Objawy przejedzenia u kota. Jak je rozpoznać?

Kot potrafi być prawdziwym łasuchem, a przy tym mistrzem przymilania się, byle tylko dostać kolejną czy większą porcję jedzenia albo zostać poczęstowanym czymś z Twojego talerza. Opiekunom kotów zdarza się ulegać kocim pragnieniom. Koty potrafią być bardzo przekonujące, gdy skarżą się, że jeszcze wcale nie jadły, choć kilka minut temu osobiście zjadły całą miseczkę jedzenia. Nie ma nic złego w poczęstowaniu kota jakimś smakołykiem. Trzeba jednak uważać na wielkość porcji. Objawy przejedzenia u kota mogą być bowiem bardzo przykre. Co może się stać kotu, który za dużo zje? Jak dbać o odpowiednie żywienie kota? Czytaj dalej!

Jak żywic kota mającego problemy ze stresem

Odpowiednie żywienie kota – dlaczego jest tak ważne?

Każdy kot to drapieżnik i bezwzględny mięsożerca. Próba zrobienia z niego wegetarianina zawsze skończy się w opłakany sposób i może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka, dlatego nigdy tego nie rób. W diecie kota główną rolę odgrywa mięso.

Nie tylko mięso mięśniowe jest ważne – kot potrzebuje też podrobów, które mają mnóstwo cennych składników odżywczych. Najlepsze mięso dla kota to w dodatku to z przerostami, żyłami i chrząstkami. Idealnie gładki kawałek mięsa pozostaw raczej dla siebie.

Odpowiednie żywienie kota jest ważne, bo jest szansą zwierzaka na długie, zdrowe i szczęśliwe życie. Dlatego jeśli masz jakieś wątpliwości, czy karmisz kota we właściwy sposób – dostarczasz mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie dajesz mu ani za mało, ani za dużo pożywienia – skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który odpowie na Twoje pytania i rozwieje Twoje wątpliwości.

Przejedzenie u kota - jak dawkować karmę?

Kiedy może dojść do przejedzenia u kota?

Przejedzenie u kota też może być bardzo groźne – martwić się powinieneś więc nie tylko jego niedożywieniem. Na pewno czujesz się źle, jeśli zdarzy Ci się zjeść za dużo – u kotów jest podobnie. Mózg z opóźnieniem odbiera informację o przyjętym pokarmie – dopiero po pewnym czasie dojdzie do niego, że zjadło się za dużo. Kot działa instynktownie. Jeśli Twojemu pupilowi coś smakuje – będzie to jadł. Może też zacząć prosić o więcej. Zwłaszcza jeśli chcesz go rozpieszczać i karmisz go tylko jego ulubionymi smakołykami.

Koty mogą się też przejadać, gdy po prostu dobierasz im złą karmę. Zła karma dla kotów to ta, która ma za dużo węglowodanów. Metabolizują się one u kotów w specyficzny sposób – glukoza utrzymuje się we krwi na wysokim poziomie przez wiele godzin, więc kot ma prawo być ociężały. Jeśli dodatkowo takiej karmy zjadł zbyt dużo – będzie przejedzony, a mimo wszystko jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze nie będzie wystarczające.

Zapotrzebowanie kaloryczne kota to sprawa bardzo indywidualna, ale niektóre koty nie potrzebują ich wcale tak dużo, jak inne. Większe zapotrzebowanie kaloryczne mają na przykład kotki w ciąży, kotki karmiące czy małe kociaki. Choć nigdy nie mogą to być puste kalorie, kot zawsze potrzebuje konkretnych składników odżywczych. Kociaki mają stosunkowo duże zapotrzebowanie kaloryczne – potrzebują sporo pożywienia na ich masę ciała, przyrównując do kotów dorosłych. Koty w każdym wieku powinny dostawać małe porcje jedzenia, za to często.

Większe zapotrzebowanie na kalorie może mieć też kot w okresie rekonwalescencji, ale nawet wtedy trzeba uważać. Kot może nauczyć się wykorzystywać sytuację i domagać się coraz częściej kolejnej porcji jedzenia. Zwłaszcza jeśli chcesz mu wynagrodzić trudy choroby i rekonwalescencji, więc karmisz go tylko jego ulubionymi smakołykami.

Przejadać się też mogą koty po zabiegu kastracji czy sterylizacji, bo wtedy mają silniejsze poczucie głodu, za to ich metabolizm może zwolnić. Brak odpowiedniego żywienia może doprowadzić do nadwagi, a z czasem nawet do otyłości.

Tendencje do przejadania się mogą mieć też koty, które w przeszłości często bywały głodne. Mają bowiem ciężkie doświadczenia z przeszłości i nie są pewne, czy następnego dnia też dostaną porcję jedzenia, dlatego próbują najeść się „na zapas”.

Czy biegunka u kota z przejedzenia jest możliwa?

Objawy przejedzenia u kota

Objawy przejedzenia u kota mogą być bardzo różne, nigdy jednak nie są przyjemne. Na dłuższą metę kot, który regularnie się przejada, zacznie tyć i w końcu będzie miał nadwagę. A stąd to już tylko krok od otyłości. A ta może powodować wiele problemów: niewydolność układu krążenia i serca, kardiomiopatia przerostowa, zwyrodnienia stawów, dysfunkcje wątroby, czy trzustki, niemożność starannego wykonania toalety, co wpływa na wygląd zewnętrzny – posklejana, matowa sierść. Także cukrzyca jest bardzo częsta u otyłych kotów.

Koty, które się przejadają, mogą być też dużo mniej aktywne, przez co jeszcze bardziej przybierają na wadze i tworzy się niezdrowa spirala zależności, którą trudno jest przerwać. Jak jeszcze przejawia się przejedzenia u kota? Objawy zauważysz też w krótszym okresie czasu.

Kot, który zje za dużo jednorazowo, może zacząć po prostu wymiotować. Jego organizm nie będzie mógł sobie poradzić ze strawieniem tak dużej ilości jedzenia, więc części będzie próbował się pozbyć. Z tego powodu również może wystąpić biegunka u kota z przejedzenia. W przypadku kotów, które regularnie się przejadają, dochodzi do rozciągnięcia żołądka. Przejadanie się bowiem jest niezdrowe dla układu pokarmowego i może poważnie zaburzyć układ trawienny zwierzaka.

Jeśli Twój kot raz czy dwa zjadł za dużo i miał z tego powodu problemy gastryczne – dostał biegunki lub zwymiotował, ale szybko poweselał i doszedł do siebie, nie masz powodów do niepokoju. Musisz jedynie zmienić dietę kota i zadbać o jego prawidłowe żywienie. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jeśli jednak Twój kot często wymiotuje i źle się czuje po jedzeniu, nie lekceważ tego. Zgłoś się do lekarza weterynarii, który będzie w stanie wykryć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Przejedzenie u kota - objawy i leczenie.

Przeczytaj także: Cukrzyca u kota – przyczyny, objawy i leczenie. Koty cukrzycowe też mogą dobrze żyć!

Odpowiednia kocia dieta

Żeby kot miał szansę zachować zdrowie i dobre samopoczucie ważne jest odpowiednie żywienie. Znaczenie ma to, co dajesz kotu i w jakiej ilości. Jeśli chcesz karmić kota dobrze i smacznie wcale nie musisz samodzielnie przygotowywać mu posiłków od podstaw. Możesz zdecydować się na dobrej jakości karmy komercyjne.

Dobrym i smakowitym wyborem dla kota będą mokre karmy DOLINA NOTECI czy mokra lub sucha bezzbożowa karma marki CRAVE. Możesz zdecydować się także na mokre karmy WIEJSKA ZAGRODA, mokre karmy BOZITA lub mokrą albo suchą karmę marki APPLAWS.

Przejedzenie u kota – podsumowanie

Koty potrafią być ogromnymi łakomczuchami, gotowymi zjeść wszystko, co wyląduje w ich misce i w każdej ilości. Zwłaszcza jeśli ląduje tam smakowita karma. Dlatego musisz bardzo pilnować porcji, by zwierzak się nie przejadał.

Objawy przejedzenia u kota możesz zauważyć bardzo szybko – gdy kot zacznie wymiotować lub cierpieć z powodu biegunki. Możesz też obserwować je w dłuższej perspektywie czasu – taki kot może bardzo szybko tyć, mieć problemy z nadwagą, a w końcu także z otyłością.

Dlatego pilnuj dawek jedzenia, a jeśli nie wiesz, jakie zapotrzebowanie kaloryczne ma Twój zwierzak, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Kot, Żywienie
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.