Cukrzyca kojarzy nam się raczej z problemem ludzi. Pomimo wielu różnic jakie istnieją między nami i naszymi pupilami, choroby jakie nas dotykają, są bardzo zbliżone – właśnie cukrzyca jest jedną z nich. Dolegliwości z nią związane są bardzo przykre dla kota, a leczenie frustrujące, gdyż nasz czworonożny przyjaciel nie zawsze musi godzić się na współpracę.
Choroba potrafi mieć zmienny przebieg. Zdarzają się również przykre powikłania. Nie ulega wątpliwości, że zmaganie z cukrzycą wymaga sporo czujności, uwagi i cierpliwości ze strony właściciela zwierzęcia. Jest też jednak pozytywna strona naszego zaangażowania.
Właśnie w przypadku kotów, mamy szansę na całkowite wyleczenie choroby i tym samym odstawienie leków. Ważne jest jednak wczesne wykrycie problemu i ścisła współpraca z lekarzem weterynarii. Stąd też warto pamiętać o regularnych badaniach naszych zwierząt – nawet wtedy, kiedy pozornie wydają się być zdrowe.
Profilaktyczne badanie krwi może nam bardzo pomóc i zasygnalizować chorobę w naprawdę wczesnej fazie. Również pierwsze niepokojące objawy, zgłaszane na bieżąco lekarzowi weterynarii, pozwalają na dużo szybsze wykrycie problemu. Wczesna i skuteczna reakcja, może znacznie ułatwić dalsze leczenie i złagodzić przebieg tej nieprzyjemnej choroby.
- 1. Co przyczynia się do powstania cukrzycy u kota?
- 2. Cukrzyca u kota – objawy
- 3. Powikłania u kotów-cukrzyków
- 4. Rozpoznawanie cukrzycy u kota
- 5. Jak możemy pomóc pupilowi?
- 6. Unormowanie stanu ogólnego i terapia towarzyszących schorzeń
- 7. Po pierwsze – stabilizacja hormonalna
- 8. Po drugie – dieta
- 9. Po trzecie – plan dnia
- 10. Po czwarte – podawanie insuliny
- 11. Cukrzyca u kotów – podsumowanie
Co przyczynia się do powstania cukrzycy u kota?
Cukrzyca, czyli niedobór insuliny i przez to niekontrolowany wzrost poziomu glukozy, to poważna choroba, która może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wywołują ją przewlekłe problemy z trzustką (zapalenie, nowotworzenie), jednak istotne są również uwarunkowania genetyczne, a także niewłaściwy tryb życia – zła dieta, otyłość, brak aktywności. Cukrzyca może tez wystąpić wtórnie do innych chorób, jak np. nadczynność tarczycy lub też może zostać wywołana długotrwałym stosowaniem leków hamujących ruję, czy preparatów sterydowych.
Choroba może zdarzyć się u kota w każdym wieku, jednak zwykle są to zwierzęta powyżej 9 roku życia. Najbardziej narażona są koty otyłe, mające ograniczoną aktywność fizyczną.
Cukrzyca u kota – objawy
To, co w pierwszej kolejności powinno zwrócić naszą uwagę, to zwiększone pragnienie i tym samym większa ilość oddawanego moczu przez naszego czworonoga.
Wzrasta też chęć do jedzenia, jednak zwierzę systematycznie traci swoją masę mięśniową. Pozornie więc chudnie, jednak zmniejszająca się objętość mięśni, pociąga za sobą jeszcze większą utratę chęci do aktywności. Koty niechętnie skaczą. Osłabione tylne kończyny nie pozwalają kotu na piękny, sprężysty chód – zwierzę więc często przysiada.
Koty cukrzycowe stają się senne, powolne, mniej chętne do zabawy. Ich sierść jest sucha, matowa i zaniedbana, gdyż zwierzęta nie są zainteresowane codzienną toaletą.
Powikłania u kotów-cukrzyków
Choroba niestety może dawać powikłania – najczęstszym jest stłuszczenie wątroby, oraz niedokrwienie nerwów, które prowadzą do neuropatii cukrzycowej. Objawy u kota z tak zaawansowanymi problemami, to zmniejszenie masy mięśniowej w kończynach, osłabienie odruchów i nieprawidłowe ustawienie kończyn, a nawet poruszanie się na całej stopie.
Cukrzyca może też prowadzić do infekcji pęcherza moczowego, chorób skóry, a także poważnej w skutkach kwasicy ketonowej, czy uszkodzenia siatkówki oka.
Rozpoznawanie cukrzycy u kota
Aby stwierdzić chorobę, konieczne są badania laboratoryjne. Już samo zbadanie poziomu glukozy we krwi, zasygnalizuje lekarzowi weterynarii problem. Konieczne są jednak dalsze analizy, przede wszystkim dlatego, że poziom cukru potrafi u kota bardzo mocno wzrosnąć tylko z powodu stresu. Nie trudno o to w gabinecie weterynaryjnym.
Większość kotów bardzo łatwo jest zestresować, a nawet te wyjątkowo spokojne, zdenerwują się kiedy znajdą się na stole zabiegowym. Do tego musimy jeszcze wziąć pod uwagę wszystkie nieprzyjemne dla zwierzęcia czynności jakie wykonujemy, jak choćby zapach spirytusu, którym przemywamy łapę przed pobraniem krwi, a następnie samo ukłucie. Nie bez znaczenia jest również głodówka jaką zwierzę musi przejść, aby badania były wiarygodne.
W przypadku kiedy zostanie nam zlecone badanie moczu, wykaże ono obecność glukozy, która w ogóle nie powinna się tam znaleźć u kota zdrowego. Takie wyniki na pewno skłonią lekarza do kolejnych analiz. Najczęściej wykonujemy badanie poziomu fruktozaminy – może ona potwierdzić cukrzycę, gdyż jej poziom nie zmienia się w stresie.
Warto także wykonać inne parametry biochemiczne krwi, by wykryć ewentualne towarzyszące zaburzenia funkcji narządów (m. in. trzustki, wątroby, tarczycy). Dla pełnego obrazu wykonujemy również morfologię krwi, jonogram oraz badanie USG jamy brzusznej. Tak obszerna diagnostyka, jest potrzebna, by móc jak najlepiej dobrać odpowiednie dla naszego zwierzęcia leczenie.
Jak możemy pomóc pupilowi?
Jeżeli potwierdzona zostanie cukrzyca u kota, leczenie jest konieczne by poprawić jego samopoczucie, zwiększyć komfort życia oraz starać się uniknąć powikłań i dalszego postępu choroby. Możemy zadziałać wielokierunkowo. Należy zacząć od stabilizacji ogólnej i hormonalnej, a także unormować towarzyszące schorzenia, wprowadzić odpowiednią dietę i rytm dnia oraz w razie konieczności insulinoterapię.
Należy również pamiętać o regularnych pomiarach poziomu glukozy we krwi. Warto więc zaopatrzyć się w glukometr i nauczyć wykonywać pomiary w domu. Jeżeli pomiary są wykonywane w spokojnych, domowych warunkach, są najbardziej wiarygodne.
Unormowanie stanu ogólnego i terapia towarzyszących schorzeń
Jest to sprawa, którą należy zająć się w pierwszej kolejności. W większości przypadków kroplówki są koniecznością. Wszelkie dodatkowe leki zostaną dobrane indywidualnie dla każdego kota, z uwzględnieniem jego stanu ogólnego oraz wyników badań. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?
Po pierwsze – stabilizacja hormonalna
Musimy pamiętać, że hormony działające w organizmie, oddziałują również na produkcję insuliny. Jeżeli choruje kotka, należy ją wysterylizować jak tylko unormujemy jej stan ogólny. Należy również kontrolować pracę tarczycy i w razie konieczności – korygować ją
Po drugie – dieta
Podstawową kwestią jest dieta. To ważne, żeby podawać pokarm odpowiedni dla kotów i uwzględniający ich specyficzny metabolizm. Koty to mięsożercy, dlatego jeżeli za dużo cukrów lub ich pochodnych znajdzie się w diecie, ciężko będzie poprawić poziom glukozy w organizmie. Najlepiej podawać wyłącznie mięso.
Są również dostępne specjalne, dietetyczne karmy w postaci mokrej i suchej, przeznaczone do podawania w cukrzycy kotów. W przypadku zwierząt otyłych, najważniejszą kwestią pozostaje odchudzenie ich – może to zapewnić właściwą kontrolę choroby.
Po trzecie – plan dnia
Każdy z nas ma inny styl życia i swoje obowiązki. Koty muszą się do nas dostosować i robią to, choć my niekoniecznie zdajemy sobie z tego sprawę. W przypadku wystąpienia cukrzycy u kota, niezwykle istotne jest wprowadzenie regularności w nasz dzień.
Posiłki powinny być podawane o stałych godzinach, tak samo aktywność i sen, powinny mieć miejsce o stałych porach. Wszystko to ma wpływ na wyrzut hormonów, a przez to również na poziom cukru w organizmie.
Po czwarte – podawanie insuliny
Jeżeli lekarz zaleci terapię insuliną, musimy wiedzieć, że jest to kolejna czynność wykonywana regularnie – zawsze połączona z posiłkiem i zawsze o tej samej godzinie.
Konieczne są też kontrolne pomiary poziomu glukozy, dlatego warto mieć glukometr w domu. Poziom cukru dość długo ulega stabilizacji. Nie możemy tego procesu przyspieszyć, gdyż tylko zaszkodzimy. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza i podawać ustaloną dawkę insuliny przez kilka kolejnych dni, wykonując jednocześnie regularne pomiary. Tylko wtedy możemy zaobserwować jak rozkłada się poziom cukru u naszego pupila w ciągu całego dnia i czy w ogóle reaguje na podawany przez nas preparat.
Bywa, że rodzaj insuliny musimy zmieniać, tak by dobrać odpowiedni dla naszego zwierzęcia. Czasem też może zdarzyć się, że kot w ogóle nie reaguje na podawany preparat. Wtedy pozostaje nam działanie dietą, aktywnością, terapią towarzyszących chorób, co często przynosi zamierzony efekt.
Trzeba również liczyć się z efektem odwrotnym – poziom cukru może drastycznie spaść, co odbije się na stanie zdrowia naszego kota. Tu również posiadanie glukometru w domu może nam bardzo pomóc – od razu wiemy co jest przyczyną spadku formy zwierzęcia. Nasza reakcja powinna być natychmiastowa – podanie jedzenia, a jeśli to niemożliwe – wtarcie roztworu glukozy lub po prostu miodu w dziąsła.
Cukrzyca u kotów – podsumowanie
Cukrzyca to choroba, która może mieć różną przyczynę. Jest trudna w leczeniu, gdyż często musi być ono prowadzone wielokierunkowo i wymaga od nas sporo zaangażowania. Chorujące koty na pewno nie będą chętne do płynoterapii, wkłuć w celu podania insuliny czy pomiarów poziomu cukru. Niezbędne są też wizyty w gabinecie weterynaryjnym, by lekarz nadzorował postępy leczenia i korygował pojawiające się problemy i wątpliwości.