Nauka psa chodzenia przy nodze to wyzwanie, którego powinien podjąć się każdy opiekun. To praktyczna umiejętność, mogąca się przydać zarówno na codziennym spacerze, jak i w sytuacji nietypowej. Dowiedz się, jak nauczyć psa chodzić przy nodze i czemu podczas spacerów trzeba pozwolić mu również na swobodne eksplorowanie terenu.
Uczenie psa chodzenia psa przy nodze – dlaczego warto?
Uczenie psa chodzenia przy nodze przyniesie wiele korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi. Oczywiście nie chodzi o to, aby przez cały czas szedł on równo z Tobą, ale aby potrafił na Twój znak to zrobić. W jakich sytuacjach takie zachowanie może być pomocne?
Z własnego doświadczenia wiem, że pies, idąc przy nodze, spokojniej przechodzi przez przejście dla pieszych lub mija na wąskim chodniku innych przechodniów. Mój pies jest wrażliwy na wszystko, co się rusza, nawet na bujającą się reklamówkę w rękach mijanej osoby. Skupienie go na komendzie „równaj” skutecznie odwraca jego uwagę od problematycznej sytuacji. Nauka chodzenia psa przy nodze przydaje się również wtedy, gdy mijasz reaktywne zwierzę przebywające za ogrodzeniem lub przechodzące obok.
Jak widzisz, naprawdę warto dowiedzieć się, jak nauczyć psa chodzenia przy nodze. Poza praktycznymi aspektami komendy „do nogi” lub „równaj”, dochodzi również kwestia budowania wzajemnego zaufania. Smycz ogranicza w pewien sposób wolność twojego pupila. Nie odczuje tego, jeśli będzie czuł się bezpiecznie podczas spaceru, co na pewno wpłynie pozytywnie na Waszą relację.
Nauka chodzenia psa przy nodze – akcesoria
Uczenie psa chodzenia przy nodze to nie tylko plan działania i kolejne kroki treningowe. To również wybór konkretnych akcesoriów, takich jak smycz, obroża lub szelki. Wybór jest ogromny, jednak warto wiedzieć, że nie każda smycz czy obroża będą odpowiednie do tego szkolenia.
Jaka zatem powinna być smycz do nauki chodzenia przy nodze? Największą kontrolę masz, gdy smycz jest krótka, jednak ważniejszy jest komfort Twojego psa, który poza treningiem będzie potrzebował również eksplorowania terenu. Dlatego warto wybrać smycz przepinaną, którą możesz regulować na kilka sposobów, a ostateczna długość zależy od Ciebie. Podczas nauki zrezygnuj ze smyczy automatycznej oraz elastycznej. Nagłe blokowanie tej pierwszej może wywołać u zwierzęcia stres, zaś smycz elastyczna nie pozwala Ci w żaden sposób na kontrolowanie przebiegu szkolenia.
Wybór obroży do nauki chodzenia przy nodze to nieco trudniejsza sprawa. Unikaj obroży zaciskowych, łańcuszkowych, a już pod żadnym pozorem kolczatek. Obroża do nauki chodzenia powinna być dopasowana do obwodu szyi, ale z możliwością regulacji. Lepiej wybrać szerszą wersję z uwagi na ryzyko podduszenia, jeśli pies lubi ciągnąć. Dla czworonogów, które uczą się chodzić przy nodze, świetnie sprawdzi się obroża podszyta siateczką i obszyta miękką lamówką, która nie obciera i nie podrażnia skóry.
Gdy zastanawiasz się, jak nauczyć szczeniaka chodzić przy nodze, rozważ zakup szelek zamiast obroży. Rozemocjonowany młody pies będzie potrzebował nieco więcej czasu niż jego opanowany, starszy kolega. Wprawdzie w szelkach pies może mocniej ciągnąć, jednak nie jest narażony na przyduszenie oraz zwyrodnienia wciąż rozwijającego się układu kostnego. To samo dotyczy psów małych ras oraz tych z krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami. Z uwagi na możliwe problemy ze stawami, kręgosłupem, a także oddychaniem szelki będą zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem. Pamiętaj, żeby dopasować rozmiar szelek do obwodu klatki piersiowej oraz wielkości głowy, tak aby nie krępowały ruchów psa oraz nie przesuwały się w czasie spacerów.
Jak nauczyć psa chodzić przy nodze?
Zacznijmy od tego, że każde zachowanie, które chcesz wypracować u psa, powinno być wprowadzane stopniowo, cierpliwie i na początek w domowych, spokojnych warunkach. Ważne jest, aby pierwsze treningi odbywały się bez dodatkowych bodźców rozpraszających. Jak nauczyć psa chodzić przy nodze krok po kroku?
Naprowadzanie na pozycję wyjściową
Wbrew pozorom naukę chodzenia psa przy nodze rozpoczniesz od… stawania. Oczywiście w odpowiedniej pozycji wyjściowej. Jak już wiesz, smakołyki są doskonałą zachętą do wykonywania zadań. Mój pies błyskawicznie załapał naprowadzanie na pozycję wyjściową właśnie za pomocą smaczków. Sprawa na pewno będzie prostsza, jeśli zwierzę zna już komendy „siad” czy „leżeć” oraz wie, jak wyglądają sesje treningowe. Naprowadzenie na pozycję wyjściową rozpocznij od przywołania czworonoga do siebie. Weź smakołyk w rękę, pokaż psu i zrób powolny ruch okrężny przy nodze. Chodzi o to, aby pies podążył za smakołykiem, docelowo ustawiając się u Twojego boku. Gdy będzie to robił perfekcyjnie, odstaw smakołyki i naprowadzaj zwierzę dłonią lub palcem wskazującym. Pracując nad tym, aby nauczyć szczeniaka chodzić przy nodze, miej na uwadze, że młody pies kumuluje w sobie dużo emocji. Zamiast skupić się na podążaniu za gestem, może próbować skakać dookoła lub wyrwać smaczek z ręki. Pamiętaj zatem, że sukces szkolenia w dużej mierze zależy od Twojego spokoju i opanowania.
Rozpoczęcie chodu
Gdy zwierzę opanuje już pozycję wyjściową i będzie czekać przy nodze, możesz rozpocząć chód. Ponownie dobrym targetem będzie smakołyk. Pies uczy się przez skojarzenia, więc przy pierwszych dobrze wykonanych próbach nagradzaj go nawet co krok. Szybko zorientuje się, że celem tego zadanie jest trzymanie się bezpośrednio przy Twojej nodze. Możesz ćwiczyć w domu zarówno z użyciem smyczy, jak i bez niej. Z czasem podawaj smakołyki coraz rzadziej, w zamian dodaj komendę głosową – „do nogi” lub „równaj”. Jeśli pies nie będzie reagował na sygnały niewerbalne i komendę głosową, wróć do początkowej fazy szkolenia. Najważniejsze jest bowiem, aby nauczyć psa chodzenia przy nodze bez względu na sytuację.
Przeczytaj także: Jak obcinać psu pazury i czy powinniśmy robić to samodzielnie?
Stopniowanie trudności
Opanowanie pozycji wyjściowej oraz chodzenia przy nodze po linii prostej to punkt wyjścia do kolejnego etapu szkolenia, czyli zmiany tempa chodu, dodawania zakrętów i bodźców rozpraszających. Nadal jednak nauka chodzenia psa przy nodze powinna odbywać się w domu lub własnym ogrodzie. Podczas sesji treningowych zmieniaj szybkość chodu, przyspieszaj i zwalniaj na przemian. Przechodź do różnych pomieszczeń, gdzie występuje różna odległość między Tobą i psem a meblami. Niektóre czworonogi tracą poczucie bezpieczeństwa, gdy mają niewielką przestrzeń pomiędzy opiekunem a np. łóżkiem. Mogą próbować zwalniać lub przyspieszać, aby zyskać ponownie pole manewru. Gdy zauważysz, że pies ma problem z dodawanymi utrudnieniami, zwiększ liczbę smakołyków.
Trening w rozproszeniu
Gdy Twój pies potrafi wykonać komendę „równaj” lub „do nogi” w domu w każdej możliwej konfiguracji – ze zmianą tempa, zakręcaniem, stawaniem i ponownym ruszaniem – czas na ostatni etap, czyli rozpoczęcie treningu podczas spacerów. Ważne jest, aby nie nakazywać zwierzęciu wykonania świeżo nauczonej komendy tuż po wyjściu z domu. Pozwól mu na załatwienie potrzeby, rozładowanie energii, a dopiero później skup jego uwagę na ćwiczeniach. Rozpocznij od pierwszego kroku, podobnie jak w domu, czyli naprowadzania na pozycję wyjściową, a następnie stopniowo dodawaj kolejne. Podczas kolejnych sesji treningowych dodaj potencjalne bodźce rozpraszające, np. wydaj komendę przed przejściem na pieszych, podczas mijania przechodniów lub w towarzystwie innych zwierząt.
Nauka chodzenia psa przy nodze – wszystko z umiarem
Uczenie psa chodzenia przy nodze może nie jest najprostszym zadaniem, ale na pewno warto poświęcić na to czas. W końcu wychodzicie na spacery kilka razy dziennie nie tylko z powodu potrzeb fizjologicznych czworonoga, ale również z uwagi na potrzebę aktywności fizycznej. Równie istotne jak nauka psa chodzenia przy nodze, jest pozwolenie mu na swobodne poznawanie terenu. Niech wspólne spacery będą przede wszystkim przyjemnością.
Źródła:
P. Dennison, Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów, Dom Wydawczy Rebis, Poznań, s. 201.
Dzień dobry mam dwa kochane psy mają koło 2 lat ale jeden z nich często nam ucieka nie wiem nawet gdzie mam z nim poważny problem.Prosze o pomoc.