je dopiero wtedy, gdy zwierzę przestanie wykazywać oznaki zainteresowania, a objawy ciąży urojonej znikną.
W tym czasie może też tracić na wadze. Zadbaj więc o jej właściwą dietę – podawaj jej smaczną i urozmaiconą dietę, jak zawsze. W tym okresie możesz ją dodatkowo wzbogacić o większą obecność ziół i innych roślin, które mają działanie uspokajające i bardzo dobrze wpłyną na organizm królika. Możesz wtedy podawać szczególnie rumianek, szałwię, bazylię oraz melisę. Zadbaj też o wysokiej jakości karmy dla królików.
To sytuacja bardzo stresująca dla królika – każda ciąża jest stresującym wydarzeniem, nawet ta urojona – a zioła i odpowiednia dieta pomogą królikowi w powrocie do równowagi.
Kiedy udać się do specjalisty?
Każdej królicy może zdarzyć się ciąża urojona i to z zupełnie naturalnych powodów – tak bowiem mogą zareagować ich organizmy na określone, zwyczajne sytuacje. Na ogół nie ma powodu zabierać królika do lekarza weterynarii – weź pod uwagę, że każda taka wyprawa jest dla zwierzątka stresująca, a stres bardzo źle na nie działa.
Jeśli jednak do ciąży urojonej dochodzi częściej niż raz-dwa razy do roku lub królik wyjątkowo źle znosi taki stan, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą. Najlepiej wybierz lekarza weterynarii, który specjalizuje się właśnie w małych zwierzątkach.
U samic królików, które mają ciąże urojone, częściej rozwijają się zaburzenia układu rozrodczego. Dlatego już przy pierwszej ciąży urojonej warto przemyśleć kwestie sterylizacji – lekarz weterynarii na pewno o tym powie, gdy zabierzesz do niego królicę.
Hodowla królików, pomimo ich olbrzymiego potencjału rozrodczego, powinna być prowadzona w sposób świadomy i odpowiedzialny. Problemy hormonalne dotyczą zwierząt trzymanych w grupach, jak również domowych pupili. Ciąża urojona może nawracać w kolejnych okresach rujowych. W czasie jej trwania, królice powinny mieć zapewniony spokój i odpowiednią opiekę. Nie należy również zwlekać z konsultacją w gabinecie weterynaryjnym.
lek. wet. Hanna Pietruszka
Przeczytaj także: Jak się bawić z królikiem i go przy tym nie stresować?
Ciąża urojona u królika – podsumowanie
Ciąża urojona u królika to zjawisko, do którego może dojść po kontakcie samicy z samcem i nie doszło do faktycznego zapłodnienia lub gdy królik jest pobudzony, na przykład w okresie wiosennym, pod wpływem nowego towarzystwa lub nawet niezależnie od tego.
Samica zachowuje się wtedy zupełnie tak, jakby była w ciąży. Może stać się też nadpobudliwa i agresywna. Zacznie też budować gniazdo, by przygotować się do „porodu”. Stan ten mija na ogół po czternastu-osiemnastu dniach i wszystko wraca do normy. Już przy pierwszej ciąży urojonej króliczki warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Mam dwie króliczki w jednej klatce jedna na drugą skacze czasami wiadomym sposób. czy to zachowanie może być powodem do ciąży urojonej tej 2 na którą skacze 1?
Chodziło Panu o to, że takie zachowanie może spowodować ciążę urojoną? Czy że ciąża urojona mogła być spowodowana przez takie zachowanie? W jakim wieku są Pana króliki? Czy ma Pan pewność, że to są samice? Ogólnie ciężko określić płeć, (czasem nawet) aż do 6 miesiąca życia. Może (ale nie musi) okazać się, że to prawdziwa ciąża. Najważniejsze to obserwować zwierzęta, czasem postępowanie takie może być spowodowane chęcią dominacji lub zaburzeniami hormonalnymi. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który będzie miał okazję fachowo ocenić sytuację.