Króliki to często wybierane zwierzątka domowe. Uważa się je za raczej niekłopotliwe pod względem utrzymania i niezajmujące zbyt wiele miejsca. Prowadzą one też dzienny tryb życia, a co więcej, są bardzo towarzyskie i mogą przywiązać się do opiekunów. To wszystko sprawia, że rozpatrywane są często jako zwierzaki idealne dla rodzin z dziećmi. Co ważne, ich dieta nie należy do skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że te zwierzęta mogą jeść wszystko! Czego nie może jeść królik? Co całkowicie wykluczyć z jego diety? A co powinno stanowić podstawę jego wyżywienia? Dowiedz się!
Odpowiednie żywienie królika
Odpowiednie żywienie królika jest bardzo ważne. Trzeba wiedzieć, co dawać, a czego nie dawać królikowi do jedzenia. Należy też zadbać o odpowiednie proporcje dozwolonych pokarmów, by odpowiednio zbilansować jego dietę i dać królikowi szansę na zdrowe i szczęśliwe życie.
Nie wszystkie rośliny dla królika są wskazane – nawet jeśli są powszechnie dostępne. Niektóre warto wręcz całkowicie wykluczyć z jego jadłospisu, bo nawet ich niewielka ilość może okazać się dla zwierzaka toksyczna. Inne – takie jak świeża koniczyna łąkowa – mogą być podawane, jednak w niewielkich ilościach. Świeża koniczyna łąkowa w zbyt dużej ilości może doprowadzić do problemów ze wzdęciami, biegunek i innych poważnych dolegliwości układu pokarmowego. Dowiedz się, czego nie potrzebuje Twój królik w diecie, a co jest dla niego wskazane. To pozwoli Ci skomponować dla niego bezpieczny, zdrowy i zbilansowany jadłospis.
Czego nie może jeść królik?
Czasami możesz mieć w swoim domu lub ogrodzie trujące rośliny dla królika i nieświadomie narażać zwierzątko na niebezpieczeństwo. Warto tego unikać – w końcu to Ty troszczysz się o dietę swojego zwierzaka i jesteś odpowiedzialny za jego zdrowie. Dużo lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu rośliny, które nigdy nie powinny znaleźć się w pyszczku Twojego królika.
Tulipan
Tulipany to piękne kwiaty, które budzą zachwyt i często sadzone są w wielu ogrodach. Jednak jeśli masz królika, nie częstuj go tulipanami i nie zostawiaj z nimi królika samego – w takiej sytuacji może się zdarzyć, że zwierzak poczęstuje się nimi sam, a nie jest to dla niego wskazane.
Wszystko dlatego, że tulipan ma w swoim składzie substancje toksyczne zarówno dla ludzi, jak i dla królików. Zawarte w nim związki glikozydowe i alkaloidy, są odpowiedzialne za zatrucia i w konsekwencji mogą okazać się nawet śmiertelne dla Twojego zwierzaka. Dlatego trzymaj królika z dala od tulipanów. Zwłaszcza od ich cebulek, w których stężenie toksycznych substancji jest największe. Płatki tulipanów z kolei są jadalne, dlatego jeśli zdarzy mu się je zjeść, nie panikuj.
Konwalia majowa
Konwalia majowa wygląda naprawdę niewinnie. Przepiękny, delikatny kwiatek o cudownie słodkim, intensywnym zapachu nie brzmi jak coś, co mogłoby zrobić komukolwiek krzywdę. A jednak! Konwalia ma w sobie mnóstwo szkodliwych, trujących substancji. Są one toksyczne zarówno dla ludzi, jak i dla królików.
Wszystko przez to, że w konwaliach znajdują się fenelokwasy, saponiny i glikozydy nasercowe, które wpływają bezpośrednio na pracę serca. W rezultacie mogą doprowadzić do bardzo groźnych zaburzeń jego pracy, a także być przyczyną wymiotów czy biegunek. Jeśli Twój królik spożył konwalię, zabierz go jak najszybciej do lekarza weterynarii.
Oleander
To piękny kwiat, który jest bardzo prosty w uprawie. Nic więc dziwnego, że często można je spotkać w mieszkaniach czy na balkonach. Jednak czy wiesz, że niegdyś z liści oleandra robiono trucizny na szczury? Są to rośliny tak toksyczne, że zdecydowanie nigdy nie powinniśmy trzymać ich w zasięgu królika.
Podobnie jak konwalia, zawiera w sobie niebezpieczne glikozydy, bogaty jest też w alkaloidy. Każda część oleandra jest trująca i spożycie nawet niewielkiego fragmentu może mieć bardzo poważne konsekwencje. Najlepiej w ogóle nie trzymaj oleandrów w domu, jeśli masz królika albo jakiekolwiek inne zwierzęta. Warto z niego zrezygnować też ze względu na dzieci.
Cykuta
Cykuta to niezwykle trująca roślina, którą również lepiej trzymać z dala od ludzi i zwierząt. Toksyczna jest każda jej część, jednak najbardziej szkodliwe są łodygi i kłącza, w których występuje największe stężenie cykutotoksyny.
Zawarta w cykucie trucizna oddziałuje na rdzeń przedłużony i zaburza funkcje odruchowe, co może mieć opłakane skutki – toksyna zawarta w roślinie może bowiem, na przykład, zablokować oddychanie.
Rośliny cebulowate
Do roślin cebulowatych zalicza się między innymi cebulę, szczypiorek czy czosnek. Nie powinny one nigdy znaleźć się w zasięgu królika. Dla ludzi są one całkowicie nieszkodliwe i często wykorzystujemy je w kuchni – z kolei dla Twojego zwierzaka mogą być bardzo szkodliwe.
Rośliny te mogą spowodować wzdęcia i poważne problemy z układem pokarmowym, a także uszkadzać krwinki czerwone. Zdecydowanie te rośliny pozostaw dla siebie. Na szczęście królik sam z siebie raczej nie będzie chciał się nimi poczęstować.
Przeczytaj także: Czy króliki mogą jeść banany? Przekonaj się!
Idealna dieta królika
Lista tego, czego nie może jeść królik, jest całkiem długa – znajdziesz mnóstwo produktów, które, nawet jeśli nie są szkodliwe dla Ciebie, mogą zaszkodzić Twojemu zwierzakowi. Jak w takim razie skomponować dla niego odpowiednią dietę? Jeśli obawiasz się, że brakuje Ci wiedzy na ten temat, poproś o pomoc lekarza weterynarii, najlepiej takiego, który specjalizuje się właśnie w hodowli królikach.
Podstawą wyżywienia królika powinno być przede wszystkim siano. Musi być świeże i dobrej jakości. To właśnie je będzie zajadał królik i dostarczał sobie w ten sposób niezbędnych składników odżywczych. Pomoże mu ono też ścierać zęby, które w przypadku królików rosną przez całe życie.
W diecie królika duże znaczenie mają też świeże i suszone zioła, gałązki drzew i krzewów, warzywa i, w dużo mniejszym zakresie, także owoce. Nie traktuj ich jednak jako podstawy diety. Rozpatruj je w charakterze dodatku i przekąski.
Możesz podawać królikowi również gotowe karmy – na przykład pokarm dla królików marki VERSELE-LAGA w wersji dla dorosłych lub młodych królików. W sklepie możesz też zaopatrzyć się w różne dodatki do diety – na przykład w przysmaki dla gryzoni marki ALEGIA, takie jak liście mięty, mniszek lekarski, liście truskawki.
Żywienie królika – podsumowanie
Króliki to lubiane zwierzątka domowe, które znane są jako przyjacielskie i niekłopotliwe w utrzymaniu. Ich dieta wcale nie jest skomplikowana czy droga – podstawą ich wyżywienia jest siano. Nie znaczy to jednak, że Twój zwierzak może jeść cokolwiek. Istnieją trujące rośliny dla królików, których za wszelką cenę powinniśmy unikać, jeśli posiadamy to zwierzątko.
Są to m.in. rośliny cebulowate, o które łatwo w domu, ale także takie, które można zarówno trzymać w doniczce, jak i spotkać na zewnątrz. Wymienić tu można na przykład tulipany, oleandry czy konwalie majowe, a także bardzo niebezpieczną cykutę.
Bardzo dobry artykuł z którego można się dowiedzieć podstawowych wiadomości na tat diety żeby nie zaszkodzić króliczkowi -dziękilidia