Upały dają w kość nie tylko tobie! Mogą bardzo męczyć też Twojego kota. Twój zwierzak też może źle się czuć podczas upału i szukać sposobu na to, by się ochłodzić. Musisz mu pomóc w tym zadaniu, bo nadmierne przegrzanie się może się dla kota bardzo źle skończyć. Koty lubią wylegiwać się na słońcu, to prawda. Nie znaczy to jednak, że są całkowicie odporne na upały – nie sprawdzaj, ile może znieść Twój kot. Zacznij działać, by mógł się chłodzić zawsze wtedy, gdy ma na to ochotę. Jak ochłodzić kota? Co Ci się przyda? Przeczytaj!
Jak wysokie temperatury wpływają na samopoczucie kota?
Koty słyną jako zwierzaki ciepłolubne, takie, które uwielbiają się wylegiwać w ciepłych miejscach. A im cieplej, tym lepiej, prawda? Niekoniecznie. Każdy kot ma bowiem swoją odporność i lepiej nie testować, jak wiele może znieść.
Jeśli zwierzak będzie przebywał zbyt długo w upale, może to się dla niego skończyć bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi. Może dostać bardzo groźnego w skutkach udaru cieplnego, który może skończyć się nawet śmiercią. Może też doznać oparzeń słonecznych lub się odwodnić. Nie możesz na to pozwalać.
Jeśli już dojdzie do tego, że zauważysz niepokojące Cię objawy – kot będzie osłabiony, będzie słaniał się na nogach i ciężko dyszał, przewracał się i zachowywał jak chory, nie zwlekaj, zabierz go natychmiast do lekarza weterynarii.
Jak ochłodzić kota?
Chłodzenie kota to bardzo poważna kwestia. Koty radzą sobie same w pewnym zakresie – kot chłodzi się sam przez częste wylizywanie się. W ten sposób zwiększa powierzchnie parowania i po prostu jest mu chłodniej. To dla niego bardzo ważne – koty nie pocą się tak jak ludzie. Mają niewiele gruczołów potowych, które zlokalizowane są na ich łapkach, a także nieco w okolicach pyszczka. To zdecydowanie za mało, by się wydajnie chłodzić. Lizanie trochę pomaga, ale kot nadal potrzebuje Twojej pomocy, podczas gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Jak ochłodzić kota? Jest kilka możliwości. Poznaj je!
Dostęp do wody
Twój kot zawsze powinien mieć nieograniczony dostęp do chłodnej, świeżej i czystej wody. Jednak pamiętaj o tym, że w czasie upału to staje się jeszcze ważniejsze. Zawsze pilnuj, by w miseczce była woda. Zazwyczaj koty mało piją – wodę czerpią z pożywienia, jeśli nie są karmione wyłącznie suchą karmą. Podczas upałów ich zapotrzebowanie na wodę może być znaczenie większe.
Możesz do miski z wodą wrzucić też kilka kostek lodu, które pozwolą jej zachować chłodną temperaturę przez nieco dłuższy czas.
Przeczytaj także: Fontanna dla kota – zmotywuj mruczka do picia wody!
Zwilżanie mokrym ręcznikiem
Kot wylizuje się, by zwiększyć powierzchnię parowania, a gdy ślina paruje z futra i skóry, jest mu po prostu chłodniej. Możesz mu pomóc w tym zadaniu, po prostu zwilżając go mokrym ręcznikiem. Możesz też pogłaskać kota mokrą dłonią. Nie wrzucaj go jednak do wody, zwierzak powinien być zwilżony, a nie mokry.
Poza tym pamiętaj, że większość kotów unika kąpieli w wodzie, a przy tym szok termiczny wywołany nagłą różnicą temperatur może być dla Twojego zwierzaka naprawdę zabójczy.
Legowisku w chłodnym miejscu i mata chłodząca
Jeśli Twój kot ma swoje legowisko, umieść je w chłodnym, nienasłonecznionym miejscu. Jak schłodzić kota w upały jeszcze bardziej? Przy legowisku możesz położyć specjalną matę chłodzącą. Możesz ją też umieścić tam, gdzie kot najczęściej lubi się kłaść. Gdy zwierzak zrozumie, że mata przynosi ukojenie w upałach, sam będzie chętnie się na niej kładł.
Nie zmuszaj zwierzaka do leżenia na macie – sam się położy, gdy zdecyduje, że ma na to ochotę i właśnie tego mu potrzeba. Po prostu dopilnuj, by mata była dla niego łatwo dostępna.
Wentylator
Jak ochłodzić kota w prosty sposób? Możesz po prostu kupić mały wentylator i postawić go na podłodze. Jeśli kotu będzie gorąco, na pewno doceni przyjemną bryzę z wentylatora. Pamiętaj tylko, by nie nastawiać go na zbyt mocne obroty – kot musi czuć przyjemny powiew wiatru, a nie wichurę, która go atakuje.
Butelka z lodem
To bardzo dobry pomysł na to jak ochłodzić kota, który bardzo tego potrzebuje. Jeśli nie masz maty chłodzącej, możesz nalać do butelki wody i ją zamrozić. Pamiętaj, by nie wypełniać butelki szczelnie wodą – zamrożona woda rozszerza się i może rozsadzić butelkę.
Taką butelkę możesz położyć na kocim legowisku, możesz wcześniej też owinąć ją materiałem. Gdy kotu będzie gorąco – po prostu do niej podejdzie i położy się obok.
Przeczytaj także: Ile kosztuje utrzymanie kota? Wydatki na miesięczną wyprawkę!
Wodne zabawy
Przede wszystkim w ogóle nie forsuj kota podczas upałów – nawet zabawa może być dla niego zbyt męcząca i skończyć się dla zwierzaka w bardzo przykry sposób. Przecież Ty też nie lubisz przemęczać się podczas upałów.
Jeśli już bawisz się z kotem, spróbuj z zabawami, które wykorzystują wodę. Koty nie są fanami pływania, ale chętnie ochlapią się chłodną wodą, jeśli zostaną do tego odpowiednio zachęcone. Możesz powrzucać piłeczki do miski z wodą lub baseniku i zachęcać kota, by je wyłowił.
Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu
To też bardzo ważne, by w pomieszczeniach, w których przebywa kot, panowała odpowiednia temperatura. Nie wpuszczaj gorącego powietrza do domu – wietrzenie to bardzo dobry pomysł, ale dopiero wieczorami lub wczesnym porankiem, gdy na zewnątrz nie jest jeszcze tak gorąco.
Możesz też zasłaniać okna i nie wpuszczać do środka promieni słonecznych. Jeśli masz klimatyzację, na pewno jej używasz i kotu i tak jest przyjemnie. Jeśli jednak nie masz – możesz pozostawić zwierzakowi otwarte drzwi do łazienki. To zazwyczaj najchłodniejsze pomieszczenie w całym domu.
Chłodzenie kota – podsumowanie
Koty są ciepłolubne, nie znaczy to jednak, że są odporne na bardzo wysokie temperatury. Jak koty znoszą upały? Źle – dokładnie tak samo, jak ludzie. Kot w tym okresie będzie się bardziej wylizywał, by ślina parowała z jego ciała i go chłodziła, ale Ty też możesz pomóc zwierzakowi. Dostęp do świeżej wody, zwilżanie ręcznikiem, odpowiednia temperatura w pomieszczeniach, legowisko w chłodnym miejscu, mata chłodząca – to wszystko może bardzo pomóc. Pamiętaj jednak, by w czasie upałów nie strzyc kotów. Niektórym ludziom wydaje się, że kotom długowłosym jest wtedy gorąco i strzyżenie je ochłodzi. To nieprawda. Sierść kota ma zdolności termoregulacyjne i nie pozwala, by doszło do oparzeń skóry. Tego zdecydowanie nie rób.