Jak obcinać psu pazury i czy powinniśmy robić to samodzielnie?

Zapewnienie schronienia, właściwe żywienie czy odpowiednia dawka ruchu – jest wiele spraw, o które musimy zadbać, opiekując się czworonogiem. Do tych mniej oczywistych, ale tak samo ważnych, należy właściwa pielęgnacja sierści, a także pazurów naszego zwierzaka. Choć nie każdy pies wymaga ich skracania, to jednak warto wiedzieć, jak do tej sprawy podejść i czy w razie konieczności jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie, a jeżeli tak, to jak obcinać psu pazury w taki sposób, żeby nie zrobić mu krzywdy.

Jak obcinać psu pazury i czy powinniśmy robić to samodzielnie?

Czy psom obcina się paznokcie? Dlaczego ich długość jest tak ważna?

Pazury – tak samo jak paznokcie u człowieka – rosną przez całe życie. Kiedy są zbyt długie, uniemożliwiają zwierzęciu właściwe poruszanie się lub mogą doprowadzić do bolesnych skaleczeń. Bywa również, że długość pazura jest przyczyną niefizjologicznego ustawienia palców – w takim przypadku może dojść do naderwań, pęknięć lub złamań pazura, najczęściej przy jego nasadzie, która jest mocno ukrwiona i unerwiona. 

Wiele psów ściera sobie pazury podczas spacerów czy zabaw na dworze. Dzięki temu same dbają one o ich odpowiednią długość. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Jeśli pazur jest zbyt długi, należy go w odpowiedni sposób skrócić. Taki zabieg na pewno poprawi komfort poruszania się naszego czworonoga.

Dlaczego część psów wymaga korekcji pazurów?

Twarde lub szybko rosnące pazury wymagają regularnej pielęgnacji, ponieważ zwierzę często nie jest w stanie zdzierać ich na bieżąco.

Na jakość pazurów wpływa wiele czynników. Stopień ich twardości jest często uwarunkowany genetycznie, jednak nie tylko. Spory wpływ ma na to również sposób odżywiania się zwierzęcia, przebyte choroby i oczywiście długość jego spacerów. Nie bez znaczenia jest także podłoże, po jakim pies porusza się na co dzień. Inaczej pazury ścierają się w lesie, a zupełnie inaczej na asfalcie.

Czy psom obcina się paznokcie? Sprawdź!

Przeczytaj także: Jak rozpoznać, czy pies będzie duży? I czy da się to zrobić?

Co jest nam potrzebne, by sprawnie skrócić psu pazury?

Większość psów niechętnie podchodzi do skracania pazurów. Nie chodzi tu o ból, ale o dźwięk lub niecodziennie uczucie towarzyszące obcinaniu. Są również psy, które po prostu nie tolerują dotykania ich łap. Wszystko to może powodować, że nie będziemy w stanie wykonać tego zabiegu samodzielnie. Konieczna jest pomoc osoby, która zna psa i jest w stanie go przytrzymać. Sami wiemy najlepiej, co działa na naszego pupila, warto więc zastanowić się, czy istnieje skuteczny sposób na odwrócenie jego uwagi tak, aby uniknąć ryzyka jego rozproszenia. Może to być jego ulubiony przysmak bądź zabawka, którą zwierzak wyjątkowo lubi.

W takim razie jak obciąć paznokcie psu? Zabieg musi zostać wykonany przy pomocy specjalnych cążek przeznaczonych dla psów. Do wyboru mamy przeróżne modele, jednak wszystkie łączy kształt ostrza – w każdym jest ono zaokrąglone, podobnie jak psi pazur. 

Zwykle w sklepach dostępne są trzy podstawowe rozmiary cążek, w zależności od wielkości psa i grubości jego pazurów.

Na co powinniśmy szczególnie uważać?

Teorii jest wiele, jednak zawsze należy indywidualnie podchodzić do każdego psa. Miejsce cięcia musimy dostosować do potrzeb konkretnego zwierzęcia. 

Ważne jest, aby pamiętać, że pazur do pewnego momentu jest ukrwiony i unerwiony – naruszenie tego obszaru będzie dla psa niezwykle bolesne i będzie wiązało się z długotrwałym krwawieniem. Powinniśmy obciąć wyłącznie część rogową pazura. Granica nie zawsze jest wyraźnie zaznaczona. Zdarza się, że pazur ma ciemne zabarwienie i nie jesteśmy w stanie jej dojrzeć. Bywa też tak, że widzimy granicę, jednak pomimo naszych starań, miejsce po cięciu i tak krwawi. Niestety czasem drobne, niewidoczne dla nas naczynka krwionośne wnikają odrobinę głębiej i powodują krwawienie. Z tego powodu miejsce cięcia należy zawsze ustalać odrobinę dalej niż widoczna granica naczyń krwionośnych.

Musimy mieć też na uwadze, że w długo nieskracanych pazurach dochodzi do zmian, związanych z przesuwaniem się naczyń krwionośnych coraz głębiej w stronę końcówki pazura. Zdarza się więc, że pazury krwawią przy obcinaniu, mimo że wciąż wydają się być zbyt długie. 

W takich przypadkach nie możemy na siłę pogłębiać cięcia. Należy obciąć tyle paznokcia, ile jest to możliwe i regularnie powtarzać zabieg co ok. 2-3 tygodnie, aż do momentu, gdy pozbędziemy się nadmiernej długości. Dzięki temu damy naczyniom krwionośnym szansę na cofnięcie się, a tym samym umożliwienie nam skrócenia pazura do właściwej długości. 

Nie wiesz, jak obciąć paznokcie psu? Pomożemy Ci!

Jak obciąć psu pazury czarne?

W przypadku pigmentowanych pazurów warto stosować się do zasady, by cięcie przebiegało po linii prostej, która wyznaczona jest przez opuszki palcowe, kiedy pies znajduje się w pozycji stojącej. Jeżeli widzimy, że czeka nas obcięcie dość sporego fragmentu pazura, warto robić to stopniowo i podcinać paznokcia małymi fragmentami. Z pewnością wymaga to od psiaka większej cierpliwości, jednak takie próby wykonujemy tylko na jednym pazurze. Dzięki nim jesteśmy w stanie określić, do jakiego punktu na płytce możemy pozwolić sobie na obcięcie paznokcia, a w którym miejscu powinniśmy przestać. Pozostałe pazury oczywiście skracamy o podobną długość.

Najważniejsza jest technika

Kiedy podchodzimy do psa z cążkami, nie oczekujmy, że będzie on stał spokojnie. Zabieg, mimo że wymaga od nas dużej precyzji, musi być wykonany możliwie jak najszybciej

Każdy palec należy pewnie i mocno uchwycić, w razie potrzeby odsunąć zasłaniającą pazur sierść, a następnie zdecydowanym ruchem skrócić pazur

Osoby wykonujące ten zabieg regularnie z pewnością szybko dojdą do wprawy i nie będzie on dla nich wyzwaniem.

Ile pazurów musimy obciąć?

Wbrew pozorom, to wcale nie jest oczywiste. W przednich kończynach psy mają 5 pazurów. Zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na pazur pierwszego palca, który usytuowany jest nieco wyżej od pozostałych. Kończyny tylne zwykle zaopatrzone są w 4 pazury, jednak nie jest to normą. Niektóre psiaki posiadają pazury wilcze usytuowane nieco wyżej po wewnętrznej stronie łap. Zazwyczaj jest to jeden pazur, jednak może zdarzyć się, że znajdziemy dwa wilcze pazury na jednej łapie. Nierzadko wyrastają one tylko u jednej z tylnych łap, a na drugiej ich nie znajdziemy.

Wilcze pazury należy koniecznie skracać – czasem nawet częściej niż pozostałe. Wynika to z faktu, iż pies nie opiera ich o podłoże, dlatego nie mają one możliwości ścierania się. Bywa, że zaniedbane zawijają się i wbijają w skórę, boleśnie ją kalecząc lub zaczepiają się np. o gałęzie podczas spacerów. Ich systematyczne skracanie, zdecydowanie pomoże uniknąć takich sytuacji. 

Jak obciąć psu pazury czarne?

Czy weterynarz obcina pazury psu?

Jeżeli nie radzimy sobie z przycinaniem pazurów w domu, warto poprosić o pomoc kogoś doświadczonego. W gabinecie weterynaryjnym jak najbardziej można taki zabieg wykonać. Podobnie w zakładzie strzyżenia psów – pracujące tam osoby znają się na rzeczy i wiedzą, jak obciąć psie paznokcie. Bardzo często zwierzak zachowuje się dużo spokojniej w takim miejscu i łatwiej o właściwe wykonanie zabiegu. 

Jak często obcinać psu pazury?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, jak szybko danemu psu rosną pazury i jak intensywnie samodzielnie je sobie ściera. Są psiaki, którym w ogóle nie trzeba skracać pazurów, a są takie, u których zabieg musi być powtarzany co 2-3 miesiące. 

Pamiętajmy, że w starszym wieku wiele zwierząt zmienia swój rytm życia. Ich poruszanie się jest wolniejsze i bardziej ograniczone – w takich przypadkach należy częściej zwracać uwagę na to, czy pazury naszego pupila nie wymagają podcięcia. Podobnie sytuacja wygląda po urazach, a nawet w zimie, kiedy spacery są rzadsze i krótsze.

Kiedy obciąć psu pazury pierwszy raz?

Obcinanie pazurów u szczeniaka to często konieczność. Zdarza się, że już w pierwszych tygodniach ich życia są one za długie i podczas ssania mleka, maluchy ranią delikatną skórę pokrywającą gruczoły mlekowe matki.

Ogólnie stosujemy zasadę, że pazury przycinamy wtedy, kiedy widzimy taką potrzebę – niezależnie od wieku psa i tego, kiedy robiliśmy to po raz ostatni.

Obcinanie pazurów u szczeniaka - czy powinniśmy to robić?

Zbyt mocne cięcie

Mimo teoretycznej wiedzy na temat obcinanie paznokci psom, zdarza się, że zrobimy to niewłaściwie. Pojawia się wtedy mniejsze lub większe krwawienie, które długo nie ustępuje. Z tego powodu w trakcie zabiegu warto mieć pod ręką środek tamujący krwawienie, by w razie konieczności móc go użyć.

Na rynku dostępne są preparaty żelowe, które bardzo szybko radzą sobie z tym problemem. Można również użyć nadmanganianu potasu, którego kryształki należy w niewielkiej ilości przyłożyć do krwawiącej części pazura za pomocą patyczka kosmetycznego.

Podsumowanie, czyli sprawdź, czy już wiesz, jak obciąć psu paznokcie!

O pazury naszych czworonogów należy regularnie dbać, by nie dopuścić do ich złamania czy bolesnych urazów. Dzięki właściwie skróconym pazurom unikamy również ryzyka nienaturalnego wykrzywiania kończyn zwierzaka w trakcie poruszania się czy ślizgania po gładkiej nawierzchni. Wiedząc, jak obciąć psu pazury, możemy śmiało podjąć się tego zadania w domu. Sprawnie wykonany zabieg nie jest dla psa bolesny, za to pozwala mu na komfortowe poruszanie się. W innym przypadku możemy śmiało skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak lekarz weterynarii czy psi fryzjer. 

Dr Hanna Pietruszka to lekarka weterynarii z wieloletnim doświadczeniem, która z pasją poświęca się swojej pracy w gabinecie dla małych zwierząt w Kielcach. Jej profesjonalizm oraz empatia sprawiają, że zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie czują się tam bezpiecznie. Hanna Pietruszka specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób, dietetyce zwierzęcej, a także przygotowaniu pupili do wyjazdów zagranicznych. Pomogła już wielu czworonogom wrócić do zdrowia. Poza życiem zawodowym, Hanna zajmuje się wychowaniem dwójki energicznych dzieci, które wypełniają jej życie radością. Prywatnie również jest opiekunką własnego zwierzaka - zwariowanego, pełnego wigoru psa, który z entuzjazmem uczestniczy w rodzinnych wypadach i spacerach. Wychowanie dzieci i dbanie o psa, którego figle często dostarczają niezapomnianych chwil i śmiechu, doskonale równoważy jej zawodowe obowiązki. Anna z powodzeniem łączy życie zawodowe z rodzinnym, codziennie udowadniając, że pasja i miłość do zwierząt mogą iść w parze z troską o rodzinę.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Blog o psach - na temat każdego psa, Zdrowie i pielęgnacja psów
Popularne wpisy
2 komentarzy do “Jak obcinać psu pazury i czy powinniśmy robić to samodzielnie?
  • Avatar
    Grzegorz pisze:

    Dzień dobry chciałem zasięgnąć informacji. Otóż zauważyłem u mojego psa ” kundel mieszany” na tylnych łapach wilczy pazur nie wiem czy mogę go opciąć sam i ile go mogę skrócić, czy jest potrzebna wizyta u weterynarza z góry dziękuję za odpowiedz

    • Moderator ZooArt

      Dzień dobry Panie Grzegorzu,
      Psie paznokcie, tak samo, jak ludzie wymagają regularnego skracania. Niektóre psy ścierają je podczas spacerów, a inne psiaki, które maja tzw. wilczy pazur, który nie ma styczności z podłożem, nie ściera się, co za tym idzie wymaga regularnego skracania. W takim razie może Pan sam na spokojnie obciąć pieskowi ten pazur 😀

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.